Senatul, asteptat sa se pronunte, de ziua lui Darius Valcov, pe cererea de retinere si arestare a fostului ministru de Finante

de CZ     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2015, 17:42 Actualitate | Esenţial

Senatul a stabilit sa discute cererea procurorilor de retinere si arestare preventiva a lui Darius Valcov in sedinta de miercuri, 25 martie, cand fostul ministru de Finante implineste 38 de ani., conform CV-ului sau.

Directia Nationala Anticoruptie a cerut, vinerea trecuta, Senatului aviz pentru incuviintarea retinererii si arestarii preventive a lui Darius Valcov, intr-un dosar in care fostul ministru de finante este acuzat de luare de mita.

In acets dosar, el este acuzat ca, atunci cand era primar al Slatinei, ar fi intervenit in atribuirea unor contracte catre un om de afaceri, care i-ar fi promis 20% din valoarea contractelor.

Marti, Comisia juridica a Senatului nu a adoptat un aviz pozitiv pentru cererea procurorilor, votul in acest for fiind egal: 5 pentru, 5 impotriva si o abtinere. Avizul comisiei este consultativ, plenul Senatului, care se reuneste miercuri, fiind decisiv.

Darius Valcov s-a nascut pe 25 martie 1977, la Slatina, judetul Olt.










1439 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    o intrebare? (Marţi, 24 martie 2015, 17:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    individu ramane " fost ministru " pe viata si daca se descurca de un loc pe lista cateva mandate si cu avizul negativ de acum raman nepedepsite pe veci infractiunile , nu? pai se poate ? se poate!
  • +7 (7 voturi)    
    Ah, (Marţi, 24 martie 2015, 17:44)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ar fi sublim.

    Sau vor face coruptii din Parlament zid in jurul lui...
    • +6 (6 voturi)    
      ei as, asta-i motiv de respingere (Marţi, 24 martie 2015, 18:05)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      cum sa-i faci una ca asta de ziua lui? oameni sintem ... nu?
    • +7 (7 voturi)    
      Sa nu fim naivi! (Marţi, 24 martie 2015, 18:10)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Maine 99% Sova si Valcov vor fi scapati. DNA se va spala pe maini pe motiv de "Noi am vrut!", Ponta va da vina pe PNL, PNL pe PSD si toti pe Basescu!...
      • +2 (4 voturi)    
        Nu cred ca DNA se lasa (Marţi, 24 martie 2015, 18:20)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        pacalita de gasca de corupti. Gasesc ei altceva, sau cel putin vor face eforturile necesare.
  • +6 (6 voturi)    
    Darius ramane " cinstit " si prosper ? (Marţi, 24 martie 2015, 18:12)

    Plagarus [utilizator]

    Poate ca nu te lasa din bratze penalo-parlamentarii, sau.......poate ca .....aluneca pe sapun Danutz ?
  • +7 (7 voturi)    
    Din pacate vor respinge.. (Marţi, 24 martie 2015, 18:15)

    bancheru83 [utilizator]

    Mai avem de luptat!trebuie sa iesim in strada!clasa politica trebuie schimbata.e clar ca sunt impotriva poporului.nu doar psd fura,din toate partidele sunt implicati.daca se unge cu mir si citeste rugaciuni va scapa si din pacate va fi un nou vot impotriva democratiei.
  • +2 (2 voturi)    
    La mulți ani! (Marţi, 24 martie 2015, 18:46)

    mr_mojo [utilizator]

    Tot e ziua lui...
  • +4 (4 voturi)    
    daca nu e mirul, e ziua de nastere (Marţi, 24 martie 2015, 19:01)

    codo [utilizator]

    parca vad discursul plangacios al marelui barbat de stat : vai! tocmai de ziua... se poate asa ceva? rupeti sufletul laviniei... sniff
    Si coledzii imediat isi aduc aminte ca oameni sunt si ei, au si ei zile de nastere pe care vor sa le petreaca altfel.
  • +2 (2 voturi)    
    Astept pontiacu si gustacu sa-l apere (Marţi, 24 martie 2015, 19:16)

    Locke Lamora [utilizator]

    Parlamentul si guvernu nu ar fi cuib de hotomani si jumalai nesimtiti daca nu ar avea o larga sustinere populara de la barabulictii de sistem...care traiesc din firimiturile si balele borfashilor astora de tin tara in saracie.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu ies in strada daca se respinge (Miercuri, 25 martie 2015, 0:00)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Sunt hotarat sa ies in Piata Universitatii daca se resping cererile procurorilor. Au uitat de la alegeri pana acum ca strada ii dispretuieste. Sa speram ca vom fi mai multi instrada, daca va fi cazul.