Cererea de arbitraj pentru autonomia "Tinutului secuiesc", respinsa la Strasbourg

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2015, 17:38 Actualitate | Esenţial

Cererea de arbitraj pentru autonomia "Tinutului secuiesc", solicitata de mai multe consilii locale din judetele Covasna, Harghita si Mures, a fost respinsa marti, la Strasbourg, de Comisia de monitorizare a Congresului Puterilor Locale si Regionale (CPLRE) al Consiliului Europei.

Presedinta delegatiei Romaniei la acest congres, Ludmila Sfirloaga, a declarat pentru Agerpres ca cererea a fost respinsa pentru ca "nu este de competenta Congresului si a Consiliului Europei". Potrivit acesteia, tema in cauza face subiectul unei dezbateri politice interne, prin urmare trebuie dezbatuta in tara si nu la instantele europene.

Cele 47 de consilii locale din judetele Covasna, Harghita si Mures care au solicitat sprijinul Consiliului Europei in vederea obtinerii autonomiei "Tinutului secuiesc" au fost reprezentate la Strasbourg, printre altii, de catre presedintele Consiliului Judetean Covasna, Tamas Sandor, si primarul municipiului Sfantu Gheorghe, Antal Arpad, se arata intr-un comunicat de presa transmis marti Agerpres de catre secretariatul delegatiei Romaniei la Congres.

"Dezbaterea a fost una foarte aprinsa, la aceasta participand membri din Franta, Italia, Finlanda, Portugalia si Republica Moldova (...) Chiar daca prezenta unui grup de aproximativ 20 de persoane de nationalitate maghiara, condus de sefa delegatiei Ungariei la CPLRE, a creat presiune asupra membrilor Comisiei, presedinta delegatiei nationale a Romaniei, dna Ludmila Sfirloaga, a reusit, prin interventia sa argumentata si hotarata, sa obtina respingerea atat a arbitrajului cerut de reprezentantii "Tinutului secuiesc" cat si a posibilitatii ca acest Congres sa trimita o misiune de monitorizare in Romania. Acest demers a avut sprijinul celorlalti membri ai delegatiei Romaniei", se mentioneaza in documentul citat.

Consiliul National Secuiesc a cerut anul trecut celor 153 de consilii locale din judetele Covasna, Harghita si Mures sa adopte cate o hotarare in care sa solicite crearea unei regiuni administrative autonome cu denumirea "Tinutul secuiesc", care sa fie ulterior inaintate Guvernului si Parlamentului Romaniei, forurilor europene si internationale. La solicitarea acestuia 47 de consilii locale din cele trei judete au adoptat proiectul de hotarare privind autonomia, insa hotararile au fost atacate in instanta de catre Prefecturi pe temei de nelegalitate, concret, pe motiv ca crearea unei regiuni autonome pe criterii etnice contravine Constitutiei Romaniei.

Intr-o adresa transmisa anul trecut autoritatilor locale de catre Prefectura Covasna se mentiona ca aceste hotarari promoveaza "separarea teritoriala pe criterii etnice" si exced competentele autoritatilor locale, printre atributiile acestora neregasindu-se aprobarea de documente privitoare la politicile statale in materia organizarii administratiei nationale, organizarea administrativ-teritoriala sau stabilirea limbii oficiale pe teritoriul statului roman.










4573 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    Na bun. (Marţi, 24 martie 2015, 17:43)

    mitg [utilizator]

    Avem numele petenților care solicită așa ceva.
    Avem Constituția care spune clar ce fel de stat suntem și faptul că astfel de solicitări sunt neconstituționale.

    Expulzări pe când?
    • +11 (13 voturi)    
      Tradare (Marţi, 24 martie 2015, 17:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      e simplu, trebuie depuse Plangeri penale la parchet
      • +3 (3 voturi)    
        ce trebuie sa fac? (Marţi, 24 martie 2015, 18:43)

        virgil popisteanu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Ma gandeam ca daca nu se sesizeaza nimeni...
        Ma sesizez eu ca persoana fizica...
        Ce trebuie sa fac ca sa depun o plagere penala la parchet? si cum pot sa adun informatiile necesare (pe cine reclam..., in baza a ce...)
        • +1 (1 vot)    
          doi dintre tradatori (Marţi, 24 martie 2015, 18:59)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui virgil popisteanu

          citez...de catre presedintele Consiliului Judetean Covasna, Tamas Sandor, si primarul municipiului Sfantu Gheorghe, Antal Arpad, se arata intr-un comunicat de presa transmis marti Agerpres de catre secretariatul delegatiei Romaniei la Congres.
    • +5 (5 voturi)    
      cind se va trezi SRI-ul (Marţi, 24 martie 2015, 18:19)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si va trimite sesizari procuraturii sau e complice?

      Cea ce fac astia se numeste atentat la statul de drept si la siguranta RO. Si nu e prima data.
      Acele persoane sint platite din bani publici si sustin dezmembrarea RO.

      Dar SRI-ul doarme sau uita care e sarcina lui.
      • -3 (5 voturi)    
        Stiti...sau credeti asta? Ca e o deosebire! (Marţi, 24 martie 2015, 18:29)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        :))
      • 0 (0 voturi)    
        Intai si intai . . . . (Marţi, 24 martie 2015, 19:55)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        . . . trebuie sa se rezolve plangerea Doamnei Firea impotriva fostului Presedinte. Vajnicii flacai din secuime care viseaza la marele tinut autonom pot sa mai astepte ca doar nu-I bai! Eventual pana ne trezim cu mai stiu eu ce formatiuni organizate si innarmate. Abia atunci probabil cineva doar va ridica din sprincene! Ca de actiune . . . .
    • +2 (2 voturi)    
      De urmatit evolutia d-nei Sfarloaga (Marţi, 24 martie 2015, 18:43)

      Alex One [anonim] i-a raspuns lui mitg

      Debutul este promitator. Ar fi bine daca ar fi prezentata atat domnia sa cat si ceilalti membri ai delegatiei noastre. Numele celor care au solicitat arbitrajul, condusi de reprezentanta Ungariei ?!!( oare face parte din uzantele diplomatice un asemenea demers ? ) chiar nu ne intereseaza.
  • +4 (8 voturi)    
    inca un sut...... (Marţi, 24 martie 2015, 17:51)

    novator [utilizator]

    .....in c..rul dughinisto-orbano-putinist.

    Propagandistii pro-rusi si zdrentele autohtone si-au dat mana pentru destabilizarea tarii, in deplin acord cu doctrina Dughin si pofta nestapanita de noi teritorii ale lui Putin iar semnatarii "cererii" sunt tradatori ai interesului national.
  • +5 (7 voturi)    
    Tinutul Secuiesc e potrivit (Marţi, 24 martie 2015, 17:53)

    un domn [utilizator]

    sa denumim zona unde sa definim CLAR un poligon militar...paduri nu mai sunt..e peisaj selenar, Kerestoy Gaterszag stie de ce....si armata/militari /contigente NATO sa aiba in voie unde sa se joace pac pac
  • +5 (9 voturi)    
    Rusii apasa pedala! (Marţi, 24 martie 2015, 18:07)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Incearca sa creeze o debandada si mai mare intr-o tara incomoda lor!
  • +6 (10 voturi)    
    Daca nu mai vreti in Romania, (Marţi, 24 martie 2015, 18:09)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    mergeti in Rusia unde curge lapte si miere din sfarcurile lui Putin.
  • 0 (0 voturi)    
    mai asteptam putin..... (Marţi, 24 martie 2015, 21:33)

    sivuca [anonim]

    si vom vedea pe dracul gol, avand in vedere vigilenta autoritatilor romanesti...care dorm, dorm si somnul pare a moarte.
    Practic nu s-a intamplat nimic zicem noi romanii, dar cand ne vom trezii, o mare parte din teritoriu romanesc va avea alt fus orar!
  • 0 (0 voturi)    
    Johannis nu își îndeplinește atribuțiile funcției (Miercuri, 25 martie 2015, 2:35)

    visio [anonim]

    de Președinte al României! Iată informația care lămurește tot omul pentru ce plătește un fincționar public:
    http://www.presidency.ro/?_RID=htm&id=6