Ministrul britanic al Apararii: Impartasesc ingrijorarea Romaniei privind securitatea pe Marea Neagra

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2015, 10:02 Actualitate | Esenţial

Exercitii NATO in Marea Neagra
Foto: MApN
Ministrul britanic al Apararii, Michael Fallon, a spus, luni, dupa intalnirea cu ministrul Mircea Dusa, ca Marea Britanie va participa cu trupe in cele doua comandamente NATO care vor functiona in Romania, subliniind, totodata, ca impartaseste ingrijorarea privind securitatea pe Marea Neagra.

Ministrul roman al Apararii, Mircea Dusa, a declarat, dupa intalnirea avuta, luni dimineata, cu omologul sau britanic, Michael Fallon, ca a discutat cu acesta despre situatia politico-militara din zona ca urmare a crizei din Ucraina si a anexarii Crimeei de catre Rusia, dar si despre situatia de securitate pe Marea Neagra si despre masurile care trebuie luate de cele doua state pentru a asigura pe Marea Neagra o prezenta permanenta, prin rotatie, a capabilitatilor NATO, informeaza Mediafax.

"Un prim subiect abordat se refera la securitatea si la situatia politico-militara din zona noastra ca urmare a crizei din Ucraina si anexarii de catre Rusia a Crimeei, dar si situatia de securitate pe Marea Neagra si masurile pe care trebuie sa le luam impreuna pentru a asigura o prezenta permanenta, prin rotatie, pe Marea Neagra a capabilitatilor NATO. De asemenea, am analizat stadiul cooperarii noastre in NATO intre cele doua ministere, am discutat despre modul in care se indeplinesc masurile de reasigurare pe flancul estic al NATO si al Uniunii Europene, ca urmare a masurilor stabilite la Summitul din Tara Galilor si a masurilor stabilite de ministrii Apararii la sedinta NATO de acum o luna. L-am felicitat pe domnul ministru ca Marea Britanie si-a asumat rolul de natiune-cadru in perioada 2016-2018 privind crearea fortei de reactie rapida si ca Romania va fi prezenta in cadrul acestei capabilitati militare cu capabilitatile care vor rezulta in urma conferintelor de generare a fortei", a declarat Mircea Dusa.

El a mai spus ca in discutiile cu ministrul britanic al Apararii a vorbit si despre cresterea bugetului alocat Apararii la 2%, pentru a asigura inzestrarea si modernizarea Armatei.

"Am discutat despre relatiile intre cele doua ministere, bilaterale, si am apreciat si i-am multumit domnului ministru pentru prezenta in Romania a militarilor Marii Britanii la exercitiile pe care le-am organizat in anul 2014, dar si pentru prezenta la exercitiile de amploare pe care le organizam in anul 2015. Si, asa cum am precizat si ieri (duminica - n.r.) la Campia Turzii, militarii englezi vor fi prezenti la exercitiile din poligonul Smardan, care se vor organiza la inceputul lunii aprilie. Am discutat, de asemenea, despre planificarea in continuare a exercitiilor comune, atat in Romania, cat si in alte state ale Uniunii Europene si ale NATO. Am abordat si cateva aspecte legate de cooperarea in domeniul industriei de aparare", a mai afirmat Mircea Dusa.

Ministrul britanic al Apararii, Michael Fallon, a spus, la randul sau, ca Marea Britanie va participa cu trupe in cele doua comandamente NATO care vor functiona in Romania.

"I-am promis domnului ministru ca vom fi impreuna cu trupe in cele doua comandamente care vor fi stabilite pe teritoriul dumneavoastra si am salutat angajamentul pe care domnul ministru si l-a luat ca sa sustina Marea Britanie in rolul de natiune-cadru pe care si-l va asuma incepand cu 2017. De asemenea, am impartasit ingrijorarea pe care Romania o are in ceea ce priveste securitatea in Marea Neagra.

El a mai anuntat ca in luna octombrie unul dintre cele mai noi distrugatoare ale Marinei Regale Britanice se va afla la Constanta.

"Vreau sa va anuntam, astazi, oficial, ca unul dintre cele mai noi distrugatoare ale Marinei Regale Britanice va fi prezent la Constanta, in luna octombrie", a spus Fallon.

Potrivit acestuia, "sistemul de aparare antiracheta este unul defensiv, asa cum spune si numele, asa cum este si Alianta NATO, una defensiva".

"Avem dreptul sa ne aparam in acest format de aliante de state", a adaugat ministrul britanic al Apararii.

Ministrul britanic al Apararii, Michael Fallon, va fi primit, luni, si de presedintele Klaus Iohannis, la Palatul Cotroceni, si se va intalni cu premierul Victor Ponta.

Vizita lui Michael Fallon are loc la doua luni de la vizita in Romania a ministrului britanic de Externe, Philip Hammond.

Doua centre de comanda si control ale NATO vor fi infiintate in Romania, iar acolo vor activa militari romani, dar si din alte state membre, au decis, la inceputul lunii februarie, ministrii Apararii din statele membre ale Aliantei, care s-au reunit la Bruxelles.

Ministrul Apararii, Mircea Dusa, declara, recent, ca cele doua comandamente NATO vor functiona in Bucuresti, urmand sa fie operationale in 2016 si 2018.

Mircea Dusa spunea ca, in contextul noilor provocari de securitate de pe flancul estic, Romania si-a exprimat intentia de pune la dispozitia Aliantei Nord- Atlantice un comandament multinational de divizie, precum si de a gazdui o structura multinationala de integrare a fortelor.

Dusa arata ca si-a propus ca, intr-o prima etapa, sa se poata atinge starea operationala a unitatilor, pentru integrarea fortelor NATO, pana in luna iunie, iar pana la Summit-ul din Polonia, din 2016, sa fie realizata capacitatea operationala completa.

El mai afirma ca, in ceea ce priveste comandamanentul national de divizie, preconizeaza realizarea capacitatii operationale initiale pana in 2016, iar cea completa, pana in 2018.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8679 vizualizari
  • -33 (41 voturi)    
    ne e frica (Luni, 23 martie 2015, 10:19)

    xanti [utilizator]

    De rusi datorita scutului.
    • +9 (17 voturi)    
      Nu e asa !!! (Luni, 23 martie 2015, 10:42)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu e frica de rusi. Punct.
      • -1 (5 voturi)    
        II ardem cu polonicul (Luni, 23 martie 2015, 16:01)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        II ardem cu polonicul. Punct.
    • +21 (29 voturi)    
      pana cum nu ne era frica rusi (Luni, 23 martie 2015, 10:50)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cum sa ne fie frica de un popor pasnic (sic) care inca viseaza sa stapaneasca daca nu Bosforul macar gurile Dunarii. cum sa ne fie frica de un popor pasnic care ne-a luat numai Basarabi si jumatate din Bucovina si tezaurul si ne-a dat in schimb minunatele invataturi ale lui Lenin si Stalin.
      Cum se ne fie frica de un popor cu mentalitate de secol 18?
      Pontiacule, nu vrei tu sa-l iei pe Ponta si sa emigrati la Moscova? sau tu esti deja acolo?
    • +6 (12 voturi)    
      Tavarisci Pontiac... (Luni, 23 martie 2015, 12:59)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cum mai e vremea la Maskva? Ati aflat cine la ucis pe Boris Nemtov sau se mai fac inca "sapaturi"? ;)
    • +1 (7 voturi)    
      Tu ai habar de istorie? (Luni, 23 martie 2015, 16:10)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      De afirmi asa tampenie?
    • +1 (1 vot)    
      mai schimbati prostia asta cu scutul... (Marţi, 24 martie 2015, 12:07)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      asta-i goanga propagandistica ruseasca ruseasca si vedeti si voi ca nici un om normal lacap nu crede asa ceva.
      Si nici nu e credibila asa o prostie: adica daca nu ai scut, noi sovieticii, pardon, rusii, nu indreptam rachetele spre tine. Serios? Cine garanteaza? Aaa, trebuie sa-l credem pe rus pe cuvant si el e foarte credibil, cand spune ceva, asa e! Hahahahaha!
      Am un vecin hot, puscarias condamnat, ne-a furat si jefuit pe toti vecinii pana acum. De ceva vreme, dupa ce un alt vecin, cumva ruda si prieten cu talharu', a fost jefuit si batut de asta, ba i-a luat cu japca si o bucata de curte, ne-am asociat toti vecinii intre noi si cu un vecin care a fost militar in trupele speciale, ne-am refacut gardurile, ne antrenam impreuna prin curti sa ne vada talharu' si ne-am luat si niste caini fiorosi. Si ce sa vezi: vine talharu' si zice: de ce v-ati luat cainii astia? Ati devenit o tinta pentru mine. Sa stiti ca m-ati suparat, nu mai suntem in relatii! Si nici n-o sa va mai dau inapoi ce v-am furat acu 10 ani, cum ma gandeam eu sa va dau daca erati cuminti.
      Acuma voi ce ziceti? Sa vand cainele si sa-i zic amicului din trupele speciale sa mai stea pe la casa lui, sa nu-l supar pe talhar? Sau sa-mi mai iau un caine, sa pun tepuse la gard si sa-l invit pe amicu' militar sa mai doarma pe la mine?
  • +23 (27 voturi)    
    Mult prea lent (Luni, 23 martie 2015, 10:25)

    I.Puscas [anonim]

    Domnule Dusa, prea lent si prea indepartate sunt toate aceste termene:2016, 2017, 2018...!!
    Uitati-va impreuna cu aliatii din NATO cu ce rapiditate au mobilizat rusii vreo 40 000 de trupe , inclusiv tancuri, marina, aviatie straregica, pentru manevre fulger dealungul intregii frontiere vestice a Rusiei, de la Baltica la Marea Neagra, plus in Extremul Orient!Chestia asta ar trebui sa dea urgent de gandit tuturor strategilor din NATO.Rusia si-a schimbat tactica. Actioneaza acum cu rapiditate,cunoscand si mizand pe lentoarea birocratica-in luarea deciziilor- cu care se pot declansa operatiunile defensive ale NATO. Nu mai este vorba de strategia pe care o practica Rusia in timpul razboiului rece, cand lasa timp suficient pentru contra-masuri ale NATO.Treaba asta arata clar ca este vorba acum de alte intentii ale Rusiei. Nu trebuie sa fie cineva mare strateg pentru a-si da seama de acest lucru.Situatia trebuie trebuie tratata cu toata celeritatea.
    • +11 (17 voturi)    
      Foarte corect! Si de ce Romania? (Luni, 23 martie 2015, 11:30)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui I.Puscas

      Lituania, Letonia si Estonia este un cuib de viespi pentru rusi! Acolo pot ajunge usor statele nordice si acestea sunt bine organizate nu sunt Hotzistane ca noi! In plus, Germania s-ar simti amenintata de inaintare si nu este bine sa-i dai la gioale exact principalului cumparator de gaze din zona!
      Pe de alta parte, sa iei Romania inseamna sa ai gurile Dunarii! Inseamna sa ai Marea Neagra, sa ai influenta pe Grecia si Italia nemijlocita, sa consolidezi instantaneu Republica Moldova, sa dispara amenintarea de la Deveselu, sa reinvie spiritul de luptatori al sarbilor in Kosovo si sa se refaca o nedreptate, in viziunea lui Putin istorica si originara! In plus lovesti un posibil concurent energetic crascand si mai mult dependenta UE de tine, docilizand UE si inactivand NATO si mai mult! Eu vad dupa infrangerea la Mariupol, o banda sudica de "Noua Rusie" care va "salva" pe "fratii" din Odessa si care se va intinde pana la Romania. Si intr-o zi cu soare sau fara soare ... Sau intr-o noapte... Iesim dimineata sa luam paine pentru sandwich-uri la pachet si ni se refuza leii pe motiv ca moneda oficiala e rubla!
      1. Starpiti rapid coruptia
      2. Aduceti rapid arme in tara
      3. Scoateti populatia intre 20-35 de ani la antrenamente crancene in munti!
      4. Reinstaurati obligativitatea stagiului militar!
      Azi nu din 2020! In 2020 s-ar putea sa nu mai existam!
      • -1 (11 voturi)    
        as mai adauga un punct 5 (Luni, 23 martie 2015, 12:28)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Internati-i la balamuc pe idioti.
        • +2 (4 voturi)    
          idiotii sunt deja la balamuc (Luni, 23 martie 2015, 20:20)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          si de acolo posteaza sub pseudonime de genul
          Gustav555, Pontiac , Mazeta, etc
          Nu suntem siguri ca sunt idioti platiti sau doar idioti utili.
      • 0 (2 voturi)    
        tanks? (Luni, 23 martie 2015, 12:50)

        jaz [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        no thanks!

        sursa: rt.com
      • -10 (16 voturi)    
        Sigur... (Luni, 23 martie 2015, 13:01)

        Qu [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        1. Corputia ei o creaza, nu o vor starpi pentru ca nu exista interes.
        2. Arme s-au adus. Sunt 20000+ trupe de ocupatie NATO la noi+ tehnica + avioane+ tancuri.
        3. Nu v-ati prins ca ne-au desfiintat armata ca sa ne 'apere' ei ?
        4. +1
      • -7 (9 voturi)    
        putem (Luni, 23 martie 2015, 15:41)

        pontiac [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Sa o luam si pe mamica ta in munti cu noi,ce va trece prin cap antrenamente in munti.
    • -5 (15 voturi)    
      Strategie (Luni, 23 martie 2015, 12:59)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui I.Puscas

      Un strateg nu s-ar imbraca in vesta antiglont ca mai apoi sa se puna in fata a 1000 de mitraliere si sa strige 'trageti ba !'.
      Asta e scutul ala impotriva rachetelor rusesti.
      • +7 (7 voturi)    
        asa e? (Luni, 23 martie 2015, 14:41)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Qu

        numai ca strategul care se imbraca in vesta antiglont sta in casa lui si nu spune nimanui sa traga, ii e teama sa nu fie atacat. insa vecinul se simte amenintat de catre vesta lui antiglont si il ameninta si mai tare, el spunind ca se simte amenintat de catre vesta lui.
  • -15 (23 voturi)    
    am fost transformati intr o tinta (Luni, 23 martie 2015, 11:23)

    jackalphonse [utilizator]

    vrem sa se vorbeasca si de acest subiect.
    • -3 (11 voturi)    
      exact (Luni, 23 martie 2015, 13:02)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Bineinteles. De ce sa se duca rachetele doar inspre altii ? S-au gandit bine... cateva zeci inspre noi...mai scapa altii de belea.
      • +1 (1 vot)    
        Mai rasfirati, ma (Marţi, 24 martie 2015, 0:30)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        ... da' de fapt, tot aia e, ca oricum nu va asculta nimeni.
    • +3 (3 voturi)    
      Tinta am fost dintotdeauna (Luni, 23 martie 2015, 18:01)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      jackalphonse, pune mana pe cartile de istorie. Vei constata ca tinta am fost dintotdeauna, nu ne-a transformat nimeni recent.
  • -12 (24 voturi)    
    Propaganda... (Luni, 23 martie 2015, 11:29)

    Gustav555 [utilizator]

    Nu este de mirare ca Occidentul si-a propus sa mărească bugetele destinate propagandei. Toate site-urile agențiilor si presei occidentale, abundă in luări de poziție ale cetățenilor europeni împotriva minciunilor gogonate propagate si plătite de catre SUA. Sunt convins ca atât puciștii de la Kiev cât si mentorii lor americani așteaptă cu groaza momentul când vor fi date publicității rezultatele anchetei privind doborârea avionului malaezian.
    In condițiile in care opinia publica europeană si-a dat seama ca nu exista nicio amenintare din partea Rusiei fata de oricare alta țara si ca unica preocupare a Rusiei este Ucraina, devastată de războiul fratricid provocat de lovitura de stat de tip nazist susținuta de catre SUA, nu mai ajuta nicio suplimentare de fonduri propagandistice.
    Problema UE in acest moment este găsirea împreuna cu Rusia a unei soluții de compromis pentru asigurarea unei paci durabile si integrarea, intr-un viitor nu prea îndepărtat, a Rusiei in UE.
    Oricât ar încerca diverși propagandisti anglo-americani si slugile lor (plătite sau nu) sa ne convingă, instalarea scuturilor americane pe teritoriile Poloniei si României reprezintă cea mai mare încălcare a suveranității naționale a acestor state. Iar orice conflict armat între Rusia si SUA, oriunde pe glob, ar transforma România intr-o ținta.
    • +7 (17 voturi)    
      N-am mai multe (Luni, 23 martie 2015, 12:57)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      minusuri ca ti-as da cu placere....
      Nu imi dau seama, la tine este vorba tot de prostie sau pur si simplu asa gindesti tu?
      Apropo de procesul gindirii: o faci in rusa si traduci sau direct in limba romana?
      • -6 (12 voturi)    
        schimbati postacii! (Luni, 23 martie 2015, 14:20)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        Ai cumva si o opinie proprie asupra subiectului?
        Vezi, de-aia vor occidentalii propagandisti destepti, bine platiti, ca voi, astia gratuitii, nu valorati doi bani.
        In afara de injuraturi... vid absolut.
        • +6 (12 voturi)    
          hotzul striga hotzii... (Luni, 23 martie 2015, 14:46)

          ilie de la scularie [anonim] i-a raspuns lui Gustav555

          Pai nu esti matale unul din postacii propagandei rusesti?
        • +9 (11 voturi)    
          Absolut! (Luni, 23 martie 2015, 15:06)

          Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          Provin dintr-o familie cu batrini care au trait sub ambele ocupatii germane si rusesti. batrinul meu tataie mi-a povestit cu gura lui ororile armatei ruse. Despre nemti spunea ca dadeau ciocolata la copii.
          Dar ii ura pe rusi.
          Mai tirziu cnd am crescut am inteles si eu de ce Romania avea soarta pe care o are si in prezent. A avut ghinionul sa fie asezata in influenta sovietica. Tu ai habar cit au furat rusii de la noi?
          Cit rau au facut acestui popor punindu-i conducatori marionete rusesti?
          Si acum Putin vrea refacerea imperiului lui de carton imbibat cu votca? Si ameninta in stinga si in dreapta cu arma nucleara? Adica copilul meu sa nu aibe drept la viata pentru ca asa vrea Phutin?
          Si tu postac mirsav rusofon rusofil vii si imi spui mie ca nu am o parere pertinenta?
          • +6 (6 voturi)    
            si mie mi-au povestit (Luni, 23 martie 2015, 17:38)

            marius [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

            bunicii mei mi-au spus ca soldati germani nu aveau treaba cu nimeni, isi indeplineau ordinele, aveau respect, si cam atit.
            Soldatii rusii, majoriatea proveneau din Siberia, furau pe unde treceau, femeile se ascundeau ca sa nu fie violate...chiar si ceasuri deshteptatoare le purtau la picioare ca nu stiau unde sa le poarte.
            Furau gaine, porci, orice aveai alcool in casa, intrau peste tine fara sa te intrebe de nimic si luau ce vroiau, etc.
        • +1 (3 voturi)    
          Stii, asta-i deja veche (Marţi, 24 martie 2015, 0:41)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          Tehnica de a le pune adversarilor politici in spinare bubele proprii o practicau comunistii sovietici deja-n '45, cand au inceput sa se infiga precum capusele in Romania.

          Is constient ca cu tine n-are sens sa discute omu', dat fiind ca prea evident postezi la comanda. Da' macar postarile astea imi dau ocazia sa-mi fac vant, sa mai aduc aminte la lume de cate-o magarie sovietica sau ruseasca, si de fapt, de unde voi vreti sa faceti opinie favorabila Rusiei, nu faceti decat sa stimulati informarea lumii despre cine e Rusia lu' Putin de fapt - aceeasi Rusie de dinainte de Petru cel mare, aceeasi Rusie de la vremea lu' Lenin, aceeasi Rusie de la vremea lu' Stalin, guvernata de samavolnicie (oare de ce termenu' asta in romana s-a pastrat cu etimologie slava?) si coruptie, lipsita de educatie si de coloana vertebrala. Noroc ca lumea se schimba, si-n maxim zece ani Rusia n-o sa mai fie nici macar ce e acuma.
    • +3 (3 voturi)    
      Amestecati categoriile... (Luni, 23 martie 2015, 19:10)

      EdDantes [anonim] i-a raspuns lui Gustav555

      ...si urasc asta. Scuturile nu sunt americane, sunt NATO, iar Romania si Polonia sunt parte a unor tratate de alianta, pe care le-au semnat si, daca nu vor sa se faca de kko, trebuie sa le respecte. Nu se incalca nicio suveranitate, atata timp cat actiunea aceasta este legala, cu acceptul organelor de resort.
      Iar Rusia in UE? HA HA HA, poate UE in Rusia, asta da, ar vrea rusii, sper numai sa nu se poata. Fara natia asta, Europa ar fi de 5 ori mai linistita. Din pacate avem nevoie acolo de un stat-tampon puternic contra Asiei, ca altfel...
      Stai matale linistit, UE si-a dat seama de multe, dar niciuna dintre probleme nu este cea mentionata de dumneata.
    • +1 (3 voturi)    
      Pasol na Moskva (Luni, 23 martie 2015, 20:26)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Va sa zica tot taraboiul este din cauza ca americanii au dat o lovitura de stat in ucraina?
      Curios, Putin ti-a dat si dovezi sau e doar bullshitul obisnuit? Si totusi ma intreb de ce in Ucraina sunt trupe rusesti si nu si americane, asa era normal nu?
      Dar de ce am cere unor lichele platite de rusi logica?
    • +1 (1 vot)    
      Tocma', propaganda (Marţi, 24 martie 2015, 0:36)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Adica ce faci matale pe bani.

      De-aia pt. ca cauta UE impreuna cu Rusia o solutie de compromis a declarat Merkel public de curand ca Putin traieste in alta lume.

      Cat despre incalcarea suveranitatii Poloniei si Romaniei, impuscarea a 5000 de ofiteri polonezi fara judecata in padurea Katyn sau deportarea a sute de mii de etnici germani de pe teritoriul Romaniei ce-au fost, parfum?

      Cand oti gasi ceva comparabil cu "davai ceas" sa le puneti in spinare americanilor, poate-atunci sa aibe vreo sansa cat de mica de succes propaganda ruseasca. Pana atunci, ia, citeste de-aici cat de bine s-au purtat rusii cu noi: https://archive.org/details/Anita_Nandris_Cudla-20_De_Ani_In_Siberia_06__

      (Nu ca m-as astepta ca asta sa conteze pt. matale - doar nici numele sub care postezi nu e romanesc.)
  • -11 (21 voturi)    
    cititi (Luni, 23 martie 2015, 11:56)

    pontiac [anonim]

    SI articolul lui unteanu din gandul si o sa vedeti ce ne asteapta,ne dam rotunzi cu NATO dar Turcia(tocmai a cumparat sistem antiracheta din China) plus Rusia ,Ungaria,,Bulgaria ne-au cam inconjurat asa ca
    suntem ca si pierduti.
    Intrebare,daca maine o bomba ne distruge scutul ce mai avem dupa aia,nu vi se pare ca scutul asta e un fel de perdea de fum si in lipsa lui ramanem in fundul gol?
    • -8 (14 voturi)    
      Evident (Luni, 23 martie 2015, 13:03)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui pontiac

      Numai boii de la noi s-au dat cu lupul. Restul tarilor de pe langa nu-s asa batute in cap.
      • +4 (10 voturi)    
        hehehe postacii (Luni, 23 martie 2015, 14:51)

        alunelu [anonim] i-a raspuns lui Qu

        colegii pontiac si Qu stau in aceeasi incapere si isi raspund unul altuia...tare faza...ahh si Gustav555 in aceeasi incapere...citi sinteti? 4-5? Se vede de la posta pentru cine lucrati...Nu e roman care sa gandeasca in felul asta. Va faceti naibii de ris.
        • +2 (6 voturi)    
          slugile mujicilor (Luni, 23 martie 2015, 16:14)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui alunelu

          vor sa dea tara lui Phutin....
  • +7 (9 voturi)    
    baza naval nato la mangalia (Luni, 23 martie 2015, 13:37)

    nash pandelica [utilizator]

    cu prezenta permanenta a royal navy si us navy.
    bashca marina turca din marea neagra..
    • -5 (9 voturi)    
      gresit (Luni, 23 martie 2015, 15:38)

      pontiac [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

      Turcii tocmai au cumparat scut antiracheta de la Chinezi incalcand protocolul NATO.
      Asa ca turcia e cu Rusia si China in barca.
  • +9 (11 voturi)    
    Mai cititi copii! (Luni, 23 martie 2015, 14:01)

    lis.nc [utilizator]

    daca nu stiati: TOATE tarile Nato au fost si sunt tinte ptr. vectorii strategici si tactici ai defunctei URSS si actualei Rusii, indiferent daca au sau nu scutul antiracheta, asa ca mai bine cu el decat fara!
    In al doilea rand este mult mai bine sa te bazezi in primul rand pe tine insuti, asa cum fac polonezi care la momentul actual au una din cele mai bine cotate armate din Europa (ptr. curiosi cautati in Jane's World's Defence Forces).

    Eliminarea coruptiei si cresterea fondurilor ptr. aparare, sanatate si educatie ar trebui sa fie prioritatea nr. 1 al oricarui guvern roman in acest moment!
    Intrebarea este: avem noi la momentul actual, un guvern roman?
  • +1 (7 voturi)    
    nato arata bine :) (Luni, 23 martie 2015, 14:35)

    cladob [utilizator]

    906,002,051 locuitori
    32,223,344 milioane USD GDP
    1,038,145 milioane USD
    3.0 %GDP pentru aparare
    987 USD pe cap locuitor pentru aparare
    armata activi 3,515,000 soldati

    sursa http://en.wikipedia.org/wiki/Member_states_of_NATO cu date din 2010,2011
  • +1 (1 vot)    
    Raspuns pentru Un Oarecare. (Luni, 23 martie 2015, 21:32)

    I. Puscas [anonim]

    M-am gandit si eu la toate acele lucruri si amenintari grave,care sunt absolut reale dar din decenta nu le-am pus pe hartie.Ceea ce face Rusia acum este de fapt o perdea de fum, de invaluire, pentru a-si masca adevaratele obiective si urmatoarele lovituri.Au invatat din istorie. Imi vine aici in permanenta in minte debarcarea aliatilor in Europa, in iunie 1944.Urmare unor intregi scenarii bine puse la punct,anglo-americanii nu au debarcat la Calais, unde Canalul Manecii era cel mai ingust si unde ei i-au facut pe germani sa creada ca vor debarca, ci in Normandia, intr-o zona in care ei nu se asteptau.
    Si eu cred ca nu nordul, respectiv statele baltice sunt punctul de interes pentru Rusia, unde ar avea avantaje minore si mari probleme, ci sud-estul Europei, cu gurile Dunarii si controlul Marii Negre, zona de un interes major pentru Rusia din toate punctele de vedere, inca de la Petru Cel Mare.Si nu cred nici intr-o "incercare militara"limitata a Rusiei in zona statelor baltice, de testare a functionarii Tratatului de la Washington, . Ei stiu exact cum functioneaza acest tratat, dupa atatia ani de razboi rece.Dupa experienta recuperarii Crimeei,care a testat reactia occidentalilor- in genul Munchen 1938-vor incerca in mod probabil o lovitura masiva "blitz",ocupand rapid o anumita zona care ii intereseaza, de unde in modul cel mai probabil nu ii va mai scoate nimeni iarasi cativa zeci de ani, decat cu riscul unei conflagratii nucleare in Europa, pe care nu o doreaste nimeni in vest.Si atunci, zarurile vor fi fost aruncate si mi-e foarte teama de scenariul de la sfarsitul mesajului dumneatale.Si in ajunul primului si al celui de al doilea razboi mondial armata romana a fost-ca si acum-total nepregatita si ne-echipata, fapt pentru care tragem si acum ponoasele subdezvoltarii economice a tarii si a ceea ce a fost. Astia au fost politicienii nostri!