Klaus Iohannis: Romania este un sustinator activ al Parteneriatului Transatlantic intre UE si SUA / Consiliul a confirmat obiectivul de creare a Uniunii Energiei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2015, 16:07 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Presedintele Klaus Iohannis a declarat vineri, la finalul lucrarilor Consiliului European de la Bruxelles, ca Romania este "un sustinator activ" al Parteneriatului Transatlantic pentru Comert si Investitii intre Uniunea Europeana si Statele Unite ale Americii, transmite Agerpres.

"Romania este un sustinator activ al unui astfel de parteneriat, care, suntem convinsi, va stimula puternic economiile de pe ambele parti ale Atlanticului", a spus seful statului, la Bruxelles, dupa reuniunea Consiliului European de primavara, in cadrul careia a fost analizat stadiul negocierilor privind incheierea unui parteneriat transatlantic pentru comert si investitii intre UE si SUA.

Presedintele Iohannis a mai precizat ca, in cadrul discutiilor legate de Semestrul European, a existat un schimb de opinii cu privire la situatia si perspectivele economice ale Uniunii Europene.

"Am convenit asupra liniilor directoare pentru politicile economice si pentru ocuparea fortei de munca. Am aratat ca Romania a depus eforturi considerabile indeosebi in ceea ce priveste consolidarea fiscal-bugetara si stabilitatea sectorului financiar. Atentia noastra se va concentra pe consolidarea ritmului bun de crestere economica, precum si pe continuarea reformelor, in special a reformelor structurale, ca raspuns la recomandarile specifice de tara", a adaugat el.

Iohannis: Consiliul European a confirmat obiectivul de creare a Uniunii Energiei; Romania sustine puternic acest proiect

Presedintele mai spus ca obiectivul crearii Uniunii Energiei a fost confirmat de Consiliul European, precizand ca a sustinut finalizarea pietei interne a energiei, ceea ce pentru Romania inseamna, pe termen mediu si lung, dezvoltarea infrastructurii energetice.

"Consiliul European a confirmat obiectivul de creare a Uniunii Energiei, pe baza propunerii facuta in luna februarie de Comisia Europeana", a spus seful statului.

El a subliniat ca au fost validate cele cinci dimensiuni ale Uniunii Energiei: securitatea energetica, piata interna a energiei, eficienta energetica, reducerea emisiilor de carbon, cercetarea-inovarea si competitivitatea in domeniu.

"Am subliniat ca Romania sustine puternic acest proiect. Am insistat asupra catorva prioritati pentru Romania care se regasesc in concluziile finale ale Consiliului European: valorificarea propriilor resurse energetice, necesitatea diversificarii surselor si rutelor de aprovizionare", a aratat Klaus Iohannis.

El a declarat ca a reiterat potentialul semnificativ al resurselor din Marea Neagra, prin care se poate contribui la intarirea securitatii energetice regionale si europene.

"Am evidentiat importanta cooperarii regionale si atentia sporita care trebuie acordata regiunilor vulnerabile precum Europa Centrala si de Est. In acest context, am subliniat importanta utilizarii, intr-o maniera flexibila si complementara, a tuturor fondurilor si instrumentelor financiare europene, inclusiv a fondului european pentru investitii strategice pentru dezvoltarea infrastructurii energetice. Am sustinut obiectivul de finalizare a pietei interne a energiei. Pentru Romania, aceasta inseamna, pe termen mediu si lung, dezvoltarea infrastructurii energetice, asigurarea unor preturi accesibile pentru consumatori, mentinerea competitivitatii industriei, crestere economica si creare de locuri de munca", a spus Iohannis.

El a indicat ca un aspect asupra caruia a insistat a fost libertatea fiecarui stat membru de a-si alege mixul energetic national.

"Am sustinut ca viitoarea Uniune a Energiei sa asigure o protectie reala a consumatorilor vulnerabili", a conchis Iohannis.

Acesta a precizat ca discutiile din cadrul Consiliului European s-au axat pe Uniunea Energiei, Semestrul European si subiecte de actualitate din sfera relatiilor externe ale UE.










2626 vizualizari
  • -3 (17 voturi)    
    Si noi am negociat ceva pe acolo? (Vineri, 20 martie 2015, 16:20)

    Je__ [utilizator]

    Ceva vize pt SUA, sau ceva shengen pt UE?

    Sau doar stam capre?
    • +7 (9 voturi)    
      Nu are ce. (Vineri, 20 martie 2015, 16:30)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Nu are ce negocia. Pentru vizele SUA, trebuie să îndeplinim niște condiții clare și măsurabile. Pentru Schengen, trebuie să dăm dovada neobstrucționării mersului justiției în Parlament, condiție de care ne îndepărtăm cu fiecare mângâiere pe cap dată de Tăriceanu câte unui senator cercetat penal.
    • +5 (7 voturi)    
      Si noi nu oferim nimic? (Vineri, 20 martie 2015, 17:16)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Daca toti politicienii europeni ar gandi ca tine, nici nu ar exista UE. In primul rand ca Uniunea Energetica e clar in interesul Romaniei, avand in vedere ca ne-ar face un exportator net de energie si resurse energetice. Daca am spune ca votam impotriva daca nu primim si Schengen anul asta ne-am fura singuri caciula, parand niste parteneri neseriosi si iresponsabili. O sa vina si Schengen, nu dispera.
  • -2 (14 voturi)    
    Daca-as fi poet, mi-as dori ca poeziile sa... (Vineri, 20 martie 2015, 16:37)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...mi le citeasca, cu glas tare, Iohannis...citeste atat de frumos...cu tot cu semne de punctuatie...Zau!...
  • +3 (15 voturi)    
    Bravo johannis...Romania sustine NATO (Vineri, 20 martie 2015, 16:59)

    Andradda [utilizator]

    In afara de faptul ca Romania sustine NATO de vreo 10 ani, nu prea inteleg care-i stirea?
    Aha..Johannis a deschis gura..
    E si asta ceva. E o stire!
    Probabil ca vor fi prezentate ca "stiri" si declaratiile lui Johannis ca dupa nopate vine zi, ca dupa iarna vine primavara sau ca pamantul, inca, se mai roteste in jurul soarelui!
  • -5 (15 voturi)    
    gretos (Vineri, 20 martie 2015, 17:38)

    The Saker [utilizator]

    Romania sustine activ ? Pai pe mine nu m-a intrebat nimeni, si pe nici una din cunostintele mele, toti pe care ii stiu sunt impotriva.
    Asta e ca si cu toata slugarnicia asta fata de NATO, se face in numele nostru cica, dar mai nimeni nu este de acord. Cu exceptia postacilor PDL-ului, bineinteles, de care tocmai am aflat oficial azi din presa din referatele DNA ;)
    • +5 (7 voturi)    
      cetateni pierduti (Vineri, 20 martie 2015, 19:53)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

      Dumneavoastra domnule 'Free Man' ati fost intrebat la alegeri si ati avut libertatea sa votati pe cei care credeti ca va sustin ideile, inclusiv cele de politica externa.

      Ati scris cumva parlamentarului dumneavoastra ca nu sunteti de acord cu politica externa a Romaniei sau doar va plangeti pe Internet?
      Va recomand sa studiati putin cum functioneaza o democratie reprezentativa.

      Va mai recomand si sa studiati sondajele de opinie pe teme de politica externa si sa vedeti ca majoritatea concetatenilor dumneavoastra sustin prezenta Romaniei in NATO. Avand astfel de date, nu ati mai spune lucrurile evident false precum "dar mai nimeni nu este de acord"
  • -6 (8 voturi)    
    pesches (Vineri, 20 martie 2015, 18:11)

    xanti [utilizator]

    Dar de data asta nemtesc nu basescian ca pana acum.
    Greata profunda la pupatul pietei independentei
  • 0 (0 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 21 martie 2015, 8:35)

    IO [anonim]

    "romania este -o sustinatoare" nu un sustunator! hai mai frate vorbiti romaneasca mai neamule!
  • 0 (0 voturi)    
    TAFTA (Sâmbătă, 21 martie 2015, 17:26)

    lacramioara [anonim]

    TAFTA nu pare a fi in interesul Europei, se estimeaza ca agricultura poate disparea in urma acestui tratat. Sint lobby-uri si companii mari carora putin le pasa de etica in determinarea pe care o au pt a avea cistig de cauza. Acestia fac populara ideea ca tratatul va aduce multe locuri de munca si ca vor creste veniturile pe cap de familie. Totodata, cei din partea opusa raspund ca daca se fac calculele, cifrele vindute chiar nu ies. In schimb regulile europene in ceea ce priveste calitatea, de ex, la ce mincam vor fi sterse. Putem sa ne imaginam ca piata europeana va fi invadata de toate nazbitiile precum porumbul american, carnea animalelor clonate (de altfel, in state, "the human consumption of meat and other products from cloned animals was approved by the FDA on 28 December 2006, with no special labeling required") etc.
    De asemenea, aceasta "deschidere" ar putea fi creatoare de situatii bizare precum: un stat semneaza un acord cu o companie (din afara tarii) pt a exploata de ex gazul de sist de pe teritoriul acesteia; cetatenii afla si nu sint de acord; statul vrea sa renunte la contract; compania da in judecata statul nu pt pierderile pe care le-a avut (caci sa zicem ca nici n-a apucat sa purceada la act) ci pt cistigurile pe care nu le mai poate avea si pt ca "deschiderea" aduce cu ea "arbitri" din afara statelor, compania poate avea cistig de cauza (vorba cintecului, "banuii vorbesc").

    Tot referitor la TAFTA, citeva alte surse de info:
    http://www.citizen.org/tafta