VIDEO Jurnalistul Rares Bogdan sustine ca s-a prezentat "de bunavoie" la DNA: N-am vorbit niciodata asa ceva cu Marian Vanghelie. / Daca era acum 10 ani o foloseau pe Andreea Esca, acum ma folosesc pe mine pentru ca sunt cunoscut

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 19 martie 2015, 15:00 Actualitate | Esenţial

Rares Bogdan
Foto: Agerpres
Jurnalistul Rares Bogdan s-a prezentat joi dupa-amiaza la sediul DNA, el declarand ca a facut acest lucru "de bunavoie", dupa ce a aparut in stenogramele din dosarul lui Marian Vanghelie. "N-am vorbit niciodata asa ceva cu Marian Vanghelie. (...) Credeti ca la Klaus Iohannis s-ar putea duce cineva cu asa ceva?", a afirmat Rares Bogdan la intrarea in sediul Directiei Nationale Anticoruptie. Rares Bogdan a sustinut ca numele sau a fost folosit deoarece "este cunoscut": "Pai pe cine sa foloseasca? Sunt cunoscut. Daca era acum 10 ani o foloseau pe Andreea Esca, acum ma folosesc pe mine pentru ca sunt cunoscut."

Intrebat de jurnalisti de ce a venit la DNA, Rares Bogdan a raspuns: "Pai daca am aparut in stenograme..." El a explicat ca i-a cerut procurorului din dosarul lui Marian Vanghelie sa-l primeasca pentru a sta de vorba, dupa ce primarul Sectorului 5 ar fi facut o referire la el intr-o discutie interceptata de anchetatori.

UPDATE: Rares Bogdan a fost citat la DNA ca martor, au declarat pentru HotNews.ro surse judiciare.


Rares Bogdan a adaugat ca a dat in judecata postul de televiziune Romania Tv, dar nu si pe Marian Vanghelie: "Am dat in judecata Romania Tv. (...) Credeti ca Vanghelie mai trebuie sa fie dat in judecata? Nu dau in oameni care au deja probleme niciodata."

In legatura cu Klaus Iohannis, realizatorul tv a spus ca "Credeti ca la Klaus Iohannis s-ar putea duce cineva cu asa ceva? N-am fost la Palatul Cotroceni, dar ma bucur enorm ca dansul e presedinte."

UPDATE
La iesirea din sediul DNA, Rares Bogdan a declarat ca a stat de vorba cu procurorul care se ocupa de caz: "Omul e de buna intentie, am stat de vorba, am baut o cafea, foarte buna cafeaua, mi-a facut o doamna o cafea. (...) Eu vorbeam cu Marian Vanghelie, jumatate erau injuraturi la guvernarea Ponta si la Victor Ponta, cealalta jumatate la Sebastian Ghita si la modul in care devalizeaza bugetul de stat. In situatia  in care e Marian Vanghelie astazi, nu o sa ii spun eu <Mariane, sa iti fie rusine!> (...) Voi sunteti toata ziua aici, in 6 luni e curatenie in Romania si restart pentru toti. Sa ii sustinem pe oamenii astia sa curete Romania."

In referatul procurorilor prin care se cerea arestarea preventiva a primarului sectorului 5 este redata interceptarea unei discutii dintre Marian Vanghelie si Dinu Mariana Carla, in care primul spunea ca poate interveni la Klaus Iohannis, prin intermediul realizatorului TV Rares Bogdan, pentru a-l ajuta cu dosarul penal, sustinand ca presedintele Romaniei ar avea nevoie de el pentru a avea majoritatea in Senat.

Presedintele Klaus Iohannis a fost intrebat miercuri seara de ziaristi, la Ateneul Roman, daca realizatorul TV Rares Bogdan a intervenit la el in favoarea lui Marian Vanghelie, asa cum ar fi afirmat primarul sectorului 5, seful statului raspunzand: "Asta a fost gluma din aceasta seara".













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6611 vizualizari
  • +17 (21 voturi)    
    Rares Bogdan (Joi, 19 martie 2015, 15:05)

    CititorulComentator [utilizator]

    Se compara cu Andreea Esca, penal, lol :) Astia nu-si mai vad lungul nasului, Sova cu statuia, asta cu Esca...
    • 0 (8 voturi)    
      pai... (Joi, 19 martie 2015, 15:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Zi tu care din aia care ar avea usa deschisa la Johannis sunt mai cunoscuti. Doar nu voiai sa spuna Vanghelionul ca badea sau Gidea are pile la Johannis...
    • +4 (8 voturi)    
      poate ca Rares si Sova..... (Joi, 19 martie 2015, 17:18)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      ....vor fi in acelasi "grup statuar", unde Rares este calul.

      Fara sa vrea, Rares a intrat itr-o hora in care nu prea stie juca si se tot poticneste de niste "legaturi" pe care nu le recunoste dar care il incurca din ce in ce mai tare.
      Vom vedea !( vorba maestrului Zen)
  • +2 (6 voturi)    
    de bunavoie?! (Joi, 19 martie 2015, 15:11)

    lili [anonim]

    DNA cred ca va spune altceva...
    E si asta uns cu toate alifiile, ca toti mogulii din presa romaneasca si acolitii lor!
    • 0 (0 voturi)    
      de bunavoie! (Vineri, 20 martie 2015, 12:46)

      eucretu [utilizator] i-a raspuns lui lili

      My friend, daca nu era asa iesea DNA-ul pana acum sa spuna ceva, mai ales dupa criza pe care a facut-o rares bogdan cu procurorul de caz! Omul chiar a vrut sa se duca si sa ceara socoteala si a facut foarte bine! Si eu as fi facut asta daca apaream intr-un dosar DNA fara sa am nicio legatura cu ilegalitatile care se stipuleaza in acel referat!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Cu impozitul cum ramine? (Joi, 19 martie 2015, 15:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Deci: plateste Realitatea Tv impozite sau ba?
  • +4 (6 voturi)    
    Cand il ajuta pe poanta in emisiunea cu Iohannis (Joi, 19 martie 2015, 15:19)

    Miky60 [utilizator]

    Nu era tot "Esca"? Un pesedist care se vrea important...
  • +9 (11 voturi)    
    Rares, un penibil de Ocna M autoglofat degeaba ! (Joi, 19 martie 2015, 15:21)

    Plagarus [utilizator]

    Who the fuck is Rares Bogdan?
    E un penibil. A prezentat o data un spectacol la Teatrul National din Cluj si ma tot intrebam cine e dobitocul care strica tot actul artistic cu povestile lui de popa beat. Am aflat la final.
    N-ai pierdut nimic daca n-ai auzit de el.
    Coleg de facultate şi de grupă cu Eduard Hellvig, a controlat în diferite perioade, direct sau indirect, cotidianul Ziua de Cluj şi agenţia de publicitate Trend Communication (în care este asociat şi cu colegul său de la Realitatea TV Octavian Hoandră, un apropiat al fostului ministru şi rector al UBB Cluj Andrei Marga).
    Contracte fara licitatie pt. Trend Comunication de la CSA :
    1. Contractul 7915 din 07.05.2007 în valoare de 25.287,50 euro;
    2. Contractul 10829 din 13.06.2007 în valoare de 41.650 euro;
    3. Contractul 17837 din 30.08.2007 în valoare de 44.030 euro;
    4. Contractul 20015 din 01.10.2007 în valoare de 41.650 euro;
    5. Contractul 11904 din 19.05.2008 în valoare de 49.980 euro;
    6. Contractul 14504 din 18.06.2008 în valoare de 41.650 euro;
    7. Contractul 25590 din 15.10.2008 în valoare de 47.462 euro;
    8. Contractul 25967 din 20.10.2008 în valoare de 16.999,15 euro.
    • +1 (1 vot)    
      postacul la datorie (Vineri, 20 martie 2015, 12:29)

      raul1568 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Se pare ca lui Ghita si lui Ponta nu le ajunge RTV-ul pentru minciuni, isi mai pun si postacii sa sara si pe alte site-uri de stiri cu aceleasi bazaconii. Cam dubios ca un simplu consumator de presa sa stie astfel de informatii, ca individul Plagarus. Nu post sa imi explic asta decat prin fatul ca acest plagarus este un postac platit de ponta si ghita si ca acest text din comentariul lui este scris de unul dintre cei doi mafioti!
    • 0 (0 voturi)    
      bai, dar le ai! (Vineri, 20 martie 2015, 12:49)

      eucretu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      mama dar ce informatii ai tu, prietene, cred ca nici SRI-ul nu are aceste date pe care le dai tu aici... Daca este asociat intr-o firma, vei regasi numele lui la registrul comertului, daca a comis ilegalitati, il ridicau pana acum, stai linistit!
  • +6 (8 voturi)    
    S-a dus de bunavoie (Joi, 19 martie 2015, 15:31)

    Je__ [utilizator]

    Dar bilutele lui sunt in pumnul lui Vanghelie.
    Daca Vanghelie e vulpoi batran, asa cum se zvoneste pe aici....Rares...Rares o pui de un scrob.
  • +6 (8 voturi)    
    Las-o jos... (Joi, 19 martie 2015, 15:36)

    Xerses [utilizator]

    ca macane!
  • +1 (5 voturi)    
    ai fugit negrule? (Joi, 19 martie 2015, 15:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    ai dat cu maturoiu prin castel ? ai dat nutret la calul din sufragerie? mai Carfin vezi-ti lungul nasului!
  • +6 (8 voturi)    
    se baga singur in seama (Joi, 19 martie 2015, 16:08)

    Gustav555 [utilizator]

    Vanghelie a spus deja ca va vorbi cu RB nu ca a vorbit cu RB. A fost o tactica de Golan ca sa-si linisteasca partenera de potlogarii.
    Iar RB a prins ocazia sa-l mai bage lumea in seama, Andreea Esca este un monument pe langa pitifelnicul asta.
  • +7 (9 voturi)    
    RB (Joi, 19 martie 2015, 16:14)

    eugen6215 [utilizator]

    Cred ca am vazut pe undeva niste referiri privind la legaturile acestui domn cu oamenii deafceri din Cluj-Paskany-cam asemanatoare cu ce zice Vanghelie.Oricum toti ziaristii folosesc la greu relatiile pe care si le fac in meserie pentru folos propriu, sau pentru interventii oneroase.
  • +2 (4 voturi)    
    Mare lucru bre . . . (Joi, 19 martie 2015, 18:32)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . sa fii cunoscut! Mai ceva decat Esca cea eclipsata de stralucirea lui Rares Bogdan.Prostul pana nu-I fudul nue prost destul. sa aiba grija sa nu-l depaseasca pe DD ca si ala era la un moment dat cel mai cunoscut commentator Tv. din tara!
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebare (Joi, 19 martie 2015, 21:52)

    mihai1986 [utilizator]

    Dl. Rares Bogdan, cum pueti tine o emisiune la o ora de maxima audienta cu expiratul de cristoiu??? Alt partener de discutii nu ati gasit? Nu vedeti ca maistrul cristoiu e marele prieten al infractorilor udrea si georgescu???
  • +1 (1 vot)    
    Rares Bogdan nu are influenta (Vineri, 20 martie 2015, 9:12)

    eurazvan [utilizator]

    Cine de aici chiar crede ca Rares Bogdan are influenta la presedinte? Manutele sus
  • +1 (1 vot)    
    Sa facem diferenta (Vineri, 20 martie 2015, 9:14)

    eurazvan [utilizator]

    Aici nu vorbim de cat de bun sau nu e Rares Bogdan. dar sa il acuzi ca are legaturi din astea cu presedintele e o aberatie. Sa facem o distinctie
  • +1 (1 vot)    
    DOOOH (Vineri, 20 martie 2015, 9:22)

    eurazvan [utilizator]

    E clar ca nu sunteti vinovat daca ati mers la DNA dar nu cred ca are rost sa va chinuiti sa demonstrati ceva care e evident.
  • 0 (0 voturi)    
    poate ca e bine (Vineri, 20 martie 2015, 12:06)

    raul1568 [utilizator]

    Nu stiu cat de bine sau rau este ca a intrat pe usa DNA de buna voie, insa, cel putin pentru mine, si-a aratat nevinovatia! Un om care comite fapte ilegale nu se duce ca berbecul la procurori... De aceea chiar cred, acum, ca nu a fost implicat in nicio actiune care sa sfideze legea si ca numele lui apare in referatul DNA doar in context, nicidecum din alta cauza