Ambasada Olandei, despre cazul Borbely: Urmarim cu ingrijorare evolutiile. Sa se tina cont de MCV

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2015, 18:34 Actualitate | Esenţial


Ambasada Olandei a precizat, la solicitarea Mediafax, referitor la decizia Camerei Deputatilor de a nu-i ridica imunitatea lui Laszlo Borbely, ca urmareste "cu ingrijorare" evolutiile, exprimandu-si, totodata, increderea ca Romania ia in considerare recomandarile din rapoartele MCV.

"Ambasada Olandei urmareste evolutiile cu ingrijorare. Credem ca toti oamenii sunt egali in fata legii", se arata in raspunsul remis Mediafax de catre misiunea diplomatica.

Ambasada isi exprima increderea ca "Romania ia in considerare recomandarile din rapoartele MCV, inclusiv chestiunea ridicarii imunitatii in cazul procedurilor penale".

Dupa ce Camera Deputatilor a respins, miercuri, cererea de incuviintare a urmaririi penale in cazul fostului ministru al Mediului Laszlo Borbely, prima reactie a venit din partea Comisiei Europene.

Un oficial al Comisiei Europene a precizat miercuri seara pentru Mediafax, referindu-se la decizia Camerei Deputatilor, ca Executivul de la Bruxelles va monitoriza indeaproape evolutiile.

"Politica noastra este de a nu comenta cazuri individuale, dar, desigur, vom monitoriza indeaproape evolutiile", a declarat oficialul CE.

Joi dimineata a reactionat si Ambasada SUA care a precizat, la solicitarea Mediafax, ca unul dintre principiile de baza ale democratiei este ca toti oamenii sunt egali in fata legii.

"Unul dintre principiile de baza ale democratiei este ca toti oamenii sunt egali in fata legii", a precizat Ambasada SUA, reamintind ca nu comenteaza cazuri individuale.

Liderul PSD, premierul Victor Ponta, nu a dorit sa comenteze votul deputatilor de respingere a cererii procurorului general pentru urmarirea penala a lui Borbely, spunand ca in acea zi a fost la Brasov si adaugand ca presa il poate intreba ce vrea, dar el raspunde la ce crede ca este important.

Intrebat de jurnalisti cum au votat deputatii PSD, miercuri, in cazul cererii transmise de Procurorul general pentru urmarirea penala a lui Laszlo Borbely, Ponta a raspuns ca el a fost, in acea zi, la Brasov, pentru un proiect sportiv care va antrena inclusiv investitii in infrastructura, adaugand: "Sunt convins ca v-ati dat seama ca dumneavoastra ma intrebati ce vreti si eu va raspund ce cred ca este important pentru tara".

Ponta a participat, miercuri, impreuna cu Gabriela Szabo, ministrul Tineretului si Sportului, la Brasov, la o videconferinta privind cadidatura Romaniei la Jocurile Olimpice de Tineret 2020.

Camera Deputatilor a respins, miercuri, cererea de incuviintare a urmaririi penale in cazul lui Laszlo Borbely, dupa ce Comisia juridica a avizat favorabil, acum doua saptamani, cererea Procurorului general de incuviintare a inceperii urmaririi penale in cazul lui Borbely.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2260 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 12 martie 2015, 18:34)

    polonyca [anonim]

  • +3 (5 voturi)    
    Ce mai faci Kelemen baci? (Joi, 12 martie 2015, 18:44)

    Maniu [utilizator]

    sau esti atat de plin de tine ca nici de Olanda nu-ti pasa?
  • +5 (7 voturi)    
    Chiar aşa? (Joi, 12 martie 2015, 19:03)

    felis_tigris [utilizator]

    "Sunt convins ca v-ati dat seama ca dumneavoastra ma intrebati ce vreti si eu va raspund ce cred ca este important pentru tara".

    Băi, nea prim ministrule, de ce simţim noi românii, ştiu deja că te doare în bască, dar de ce zic cancelariile altor state, ar trebui să-ţi pese, ştii tu de ce...
  • +3 (5 voturi)    
    Bravo! (Joi, 12 martie 2015, 19:14)

    anonim [anonim]

    Sa fie presiune pe hotii din parlament.

    legea este aceeasi pentru toti - indiferent daca se cheama Nutzi sau Lazlo Borbely.

    Felicitari pentru atitudinea Ambasadei Olandei.

    Numai de bine sa auzim!
  • +1 (3 voturi)    
    Nu-si fac griji (Joi, 12 martie 2015, 19:32)

    Dariat [anonim]

    Asta nu poate fi o problema pentru parlamentarii nostri de vreme ce majoritatea studiourilor de televiziune sunt pline de hurezeni si cristoi tot mai deranjati de "zgomotul de catuse". Au sustinere.
  • 0 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 12 martie 2015, 19:52)

    Reticentul [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    pe o ureche le intra pe alta le iese ! (Joi, 12 martie 2015, 21:12)

    andreesanu [utilizator]

    Parlamentul a fost si ramane o adunatura de penali care se apara unii pe altii.
    Se adevereste ca la romani orce minune tine trei zile.MCV este si ramane o necesitate pentru o societate fara principii,fara moralitate,fara demnitate.
  • +1 (1 vot)    
    Ponta ramane Primministru , nu-i asa ?! (Joi, 12 martie 2015, 21:35)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Se vede de la o posta ca Ponta a negociat ,cu coruptii UDMR , sustinerea guvernului in parlament ,contra imunitate impotriva DNA.
    De asemenea se vede de la o posta ,anchetarea a lui Vanghelie ,de catre DNA , in favoarea ramanerii la guvernare a lui Ponta...
    Șah la Johannis de catre SRI ??????!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 12 martie 2015, 23:30)

    rerenenegate [utilizator]

    Cred ca ungurii fac special, cu ajutor de la moskova, tot felul de pb sa nu ne puna in Schengen. Pe unguri ii mai inteleg (desi se rasfrange si asupra lor, dar nah, popor suicidar) - sunt neam asiatic, veri cu rusii, dar pe albanezul asta de aici care sta ca fraierul, nu.
    • 0 (0 voturi)    
      schengen (Vineri, 13 martie 2015, 9:28)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui rerenenegate

      Ungurii sunt primii interesati ca noi sa fim in Schengen, ca sa poata avea acces liber la tinutul secuiesc si la alte tinuturi, adica sa nu mai fie deranjati in niciun fel la intrarea in Ro. Un alt mare avantaj ar fi pentru ei transferarea raspunderii pentru imigratia in UE.
      Avantajele noastre sunt mai mici si mai mult simbolice.
  • 0 (0 voturi)    
    cazul Borbely (Vineri, 13 martie 2015, 8:50)

    Wiltis [anonim]

    ”Corb la corb nu-și scoate ochii!”

    Când fiecare parlamentar
    se simte 'cu musca pe căciulă',
    e normal să nu dea
    într-un confrate de-al lui
    prins deja 'cu musca pe căciulă'.