Elena Udrea nu va fi dusa la spital pentru controlul ginecologic, dupa ce a semnat o cerere in acest sens

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2015, 10:07 Actualitate | Esenţial


Elena Udrea nu va fi dusa la spital pentru controlul ginecologic, de care beneficiaza conform legislatiei privind masurile privative de libertate, ea refuzand aceasta examinare prin semnarea unei cereri, au declarat, pentru Mediafax, surse din Politie.

Potrivit sursei citate, Elena Udrea si-a exprimat in scris dorinta de a nu fi consultata ginecologic, cererea fiind completata in fata oamenilor legii.

"In conformitate cu Legea 254/2013 privind executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal, persoanele incarcerate beneficiaza de asistenta medicala. Cu privire la controlul ginecologic, acesta face parte din totalul examenelor medicale, dar in situatia in care persoana refuza examinarea, aceasta nu va fi efectuata (refuzul se consemneaza in scris)", se arata intr-un comunicat de miercuri al Politiei Capitalei.

Astfel, daca este consemnat refuzul persoanei private de liberate de a fi examinata, aceasta nu mai este dusa la spital din unitatea de detentie.

Echipa de comunicare a Elenei Udrea, aflata in Arestul Politiei Capitalei, a scris pe pagina acesteia de Facebook ca deputata va fi dusa, joi dimineata, "impotriva vointei sale", la Spitalul "Dimitrie Gerota" pentru control ginecologic, desi a declarat ca nu vrea sa faca acest control, pentru a-si exercita dreptul de a refuza in fata medicului de la spital.

"Maine dimineata (joi - n.r.), la ora 10, impotriva vointei sale, Elena Udrea va fi dusa la Spitalul Dimitrie Gerota pentru control ginecologic. Desi a declarat ca nu vrea sa faca acest control, va fi totusi dusa in catuse pentru a-si exercita dreptul de a refuza in fata medicului de la spital!", este scris pe Facebook.

Echipa de comunicare intreaba retoric ce regulament "inept" poate obliga femeile la o asa situatie umilitoare si de ce, pe langa jena de a se trezi in fata ginecologului in catuse, este nevoie sa fie cheltuiti atatia bani cu plimbatul cu duba pana la spital si inapoi, atata timp cat isi pot exercita dreptul de a refuza in fata medicului de la arest.

Elena Udrea este arestata preventiv in dosarul "Gala Bute" din 25 februarie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7267 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    S-o controleze Cocos... (Joi, 12 martie 2015, 11:25)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cu si despre Udrea...daca si instrumentajul Udrei e stire...e jale in Romania.
    • -5 (17 voturi)    
      Kovesi se razbuna! Rusine DNA! (Joi, 12 martie 2015, 11:47)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Jenant, incalificabil a fost tot acest plan bine urzit de catre Kovesi si Coldea de a o umili pe Udrea inca o data. Deoarece nu au dovezi care sa o incrimineze cu certitudine pe Udrea, cauta tot felul de chichite sa o mai atace cu ceva, sa o umileasca cumva acoperind incompetenta lor, abuzul, excesul de zel al DNA si SRI. Asta nu-i Justitie, ci executie pe fata. Mint, concep si ataseaza compuneri la nivel de clasa a cincea in dosare, pun pe adevaratii penali sa scrie dupa dictare, se contrazic, retrag, iar revin. Am vazut cu si-a schimbat de noua ori denuntul acel Nastasie, e noaptea mintii. Avem de-a face cu o executie securisto-comunista, una mai moderna, ce-i drept. Rusine DNA! Rusine Kovesi ca iti bati joc de Justitie, de Elena Udrea doar ca n-o suporti, ca l-a deconspirat pe Coldea. Dar DNA se ocupa cumva cu razbunarile personale ale sefilor?
      • -4 (6 voturi)    
        Hai să presupunem că nu Udrea (Joi, 12 martie 2015, 12:22)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        ci altcineva s-ar afla în pielea ei. Iar acel cineva ar fi vinovat cu adevărat (e numai o presupunere, repet) de ceea ce a fost acuzată Elena Udrea. Denunțurile (de la 7 oameni) cu amănunte explicând mașinăria strângerii banilor, nu se pot considera probe, pentru că aceste probe materiale nu există, nu au existat înscrisuri (totuși ar exista parcă pentru 22 de mii de euro, dar să zicem că n-ar exista) nu sunt înregistrări audio elocvente, nici video, nimic. Bun.
        Ce facem atunci ? E foarte normal ca oamenii ca Udrea să se ferească de asemenea probe. Nimeni nu va fi condamnat niciodată pentru corupție, spălare de bani, furt, etc. Aici voiam de fapt să ajung. SĂ NE AMINTIM CĂ ÎN TRECUT CU 2 MARTORI PUTEAI DESCHIDE PROCES CUIVA. NU EXISTAU NICI INTERCEPTĂRI AUDIO, NICI ÎNREGISTRĂRI VIDEO, numai declarația a doi oameni. Si totuși procesul își urma cursul, urmând ca judecătorul să hotărască vinovăția sau nevinovăția inculpatului. Este exact cazul nostru. Quod erat demonstrandum.
      • +5 (7 voturi)    
        udrea la puscarie ! am zis (Joi, 12 martie 2015, 12:39)

        Tejveer [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        cel mai mult nu ma bucura ca scapam de udrea, ci ca o sa scapam de tine. dupa ce intra la parnaie, n-o sa mai apara nici o stire cu ea, deci tu o sa-ti pierzi painea. cam la fel s-a intamplat si cu voiculescu si academia de pupat hemoroizi.

        GG Kovesi !
    • -3 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 12 martie 2015, 12:11)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

    • -1 (1 vot)    
      Un trecator (Joi, 12 martie 2015, 17:37)

      Un trecator [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Nu, din pacate nu e o stire. Ar fi putut fi? Cred ca da. Faptul ca Elena Udrea e obligata sa refuze personal un control medical e o bucata foarte mica (doar un pretext) din posibila stire, care ar trebui sa discute daca aceasta este legea sau e interpretata gresit, daca acesta este producedura pentru toate femeile (si de altfel pentru toate tipurile de control medical, al femeilor si barbatilor incarcerati), etc. Excursia Elenei Udrea nu e o stire, dar practicile din inchisori, posibilitatile de imbunatatire, de optimizare sau de cheltuit mai putini bani degeaba, ar putea fi. Sau cel putin nu am regreta cu totii ca am dat click. Pacat ca jurnalistii de la hotnews nu au timp / interes sa investigheze mai mult.
  • +9 (13 voturi)    
    Penibil (Joi, 12 martie 2015, 11:36)

    Radu I [utilizator]

    Așteptăm vești despre cât de des urinează d-na Udrea, ce culoare are urina, și alte știri „mărețe” cu care ne-a obișnuit deja echipa de comunicare. Care, nu-i așa?, câștigă și ea un ban cinstit :).
  • +6 (10 voturi)    
    Asta e stire? (Joi, 12 martie 2015, 11:49)

    Andrei [anonim]

    Nu inteleg de ce apar astfel de stiri pe Hotnews? Chiar considerati ca e de interes national instrumentrul cucoanei? Derapajele de genul asta va vor indrepta catre publicul Libertatea, Click etc... si acolo chiar aveti concurenta!
  • -2 (6 voturi)    
    Contramandarea (Joi, 12 martie 2015, 12:33)

    n italy [utilizator]

    E atat de prost acest dna ,in frunte cu sefii sai ca numai dupa ce vad reactia lumii la acest abuz si vederea de pe luna ca victimizarea Udrii le aduce numai oprobiul aproape general lor si stapanului lor -au dat indarat in ultimul moment ,dar deja intrati pan` la gat in kkt..Sondajele ii arata [dna si gluga de coceni] in cadere libera -nu alea comandate la Pieleanu !
  • -2 (8 voturi)    
    Intrebare pt. postacii Pro Udrea (Joi, 12 martie 2015, 13:07)

    Mihai [anonim]

    Dar cat a furat cucoana asta ca sa va tina pe toti pe aici?
    • +1 (1 vot)    
      La intrebarea ta va raspunde doar justitia (Joi, 12 martie 2015, 13:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Orice alt raspuns poate fi interesat.
    • -2 (2 voturi)    
      Ok, esti destept (Joi, 12 martie 2015, 14:19)

      EU [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Si presupun ca nu are sens sa vb despre impartialitate sau despre condamnarile impotriva Romaniei la CEDO, referitoare la conditiile din penitenciare.

      O natiune este respectata atunci cand stie sa se respecte. Comportamentul justitiei si a cetatenilor trebuie sa fie impartial fata de cei care comit fapte penale, insa pentru a putea sa se spuna daca au comis, trebuie sa existe o sentinta definitiva.

      Toata nebunia cu arestul preventiv este o chestiune pe care Politia, DNA, DIICOT, etc. o folosesc ca forta de presiune. Daca si-ar face treaba corect ar avea probe clare si totul ar merge ca pe "roate". Din pacate.......

      Ceea ce fac cu Udrea este lipsit de demnitate. Aici e problema. Femeia a declarat in scris ca nu vrea. Punct. Ei, da nu. De ce sa nu o "plimbam" cu forta? Aici e adevarata problema.

      Sa ii dea inchisoare pe viata daca merita, dar pana atunci, ar fi cazul sa se comporte avand in vedere prezumtia de nevinovatie.

      Toti au furat, problema este ca trebuie dovedit si nu condamnati fara dovezi.
      • +3 (3 voturi)    
        Si în ce pot consta dovezile ? (Joi, 12 martie 2015, 14:45)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui EU

        Dă-mi un exemplu. Probabil n-avea chitanțierul la ea pentru sumele încasate pentru PDL, sau nu s-a filmat singură atunci când a primit banii. Am uitat că li depoziția martorilor contează. Acum vrem numai înregistrări video sau audio sau înscrisuri cu sumele primite.Acum 50 de ani pe ce probe se putea baza acuzarea în cazul primirii de foloase necuvenite?
        • -1 (3 voturi)    
          Probe (Joi, 12 martie 2015, 15:25)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

          Conform Codului de Procedura Penala si declaratiile martorilor sunt probe, insa....., fara inscrisuri, inregistrari audio sau video, fotografii, flagrant, aceste declaratii nu ar trebui sa aiba o valoare atat de mare incat sa acopere orice declaratie contrara a inculpatului, in cazul de fata.

          Nu vorbim de crima, sau talharie ci de spalare de bani, etc. In astfel de situatii, trebuie ca DNA, DIICOT sa aiba dovezi concrete in genul extras de conturi, sa dovedeasca cum se spalau banii ca doar nu ii baga la masina de spalat, iar daca ar fi facut un flagrant atunci aveau cireasa de pe tort.

          Doar pe baza declaratiilor unor martori, care au ce castiga din astfel de declaratii, nu prea poti sa dai arest preventiv, cel putin dupa cum vad eu lucrurile.

          Sa presupunem ca ne cunoastem si maine, eu si inca 2-3 prieteni ne intelegem sa declaram impotriva ta ceva la Politie.

          Ar fi corect sa iei arest preventiv doar in baza declaratiilor noastre?

          Nu spun ca ar fi adevarate sau false, insa posibilitatea ca ele sa fie false este destul de ridicata, astfel incat, hai sa vedem cum ar fi daca am fi in locul unei pers impotriva careia exista doar declaratii.

          Eu as vrea dovezi clare care sa inlature orice dubiu legat de spalari de bani, transferuri in conturi off shore, ca doar nu ii tine la saltea, distribuirea profitului ilegal cu ai ei colegi de partid. Sponsorizari ilegale in campanie, la fel in baza platilor, conturilor, contractelor.

          Acesta este un dosar, nu cel facut doar cu niste declaratii in el.

          In caz contrar, am dubii legat de impartialitatea de care ar trebui sa dea dovada sistemul de justitie.
          • +1 (1 vot)    
            Măi tu chiar crezi că ăștia (Joi, 12 martie 2015, 17:58)

            ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Eu

            sunt atât de proști sau atât de naivi să noteze ceva pe undeva ? Și hai să zicem c-au existat astfel de fițuici, mai este cineva nebun să nu arunce caietele, notițele, înscrisurile smd imediat după alegeri ? Înțeleg, că pe tine te deranjează arestul preventiv. Dar femeia asta are atâtea legături începând cu președintele țării și terminând cu ambasada americană, încât n-o poți lăsa liberă sub nici o formă. Câteva zile doar a stat acasă și s-a adunat gașca, Băsescu , avocații, afectații PDL și alți potenți să pună minciunile cap la cap.