Frank-Walter Steinmeier a primit cadou de la Bogdan Aurescu o brosura cu steagul Germaniei pe conturul Frantei. / Agentia Agerpres, careia i-a apartinut initiativa, isi asuma greseala si isi cere scuze MAE roman si german: A fost o greseala tehnica din partea Agerpres

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2015, 19:44 Actualitate | Esenţial

Steinmeier, Aurescu si harta buclucasa
Foto: Captura afp
 documente
(09 Mar 2015) PDF, 86MB
Aflat in vizita la Bucuresti, seful diplomatiei germane, Frank-Walter Steinmeier, a primit un cadou insolit: o brosura in care, pe coperta, apare steagul german imprimat pe harta ... Frantei, scrie AFP.

Ora 22:15 Agentia Agerpres, care a avut initiativa oferirii acestui cadou oficialului german, precizeaza ca brosura "a fost imprimata intr-un singur exemplar de catre Agerpres, exemplarul oferit de ministrul Bogdan Aurescu omologului german Frank-Walter Steinmeier. Precizam faptul ca Ministerul Afacerilor Externe a primit spre informare varianta corecta a brosurii, in format electronic. Imprimarea gresita a fost o greseala tehnica din partea Agerpres, pe care ne-o asumam si pentru care ne cerem scuze atat Ministerului Afacerilor Externe roman, cat si Ministerului Afacerilor Externe german."

Ora 22:35: Ministrul de Externe german, Frank-Walter Steinmeier, i-a transmis omologului roman, Bogdan Aurescu, ca nu apreciaza ca situatia creata in legatura cu brosura realizata de Agerpres este de natura sa produca vreun efect sau sa creeze vreo problema in relatiile bilaterale, pana la semnalarea acesteia de catre ministrul roman ea nefiind remarcata, precizeaza MAE, intr-un comunicat citat de Agerpres.

Potrivit MAE, ministrul de Externe roman a transmis direct omologului german regretul profund pentru aceasta situatie. ''Cu ocazia prezentei celor doi oficiali la Sibiu, in cadrul celei de-a doua parti a vizitei ministrului german de Externe, ministrul de Externe roman a transmis direct omologului german regretul profund pentru aceasta situatie. Ministrul de Externe german i-a transmis omologului roman ca nu apreciaza ca situatia in cauza este de natura sa produca vreun efect sau sa creeze vreo problema in relatiile bilaterale, pana la semnalarea acesteia de catre omologul roman ea nefiind remarcata. A multumit din nou partii romane pentru atmosfera foarte buna a vizitei si pentru substanta discutiilor.''

  • Citeste brosura "Germania - Romania. 135 de ani de relatii diplomatice", in varianta corecta, in documentul atasat.

"Cu ocazia aniversarii a 135 de ani de relatii diplomatice (bilaterale, n.red.), va prezent acest dragut pliant pe care i l-am oferit deja dl ministru Steinmeier", a declarat ministrul roman al Afacerilor Externe, intr-o conferinta de presa.

Si i-a inmanat omologului sau o brosura decorata cu drapelele roman si german, imprimate pe harta Romaniei si, respectiv, Frantei.

Surazand, Steinmeier a aratat pliantul ziaristilor, fara a remarca, cel mai probabil, eroarea.

Intrebata de AFP despre aceasta gafa, purtatoarea de cuvant a ministerului roman, Brandusa Predescu, a subliniat ca este vorba despre o "initiativa a (agentiei nationale de presa) Agerpres, pe care ministrul a salutat-o".

"Ceea ce conteaza este continutul, respectiv fotografiile din arhiva istorica a Agerpres", a subliniat ea, precizand ca ministrul a semnalat eroarea agentiei de presa, care a promis ca o va corecta.

"Dupa toate probabilitatile, este vorba de un exemplar unic, tiparit azi dimineata", a adaugat ea.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

18528 vizualizari

  • +33 (35 voturi)    
    functionari... (Luni, 9 martie 2015, 19:49)

    exilatul [utilizator]

    adica imb-cili ce ati vrea altceva...
    • +3 (7 voturi)    
      s-ar putea.. (Marţi, 10 martie 2015, 10:49)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      ......sa fie ceva mai mult decat imbecilitate.
      Evenimentul ar trebui privit cu mai multa seriozitate iar "imbecilii" ar trebui concediati rapid.

      Un astfel de comportament denota ori incompetenta crasa, ceea ce ma indoiesc, ori incercarea de a produce neancredere.

      Ce idiot alfabetizat, totusi AGERPRES, poate face confuzie intre harta frantei si cea a germaniei, tocmai pe coperta unei carti destinata unui inalt functionar german ?
      Prostia idiotului ar fi trebuit observata de cineva pe tot lantul producerii cartii respective dar si a celor din MAE care au preluat-o.

      Sunt convins ca "greseala" a fost intentionata.
  • +64 (66 voturi)    
    eu vad paharul jumate plin (Luni, 9 martie 2015, 20:13)

    AnduAndrei [utilizator]

    macar am nimerit steagul!
    • +23 (27 voturi)    
      Pentru umorul tau (Luni, 9 martie 2015, 20:27)

      Tristul [utilizator] i-a raspuns lui AnduAndrei

      Iti dau un vot.
    • -5 (13 voturi)    
      ermm, nope (Luni, 9 martie 2015, 21:48)

      stefy [anonim] i-a raspuns lui AnduAndrei

      da, steagul romaniei. Despre faptul ca am oferit franta cadou nemtilor ce sa mai zci? Nuu, nici nu au fost atacati de doua ori, si cuceriti odata. Stiti, ce mai lipsea ca cireasa pe tort era ca pe conturul romaniei sa fie imprimat steagul ungariei. sau rusiei. las pe voi sa alegeti.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu ești departe de adevăr. (Marţi, 10 martie 2015, 9:34)

        vali47 [utilizator] i-a raspuns lui stefy

        //Greșeala// nu-i chiar fără urmări.Agerpres a lucrat parcă împinsă de cineva(ex.FSB)și ar trebui să suporte niște consecințe,altfel se vor mai produce astfel de incidente.În ultimul timp este vizibilă o intensificare a propagandei rusești făcută cu/fără voie de media românească,propagandă rusă ce are ca țintă și inveninarea relațiilor României cu partenerii ei de bază.
        • +3 (3 voturi)    
          interesant (Marţi, 10 martie 2015, 10:16)

          lucyan [utilizator] i-a raspuns lui vali47

          este ca a fost tiparita intr0un singur exemplar, ca formatul electronic trimis ministerul roman de externe era corect, atrunci cum s-a putut produce greseala? ca trebuia deschis un fisier si listat... asta nu este o greseala, asta este o intentie... trebuie pedepsiti cei care au facut posibil acest lucru...
    • +5 (11 voturi)    
      licitatie (Luni, 9 martie 2015, 23:26)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui AnduAndrei

      la fel ca timbrele gresite, bucata asta de hartie ar putea fi valoroasa peste ani
    • +7 (11 voturi)    
      Lipseste zvastica (Marţi, 10 martie 2015, 0:25)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui AnduAndrei

      macar asa aveau o scuza ca au folosit o harta mai veche,,,=))
    • +1 (1 vot)    
      Budapesta capitala RO ? (Marţi, 10 martie 2015, 14:38)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui AnduAndrei

      Are aceleasi culori pe steag, asa ca se poate gresi usor, ceea ce se intampla frecvent si noi murim de ofuscare.
  • +15 (19 voturi)    
    Mai,mai..... (Luni, 9 martie 2015, 20:24)

    UpNext [anonim]

    ....pe surse, pare sa fie o "lucratura" Putin-Iliescu - Ponta ;)

    Acum pe bune: suntem romani, la ce va asteptati!
  • +13 (17 voturi)    
    Haahahahahahaha (Luni, 9 martie 2015, 20:26)

    OmulNou [utilizator]

    Era sa lesin de ras...

    Bai Bogdane, Geografia asta e... data naibii
    • +4 (6 voturi)    
      :) (Marţi, 10 martie 2015, 0:59)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Mie mi-a venit in minte imediat videoclipul de mai jos (harta de la 1:14) la care am ras, cred, de enspe mii de ori din 2008 incoace:

      The Onion: U.S. Shocked Andorra Not In Africa
      https://www.youtube.com/watch?v=3q_iqrvnC_4
      • 0 (0 voturi)    
        multam (Miercuri, 11 martie 2015, 13:34)

        caprairinucai [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        clipul e fantastic.de vina sunt 'andorienii' care nu ne-au spus unde se afla
  • +27 (29 voturi)    
    Caracteristic... (Luni, 9 martie 2015, 20:29)

    ADNANA [anonim]

    Si mai vorbim de altii cand ne zic Budapesta, etc ....la fel si noi !
  • +37 (39 voturi)    
    Vai de capul nostru! (Luni, 9 martie 2015, 20:31)

    codo [utilizator]

    Si aurescu nu a aruncat si el o privire pe "cadou"? Daca functionarii ii pasau o poza xxx, i-o oferea cu zambetul pe buze? Patetic.
  • +23 (25 voturi)    
    :)) (Luni, 9 martie 2015, 21:00)

    cartograful [utilizator]

    asta e razbunarea lui "Gooooood evening Budaaapeeeeest!!!" de pe la concerte, nu?
  • +8 (30 voturi)    
    unde esti tu (Luni, 9 martie 2015, 21:00)

    xanti [utilizator]

    Stefan Andrei fost ministru de externe,pe vremea lui Ceausescu daca faceau functionarii gafa asta a doua zi munceau la canal.
    • 0 (16 voturi)    
      Esti nostalgic? (Luni, 9 martie 2015, 21:18)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Observ ca pui virgulele eronat. Ce zici, imi sapi o fantana drept pedeapsa? Primesti tocana de cartofi de doua ori pe zi si o prelata sa nu te ploua in put cand dormi.
    • -4 (6 voturi)    
      daca (Luni, 9 martie 2015, 22:38)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ti-e dor, in curind vei ajunge si tu la canal, ala care leaga marea alba de restul rusiei. Acolo ajung nasibotii care si-au nemultumit marele sef, micul putinel. Stiu pe surse ca asa e.
  • +11 (19 voturi)    
    Bine ca n-a fost Iohannis cu brosura!!! (Luni, 9 martie 2015, 21:15)

    GRadu007 [utilizator]

    Pina la ora asta Monica Macovei, Elena Udrea si toti marii analisti politici ai natiei i-ar fi cerut deja demisia imediata si neconditionata.

    Noroc cu Aurescu asta, ca e infailibil ca un papa.

    Altfel, cred ca o sa moara de ciuda toti umoristii si caricaturistii din Germania. Iar ceilalti nemti ramasi in viata o sa se tina cu miinile de burta de ris vreo doua saptamini.

    Riscam sa le devenim nemtilor simpatici ca natie.

    Propun sa-l bagam in fata numai pe Aurescu in relatiile cu Germania. Se descurca bine baiatul, stie sa se faca placut, produce veselie...

    p.s. Ambasada Frantei? Inca nimic? Depresivul ala de Hollande o fi aflat, saracu'?
  • +8 (10 voturi)    
    incompetenta (Luni, 9 martie 2015, 21:18)

    trandafil [utilizator]

    crasa a acestor persoane este rezultatul dominatiei politicului asupra intregii vieti a societatii romanesti.
    Probabil ca si aroganta acestei purtatoare de cuvant are aceleasi origini. Dupa ce faci o gafa diplomatica astronomica (pui steagul Germaniei pe harta Frantei), vii si spui ca doar continutul conteaza si ca vor corecta eroarea. Cum o vor corecta? Fotografia asta geniala va ramane pt totdeauna ca o incununare a iscusintei pretiosilor nostri (i)responsabili.
  • +14 (16 voturi)    
    penibil.... (Luni, 9 martie 2015, 21:20)

    lili [anonim]

    Vreo demisie, ceva?!
    Chiar nimeni de la MAE nu a recunoscut hexagonul francez?!
    Ce mai lume aiurea colcaie si pe MAE, de n-a observat chiar nimeni...
    Oare cum va comenta presa din Franta, harta Frantei cu steagul Germaniei pe ea?!
    Penibil!!
    Lasati-va de meserie!
    Iar purtatoarea aia de cuvant e p mostra de penibil!!
    PENIBIL!!
  • +16 (18 voturi)    
    era mai grav... (Luni, 9 martie 2015, 21:33)

    ian [anonim]

    daca dadeau brosurica, cu hexagonul acoperit de nemti, vreunui oficial francez :)
  • +11 (13 voturi)    
    Catre redactie - coectura va rog "hartii" (Luni, 9 martie 2015, 21:41)

    Maniu [utilizator]

    nu "hartei" ( o harta/doua harti - genitivul hartii).
    N.R. Am corectat! Multumim
  • +6 (10 voturi)    
    Si eu care credeam... (Luni, 9 martie 2015, 21:52)

    gigi marga [anonim]

    ...ca americanii sunt cei mai prosti ca nu sunt in stare nici macar sa puna degetul pe continentul lor daca le arati harta lumii... :)

    Sau cine stie poate ca imprimatul in cauza reprezinta o situatie geografica de la inceputul celui de-al 2-lea razbel ca doar s epomeneste si de "arhiva istorica"... lol
  • +10 (12 voturi)    
    Incompetenta (Luni, 9 martie 2015, 22:16)

    Observer [anonim]

    Aproape toti amploiatii sunt sau pe pile sau politic. Ce sa te astepti de la ei ?
  • +8 (10 voturi)    
    Total regretabil!! (Luni, 9 martie 2015, 22:24)

    Azra [utilizator]

    nimeni si in special in romania nu are dreptul sa comita o asmenea gafa de proportii, cu profunde conotatii negative, in special pe planul relatiilor romano-franceze.franta nu este ciad(care are acelasi drapel ca si romania).
    mae are nevoie de mult timp de un purtator de cuvant autentic, care sa fie ultimul zagaz in care sa se opreasca potentialele gafe politice si nu de un fluturas minion care sa incerce fara succes sa repare un mare rau deja facut, dintr-o grava neatentie.
    mai mult profesionalism is needed!!
  • +7 (9 voturi)    
    Alemagna (Luni, 9 martie 2015, 22:42)

    ady624 [utilizator]

    Aș recomanda AgerPress niște scuze și francezilor, nu de alta, dar între timp au fost eliberați de sub invazia germană :)

    Și ceva nu ține apă. Nu c-ar fi spartă cana, dar dacă au transmis MAE o versiune digitală corectă, pentru a o da de gard a fost necesară niște muncă suplimentară, făcută de cine și mai ales de ce? Mă rog, nu-i problema mea, da' vedeți cum împăcați și capra și varza acum... :)

    Adrian
  • +11 (13 voturi)    
    Ca in Romania! (Luni, 9 martie 2015, 22:43)

    marvio [utilizator]

    Tipic pentru Romania: lucrarea cu pricina a facut-o probabil o tanara care nu si-a luat nici bac-ul, iar cei douazeci de sefi de deasupra ei doar bifeaza ca si-au indeplinit task-ul.

    Asa se intampla cu aproape orice lucrare in tara asta, mai ales in sectorul public: sefii se fac ca lucreaza pentru societate, ei lucreaza doar pentru sine.

    Eu as da afara pe toti cei douazeci de sefi!
  • -7 (13 voturi)    
    Da, dragilor, si, care-i problema? (Luni, 9 martie 2015, 22:43)

    AnghelaM [anonim]

    Stiti cum saluta francezii? Ne tirez pas! Ne tirez pas! Hi! Hi! Hi!
  • +6 (8 voturi)    
    Ce înseamnă că "îşi asumă greşeala"? (Luni, 9 martie 2015, 22:44)

    Kentt [utilizator]

    Ce se întâmplă?
    Care sunt efectele?
    Sau efectul e doar expiraţia aerului la pronunţia vorbelor: "Agerpres îşi asumă greşeala"?
    Adică efectul e mişcarea aerului, respectiv imprimarea pe divese suporturi electronice a expresiei scrise corespunzătoare celei vorbite?
  • +6 (8 voturi)    
    mai vorbim de altii... (Luni, 9 martie 2015, 22:49)

    baciul [utilizator]

    Iata ca avem si noi dobitocii nostri care ocupa functii incompatibile cu "calitatea" de dobitoc. Daca as fi Aurescu, l-as barbieri imediat pe inculpat.
  • +2 (6 voturi)    
    Parisul a fost oraș german acum vreo 72 de ani (Luni, 9 martie 2015, 23:02)

    Nyk1 [utilizator]

    Deci nu e chiar atât de rău. Dacă era vorba să-i dea broșura lui Hollande era mai tragic.
    • -1 (1 vot)    
      Zvastica (Marţi, 10 martie 2015, 0:22)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Probabil ca lui Hollande ii vor oferi o zvastica pe steagul Frantei...Orice e posibil daca doar cauti pe "goagal"...
  • +2 (4 voturi)    
    Nu cred (Luni, 9 martie 2015, 23:31)

    Milka Man [utilizator]

    ca francezii s-ar bucura sa auda asa ceva, mai ales dupa ce si-au luat-o sub coada in doi timp si trei miscari de la nemti in ultimii 150 de ani fara nici o exceptie...O asemenea greseala se pedepseste cel putin cu demiterea celui care a facut boboroata (sa spunem pur si simplu pentru incompetenta)...In momentul in care creezi o coperta, nu ai nici o scuza sa pui o harta gresita ca doar asta ti-e jobul...Plus ca directorul Agerpres ar trebui sa iasa in public, sa isi faca mea culpa si sa se jure ca asa ceva nu se va mai intampla...
  • +4 (8 voturi)    
    Razbunarea e dulce! (Marţi, 10 martie 2015, 0:27)

    idsoc [utilizator]

    Au spus ca avem capitala la Budapesta, au spus ca salutul romanesc e mana intinsa la cersit, au pus Tricolorul in loc de Desteapta-te romane... a venit si randul nostru: 9 martie, Ziua in care am ripostat! :)
    Anglia ai grija la reportaje, SUA marca viza . :)
  • +5 (7 voturi)    
    Pozitia Frantei? (Marţi, 10 martie 2015, 7:29)

    fdaniel [utilizator]

    Cu Germania e simplu, le-am cerut scuze si gata (eu cred ca le-a si placut un pic poza aia), dar sa vedem cum o scoatem cu Franta care nu cred ca gusta poanta :)))))
  • +2 (4 voturi)    
    Agerpres (Marţi, 10 martie 2015, 8:37)

    nimrod [utilizator]

    M-am tăvălit de râs. Agerpres şi MAE. Stâlpi, n'aşa, de cultura informaţiei!? Bine că ştiu să nimerească bancomatu', după contur, la sfârşitul lunii.
  • +4 (6 voturi)    
    Daca . . . (Marţi, 10 martie 2015, 9:01)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . Aurescu nu a demisionat pana acum inseamna ca nu are onoare si simtul vinovatiei!
  • -4 (4 voturi)    
    udrea (Marţi, 10 martie 2015, 9:32)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ati balacarit-o pe Udrea ca nu stia forma de guvernamant cand abia scosese capul in lume.

    In afaceri externe, se pare ca ajung MULTE MULTE vorbe cu scuze pentru o gafa de incultura crasa.

    o stire seaca nu este de ajuns.
  • -1 (3 voturi)    
    statui (Marţi, 10 martie 2015, 9:35)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Aurescu si Arafat !
  • +4 (4 voturi)    
    MAE (Marţi, 10 martie 2015, 11:07)

    jimjam [utilizator]

    Asta imi aduce aminte de un banc.

    Un neamt in vizita in Franta este intrebat de ofiterul de vama: "Occupation?", la care neamtul: "No, no, just passing by."
  • +1 (1 vot)    
    ... sunt curios ... (Marţi, 10 martie 2015, 12:58)

    Observatore [utilizator]

    .. de reactia mare-i surori fonetice
    ( foarte sensibila la orgoliul national ! )
    cind isi va vedea trupul spoit in culorile traditionale ale a " cindva " adversarei seculare .
    Si de catre cine ?
    Tocmai de protejata !
  • +3 (3 voturi)    
    Propunere pentru urmatoarea harta (Marţi, 10 martie 2015, 13:30)

    Fritz motanul [anonim]

    In ordinea solicitarilor publicului ar trebui sa fie conturul Rusiei cu steagul Germaniei
    • 0 (0 voturi)    
      ...hi, hi , hi ... (Marţi, 10 martie 2015, 15:56)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Fritz motanul

      ... bucurie pe Dölfi !
  • +2 (2 voturi)    
    Giboi, demisia (Marţi, 10 martie 2015, 17:11)

    Cristi [anonim]

    De ce ne miram, cand Agerpres este condus de un impostor, adus direct de la "echipa de comunicare" a PSD? Giboi ar trebui sa-si dea demisia sau sa fie dat afara.
  • +1 (1 vot)    
    135 de ani ? (Marţi, 10 martie 2015, 21:28)

    rsbl [utilizator]

    Din poze nu vad decat ultimii vreo 65 de ani.
    - Unde sunt primii 70 de ani de relatie?
    - Unde sunt vizitele RDG?

    Brosura este dpdv grafic si informational cam la nivelul powerpoint-urilor care circula pe net, facute de cate un functionar plictisit la calculator.

    Oare cat a costat?