Articol straniu impotriva DNA si impotriva luptei cu coruptia, publicat in pagina de opinii a New York Times. Autorul, editorialist si la Pravda si lobbyst pentru industria tigarilor, sustine ca dosarele mogulior media Dan Adamescu si Adrian Sarbu sunt "motivate politic"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 4 martie 2015, 23:53 Actualitate | Esenţial

Patrick Basham
Foto: dailycaller.com
New York Times gazduieste in pagina de opinii din afara redactiei (Op-ed) un articol in care Patrick Basham - director al ONG-ului Democracy Institute, lobbyst pentru industria de tutun - critica dur DNA si lupta anti-coruptie din Romania, acuzand procurorii ca duc o "cruciada neliberala" care pune in pericol democratia, judecatorii ca nu sunt independenti si justitia in ansamblu pentru ca "alimenteaza sentimentul anti-american".

Articolul e publicat atat online, cat si in editia print din 5 martie a ziarului, potrivit unei note. Articolele Op-ed nu sunt asumate de redactia New York Times, care doar le gaduieste.

Basham cere UE si SUA sa "incurajeze" Romania sa-si schinbe abordarea si propune o masura care ar fi aplaudata de toti coruptii din tara: o amnistie a faptelor de coruptie din trecut pentru cei care isi recunosc faptele.

Patrick Basham isi ilustreaza teoria despre implicarea politicului in justitie cu doua cazuri: cele ale mogulilor media Dan Adamescu (Romania Libera) si Adrian Sarbu (Mediafax Grup), numind ambele dosare "problematice".

Interesant este ca Basham a mai scris de doua ori despre dosarul lui Dan Adamescu, de fiecare data acuzand procurorii ca au instrumentat un dosar politic.

Astfel, in 2 noiembrie 2014, Basham publica un articol in ziarul rus Pravda in care scria ca Dan Adamescu este "aparent persecutat politic". Iar in ianuarie 2015, Basham a revenit asupra temei, scriind ca dosarul lui Adamescu "este cea mai tangibila demonstratie ca atasamentul actualei conduceri politice a Romaniei fata de statul de drept si independenta justitiei este iluzoriu".

Patrick Basham s-a facut remarcat pentru prima oara in mediul public din Romania in 2013, cand a publicat o opinie elogioasa despre Victor Ponta, pe care il compara la acea vreme cu Tony Blair, capabil sa transforme Romania intr-un "tigru al Balcanilor". Tot el a scris in Huffington Post un articol favorabil proiectului minier de la Rosia Montana.

De notat ca autorul articolului anti-DNA a scris in 2011 un studiu intitulat "Beneficiile sociale ale industriei de jocuri de noroc", in care sustine ca "pariurile au un beneficii sociale semnificative ca forma de recreere si entertainment... Oamenii vor sa se bucure de libertatea si asta include dreptul de a face ce vor cu banii lor. Regulatorii pietei trebuie sa tina cont ca, pe langa intruziunea in drepturile pariorilor, prohibitia submineaza reponsabilitatea individuala". De asemenea, Basham a fost acuzat ca a sustinut pozitia producatorilor de tutun si a gigantilor din industria alimentara in schimbul unor sponsorizari (sursa).

UPDATE: Jurnalistul Adrian Halpert (ReporterVirtual.ro) relateaza cum autorul articolului s-a auto-invitat la un interviu si cum a aparut si intr-o emisiune recenta la Realitatea TV:

Dl Basham a fost recent în România să-și ia tainul (pardon, să-și facă „documentarea”…). De exemplu, a apărut pe 19 februarie la Realitatea TV, unde, într-o emisiune a bătut aceeași șa ca să priceapă iapa: „Există temeri că ofensiva anti-corupție se transformă într-un război politic ce aduce atingere inclusiv libertăţii presei”…

Acum, să vă spun și o mică povestite personală cu dl Basham. Pe când lobbistul se afla în România în urmă cu vreo două săptămâni, mă sună cineva (nu contează cine) și îmi zice: „Nu vrei un interviu la Reporter Virtual cu dl Patrick Basham?”. „Nu”, zic eu, „nu mă interesează”, răspunzându-i micului lobbist care încerca să-i facă o intrare marelui lobbist… De ce? Din două motive:

1. Cunoșteam reputația dubioasă a iubitorului de multe cauze

2. De obicei, nu se procedează așa. Nu te sună subiectul să se auto-invite la interviu! E invers. Jurnalistul îl contactează pe subiect și-și manifestă interesul pentru un interviu…























20776 vizualizari

  • +33 (43 voturi)    
    Amnesty my ass (Joi, 5 martie 2015, 0:08)

    Clop [utilizator]

    Propun ca autorul articolului sa-si ia o vacanta in Siberia, de unde sa ne transmita constant, solutii solid argumentate, care sa contracareze coruptia endemica din Romania.
    • +32 (36 voturi)    
      Cine e Patrick Basham (Joi, 5 martie 2015, 1:27)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Patrick Basham e afiliat al Cato Institute, adica ferma la care lucreaza sclavii fratilor Koch (adversari declarati ai statului, si cei mai mari/importanti neplatitori de taxe de America ... dar si cei mai fanatici lobisti si sponsori ai extremei-drepte).

      Oamenii ca el sunt cunoscuti ca trompete de serviciu - care apara orice corupt cu bani. Ei sunt aceiasi indivizi care luau apararea bancilor in timpul crizei din 2008 si care promoveaza settlement-urile dintre State si Companiile care incalca legea (Settlement-ul, pentru cei care nu stiu, e o forma perversa de eludare a legilor, prin care Companiile care incalca legea platesc diverse sume de bani pentru a evita sa ajunga la tribunal ... iar in schimbul sumelor de bani nu sunt nevoite sa-si recunoasca greselile).
      • +15 (19 voturi)    
        bine spus (Joi, 5 martie 2015, 4:56)

        Rich [utilizator] i-a raspuns lui mvr

        O trompeta... cuvantul este perfect. Nici nu mai conteaza a cui.
        • +9 (17 voturi)    
          trompeta=mazeta (Joi, 5 martie 2015, 9:00)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rich

          or fi frati cumva ?
      • -3 (7 voturi)    
        aligica? (Joi, 5 martie 2015, 8:23)

        asdf [anonim] i-a raspuns lui mvr

        parca si el are legaturi pe acolo, am auzit (dar nu-mi pierd timpul sa caut)
        • +4 (10 voturi)    
          da (Joi, 5 martie 2015, 10:17)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui asdf

          ma, aligica e un cunoscut antiamerican si luptator impotriva dna si e intim cu ponta. In creierul tau mononeuronal.
      • -5 (9 voturi)    
        sa presupunem (Joi, 5 martie 2015, 11:06)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui mvr

        ca e o trompeta a unora. Totusi, nu am citit nimic in acest articol care sa combata si ideile exprimate, nu sa atace numai omul.
        • +5 (5 voturi)    
          Serios? (Joi, 5 martie 2015, 11:53)

          coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

          Cand cineva sustine ca zeii fura noaptea soarele ca sa il intoarca ziua, tu te apuci sa il combati?
          • -7 (7 voturi)    
            da (Joi, 5 martie 2015, 13:30)

            subcultura [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

            daca ai ceva de zis cu privire la opinia lui, nu la persoana lui
        • +5 (7 voturi)    
          pai ce sa combati? (Joi, 5 martie 2015, 12:29)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

          Ete: "Basham cere UE si SUA sa "incurajeze" Romania sa-si schinbe abordarea si propune o masura care ar fi aplaudata de toti coruptii din tara: o amnistie a faptelor de coruptie din trecut pentru cei care isi recunosc faptele.
          "
          Comenteaza tu asta. Dupa care vezi urmatoarele doua paragrafe despre dan adamescu, persecutat politic.

          Chiar sunt curios ce comentarii ai de facut.
          • -4 (6 voturi)    
            e dreptul lui (Joi, 5 martie 2015, 13:33)

            subcultura [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            e opinia lui. poate nu este corecta sau intr-totul corecta. Totusi, un atac la persoana si atat, nu face decat sa dea greutate afirmatiilor lui cu privire la lipsa calitatii actului de justitie in favoarea "sangelui" imprastiat in media.
            • 0 (0 voturi)    
              Pai cine-a zis ca nu e dreptul lui? (Luni, 9 martie 2015, 8:48)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

              Eu am raspuns comentariului tau in legatura cu comentat continutul... Si vad ca nici macar tu nu reusesti sa zici ceva de bine despre continut.
              Si n-am vazut nici un atac la persoana. Intrebarea e cum de apare asemenea text in NYT...
  • +29 (33 voturi)    
    lobby-istii americani fac un ban cinstit in RO (Joi, 5 martie 2015, 0:11)

    SarbaLUIGhitza [utilizator]

    Despre domnul Basham, presa americana l-a numit “The new patron saint of gambling, drinking and carrying on” Daca luam informatiile din 2013, Patrick Basham laudă activitatea de prim-ministru a lui Victor Ponta (cautati pe RTV), se cam contureaza articolul asta . Pare sa fie prieten spiritual cu Matt Browne, de la Center for American Progress, care-i lua apararea plagiatorului Ponta in 2012. Deci lobby-istii americani fac un ban cinstit din Romania. Cei ce scriu op-eds nu fac parte din redacția NYT, nu faceți confuzia asta. In pagina respectivă sunt invitate numeroase persoane să își exprime părerea (de regulă invers, agențiile de PR propun NYT articole), NYT doar îl acceptă în pagina de opinii, dar nu își asumă conținutul său. Cele pe care și le asumă NYT se numesc editoriale
  • +11 (29 voturi)    
    Patrick Basham e ruda cu DD cumva? (Joi, 5 martie 2015, 0:14)

    parol_monsher [utilizator]

    Sau Voiculescu? Sau Udrea?

    Ca toti astia tipa ca justitia le strica intelegerile ilegale.

    E plina lumea de lichele.
  • +18 (26 voturi)    
    Straniu (Joi, 5 martie 2015, 0:22)

    Andrei [anonim]

    Mai ales cand citim pe wikipedia ca institutul condus de Patrick Basham a publicat candva un material impotriva intaririi reglementarilor anti fumat, numai ca sa se afle dupa aceea ca fusesera sponsorizati de Imperial Tobacco Group.

    Fiecare e liber sa-si imagineze cine le sponsorizeaza institutul in prezent.
  • +14 (20 voturi)    
    Interesant, indeed (Joi, 5 martie 2015, 0:31)

    n.dumiritu [anonim]

    Dar nu atit ce spune Basham, cit ceea ce spuneti dv. despre asocierile lui cu Pravda, Adamescu si... Ponta.
  • +20 (28 voturi)    
    Un centurist de vanzare... (Joi, 5 martie 2015, 0:33)

    Excelsior [utilizator]

    ...oricui il plateste.
  • +14 (18 voturi)    
    Pai nu e straniu (Joi, 5 martie 2015, 0:45)

    CititorulComentator [utilizator]

    Daca vine de la Patrick Basham :)
  • +19 (23 voturi)    
    Nu... (Joi, 5 martie 2015, 0:55)

    Laurentiu78 [utilizator]

    vad ce e straniu. Omul e un lobbyst, din asta isi castiga existenta (un mercenar mediatic ce mananca rahat pe bani pentru cel care plateste). Macar datorita legii federale la ei chestia e transparenta (teoretic) si stii cine ii plateste rahatu', nu ca la noi....
    • +8 (14 voturi)    
      si mazeta e coprofag (Joi, 5 martie 2015, 9:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      noroc cu internetul ca nu se simte...dar se vede
  • +18 (20 voturi)    
    Ma intriga ceva (Joi, 5 martie 2015, 1:10)

    n.dumiritu [anonim]

    Anume, acest Basham scrie ca democratia este in pericol in clipa asta la noi, dar nu identifica un partid populist sau o miscare care sa vrea sa puna mina pe putere. Pericolul la adresa democratiei, zice el, nu e la partide, nu e la actorii politici, ci e la noi, poporul care saliveaza in fata televizoarelor cind vede incatusati din lumea politica. In conditiile astea nesanatoase, e clar ca nu se mai poate face politica democratica, zice Basham. Cu un asemenea popor imatur politic, usor impresionabil, simplu de manipulat emotional, justitia ar fi bine sa fie mai rezervata, mai umila, mai retinuta, mai supusa, mai modesta in merite, lasind locul de prim plan unei clase politice incipiente care, in ciuda metehnelor de banditi, se straduie totusi sa ne invete politica si democratia.

    E pusa, si aici, aceeasi placa binecunoscuta: nu ne meritam conducatorii. Sintem niste salbatici ingrati cu conducatorii nostri care nu cer decit un modest beneficiu. Ceea ce noi numim coruptie cu atita zel vindicativ este modestul pret pentru efortul lor de a ne scoate in lumea civilizata. Nu m-ar mira ca asemenea idei sa fie extrase din gindirea unor Nastase, Severin si ucenicul lor, Ponta.
  • +17 (19 voturi)    
    no news (Joi, 5 martie 2015, 1:48)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    Redactia, se pare ca nu stiti cine este Patrick Basham si cu ce se ocupa... E un mercenar, ar face lobby si pt ISIS daca l-ar plati gras.
  • -1 (15 voturi)    
    Au si amerlocii (Joi, 5 martie 2015, 1:52)

    KostasP [utilizator]

    Scursorile lor. Omu' mananca si el o paine, cam neagra ce-i drept, but who gives a ****.
  • -2 (6 voturi)    
    basham (Joi, 5 martie 2015, 7:23)

    nomensland [anonim]

    n-am „entry” la nyt dar o replica aici pt. romanași...hai sa punem de-o lege a amnistiei ,dar numai pt. cei ce recunosc tot ce au furat (nu doar ce cu truda au dovedit niște autoritati sufocate sau intimidate) ..si in loc de pedeapsa - sa li se aplice confiscarea extinsa si sa fie obligati sa traiasca in romanica din ce cistiga cinstit (sub supraveghere)...
  • +4 (12 voturi)    
    Vai de mine !!! (Joi, 5 martie 2015, 8:13)

    LegatusAugusti [anonim]

    New York Times ? De ce nu ma surprinde ?
    Campania de curatare a societatii romanesti - dusa de catre DNA - pune bete in roate unor ghesefturi ?
    Nu mai sunt solicitari de mita ? Nu se mai dau resurse pe nimic ?
    Vai de mine, ce atitudine antiliberala ! Asta-i capitalism ? FMI-ul stie ?
  • -2 (12 voturi)    
    dar va mai aduceti aminte (Joi, 5 martie 2015, 8:25)

    asdf [anonim]

    in 2012, toate articolele care la noi apareau ca "reactia presei germane la lovitura de stat" erau scrise pe un blog FAZ de unul, Karl Peter Schwarz, dar nimanui de la HN nu i se parea ciudat.
    • +3 (5 voturi)    
      iar (Joi, 5 martie 2015, 10:24)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui asdf

      maninci, schwarz e ziarist, nu lobbyst, si e cunoscut ca unul dintre cei mai seriosi ziaristi germani, iar faz e cel mai serios ziar german. Mai lipseste sa spui ca si revista nature tot a lui e. Tare iti e foame si mare dor de varan ai in inima ta.
  • -12 (18 voturi)    
    vanatoare de vrajitoare (Joi, 5 martie 2015, 8:38)

    tontu [anonim]

    Straniu sau nu DNA-ul submineaza capitalismul romanesc. Mai toti cei care au reusit sa faca ceva in tara asta dupa '89 au dosare la DNA sau chiar au ajuns dupa gratii. Uitati-va in ce hal a ajuns fotbalul romanesc dupa "interventia Justitiei" ; ei bine asa va arata nu peste mult timp intrega tara...
    • +10 (14 voturi)    
      Chiar asa ? (Joi, 5 martie 2015, 9:04)

      LegatusAugusti [anonim] i-a raspuns lui tontu

      Straniu sau nu DNA-ul submineaza capitalismul romanesc.
      =======================================

      Capitalismul romanesc = hotie generalizata ? Lumineaza-ma !

      Daca Diaconescu, Ridzi, Hrebenciuc, Pinalti, Cocoshell, Hellene, Nicusor, Fenechiu, Voiculescu & co reprezinta capitalism, atunci - vorba poetului - "sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni" !
      Sau poate Sova, Ghita ........................???
      -:)
    • +9 (13 voturi)    
      ai postat cu Numele Tau (Joi, 5 martie 2015, 9:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      si Te Reprezinta
    • +6 (6 voturi)    
      Formularea matale ... (Joi, 5 martie 2015, 10:09)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      ... e incompleta. In loc de "Mai toti cei care au reusit sa faca ceva in tara asta" trebuia sa zici "Mai toti cei care au reusit sa faca ceva ilegal in tara asta" - asa insa e incorecta, ca justitia mai are mult de lucru pana sa faca cat de cat curat.

      De ce nu se ia nimeni de Jolidon sau de marmelada de Topoloveni? Sau de ciocolata Poiana, sau de napolitanele Joe, sau de apa minerala Borsec? Iti zic io: pt. ca oricat de mult succesar avea in randul unei parti a populatiei scandalul creat in jurul anumitor afaceri, afacerile de succes, profitabile, stabile, cu perspectiva de crestere pe termen lung sunt cele care isi vad de treaba, in loc sa faca scandal.
  • -2 (8 voturi)    
    Articol DNA (Joi, 5 martie 2015, 9:02)

    Protonic [anonim]

    Omul este clar super liberal.
    Eu propun ca celor care-si recunosc vina si platesc pagubele sa li se reduca jumatate din pedeapsa.
    De asemena propun ca tuturor patronilor media care platesc eventualele pagube produse sa li se dea drumul, caci deja este exagerat se baga pumnul in gura presei si a tv private. Nu cunosc detaliile dar nici nu trebuie pentru ca legea probabilitatii imi spune ca dintro data se forteaza controlul informatiei.
    De asemenea propun ca celor care au avut functii cu rang inalt in stat si sunt dovediti corupti sa li se dubleze pedepsele.
    Mai propun ca in aceasta grupa sa intre si procurorii, judecatorii, DNA, etc.
  • +4 (6 voturi)    
    Precizare esentiala ! (Joi, 5 martie 2015, 9:13)

    Azra [utilizator]

    Pe surse de toata increderea se afirma ca acest Patrick este agent sub acoperire in SUA al FSB-ului(fostul KGB) ! Atentie la el FBI si CIA!
  • +7 (11 voturi)    
    nimic nou sub soare (Joi, 5 martie 2015, 9:17)

    Mihaela [anonim]

    nu este de mirare ca d-l Patric sa scrie acest articol la ceva timp dupa vizita lui Victor Ponta in US. In spatele acestor cuvinte nu se afla altcineva decat insusi Victor Ponta.
  • +6 (8 voturi)    
    Demn de Pravda! (Joi, 5 martie 2015, 9:20)

    Catalin [anonim]

    Poate ca nu este intamplatoare aparitia comuna a unor cuvintelor cheie din text "aparator al coruptiei din Romania" si Pravda. Faptul ca un negru al fratilor Kock (vedeti excelentele precizari ale lui mvr) foloseste o tribuna democratica pentru a lansa o noua abureala nu ar trebui sa mire pe nimeni. Problema este cine este adevaratul sponsor? As fi gata sa pariez ca multi dintre cei pentru care se solicita gratierea nu au auzit pana acum de aparatorul lor voluntar. Solutia gratierii ar putea functiona cu adevarat dar in varianta propusa de "nomensland"!
  • +7 (11 voturi)    
    don't feed the troll (Joi, 5 martie 2015, 9:44)

    okooko [anonim]

    D-ul Basham este extrem de subiectiv. Nu a ilustrat nimic concret in articolul original. Face propaganda la faptul ca DNA a devenit Securitatea .. Incredibil. Cand nu se aresteaza oameni suntem corupti acum cand se face curat sunt opresionisti ... incredibil. Cica suntem si anti-americani .. WOW. Intelectul acestuia se afla sub nivelul metroului.

    Oricum in blogul personal nu ai voie sa postezi .. nu cumva sa ai alta parere diferita de acesta.

    In limbajul online la astfel de oameni care cauta senzationalul si atentie fara merite li se spune

    "troli"
    sau
    "Don't feed the troll"

    Adica caraghios sau nu dati apa la moara ...
    • +3 (3 voturi)    
      nu e trol (Joi, 5 martie 2015, 13:04)

      muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui okooko

      Nu trebuie ignorat. A publicat un articol pe platforma unui ziar important , insa pentru un public care nu are experienta publicului din Romania (asta nu inseamna ca publicul romanesc e intotdeauna obiectiv)

      Este o chestie care se cheama "drept la replica" si probabil ar trebui folosit cat mai repede.
  • +4 (4 voturi)    
    Mie imi miroase a fi un agent de influenta FSB ? (Joi, 5 martie 2015, 9:50)

    petre [anonim]

    Chiar, acesti ziaristi (ma refer si la Schwartz) neglijeaza ca in contestul in care publica, orice asa zis loby, poate mirosi a fi un agent de influenta FSB pentru Romania ? Eu cred ca ar trebui s-o faca mai cu perdea ! Sigur dreptul la opinie nu poate fi negat, dar contextul ? Oare DNA a ajuns la fii si nepoti de kominternisti, care incep sa realizeze ca nu vor putea sa mai zburde pe "campia coruptiei" ca in jungla ?
  • -3 (3 voturi)    
    doar o opinie (Joi, 5 martie 2015, 10:10)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    In zapaceapa asta se poate spune orice. Cert ramane doar ca institutiile statului au functionat in echilibru cat a fost Basescu. Dupa el echilibrul a disparut.
    Iohannis va face ceva cand ii va conveni. Adica, unii dintre fosti vor guverna in numele sau.

    Basham a exprimat doar o opinie!
    Istoricul lui nu dovedeste ca nu ar fi necesara o calmare a scenei publice dominata acum de institutiile de forta.

    Mi se pare interesanta ideea de "amnistie" generala a coruptilor, urmata de aplicarea legii aspre pentru cei ce vin.

    Iohannis?
  • +6 (6 voturi)    
    Pisicu' Ponta sa facă din Romania un tigru??? (Joi, 5 martie 2015, 10:10)

    Amad [utilizator]

    Oare nenea asta chiar ne crede atât de înapoiați?
  • +2 (2 voturi)    
    e o vorba pentru asta (Joi, 5 martie 2015, 11:09)

    truth [anonim]

    you're damn if you do, your damned if you don't
  • -1 (3 voturi)    
    A inebunit... (Joi, 5 martie 2015, 11:14)

    doru [anonim]

    Nu am crezut ca un asemenea ziar poate publica un asemenea articol. Acuma chiar cred ca a inebunit lumea, daca la asemenea nivel un ziarist poate fi cumparat sau influentat, pentru mine este acelas lucru, asta spune multe. Ori cum s-a facut de ras si a cazut in penibil.
  • -3 (3 voturi)    
    banii aduc tot ce-ti doresti (Joi, 5 martie 2015, 11:37)

    makensen [anonim]

    Adamescu , ca de altfel si Sarbu, au bani. Cum si in ce fel i-au facut, trebuia pana acum sa ne spuna celebrul DNA si alte structuri care primesc bani de la noi. Ne mira articolul din NYT ? Pai de ce sa ne mire ! Nu a trecut prea mult timp, de cand un presedinte roman, in vara lui 2012, cu banii futati de ciracii sai, si nu putini, a reusit sa ramana pe scaun, tipand in toata presa straina ca este victima unei lovituri de stat. Inclusiv in NYT. Iar noi romanii am mai inghitit, incaodata mizeria acestui individ care a adus o natie in pragul nebuniei. Sunt curios, DNA-ul isi va face datoria...
  • +2 (4 voturi)    
    A se slăbi Costică ! (Joi, 5 martie 2015, 11:56)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    A se slăbi Costică !
    Este simpatic acest mustăcilă filo-rus !
    Tembelismul are reprezentanţi în toată lumea, inclusiv în SUA !
  • -3 (3 voturi)    
    mirare (Joi, 5 martie 2015, 12:26)

    Victor Victor [anonim]

    sunt tare surprins ca inca nu a aparut un comentariu in care vreunul din imaculatii abonati la forumul hotnews sa propuna spanzurarea autorului articolului respectiv pentru simplul fapt ca nu se aliniaza conceptiilor stabilite de noua oranduire.
  • -2 (4 voturi)    
    Dacă acest ”bașem” chiar a scris asemenea... (Joi, 5 martie 2015, 13:03)

    rugio [anonim]

    ...prostii într-un mare ziar american:
    * mă îndoiesc de avantajele democrației (în general și americane în special);
    * nu mă mir că li se întâmplă lor (americanilor) evenimente ca la 11 septembrie;
    * nu mai cred (las' că nici până acum n-am prea crezut!) că americanilor le pasă de problemele altora (inclusiv ale aliaților... zeloși și umili);
    * sunt sigur că articolul 5 (ripostă colectivă în cazul agresării unuia dintre membri) din tratatul NATO nu va fi niciodată aplicat (de americani pentru România) împotriva Rusiei.
  • +3 (3 voturi)    
    ??? (Joi, 5 martie 2015, 14:05)

    g'ma [anonim]

    am citit aritcolul in limba engleza.
    acest dom'doctor Patrick Basham nici nu sie sa scrie un articol coerent si are pretentia sa-si dea cu parerea de la mile distanta kilometri despre ce si cum se fac lucrurile aici.

    cat tupeu au unii!!
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Joi, 5 martie 2015, 14:22)

    g'ma [anonim]

    ii doresc sa fi trait in vremea lui gheorghiu dej, ana pauker, petru groza, stalin ca sa stie ce inseamna "dosar politic". Dupa, cu siguranta, ar sti sa scrie ceea ce trebuie.
  • +1 (1 vot)    
    nu-i straniu, daca-i bine platit! (Joi, 5 martie 2015, 14:32)

    lili [anonim]

    Cine stie cat o fi costat?!

    Din partea mea, sa-i plimbe cu catuse pe toti coruptii astia, poate asa s-or mai potoli din furat!
    Ne ajunge cat au furat in 25 de ani, asta care scrie in New York Times nu cred ca ar fi scris asa daca in SUA politicienii lor ar fi furat ca-n Romania!
    Sa-i plimbe zi de zi cu catusele, sa ne penalizeze CEDO ptr asta, oricum costa mai putin decat sutele de miliarde de euro furate in 25 de ani!

    http://subiectiv.ro/social/plimbare-corupti-catuse
    • 0 (0 voturi)    
      Nu lozincile de sustinere credibilizeaza DNA-ul (Joi, 5 martie 2015, 18:27)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Se impune un audit la DNA prin care sa se verifice respectarea legii de functionare si a procedurilor legale. Pentru aceasta un organism superior trebuie sa-si asume raspunderea. Raportul trebuie facut public.
      La noi e mai greu cu asumarea raspunderi. Ai nostri sunt mai obisnuiti cu: da sefu si sa traiti sefu.
      Daca DNA-ul va fi tarat in mocirla politici noastre in 2 ani va ramane doar amintirea din el.
  • +1 (1 vot)    
    ce ziar este NYT,cine este Hurezeanu ??? (Joi, 5 martie 2015, 15:19)

    dan [anonim]

    Impresi mea,subliniez doar a mea, DNA-ul nu are scopul de a face curat in sistemul politico economic al tarii ci de a CURATA DRUMUL PT MAREA CORUPTIE .Un DNA orientat spre o anumita parte a societatii corupte,care NU face parte,din grupul de coruptie DIN CARE FACE PARTE CHIAR dna-ul !!!!Cred ca DNA-ul este MADUVA ACTIVITATII DE CORUPTIE.Evidenr raspunzatori sunt doar......CEILALTI !!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Joi, 5 martie 2015, 22:39)

    Horhe [anonim]

    Sa ne mai pupe americanii undeva....pana deunazi ne criticau coruptia, incapacitatea justitie, spaga, delasarea...acu' vad ca iau partea coruptilor....kiss our ass...vorba americanului !
  • 0 (0 voturi)    
    De acord (Vineri, 6 martie 2015, 5:28)

    SHOSHONE [anonim]

    ... de accord cu amnistia, dar cu confiscarea tuturor averilor si trimiterea la munca a impricinatilor.