Angela Merkel, intrebata daca exista riscul ca Rusia sa repete in Moldova actiunile din Ucraina: Speram sa nu

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 februarie 2015, 18:23 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis si Angela Merkel
Foto: Administratia Prezidentiala
Cancelarul german Angela Merkel a afirmat joi ca "spera" sa nu existe riscul ca Rusia sa repete in Republica Moldova actiunile din Ucraina, unde este acuzata ca sprijina rebelii pro-rusi in razboiul cu guvernul de la Kiev.

Ea a fost intrebata, la Berlin, daca exista riscul ca Rusia sa deruleze in Moldova aceleasi actiuni ca cele din Ucraina.

"Speram ca nu", a raspuns ea, potrivit transcriptului conferintei comune de presa cu presedintele roman Klaus Iohannis, postat pe site-ul Administratiei Prezidentiale.

"Cred ca suntem in etapa in Ucraina, la care lucram, sa apara un armistitiu care sa dureze mai mult timp, sa se ajunga la o situatie in care sa putem implementa masurile Acordului de la Minsk din septembrie, impreuna cu presedintele francez, de mult incercam sa rezolvam conflictul din Transnistria. Nu trebuie sa uitam ca acest conflict exista si ca toate incercarile internationale nu au dus la o solutie si trebuie sa lucram mai departe. Nu se poate spune ca in Moldova lucrurile stau asa cum ne-am dori", a adaugat aceasta.

Klaus Iohannis a afirmat, raspunzand aceleiasi intrebari, ca in momentul de fata nu exista "semnale ca situatia se indreapta intr-acolo, insa este clar ca este in interesul intregii regiuni, mai exact a intregii Europe, ca in Ucraina situatia sa se stabilizeze si sa se normalizeze".

"Orice altceva ar fi o problema imensa pentru intreaga regiune si pentru intreaga Europa. Alaltaieri am fost in Republica Moldova, am discutat aceste chestiuni si in chestiunea Transnistriei i-am rugat pe toti cei cu care am avut discutii sa continue eforturile de ameliorare, in special in formatul 5+2, in care se incearca deblocarea dosarului transnistrean", a adaugat el.

Angela Merkel a notat ca "Moldova va primi ajutor substantial din partea Uniunii Europene" si ca "suntem legati si politic foarte indeaproape cu Moldova".

"Deci, vom ajuta Moldova si ne-am ingrijit de discutiile 2+5 si acum, cu Ucraina, atentia a crescut, pentru ca situatia este deosebit de grea. Ne-am declarat si ca sustinatori ai alegerilor drepte in Moldova. De asemenea, sanctiunile Rusiei impotriva Moldovei din august au provocat ajutor Romaniei in ce priveste exportul produselor agricole si cred ca exista multi pasi mici care au aratat ca Moldova este un partener apropiat de-al nostru", a mentionat Angela Merkel.























9680 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    DA DOAMNE MINTE POLITICIENILOR ! (Joi, 26 februarie 2015, 18:38)

    arheopterix [utilizator]

    Ursul cel naravit la rele trebue strins de oua pina ii ies ochii din cap ca cepele si nu e cazul sa dau eu sfaturi tehnice conducatorilor EU , eu ca simplu cetatean le spun si daca si multi altii vor avea aceleasi idei politicienii responsabili vor face ce trebue .Doamne ajuta!
    • 0 (0 voturi)    
      Cu o simpla afirmatie (Vineri, 27 februarie 2015, 17:18)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      I-a spus lui Putin ca poate sa-si intinda nenorocita pe plapuma chiar si pana la granitele Moldovei si "lumea civilizata" o sa "spere" ca se opreste acolo.

      Pe de-o parte ai un imbecil care vantura ghioaga si pe partea cealalta ai 150 de "'telectuali" care incearca sa-i explice in formule de matematica avansata ca greseste. Ma-ntreb cate capete trebuie sa se sparga inainte sa realizeze cineva ca daca vrei sa scapi de acel pericol ori ii iei ghioaga, ori ii iei mana...
  • -3 (17 voturi)    
    Gata, m-am linistit (Joi, 26 februarie 2015, 18:52)

    cato [utilizator]

    Pfiu, acum sunt complet linistit. Sunt convins ca Rusia nu va risca sa ii bata obrazul Occidentul inca o data ;-)
  • +2 (10 voturi)    
    Si eu sper ca Rusia sa nu repete in... (Joi, 26 februarie 2015, 18:58)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...Moldova actiunile din Ucraina. Deci: eu = Merkel/ Germania..
    Sperati ca Ro sa intre anul acesta in Schengen? Merkel (citare interpr.) -E..sa mai vedem...Eu sper ca da...Deci eu > Merkel/ Germania..
  • +19 (23 voturi)    
    Invers (Joi, 26 februarie 2015, 19:05)

    aqualung [utilizator]

    Întrebarea nu e bună, lucrurile stau invers. Rusia repetă acum în Ucraina acțiunile ei din 1992 din Republica Moldova. Adică sprijinul fățiș al unei minorități de rebeli introduși acolo tot de ea. În Republica Moldova, etapa a doua a fost crearea unui regim politic totalitar, care să promoveze propaganda Moscovei.
    • +6 (10 voturi)    
      Draga/-ul mea(u) un plus nu e... (Joi, 26 februarie 2015, 20:25)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      ...deajuns! Bravo! Bine punctat!...
      • +1 (7 voturi)    
        adica... (Vineri, 27 februarie 2015, 0:02)

        Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

        mai pe intelesul tuturor, fiecare pe turta lui! ca sa ne intelegem! Asta spune madam merkel. Daca aveti posibilitati, va aparati, daca nu... mai primim noi nemtii ceva, tot de la rusi...
    • -2 (8 voturi)    
      sanitar vorbind (Joi, 26 februarie 2015, 22:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      Transnistria TREBUIE rasa cu o bomba..apoi ..dupa X ani (bomba sa nu fie radioactiva)...moldovenii sa se mute acolo
  • +6 (18 voturi)    
    m'am Merkel..... (Joi, 26 februarie 2015, 19:07)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    asa figura flescaita a facut la aceasta intrebare, ca intelegem perfect, ..... pozitia Germaniei in conflictul din est, este VAX.
    • 0 (12 voturi)    
      Bine observat! Parca era Ponta cand... (Joi, 26 februarie 2015, 19:54)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      ...l-au intrebat jurnalistii de sora-sa...
  • +15 (23 voturi)    
    Rep. Moldova nu exista! (Joi, 26 februarie 2015, 19:14)

    Tudor_Al [utilizator]

    Exista doar Basarabia - pamint romanesc. Asa cum Germania a putut sa se intregeasca, imi doresc acelasi lucru pentru Romania, in interiorul UE si NATO. Transnistria nu e pamant Romanesc, ar trebui sa nu ne intereseze - oricum e o piatra de moara si nu poate fi controlata. O Romanie mare, prospera si democratica poate oferi o sansa exceptionala pentru romanii de peste Prut. Un popor mai numeros, o piata mai mare, un teritoriu mai mare - ar trebui sa reprezinte idealuri pentru noi toti. Singurii care stau in cale sunt politicienii de dincolo de Prut, care prefera sa fie "presedinti" sau "ministri" unei tari prea mici pentru a supravietui la granita dintre UE si o Rusie tot mai agresiva. Astept un politician roman care sa spuna cu adevarat ce isi doreste de la Moldova, restul sunt baliverne iar Germania este de-a dreptul sinistra, avand in vedere ca ei s-au unit, in timp ce ne refuza tocmai noua acelasi lucru!!
  • 0 (12 voturi)    
    Axa sperantei (Joi, 26 februarie 2015, 19:16)

    CristiC. [utilizator]

    Bravo Klaus! Speranta moare ultima. Mutati axa Washington-Londa-Bucuresti prin Berlin si va trebui sa ne mutam si noi mai spre vest ca sa nu riscam sa ajungem iar de partea pierduta a istoriei.
  • +9 (13 voturi)    
    ''speram sa nu'' (Joi, 26 februarie 2015, 20:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    eu speram sa citesc ''ne asiguram ca nu''. Berlinul spera si atit, washingtonul si londra pot asigura tinerea micului putinel cel ''vitiaz'' la distanta potrivita, pentru ca asta, ca toti predecesorii lui, nu respecta forta dreptului, ci doar dreptul fortei.
  • +1 (9 voturi)    
    Sant mai curios de fire . (Joi, 26 februarie 2015, 20:13)

    Lazar [anonim]

    Domnule Iohannis , daca tot a vorbit prietenul dumneavoastra care mai ca era sa fie numit in functie la SRI inainte sa fie nominalizat , dar prietenul dumneavoastra ponta va mai tine putin pe jar . Asadar domnul helvig fostul purtator de mapa al turnatorului voiculescu s-a pronuntat de axa Bucuresti-Berlin-Washington era sa zic moscova . Atat o intrebam pe doamna Merkel daca rusi ar intra maine peste noi, cine ar venii primii sa ne apere Berlinul sau americani pe care inca ii mai asteapta unii spupravietuitori .
    In ce priveste in Moldova nu -si fac probleme , Dupa deportarile in Siberia ce-au mai scapat au fost rusificati si in plus mai au si -o insula in mijloc cu trupe bine inarmate. Probleme trebuie sa ne facem noi ,polonezii, balticii si alti vecini incomozi. Dupa modul cum decurge istoria trebuie inca sa ne facem sperante in americani . Ce imi da de gandit am auzit-o in direct pe doamna Merkel " putin este prietenul nostru nu dusmanul nostru". Asta este nedumerirea mea , daca un prieten mai mare il bate peunul mai mic cel mic se poate multiumii doar cu bataia sau mai vine si alta. Dilema mare europenii au de ales intre prieteni .
  • +4 (10 voturi)    
    dA (Joi, 26 februarie 2015, 20:20)

    Babilou [utilizator]

    Sa nu uitam ca Rep. Moldova e de fapt o creatie a Germaniei, prin pactul Ribentropp-Molotov :"Referitor la Europa de sud-est, partea sovietică își accentuează interesul pentru Basarabia. Partea germană își declară totalul dezinteres față de acest teritoriu, deci nu are obiecții față de eventuale schimbări de graniță în favoarea Uniunii Sovietice."
    Iar ca sa revenim in prezent, treaba se vede iar de la o posta, nu a existat si nu exista interes pentru solutionarea problemei Transnistriei.
    In acest context raspunsul lui Merkel pare cinic.....
  • +11 (17 voturi)    
    Interesant... (Joi, 26 februarie 2015, 20:36)

    Tati [anonim]

    Ca sa se vada cat de tampiti suntem; in acel format de 2+5 noi, Romania, nici nu suntem reprezentati, ci doar indirect prin OSCE. In acest timp sunt reprezentate state precum Rusia si Ucraina, care decid soarta Moldovei. Interesant, nu ?
    • -5 (11 voturi)    
      cu un asemenea aliat, germania... (Joi, 26 februarie 2015, 23:31)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Tati

      si inca unul strategic, nu vedem noi curand reintregirea tarii.......cu alte cuvinte, treb. redus mandatul lui clauzzz.
      • -1 (1 vot)    
        si adus Primarul din Cornu ? (Vineri, 27 februarie 2015, 8:34)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        cu barba lui cea inteleapta ?
  • +2 (14 voturi)    
    Asta e tot ce poate contrapune Berlinul Rusiei? (Joi, 26 februarie 2015, 21:40)

    Kentt [utilizator]

    Speranţa?
    Speranţa că ruşii nu vor face ÎN CONTINUARE ce vor muşchii lor?
    Şi noi vrem axă Bucureşti-Berlin?
    Care Berlin e inexistent în raport cu Moscova?
    Păi axa presupune ceva fix la capătul ei, nu ceva inexistent, nu?
  • -5 (17 voturi)    
    si uite asa (Joi, 26 februarie 2015, 21:41)

    pontiac [anonim]

    se duce naibii si mitul occidentului plin de corectitudine si bunastare.
    Ce treaba avem noi cu Ukraina de ne bagam in razboiul lor?
    Ce treaba avem noi cu Moldova ,tara facuta de rusi si nemti ,unirea cu noi daca va fi vreodata tot de Germania si Rusia se va face.
    Odata cu unirea ne alegem si cu o minoritate rusa importanta asa ca sa avem grija ce ne dorim.
    • +9 (13 voturi)    
      Moldovenii sunt tot romani, kaghebistule (Vineri, 27 februarie 2015, 1:16)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui pontiac

      Niciun roman nu ar spune vreodata "ce avem noi cu Moldova", e clar ca nu esti roman.

      Intrebarea e ce are Putin cu Moldova?

      Mai fa inca o data facultatea de studii comuniste, prima data n-ai invatat nimic.
  • +4 (12 voturi)    
    nu are niciun plan; speră să nu viseze naspa Putin (Joi, 26 februarie 2015, 23:00)

    visio [utilizator]

    acum a devenit clar pentru toaqtă lumea că suntem la mila lui Putin! Băsescu a avut dreptate: nu putem conta pe europeni! Nu înțeleg politica sau dacă o înțeleg, sunt egoiști!
    • 0 (0 voturi)    
      E simplu. (Vineri, 27 februarie 2015, 10:29)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Marile puteri mențin statu-quo, inclusiv USA, nu te poți baza pe Marile Puteri pentru a scăpa de influența Rusiei. Țările care vor să scape de acestă influență trebuie să se alieze militar și economic pentru a forma o populație mai mare ca cea a Rusiei, în felul acesta vom influența noi Rusia.
      • +1 (1 vot)    
        războiul se va face cu arme IT și eventual (Vineri, 27 februarie 2015, 21:56)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        nucleare mici, așa de oraș! Populația este un factor secundar. Am mai spus și repet: Rusia are arme să doteze toată Europa la capacitate full. Singurul stres al lui Putin este Turcia. Este singurul vecin numeros și bine dotat militar. Dacă reușește să o câștige de partea lui, Europa va fi în geninchi în fața lui Putin. Atenție, europa înseamnă și UK.
        Cu SUA, Rusia va împărți lumea.
        Chinezii vor fi neutri pentru că planul lor de viitor este să colonizeze planeta Pământ!
        Războiul acesta este deja economic; vor urma arme de tot felul: drone, hackeri, și la final nucleare de buzunar.
        Cei mai câștigați vor fi miliardarii israelieni. Pentru că la ei sunt banii de război!
  • +1 (1 vot)    
    Hope is not a strategy!!! (Vineri, 27 februarie 2015, 7:22)

    mr_mojo [utilizator]

    Inca se mai spera...
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 27 februarie 2015, 10:33)

    a.nonim [utilizator]

    Pericolul nu e ca Rusia sa destabilizeze Moldova, de altfel s-a vazut pana acum ca nu intentioneaza sa o faca. Marele pericol este sa o "stabilizeze", mai exact sa indrepte Transnistria spre revenirea sub autoritatea moldoveneasca.
    Nu va lasat pacaliti de faptul ca in Transnistria sunt 70% moldoveni si ucraineni, tot rusofili sunt. O crestere cu 10% a populatiei Moldovei prin revenirea Transnistriei, ar modifica definitiv echilibrul politic fragil al tarii, evident in directia Moscova, in mod cat se poate de pasnic si democratic.
  • 0 (0 voturi)    
    De la Tolkien amintire... (Vineri, 27 februarie 2015, 10:49)

    ChildoftheGrave [anonim]

    "There never was much hope... just a fool's hope"
  • +1 (1 vot)    
    Cu astia vrea sa faca axa Johannis si Helvig? (Vineri, 27 februarie 2015, 13:24)

    AliKimiku [utilizator]

    Nemtii au "sperante" nu lucruri concrete pe care sa i le opuna lui Putin.
    Dpvd economic sunt de acord sa intarim relatia cu Germania(desi e ff puternica oricum) dar dpvd polititic si militar e ca si cand te-ai baza pe Bulgaria sa te apere de rusi.
    Germania insasi e aparata de peste 50 de ani de americani si politica ei externa in relatie cu rusii a aratat doar ca sunt foarte flexibili ca sa nu zic slugarnici. De cand au cumparat de la rusi fosta RDG se comporta ca si cum le sunt indatorati rusilor pe viata.