Ministrul Valcov ii raspunde presedintelui Iohannis despre recuperarea prejudiciilor: Nici noi nu suntem multumiti

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 25 februarie 2015, 7:55 Actualitate | Esenţial

Ministrul Finantelor, Darius Valcov, a afirmat ca nu este multumit de gradul de recuperare si executare a prejudiciilor, de doar 10%, insa spera ca ANAF sa regleze acest derapaj in cel mai scurt timp, raspunzandu-i astfel presedintelui Iohannis, care a catalogat marti acest nivel ca inacceptabil.

"Nici noi nu suntem multumiti, iar activitatea ANAF tocmai in aceasta directie merge, de a intensifica atat recuperarea, cat si cresterea veniturilor. Bineinteles ca am discutii in permanenta cu ANAF si sper ca inclusiv acest derapaj constatat de domnul presedinte sa fie reglat intr-un timp cat mai scurt", a declarat Valcov, la solicitarea presei de a prezenta un punct de vedere in legatura cu afirmatia presedintelui Iohannis privind recuperarea prejudiciilor de catre Ministerul Finantelor.

Valcov a facut declaratia dupa prezentarea Codului Fiscal si a Codului de Procedura Fiscala in comisiile reunite de Buget-Finante-Banci ale Parlamentului, de la care reprezentantii Partidului National Liberal au lipsit.

Ministrul a precizat ca trebuie modificata si legislatia in acest domeniu, reprezentand o prioritate pentru Guvern dupa trimiterea celor doua coduri in Parlament, la sfarsitul lunii martie.

"Imediat cum vom termina trimiterea Codului Fiscal si a celui de Pprocedura Fiscala in Parlament la sfarsitul lunii martie, ne vom apleca pe aceasta legislatie, care trebuie imbunatatita, dar cu mare grija, pentru a nu aluneca in derapaje extrem de mari", a adaugat Valcov.

Presedintele Iohannis a afirmat marti, in discursul sustinut la bilantul DNA pentru anul 2014, ca recuperarea prejudiciilor este "obligatorie, nu optionala pentru autoritati", iar situatia din prezent, cu un grad de recuperare si executare a prejudiciilor de catre Ministerul Finantelor de aproximativ 10%, este "inacceptabila".

"Nu as putea incheia acest discurs fara a ma referi la doua importante chestiuni, devenite recurente in ultimul timp: recuperarea prejudiciilor si resursele de care dispune parchetul anticoruptie. Vreau sa subliniez foarte clar ca recuperarea prejudiciilor este, asemenea executarii pedepsei, obligatorie, nu optionala pentru autoritatile statului", a subliniat seful statului.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3386 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    pai, sunteti din 2012 la guvernare! (Miercuri, 25 februarie 2015, 8:06)

    lili [anonim]

    Ce-ati FACUT pana acum, ce PROGRESE, cu cat au crescut recuperarile in anii astia aproape 3(TREI!!), adica aproape cat o guvernare?!
    Nimic, dar e de "bine" daca si voi sunteti nemultumiti!!
    Sila!
    Vorbe goale, NU da nimeni socoteala de nimic, niciodata!
    D-aia suntem unde suntem, intr-o companie privata daca un Director ii raspunde asa patronului firmei, zboara pe loc!
    Dle Valcov, dvs stiti cum e la privat si cum ar TREBUI sa fie si la voi, esti PLATIT ca sa-ti FACI treaba CUM TREBUIE!!
    Lalaiala de la stat, NU EXISTA!
  • +6 (6 voturi)    
    PSD-ist (Miercuri, 25 februarie 2015, 8:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Valcov e PSD, membru intr-un guvern condus de un plagiator. Deci e la fel ca toti PDS_istii = hoti. E ingrijorat ca nu vor mai avea ce fura. Daca ar fi cinstit, Vacolv nu ar fi membru unui guvern de mafioti
  • +4 (4 voturi)    
    Dar nu fac nimic (Miercuri, 25 februarie 2015, 8:29)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Decat "reglaje din scurt" si "aplecari pe legislatie". Oricum ANAF e o institutie profund politizata si corupta utilizata de psd pentru intimidarea adversarilor politici.
  • +5 (5 voturi)    
    Vilcov ,Anaf in derapaj de 25 de ani ! nu de ieri (Miercuri, 25 februarie 2015, 8:33)

    andreesanu [utilizator]

    Lipsit complet de elementar respect ! Vilcov a trecut la comentarii privind observatiile presedintelui !
    ANAF pare a fi in cirdasie cu evazionistii si cu debitorii .
    Se stie de 25 de ani de circuitele subterane de econmia la negru de evazionisti dar nimeni nu se grabeste sa faca ordine.
    Deocamdata doar prostii platesc taxe ,impozite, accize,
    Cotizantii la pusculitele partidelor,la campanii electorale,la huzurul politicienilor n-au treaba cu ANAFul .Pe cind aceeasi masura pentru toti ???
  • +3 (3 voturi)    
    Valcov,ministrul lui Ponta. Cum e sacu' si peticul (Miercuri, 25 februarie 2015, 8:50)

    danduta [utilizator]

    Pariem ca se va ocupa cu ce vrei si cu ce nu vrei, dar nu de recuperarea fructelor hotiilor ?
    A si "precizat", de altfel, ca prioritea o reprezinta legislatia in domeniu, "dupa" trimiterea celor doua coduri...
    Deci nici macar verbal si enuntiativ nu e o prioritate recuperarea prejudiciilor.
    Valcov are alte treburi, sa mineze guvernarea viitoare cu masuri populiste.
    E o sluga buna a lu' Ponta.
  • +7 (7 voturi)    
    Atunci,da-ti demisia !!..... (Miercuri, 25 februarie 2015, 8:59)

    gica43 [utilizator]

    ...daca nu esti capabil sa-ti indeplinesti o indatorire foarte importanta !!!
    • 0 (0 voturi)    
      DEMISIA... (Miercuri, 25 februarie 2015, 23:00)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      Pai pt asta trebuie sa ai demnitate, obraz si alte chestii de astea .
  • +4 (4 voturi)    
    si uite asa speranta moare ultima... (Miercuri, 25 februarie 2015, 9:08)

    muvis [utilizator]

    Daca eu sper, ministrul spera, cine trebuie sa gaseasca solutii la pasivitatea ANAF?
  • +3 (3 voturi)    
    Experienta personala ref. ANAF/recuperare (Miercuri, 25 februarie 2015, 9:46)

    Doar eu [anonim]

    Scurt si la obiect.
    Am primit o scrisoare de la ANAF.
    A trebuit sa semnez pe plic fiindca era din cel care ''este cu confirmare de primire" detasand partea pe care s-a semnat (asta era confirmarea..ramane la postas si se returneaza expeditorului).
    Postasul era cam timorat de o asemenea scrisoare inmanata mai ales ca era de la ANAF.
    Continutul scrisorii frizeaza absurdul.
    Le datorez 3 (trei) Lei/RON.

    Plicul+scrisoarea+expedierea+timpul petrecut de catre un angajat ANAF doar pentru cazul meu....sigur costa mai mult decat cei 3 Lei/RON solicitati.

    Nu i-am platit, desigur, caci si pe mine m-ar fi costat mai mult decat suma solicitata.
    • +2 (2 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 25 februarie 2015, 10:04)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Doar eu

      Sunt sute de mii de asemenea plicuri de ... doi lei. Doar marii jefuitori ai tarii nu primesc nici un plic. Ei fura, pentru ca parlamentul e plin de hoti, guvernul e condus de hoti, iar ANAF e virful lor de lance. ADuna bani doar cit sa aiba politicienii de unde sa fure, De popor ii doar in....
    • +1 (1 vot)    
      Limita de 10 lei (Miercuri, 25 februarie 2015, 10:30)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Doar eu

      Exista un ordin al MF, anume Ordinul nr. 2289/2010 prin care orice debit fiscal de sub 10 lei nu va mai face obiectul vreunei somatii. Se pare ca o data cu schimbarea ministrului, s-a uitat de ceea ce s-a hotarat anterior.
  • +2 (2 voturi)    
    hotie (Miercuri, 25 februarie 2015, 9:56)

    raru [anonim]

    Pai de ce nu merge traba bine in ANAF nu s-a facut reorganizare, au dat oameni iprofesionisti afara si au ramas incompetentii pe criterii politice.
  • +3 (3 voturi)    
    un raspuns obraznic (Miercuri, 25 februarie 2015, 10:08)

    fane [anonim]

    de ministru impertinent. Mai are de stat 1-2 luni in postura aia si el stie asta, motiv pentru care nu va intreprinde nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    comparatie de site-uri (Miercuri, 25 februarie 2015, 20:38)

    cladob [utilizator]

    DNA (http://www.pna.ro/)
    si ANAF (http://www.anaf.ro/)

    Site-ul DNA este mult mai asezat si mai viu si reflecta activitatea sa de zi cu zi.

    ANAF-ul are de recuperat la capitolul structura informatiei, transparenta, actualitate, prezentarea bilantului anual ..