Floarea Serban, trimisa in judecata in dosarul "Locuinta de la MApN",  preia sefia Romarm, dupa arestarea lui Dan Tache

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 19 februarie 2015, 12:03 Actualitate | Esenţial

Floarea Serban
Foto: mapn.ro
Floarea Serban, prima femeie general din Armata Romana, trimisa in judecata in dosarul privind cumpararea unor locuinte de serviciu in baza unor declaratii false, a preluat conducerea Romarm, fostul director al producatorului de armament fiind arestat saptamana trecuta pentru abuz in serviciu, informeaza Mediafax.

Noul director a fost numit ca urmare a unei decizii a Consiliului de Administratie al Romarm, se arata intr-un comunicat al Ministerului Economiei, Comertului si Turismului.

Ministrul de resort, Mihai Tudose, a declarat ca va sprijini "relansarea si revitalizarea" Romarm si ca activitatea companiei trebuie sa se bazeze pe "inalte principii de etica si morala" si sa fie guvernata de "un inalt spirit de legalitate", potrivit comunicatului.

Directorul Romarm, Dan Tache, si seful sucursalei din Brasov a companiei, Aurel Veltan, au fost arestati saptamana trecuta pentru abuz in serviciu, in legatura cu incheierea ilegala a unor contracte de prestari servicii cu Gold Trans Tur, care a incasat peste 770.000 de lei fara a executa serviciile prevazute.

Noul sef al Romarm lucreaza in domeniul apararii din anul 1973, avand functii precum secretar de stat in MApN, sef al Directiei Relatia cu Parlamentul si asistenta juridica din MApN sau loctiitor al sefului Reprezentantei militare a Romaniei la NATO si UE.

In 2013, Serban si alti zece generali si colonei, inclusiv fostul ministru al Apararii Corneliu Dobritoiu, au fost trimisi in judecata in dosarul privind cumpararea unor locuinte de serviciu in baza unor declaratii false.

Sef al Directiei Legislatie si Asistenta Juridica din MApN la data faptelor, Serban a fost acuzata de participatie improprie la abuz in serviciu contra intereselor publice si la fals intelectual (doua acte materiale), toate cu consecinte deosebit de grave.
Romarm are capital integral de stat si 15 filiale.

Valoarea contractelor de export incheiate de companie anul trecut, cu livrari si in 2015, este de 262 milioane dolari.

Anul trecut, compania a exportat produse de 85 milioane dolari.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

10214 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Doamna ..... (Joi, 19 februarie 2015, 12:17)

    florin [anonim]

    .....acesta nu cumva este urmarita in " ase pt. Generali " ? Sa ne lamureasca autorul articolului ... asteptam !
  • +10 (10 voturi)    
    Curatenie (Joi, 19 februarie 2015, 12:35)

    RaduK [utilizator]

    Imi place sa visez la o Romanie probabil utopica dat fiind aluatul, in care toti cei numiti sa fie neatinsi de scandal, suspiciuni, coruptie. Nu exista posibilitatea unei numiri in care sa nu existe dubii in ceea ce priveste onestitatea persoanei? Aceste dubii se traduc de regula in santaje si manipulare cu rezultanta in coruptie...
  • +10 (10 voturi)    
    2013 (Joi, 19 februarie 2015, 13:00)

    nimrod [utilizator]

    "In 2013, Serban si alti zece generali si colonei, inclusiv fostul ministru al Apararii Corneliu Dobritoiu, au fost trimisi in judecata in dosarul privind cumpararea unor locuinte de serviciu in baza unor declaratii false."
    Câtă seninătate în fraza asta ... Sunt de-a dreptul emoţionat. Mă gândesc chiar să-mi las bretooonnn. :)
  • +8 (8 voturi)    
    Floarea Serban.... (Joi, 19 februarie 2015, 13:46)

    Florian [anonim]

    Situatia este invers de cum se prezinta in articol. Ea nu a fost numita ca urmare a unei decizii a Consiliului de Administratie. Ca urmare a mandatului primit de la Ministerul Economiei, acesta COORDONEAZA COMPANIA,ESTE PATRONUL IN NUMELE STATULUI, Consiliul de Administratie a validat-o. Evident ca, mai inainte de a o selecta ministerul, madame general a fost la interviu la PSD !!! Vom trai si vom vedea: nu toti juristii sunt manageri buni ! Isi va rupe gatul in mica industrie de aparare , prezentata ca mare exportatoare de armament. Ha,ha,ha
  • +6 (10 voturi)    
    Justitia, o vorba goala de continut (Joi, 19 februarie 2015, 14:01)

    EllenaS [utilizator]

    Multi ofiteri din armata romana, cand ajungeau comandanti, isi atribuiau case in mod nelegal. Cel mai frecvent mijloc era sa-si "vanda" copiilor casa primita tot de la stat. Apoi cereau o alta casa, cu specificatia ca nu are unde sa locuiasca. Basescu a facut cam aceeasi ilegalitate. Nu am vazut pe nimeni sa dea inapoi casa luata prin inselaciune. Nesimtirea si abuzul, sporturi nationale!
    • +2 (6 voturi)    
      ia (Joi, 19 februarie 2015, 16:24)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      zi cum a facut basescu ''aceeasi ilegalitate'', ca eu si multi altii nu stim. Si sigur basescu nu a fost ofiter in armata romana. Ti-a spus tie gidea, badea,sau stii direct de la rusia today?
      • +2 (6 voturi)    
        RASPUNS (Joi, 19 februarie 2015, 16:49)

        corneliu1950 [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        TOVARASA Ellena incercati sa nu ascultati de pastorul adventist Ghadea
        • 0 (0 voturi)    
          becu si corneliu (Vineri, 20 februarie 2015, 19:54)

          Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui corneliu1950

          Mai portocaliilor, nu ne lasati in neagra nestiinta. Explicati voi cum fu cu casa din Mihaileanu? Sa fii arogant cand n-ai ce spune e usor. Oricum Base al vostru tot la "mititica" o termina.
  • +4 (4 voturi)    
    nemernicia PSD CONTINUA (Joi, 19 februarie 2015, 16:45)

    corneliu1950 [anonim]

    ce cauta UN PENALsef la Romarm,nu mai avem oameni curati in aceasta tara?sa ne raspunda PSD.
  • +3 (3 voturi)    
    despre subiect (Joi, 19 februarie 2015, 18:19)

    RADU ADRIAN GEORGE [anonim]

    daca este implicata intr-un dosar de ce se incredinteaza o alta functie . sa fie trasa pe dreapta pentru ca si altii ii vor urma exemplu
  • 0 (0 voturi)    
    Cum sa mai schimbam ceva in ROmania? (Vineri, 20 februarie 2015, 10:53)

    totoreanf [utilizator]

    Pentru viitor poate ar fi necesare niste schimbari in felul in care se raporteaza conducatorii la poporul sau. Daca tot avem internet ar trebui folosit mai mult. Guvernantii vor sa ne urmareasca prin intermediul internetului (vezi celebrele legi BIG BROTHER). Dar daca si noi poporul am cere noi metode de ai urmari pe ei? De exemplu, in Marea Britanie, guvernul a pus pe internet tot bugetul si au rugat contabilii din tot Regatul sa gaseasca solutii pentru reducerea cheltuielilor ceea ce a dus la salvarea a 1 miliard de lire sterline.
    De ce nu am putea cere ca Parlamentarii sa voteze tot timpul la vedere si tot ce fac sa fie pe un site (cum au votat, ce legi sustin, prezenta in Parlament etc). La fel sa fie la vedere cum voteaza consilierii judeteni, cei din consiliile locale. Bugetele se fie la vedere, orice proiect local sa fie cu toate cheltuielile pe internet.
    Poate si felul cum votam la alegeri s-ar putea muta in online. Pentru a nu fi furat, s-ar putea face votul la vedere, nesecret. Daca stiu ca vecinii mei vad cu cine am votat stau si ma gandesc mai bine cu cine votez (asa la secret nu are importanta – poate sunt intr-un partid si eu votez cu altul – fatarnicie pe la spate, votul secret incurazeaza hotiile orice fel si la orice nivel). Daca sunt barbat adevarat votez la vedere si imi asum votul!. Parlamentarii si consilierii ar stii exact cine i-a trimis in Parlament si in fata cui raspund pentru ceea ce fac, ar stii exact cine face parte din colegiul lui, iar eu as trimite acolo un om care chiar ma poate reprezenta....
    Cineva zice ca votul la vedere si obligatoriu este profund nedemocratic! Bine ca acum cu votul secret si neobligatoriu avem o democratie extraordinara, care functioneaza perfect!!!
    Votul primarilor intr-un singur scrutin este o alta mare greseala.