Firma Grossmann Engineering, detinuta de cumnatul lui Victor Ponta, abonata la contracte pe bani publici

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 17 februarie 2015, 13:29 Actualitate | Esenţial

Grossmann Engineering, in care a fost asociat Iulian Hertanu, cumnatul premierului Victor Ponta, a derulat in ultimii ani mai multe contracte pe bani publici acordate in special de administratiile locale, scrie Revista 22. Cel mai mare contract a fost cel acordat de Hidro Prahova, unde actionar majoritar este Consiliul Judetean (condus de Mircea Cosma), si a avut o valoare de aproape 40 de milioane de lei, fara TVA. Contractul a fost castigat, pe 13 ianuarie 2012, de Grossmann in asociere cu Euro Construct Trading 98 (companie detinuta de Dan Besciu si Sorin Vulpescu, fosti parteneri ai lui Dorin Cocos). Acesta este contractul in care procurorii DNA cerceteaza acum un prejudiciu de peste 10 milioane de lei produs prin deturnare de fonduri europene si evaziune fiscala.

Consiliul Judetean era condus, ca si in prezent, de Mircea Cosma, trimis in judecata alaturi de fiul sau, Vlad Cosma, intr-un dosar de coruptie cu prejudiciu de peste 6 milioane de lei. Cei doi sunt apropiati ai deputatului Sebastian Ghita, fost membru PSD si prieten al premierului Victor Ponta.

Alte contracte cu bani publici obtinute de Grossmann Engineering (sursa: Revista 22):
 
Al doilea mare contract, obtinut la scurt timp dupa cel de la Prahova, a fost semnat pe 9 martie 2012 - Reabilitarea si extinderea retelelor de apa si canalizare Targoviste. Contractul a fost castigat in asociere cu SC Proms Concept Group SRL si Complis SA.  
Promps Concept este unul dintre noii "regi ai asfaltului" si ii are in actionariat pe Bogdan Ioan Tenea, Constantin Catalin Tufan si Ancuta Maria Dinca. Firma a obtinut mai multe contracte de la CNADNR si consilii judetene.
Valoarea contractului  - 23.096.145 lei, fara TVA
Proiectul este unul pe bani europeni derulat POS Mediu.
 
Construirea sediului administrativ
Institutia contractanta  - Administratia Fluviala a Dunarii de Jos RA Galati
Valoare - 6.002.760 lei
 
Servicii de proiectare, studii de teren si executie de lucrari pentru "Extinderea si reabilitarea retelei de alimentare cu apa in orasul Chitila"
Consiliul Local Chitila
Valoare - 4.689.178 lei
 
Alimentare cu apa a localitatilor Pahnesti si Arsura, judetul Vaslui
Institutia contractanta  - Primaria Arsura, judetul Vaslui
Valoare - 3.498.600 lei
 
Extindere retea canalizare - comuna Chiajna, judetul Ilfov
Institutia contractanta - Consiliul Local Chiajna
Valoare - 2.916.119 lei
 
Lucrari suplimentare la obiectivul Complex Administrare Cai Navigabile Giurgiu
Administratia Fluviala a Dunarii de Jos RA Galati
Valoare - 1.850.600 lei
 
Sediiul Primariei Hangu
Institutia contractanta - Comuna Hangu
Valoare  - 1.250.234 lei
 
Lucrare de executie retea canalizare in zona de N-E a orasului Pantelimon, jud. Ilfov
Primaria Pantelimon
Valoare - 1.736.939 lei
 
Contract de servicii de proiectare pentru obiectivul de investitii "O cladire de patrimoniu - muzeu pentru mileniul III", judetul Suceava.
Consiliul Judetean Suceava
Valoare - 862.086 lei
 
Reabilitare/Reconstruire unitati de invatamant
Institutia contractanta - Consiliul Judetean Vaslui
Valoare - 256.278 euro
 
Studiu pentru disparitatile intra- si interjudetene in Regiunea Sud-Muntenia
A fost acordat de Agentia pentru Dezvoltare Regionala Sud-Munteani
Valoare - 139.000 lei
 
Servicii pentru Managementul proiectului "Dezvoltarea infrastructurii turistice a Municipiului Campulung prin reabilitarea zonei istorice si de agrement Complex Parc Kretzulescu"
A fost acordat de Primaria Campulung
Valoare - 374.500 lei
 
Servicii de consultanta in vederea implementarii proiectului "reabilitarea,modernizarea si echiparea ambulatorului integrat al Spitalului Judetean de Urgenta Calarasi"
Acordat de Consiliul Judetean Calarasi
Valoare - 135.000 lei
 
Servicii pentru elaborarea Strategiei de Dezvoltare a Judetului Ialomita, perioada 2009-2020
Institutia contractanta - CJ Ialomita
Valoare - 380.000 lei
 
Contract de servicii de proiectare pt proiectul de Modernizare, dezvoltare si echipare a ambulatoriului de specialitate la Spitalul judetean de Urgenta "Sfantul Ioan cel Nou" Suceava.
Institutia contractanta - CJ Suceava
Valoare - 42.000 lei























8145 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Demisia “procurorului” premier! (Marţi, 17 februarie 2015, 14:13)

    ouyang [utilizator]

    Sa-i amintesc eternului uituc si plecat din tara ce spunea in cazul Mircea Basescu: ”Cred că preşedintele României şi nu doar al României, ci orice preşedinte dintr-o ţară europeană, în faţa unei asemenea situaţii, tocmai pentru a nu arunca o umbră de îndoială asupra activităţii Justiţei, ar trebui să demisioneze imediat” VVPonta. Ii multumesc tovarasului Ponta pentru “efortul” de a conduce tara de la tv sau de prin barurile din Dubai. Se impune demisia!
  • +15 (15 voturi)    
    Uite asa, (Marţi, 17 februarie 2015, 14:37)

    Speedster [utilizator]

    Uite asa ajunge si Mickey Mouse in pijamale, al doilea prim-ministru roman care va ajunge la inchisoare sigur, sa fie o coincidenta ironica a vietii ca amandoi au apartinut PSD ?
    • +5 (5 voturi)    
      Hai , hai....DNA !!! (Marţi, 17 februarie 2015, 15:10)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Speedster

      Hai....ca se poate !!!! Salvati-ne de mincinosul asta ordinar !!!
  • +5 (5 voturi)    
    hm (Marţi, 17 februarie 2015, 14:53)

    tirolez [utilizator]

    Ma gandeam eu ca se intampla ceva de cand am citit ca Ponta a plecat intr-o vizita neanuntata.
    • +2 (2 voturi)    
      poate e la Golden Blitz (Marţi, 17 februarie 2015, 18:51)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ca se tot plingea inainte ca nu-i loc si pentru el...
  • +4 (4 voturi)    
    capusele Romaniei moderne.... (Marţi, 17 februarie 2015, 14:56)

    lili [anonim]

    Sugeau astia in draci din banii publici cu complicitatea politicienilor corupti, ca te miri cum naiba de mai exista tara asta care musteste de coruptie....
    Cand noi spuneam de 25 de ani ca politicienii si acolitii lor fura nu auzea nimeni, noroc cu UE si SUA care au pus presiune pe Romania dupa aderarea la NATO si UE!
    Cum sa te duci la Brussels sau la Washington si sa te intrebe aia mereu, baieti faceti ceva cu coruptia aia ca va distruge statu?l!
    Acum abia incepe vanatoarea coruptilor si a hotilor care au devalizat Romania...
    Cum sa nu fie saracie in tara asta cand astia fura pe rupte?!
    Succes DNA, succes Codruta Kovesi!
  • -3 (5 voturi)    
    pe principiul basist, ponta este nevinovat! (Marţi, 17 februarie 2015, 15:07)

    jackalphonse [utilizator]

    vedeti cum la base, fratele era bagat in afaceri ilegale cu tiganii, blejnar, mult laudatul, trafic de carne vie, udrea impreuna cu sereistii i tot felul de matrapazlacuri, fiica sa este si ea bagata in rahaturi ilegale, cam toti din jurul lui base au probleme grave penale. cu toate acesstea, basistii spun ca base este curat! de ce n ar fi si ponta domn'le??
    • +5 (5 voturi)    
      Pe principiul Tontist... (Marţi, 17 februarie 2015, 16:28)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ...Tonta ar trebui sa-si dea demisia, asa cum o cerea el lui Basescu, atunci cu fratis-o.
      • 0 (0 voturi)    
        mi se pare corect (Miercuri, 18 februarie 2015, 11:20)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        dar tonta merge pe principiul, daca base nu a demisionat, eu nu dimisionam oricum ar fi fost:))
  • 0 (2 voturi)    
    sa nu uitam (Marţi, 17 februarie 2015, 15:29)

    cobra [anonim]

    Firma aflata in ancheta a avut in anii trecuti ca administrator pe Victor Ponta......Acum cine o conduce de fapt???
  • +6 (6 voturi)    
    taxe pentru la famiglia ponta (Marţi, 17 februarie 2015, 15:33)

    yellowdog [utilizator]

    bugetul Romaniei = averea guvernului si parlamentului mafiot
  • +7 (7 voturi)    
    doctor (Marţi, 17 februarie 2015, 15:51)

    zigot [utilizator]

    sa plagieze pina si destinul conducatorului de doctorat?
    • +2 (2 voturi)    
      asta ar fi culmea. (Marţi, 17 februarie 2015, 18:49)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      ramine originala doar semnatura...
  • +5 (5 voturi)    
    De unde (Marţi, 17 februarie 2015, 16:10)

    Observer [anonim]

    Observam cum se desfasurau treburile in Romania, Ponta era abonat la contracte pe bani publici, prin intermediul cumnatului, iar Udrea, la fel prin intermediul sotului (iar la sfarsit primea banii dupa divort, foarte ingenios) Dupa cum spunea Base, Udrea nu primea banii direct, ci prin intermediul sotului care se ocupa de afacerile murdare. Si acum vedem ca de fapt cei doi, Ponta si Udrea sunt asociati. Deci clanurile din politica romaneasca sunt de fapt asociate. Noroc cu DNAul ca face curatenie, ca altfel in veci aveam aceeasi clasa politica corupta!
  • +6 (6 voturi)    
    vai de mine, nici macar asta (Marţi, 17 februarie 2015, 16:27)

    derblauereiter [utilizator]

    nu putea sa iasa la furat fara prietenul Cocos?

    hai cu minusurile, dar eu nu pot sa nu constat ca e a nu stiu cata oara cand se vede de la distanta cum drumurile lui Udrea si ale lui Ponta s-au tot impletit pe cararile vietii.

    in cazul de fata uite cum in plina guvernare Boc cumnatul lui Ponta se combina cu celebrii patroni de la Golden Blitz si eternii asociati ai lui Cocos la o mega ciuguleala in parohia psd-istului Cosma;

    urmatorul contract: combinatie Ponta-Ghita cu baietii de la Luxten, "angajatorii" lui EBA in timpul guvernarii Ungureanu;

    n-am nimic cu Basescu, inca mai cred ca a fost in principiu bine intentionat, dar mi se pare din ce in ce mai limpede ca pe fondul discursurilor lui anti coruptie niste gasti transpartinice au jefuit 10 ani ca la vadu' lat.
  • 0 (0 voturi)    
    Grossmen Ponta de obraz ! (Miercuri, 18 februarie 2015, 9:31)

    andreesanu [utilizator]

    Unul pe fata !,altul pe dos ! cam asa si-a facut averea cel mai mistocar si mai gargaragiu dintre primministrii Romaniei.
    Trebuie recunoscut ca a stiut sa traga de timp ,sa se joace dea guvernarea 3 ani si prin dos !sa adune suficient pentru zile negre ce vor urma .