Familia unui evreu de origine romana, Marcel Adams, este posesoarea contului de peste 800 milioane dolari deschis la banca HSBC

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 16 februarie 2015, 18:22 Actualitate | Esenţial

Marcel Adams
Foto: Captura YouTube
Fiul unui miliardar canadian de origine romana avea un cont la banca HSBC in valoare de 800 de milioane de dolari americani, scrie Radio Canada.

Familia Adams, una dintre cele mai bogate din Quebec, a deschis mai multe conturi la HSBC Geneva in 2004. Marcel Adams si fiul sau Sylvan au facut avere in sectorul imobiliar construind centre comerciale, printre care Galeries de la Capitale, in Quebec, si Quartier DIX30, Brossard.

Sylvan Adams spune insa ca a declarat aceste conturi la Fisc inca de la inceput.

"Am furnizat informatii catre Fiscul canadian si cel din Quebec si totul este legal. Nu exista niciun aspect aici care sa nu fie normal. Nu exista conturi ascunse".

Documentele interne ale HSBC, obtinute de presa si cunoscute ca SwissLeaks2, dateaza din 2006 si 2007 si arata ca Sylvan Adams detinea un cont colosal: peste 800 de milioane de dolari americani. Contul era constituit in numele Summit International Bank, o banca privata infiintata de familia Adams in Barbados, i9n 2006.

Site-ul bancii Summit mentioneaza ca a fost creata "pentru a gestiona averea unei familii canadiene", fara a o nominaliza.

Potrivit Academiei israeliene de stiinta si studii umaniste, Meir Abramovici s-a nascut in Piatra Neamt in 1920 si a fugit dintr-un lagar de munca fortata in 1944. Dupa ce a fugit din Romania si-a schimbat numele in Adams. A luptat in razboiul israelian de independenta si si-a facut averea in Montreal.

O ancheta internationala care a dezvaluit dedesubturile unui vast sistem de evaziune fiscala acceptat, ba chiar incurajat de institutia financiara britanica HSBC, al doilea grup bancar ca marime din lume, prin intermediul filialei sale elvetiene HSBC Private Bank, a aratat ca circa 220 de clienti ai HSBC Elvetia, cu conturi totale de 1,3 miliarde dolari, au legatura cu Romania, iar 11 au cetatenie sau pasaport romanesc.

Suma maxima dintr-un cont al unui client cu legaturi in Romania a fost, in perioada analizata, de 829,1 milioane de dolari, se arata in raport.
























17145 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    ... si acum... (Luni, 16 februarie 2015, 18:32)

    Observatore [utilizator]

    ... eu ce sa fac ? Sa fiu mindru ? Da sau ba !
  • -4 (16 voturi)    
    1% (Luni, 16 februarie 2015, 18:33)

    autor_necunoscut_84 [utilizator]

    Nu mai e nimic de zis, eu nu o sa strang 1 milion din munca cinstita 8 ore pe zi o viata, si vorba aia lucrez pe 3000 eur pe luna nu pe nimicuri.
    • +10 (14 voturi)    
      3000 de coco (Luni, 16 februarie 2015, 19:04)

      ceferistu [anonim] i-a raspuns lui autor_necunoscut_84

      zi si noua frate ce faci pt 3000 de euro pe luna daca tot te lauzi
    • -1 (3 voturi)    
      pesimist (Luni, 16 februarie 2015, 19:10)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui autor_necunoscut_84

      Poti castiga din munca cinstita, 4 ore pe zi. Depinde ce muncesti cinstit. Sau pentru un om care castiga 3000 euro pe luna investitiile nu sunt munca cinstita?
    • 0 (8 voturi)    
      daca vrei cu adevarat...poti... (Luni, 16 februarie 2015, 19:22)

      indianu [utilizator] i-a raspuns lui autor_necunoscut_84

      Daca iti mai iei un job (ca sa ai bani suplimentari pe langa cei 3.000) si din banii de la primul job (adica 3000 euro) cheltui doar 223 euro/luna, in numai 30 ani ai facut 1.000.000 euro. E simplu?
  • -5 (9 voturi)    
    Aha (Luni, 16 februarie 2015, 18:41)

    autor_necunoscut_84 [utilizator]

    A fost tabacar asta explica totul, acum am inteles cum de a intrat in domeniul real estate si a construit cladiri... wtf?
    • -2 (12 voturi)    
      Tăbăcar? (Luni, 16 februarie 2015, 19:14)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui autor_necunoscut_84

      Corespunde profilului.
      Fără să jupoi șapte piei de pe clienți și angajați cu greu ajungi miliardar.
      • +1 (1 vot)    
        Idiosincrazii comuniste (Luni, 16 februarie 2015, 22:03)

        HaraldHarfagre [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

        În lumea civilizată ajungi miliardar atunci când descoperi că oamenii ar fi dispuși să plătească o mulțime de bani pentru produse și/sau servicii de calitate pe care la momentul respectiv nu le oferă nimeni sau sunt proaste și scumpe.

        Elon Musk, Richard Branson, Paul Allen etc.
        Nu ia nimeni șapte piei de pe clienți, nu cred că a devenit cineva miliardar în RO cu metoda asta. Doar idiosincraziile săracilor, alimentate de propaganda comunistă, pretind așa ceva.

        De exemplu, Paypal îți ia cam 4% din banii pe care îi primești pentru vânzări, dar clienții sunt super-încântați să nu-și dea niciun fel de date bancare. Asta l-a făcut pe Elon Musk miliardar, nu șapte piei luate de pe client.
        • -1 (3 voturi)    
          ? (Marţi, 17 februarie 2015, 0:15)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui HaraldHarfagre

          Adică cavaleri de conjunctura, miliardari de carton, "nu întreba de primul milion", dumping, acrobații pe bursă.....
          De ce Jimmy Wales, fondatorul Wikipedia, cea mai de preț comoară a omenirii, nu e miliardar?
          Majoritatea acelor oameni care creează viitorul, savanți, artiști, scriitori-poate devin milionari, dar
          niciodată miliardari.
          Domnule, cum iți permiți sa ma faci comunist?
          • +1 (3 voturi)    
            întrebări stupide (Marţi, 17 februarie 2015, 13:13)

            HaraldHarfagre [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

            Domnule, îți dai seama cât de stupid e să întrebi ”de ce X nu e miliardar”? Egal dacă întrebi despre Jimmy Wales sau altul, nu contează.

            Când îți înființezi, precum Richard Branson, propria casă de discuri ca să îi oferi un contract lui Mike Oldfield, pe care toată lumea îl respinsese până atunci, asta nu e conjunctură, asta e viziune. Așa devii miliardar, iar exemplele sunt nenumărate.

            Mike Oldfield poate fi genial, dar fără cineva care să-și pună banii și studioul de înregistrări la dispoziția lui, lumea n-ar fi auzit niciodată de el. La fel și Zworykin, a fost genial din partea lui să inventeze televiziunea, dar fără Sarnoff televiziunea n-ar fi ajuns în casa fiecărui om.

            La fel și PC-urile cu Windows, la fel și telefoanele cu touchscreen. Nu le-a construit statul nici pe unele, nici pe altele, în schimb statul a încasat miliarde sub formă de taxe și impozite de la cei care au devenit miliardari.
  • -3 (11 voturi)    
    e de groaza (Luni, 16 februarie 2015, 18:52)

    Xorciser [utilizator]

    Adams Family!
  • +3 (7 voturi)    
    Pfiiiuuu, din ce-am scapat! (Luni, 16 februarie 2015, 19:00)

    GRadu007 [utilizator]

    Ne-a trecut glontul pe linga ureche.
    Gata, case closed. Asta nu e subiect de presa.

    p.s. Hotnews, cred ca ar fi mai bine sa blocati comentariile la articolul asta asa cum faceti de obicei cind abordati teme sensibile. Cine stie ce ar putea sa scrie vreun rauvoitor...
  • -1 (1 vot)    
    Meir Abramovici (Luni, 16 februarie 2015, 19:26)

    quietguy58 [utilizator]

    Meir Abramovici s-a nascut la Piatra Neamt in 1920.
    In 1944, a fugit dintr-un lagar de concentrare romanesc si a ajuns in Canada.
  • -4 (8 voturi)    
    statul canadian (Luni, 16 februarie 2015, 20:34)

    TeodorGligor [anonim]

    Un fel de Patriciu.
    In mod normal o sa-l caute acum statul canadian sa il intrebe de sanatate (dar asta depinde si de cata corupt e statul acolo, desigur).
  • -2 (6 voturi)    
    ... (Luni, 16 februarie 2015, 20:36)

    dragos234 [utilizator]

    Aici sunt banii de autostrazi.
  • -2 (2 voturi)    
    nicio treabă cu România!!! (Luni, 16 februarie 2015, 20:54)

    JustifyNic [anonim]

    aștia n-au și Nu au avut nicio treabă benefică pt România, paraziți, doar au secat un teritoriu pt profit si 0 compasiune pt cei care aparțin acelui teritoriu, ai fi crezut că spune ceva și în limba română dar zero barat, ”bună” nație mai suntem... creduli si ... asta suntem
    • +1 (1 vot)    
      Anti semitism in cea mai pura forma (Marţi, 17 februarie 2015, 1:17)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui JustifyNic

      Din ce stiu, acest "nenea" a fost inchis intr-un lagar de concentrare din Romania pentru ca era evreu nu pentru ca ar fi secatuit Romania.
      De unde stii ca acest "nenea" a secat Romania?
  • +2 (2 voturi)    
    De cand e HN anti-semit? (Luni, 16 februarie 2015, 22:25)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    Care e relevanta faptului ca ala cu 800 miliioane e evreu? Uite asa ce insufla in randul populatiei sentimente anti-X... Era mai bine sa va limitati la "un roman...." Btw, o mai fi stiind limba romana cetateanul respectiv? A votat cu Base?