Klaus Iohannis condamna atacurile teroriste de la Copenhaga: Toleranta fata de credintele religioase ale popoarelor trebuie sa fie respectata si cultivata atat in presa cat si in discursurile publice.

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 15 februarie 2015, 12:26 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis "condamna cu fermitate" atacurile teroriste de la Copenhaga, aratand totodata ca "toleranta fata de credintele religioase ale popoarelor trebuie sa fie respectata si cultivata atat in presa cat si in discursurile publice", se arata intr-un comunicat de presa transmis de Presedintie.
  • Comunicatul transmis de Administratia Prezidentiala
Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis, condamna cu fermitate atacurile teroriste de la Copenhaga

Actiunile teroriste au inceput la un centru cultural, in cursul unei dezbateri privind islamismul si libertatea de expresie, si au continuat in apropierea unei sinagogi din centrul capitalei daneze. Dupa atentatele din luna ianuarie, de la Paris, sunt vizate din nou libertatea de expresie si diferentele religioase.

Romania isi reafirma sprijinul fata de lupta impotriva terorismului si fata de masurile europene de combatere si descurajare a oricaror tentative de terorism.

In acelasi timp, toleranta fata de credintele religioase ale popoarelor trebuie sa fie respectata si cultivata atat in presa cat si in discursurile publice.

Departamentul de Comunicare Publica























1940 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    comentariu (Duminică, 15 februarie 2015, 13:10)

    nimrod [utilizator]

    "...toleranta fata de credintele religioase ale popoarelor trebuie sa fie respectata si cultivata atat in presa cat si in discursurile publice." Adică cum? Cine scrie, dom'le, chestiile astea?
    • +1 (1 vot)    
      Autor (Luni, 16 februarie 2015, 12:03)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      Cred ca suspect de fericitul Daniel i-a scris acest discurs Dlui Presedinte.

      Se poate Dom Presedinte ? Pentru niste primitivi spalati pe creier care inca cred intr-un mos barbos in cer imi bagi mie pumnul in gura sa nu mai zic nimic de basmele adultilor ?
  • +9 (9 voturi)    
    Nu e asa domnule Presedinte (Duminică, 15 februarie 2015, 13:35)

    Skeptical [utilizator]

    Libertatea de exprimare, in special in domeniul umorului, nu trebuie sa primeasca aviz de la Cotroceni. Nu este de competenta dv. sa hotariti ce "trebuie respectat" pe linie religioasa. Va bagati unde nu va pierde oala si va mai si faceti de ris. Comunicate semi-coerente ca cel semnat de dv. nu fac decit sa onoreze o echidistanta absurda intre "agresiunea" pixului si mitralierea oamenilor de presa. Ne faceti si pe noi de rusine.
    • -6 (6 voturi)    
      In mod evident, nu ai priceput nimic (Duminică, 15 februarie 2015, 16:12)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

      Cati ani ai?
      • +5 (5 voturi)    
        In mod evident nu stiti decit sa insultati (Duminică, 15 februarie 2015, 17:03)

        LuciaTatarascu [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Nu va intreb ce virsta aveti ca nu va ajuta cu nimic.
  • +7 (7 voturi)    
    serios? (Duminică, 15 februarie 2015, 13:48)

    roderick [utilizator]

    cati oameni trebuie sa moara pana isi schimba si politicienii si "liderii" de opinie placa asta invechita? 10? 1000? 1.000.000?
  • +3 (3 voturi)    
    toleranta sau ipocrizie? (Duminică, 15 februarie 2015, 18:22)

    U_swamp [utilizator]

    Nu mai inteleg nimic: toleranta fata de credintele religioase inseamna sa nu fii Charlie Hebdo. Pe de alta parte, v-a placut al naibii de mult sa va plimbati la brateta pe Boul Voltaire la o ora de maxima inghesuiala vip. Cind spuneti ce credeti sincer?
  • +3 (3 voturi)    
    toleranta (Duminică, 15 februarie 2015, 19:57)

    capitan [utilizator]

    Faptul ca desenezi imagini cu un om cu turban pe cap, nu înseamna ca esti intolerant la religia musulmana. Toleranti ar trebui sa fie musulmanii, cu oamenii care se exprima liber !
  • +1 (1 vot)    
    Ce credinta religioasa este? (Luni, 16 februarie 2015, 8:15)

    BEDE [utilizator]

    Ce fel de credinta religioasa este aceea ca trebuie sa-i omori pe necredinciosi? Cu ce este mai buna ea decat credinta intr-o rasa superioara, pe care o aveau nazistii?
    Apoi, toleranta inseamna nu sa zic ca are dreptate si ca e bine ca el, ci, chiar nefiind deloc de acord cu el, sa nu ma apuc sa iau masuri pentru a-l "pedepsi" pentru ceea ce eu consider ca nu e bine la el. Iar aceste masuri pot merge de la a da in judecata pana la aatentate...
    Cum definim toleranta? Inseamna a zice ca orice este OK? Modificam in acest fel sensul termenului "toleranta"?
    Toleranta in sensul ei vechi inseamna a ingadui altcuiva sa exprime opinii care mie nu-mi convin chiar deloc.