Corespondenta de la Bruxelles

Klaus Iohannis a discutat cu Angela Merkel in debutul reuniunii Consiliului European

de D.T.     HotNews.ro
Joi, 12 februarie 2015, 17:34 Actualitate | Esenţial

Discutie Iohannis-Merkel
Foto: Hotnews
Presedintele Klaus Iohannis a avut, joi, la Bruxelles, o discutie cu cancelarul german Angela Merkel, inainte de inceperea reuniunii informale a Consiliului European.

Iohannis a discutat cu Merkel timp de cateva minute in camera de sedinta.

Klaus Iohannis participa joi la primul sau Consiliu European care ii reuneste pe sefii de stat si de guvern din UE.

El va participa si la dineul de lucru separat al sefilor de stat si de guvern din statele membre UE.

Dupa reuniunea Consiliului, presedintele va sustine o declaratie de presa in care va prezenta concluziile discutiilor liderilor europeni.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

7811 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    KWI (Joi, 12 februarie 2015, 17:55)

    Paul [anonim]

    Incet,incet,KWI o sa fie scolit si educat intr-ale politicii de catre tanti Merkel.
    • +1 (5 voturi)    
      incet....f, incet.....si mai incet.... (Joi, 12 februarie 2015, 21:05)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Paul

      cam cat crezi...5 ani......cam mult.

      p.s. daca rez. probl. teritoriala pe care o avem cu ucraina, i se va trece cu vederea toata incetineala......."prosit"
      • +3 (3 voturi)    
        nu cred ca e cazul pt astfel de discutii (Vineri, 13 februarie 2015, 0:08)

        radu [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        consider comentariul tau chiar ca fiind al unui omulet verde. Ucraina se lupta cu Rusia pt partea de est, si acum tu vrei ca noi sa provocam o lupta cu Ucraina pt partea de vest? Ca apoi sa provoace si ungurii una in Transilvania?
        Cat a fost pace n-am facut nimic, si ne trezim acum cand Ucraina e in plina lupta? Unde ajungem cu asemenea gandire, daca fiecare tara incepe sa-si revendice cateun petec de pamant pe care-l avea intr-o anumita conjunctura istorica? Trebuiesc respectate drepturile romanilor de acolo, e drept. Ca si ale tuturor minoritatilor. Dar terminati cu pusul paielor pe foc prin astfel de afirmatii.
        • 0 (0 voturi)    
          niciodata nu e cazul de astfel de discutii (Vineri, 13 februarie 2015, 13:06)

          EXEs [utilizator] i-a raspuns lui radu

          DAR, astfel de schimbari teritoriale se vor face totdeauna pe timp de razboi si aproape niciodata pe timp de pace. Ucrainienii nu sunt cu nimic mai buni decat rusii, sunt la fel de barbari si rai, doar ca s-au saturat sa fie slugile rusilor. Poate ca Bucovina nu este critica, dar sudul Basarabiei este extrem de important geostrategic pentru a-i tine la distanta pe rusi si a controla Tiraspolul.
          Recunosc ca nu este moral, dar este extrem de corect sa-ti faci dreptatea pe care stii ca ucrainienii nu o sa ti-o faca niciodata. Daca tu consideri ca e neimportant sa ceri inapoi orice "PETEC de pamant" care ti-a apartinut de drept atunci cred ca am putea si noi sa-ti cerem petecul de apartament sau de casa in care traiesti ca este neimportant si nu-ti trebuie la fel de mult cum ne trebuie noua. Sau daca vine vreun tigan sa-ti fure geanta atunci ar trebui sa-l lasam pe saracul tigan in pace ca e sarac si fura pentru ca n-are din ce trai, iar daca il superi risti sa-ti taie si gatul, asa ca mai bine ii dai si haina de pe tine ca nu cumva sa se simta persecutat de rasistii astia care vor sa se aplice legea.
          "Drepturile romanilor din Ucraina" - pfff are you kidding me? Asa ceva nu exista. Romanii au fost deznationalizati metodic de zeci de ani si de rusi si de slugile lor din asa-zisul "popor frate ucrainian". Poti sa visezi mult si bine la drepturi echivalente cu cele are maghiarilor din Romania, nu o sa se intample NICIODATA.
          Si nici o problema nu mai punem paie pe foc ca sa puteti sa dormiti voi si restul bovinelor linistiti. Somn usor si-un glont dulce de la tata Putin.
  • +5 (7 voturi)    
    F bine, (Joi, 12 februarie 2015, 18:08)

    Kepler [utilizator]

    iata ce inseamna sa stii nemteste.
  • +2 (6 voturi)    
    feisbucum omnia vincit (Joi, 12 februarie 2015, 18:23)

    anaerobik [anonim]

    ..iar voi ati aflat de asta de pe feisbuck, nu?
  • +2 (6 voturi)    
    oare (Joi, 12 februarie 2015, 18:30)

    pontiac [anonim]

    I-o fi spus despre Vosganian?
  • +2 (2 voturi)    
    ca dupa "acord" (Vineri, 13 februarie 2015, 0:02)

    gogu [anonim]

    e interesant cum imediat dupa 'acord' s-au grabit atat Merkel cat si Poroshenko sa vorbeasca cu Iohannis. Graba asta, inarmarile care continua cu toate ca s-a ajuns chipurile la o intelegere, ma fac sa cred ca de fapt toata lumea se asteapta la escaladarea conflictului la scara larga.
  • +1 (1 vot)    
    suntem pe drumul cel bun (Vineri, 13 februarie 2015, 9:04)

    cristi [anonim]

    Cred ca s-a schimbat nitel imaginea si relatiile externe, ceea ce nu e rau.... vizita in Franta, legatura cu Germania care va fi decisiva...., sper sa avem un guvern cat mai rapid liberal pentru a se putea concretiza multe din relatiile si contactele care vor urma la nivel diplomatic. Ponta in America...... 0 rezultate.......sper sa scapam odata de acest individ pe care il consider periculos pentru siguranta natioanala, mai ales din punct de vedere economic.