Generalul Florian Coldea (SRI): Resping categoric acuzatiile denigratoare si lipsite de orice fundament real la adresa mea

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 9 februarie 2015, 15:06 Actualitate | Esenţial

Georgian Pop si Florian Coldea
Foto: Agerpres
Generalul Florian Coldea, care conduce interimar Serviciul Roman de Informatii, a respins "categoric" luni, dupa cinci ore de audieri in fata comisiei parlamentare de control a SRI, acuzatiile facute la adresa sa de Elena Udrea, pe care le caracterizeaza ca fiind "denigratoare" si "lipsite de orice fundament real".

Acesta a precizat ca pe "pe durata anului trecut, puternic marcat de retorica electorala", SRI si conducerea sa au "actionat in conditii de deplina neutralitate si echidistanta" iar colaborarea cu celelalte institutii ale statului a fost "strict in limitele legii".

Acesta a solicitat Comisiei de control a Parlamentului permisiunea de a se retrage din sedinta in perioada in care directorul general pentru securitate al SRI, care a realizat o verificare interna in cadrul SRI, sa prezinte concluziile raportului.

Florian Coldea a precizat ca "orice persoana responsabila care are cunostinta de incalcari ale legii poate si trebuie sa se adreseze institutiilor abilitate ale statului" si i-a "asigurat pe membrii comisiei si pe toti cei intersati ca SRI isi face datoria in continuare cu buna credinta in interesul apararii sigurantei nationale si a cetatenilor ei".

Directorul interimar al Serviciului Roman de Informatii, Florian Coldea, a fost audiat luni, timp de cinci ore, de Comisia de control din Parlament.

"Tematica audierilor de astazi a fost comunicata de saptamana trecuta printr-un comunicat: analiza starii de securitate a Romaniei la inceputul anului 2015, principalele riscuri la adresa securitatii Romaniei in 2015, impactul modificarilor legislative asupra activitatii SRI - ne referim la legile respinse, vom analiza situatia generata de demisia domnului Maior si impactul acuzatiilor publice facute in ultima perioada la adresa SRI (lansate de Elena Udrea - n.red.). Ne aflam la comisie in situatia de autosesizare in acest caz, nu s-a primit nicio adresa, nicio solicitare. Nimeni nu ne-a trimis nimic oficial la comisie sa verificam, suntem in situatia de autosesizare", a declarat Georgian Pop, inainte de audieri.

"Desi acuzatii publice au fost facute de mai mult de o saptamana, nu am primit nicio solicitare din partea cuiva sa analizam vreun aspect. Tot ceea ce analizam stim din mass-media", a adaugat Georgian Pop.

Camera Deputatilor precizase, anterior, intr-un comunicat, ca audierea conducerii interimare a SRI va include urmatoarele tematici:

  • evaluarea starii de securitate nationala a Romaniei la inceputul anului 2015; analiza principalelor riscuri (riscuri geopolitice, asimetrice - terorism, trafic de armament -  cibernetice, spionaj, criminalitate organizata transnationala etc.);
  • perspectivele de evolutie ale principalelor riscuri si amenintari la adresa securitatii nationale a Romaniei  in anul 2015 si pregatirea SRI pentru contracararea acestor riscuri;
  • analiza situatiei generate de demisia domnului George Maior din functia de director al SRI;
  • analiza situatiei generate de afirmatiile/acuzatiile la adresa SRI si a conducerii interimare a SRI, aparute in spatiul public in ultimele zile;
  • analiza impactului modificarilor legislative din ultima perioada asupra activitatii SRI.























32684 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    bagabont e... (Luni, 9 februarie 2015, 15:16)

    AndreyTanase [anonim]

    se vede ca e bagabond acum incepe telenuvela... Victorele sa nu te inneci de la floricele....
    • -4 (16 voturi)    
      Ce ti-s si cu manipularea asta! (Luni, 9 februarie 2015, 17:00)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui AndreyTanase

      Vad ca multi au cazut in capcana mediatica a Udrei, pur si simplu doar pe vorbe. Fara absolut nicio dovada si doar din intrigi povestite, femeia pare ca prosteste o natiune intreaga.

      Am insa optimismul ca judecatorii si cei care instrumenteaza cazul(urile) o sa aiba capacitatea sa priveasca spre dovezi si fapte fara sa fie cuprinsi de conspiratii si populisme.

      Udrea, de cand cercul este din ce in ce mai mic, doar a dat cu noroi mediatic. Statutul lui Codlea nu-i da posibilitatea si nici nu e necesar sa se coboare la mintea toapei si sa o combata pe canalele mediatice. Sunt convins ca exista probe suficiente care sa-i inchida gura toapei in sala de judecata. La televizor, poate urla cat o tin bojocii.

      Udrea nu prezinta incredere insusi prin anturajul sau: Pinalti, Ghita, Blejnar, Cocos, Bica - toti cu dosare penale, un venerabil careu al coruptiei este pe cale sa fie neutralizat odata cu inchiderea cercului: Udrea, care, cica a divortat de sotul ei si acum e curata. Penal!
  • -5 (31 voturi)    
    Mda.. hai sa murdarim SRI-ul.. (Luni, 9 februarie 2015, 15:19)

    Alo? [utilizator]

    Ca asa zice o inculpata in dosare penale.. patetic.
    • -9 (21 voturi)    
      Exact acum cind se-ncinge treaba cu rusii (Luni, 9 februarie 2015, 16:53)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Alo?

      sa fie o intimplare?
      • +1 (3 voturi)    
        chiar crezi.... (Luni, 9 februarie 2015, 21:22)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        ca se ocupa de treb. tarii.......cred ca mai mult fac pol. interna......aici se dau posturile grase.
  • +6 (10 voturi)    
    intrebare (Luni, 9 februarie 2015, 15:25)

    Point [utilizator]

    la plecare,jupanul a dat mana cu cei din comisie?nea majoru a refuzat ostetativ(cica nu a vazut).
  • +21 (29 voturi)    
    ridicol (Luni, 9 februarie 2015, 15:33)

    laborator [utilizator]

    Eu cred ca v-ati pierdut simtul ridicolului. Cum ar fi fost sa spuna "DA, ELENA UDREA ARE DREPTATE...?
  • +16 (28 voturi)    
    cine te crede? ;) (Luni, 9 februarie 2015, 15:44)

    florin_f [utilizator]

    eu unu nu-l cred pe /// asta.
  • +9 (17 voturi)    
    Cold ea (Luni, 9 februarie 2015, 15:47)

    EmilianSerbanescu [anonim]

    Cum, adica vrei sa spui ca nu esti mason?
  • +7 (13 voturi)    
    Isi fac papuci unul altuia (Luni, 9 februarie 2015, 15:49)

    IonCreanga1 [anonim]

    El spune ca SRI-ul al carui sef este nu si-a facut decat datoria lui lasa de a se amesteca in treburile justitie s acum recunoastei ca datoria lui este de ai spiona pe alti facandui astfel papuci altuia adica lui Ponta
  • +12 (20 voturi)    
    Răspuns de persoană coruptă (Luni, 9 februarie 2015, 16:06)

    Harald [anonim]

    O persoană sinceră se exprimă altfel. El s-a exprimat în funcție de ideea pe care dorea să o transmită auditoriului, adică își pregătise cu grijă răspunsul. N-a înțeles nimic din toată psihologia aia pe care a studiat-o..
    • -4 (8 voturi)    
      te pricepi la anchete, stii cum suna "sincer" (Luni, 9 februarie 2015, 16:54)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      ia zi, Helen e sincera?
      • +3 (5 voturi)    
        Ea minte la fel ca Ponta ... (Luni, 9 februarie 2015, 17:57)

        Harald [anonim] i-a raspuns lui Maniu

        ... în mod natural, fără vreo mustrare de conștiință și fără prea mare distincție între adevăr și minciună. Însă asta nu înseamnă că absolut tot ce spune ea e minciună.

        Ca să-l disculpe pe Coldea, Troncotă declara că nu a hotărât el de unul singur punerea sub acuzare a Elenei Udrea, ci s-a hotărât în Consiliul Director al SRI. Asta sigur nu e minciună, însă e declarația unui om care n-are nici cea mai vagă idee că într-un stat de drept e inadmisibil așa ceva.
  • +22 (28 voturi)    
    SRI trebuie restructurat din temelii. (Luni, 9 februarie 2015, 16:08)

    vali47 [utilizator]

    Chiar și Ponta spunea că serviciile de informații nu mai erau loiale statului român,spre sfârșitul mandatului lui Băsescu.Coroborat și cu ce spune Udrea, suspiciunile de favorizare a unor infractori și utilizarea de ofițeri acoperiți în zone interzise de lege,ca justiția,cred-că SRI începe să se creadă o structură independentă cu drepturi pe care și le stabilește singură.
    • -8 (14 voturi)    
      Bateti campii frate, totul de dragul lui Henuta (Luni, 9 februarie 2015, 16:55)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      de la Helen, halen...
    • 0 (2 voturi)    
      Argumente mai bune... (Luni, 9 februarie 2015, 17:48)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      ...decat ca "pana si Ponta spunea..." sau decat cel de mai sus, cf caruia Coldea e corupt pentru ca a venit pregatit la audiere (o audiere anuntata de saptamana trecuta), argumente mai bune nu aveti?
      Nu zic ca n-o fi corupt, n-am urmarit prea atent subiectul (si chiar daca l-as fi urmarit, e greu de crezut ca omul e atat de tampit incat sa-ti dai seama ca e corupt citind presa), insa argumente cum sunt cele citate mai sus n-au nicio valoare.
      Pot sa adaug si eu unul? Sigur e corupt, ca are fata de om rau...
    • 0 (0 voturi)    
      Serviciile..... (Marţi, 10 februarie 2015, 10:12)

      Johomann [anonim] i-a raspuns lui vali47

      No ca "nu misca frunza daca nu bate vantul...."

      Creata repede dupa '90, miltarizata, (deja vu), ce zice sefu asta se executa, rezultatul ? daca greseste seful,... am dat-o in bara !? (s-a vazut in '89-90).

      Si fiind ocupati cu Romanica scandalurilor, cum ramane cu siguranta statului ? Parca asta ar fi rolul serviciilor ?!

      Sa recunoastem, ca nu mai seamana cu ce a fost, multe schimbari majore, personal tanar, capabil si mai bine scolit, sunt realizarile ultimilor 25 de ani, asa cum au fost ei.

      Nu este admisibil, sa ne "inecam la mal", din motive de organizare, lipsa unui cadru metodologic independent si neutral, trebuie sa fie posibila si o functionare, fara sefi, mai mari sau mai mici.

      Serviciile oricarei tari, trebuie sa functioneze, de sine statator, chiar si fara sefi. Rolul lor este in final de a corela si prezenta forurilor superioare, rezultatele obtinute de diferitele sectii componente.

      Nu serviciile sunt de vina daca seful ar gresi, seful este insa personal responsabil pentru o imagine integra si neviciata, a serviciului.
  • +7 (11 voturi)    
    Varsta intrebarilor (Luni, 9 februarie 2015, 16:13)

    SRI SRL [anonim]

    Cum se face ca majoritatea generalilor SRI (si cei ex-secu) sunt masoni?

    Nu e ciudat sa ai colegi intr-o organizatie 'discreta' (adica secreta) atatia corupti si interlopi renumiti?

    Daca acestia sunt elitele Romaniei, atunci Romania ce este de fapt?

    cat despre acuzele disperate alei doamnei Udrea, ma mir ca se discuta altfel decat ca o autoculpabilizare.
    E clar ca se face un santaj si o intoxicare in vazul nostru al tuturor.
    • -2 (8 voturi)    
      Ce-i aia masoni? Ceausescu era mason? (Luni, 9 februarie 2015, 16:56)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui SRI SRL

      dar Lina Ciobanu, dar Emil Bobu? Dar Toni Grebla?
  • +14 (16 voturi)    
    Fara foc..... (Luni, 9 februarie 2015, 16:33)

    polonyca [utilizator]

    .......... nu iese fum !!!!! Restul e bla,bla....
  • +8 (12 voturi)    
    ghita (Luni, 9 februarie 2015, 16:44)

    jaz [utilizator]

    a fost si el in comisie ?
  • -9 (19 voturi)    
    elena udrea are AMR în sădere rapidă (Luni, 9 februarie 2015, 16:46)

    visio [anonim]

    sincer, credeam că Plagaitorul este mincinosul suprem; însă udrea este cel puțin la același nivel; adică vine șeful adjunct al SRI la udrea și îi spune să-i dea lui ghiță 500k €! Pe bune? Ce tâmpit poate crede minciuna asta?! Am mai spus-o pe aici, ghiță avea 500 k € pe vremea când udrea învăța pe ce mânecă intra mâna stângă!
    • -3 (7 voturi)    
      De ce i-a dat Cucos (daca "i-a"), era obligat? (Luni, 9 februarie 2015, 17:00)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui visio

      de ce nu s-a dus tzopirlanul la presa sa urle ca i se cer astfel de lucruri? P'orma tzoparlanul astalalt, Guitza, are sau n-are bani? pai daca are ce nevoie avea de banii lui Cucos (din furat bag sama). De ce i-a zis Maior lui udrea de poze (daca 'i-a" zis), Avea dreptul sa-i aduca la cunostinte informatii care, cica, fura "clasificate". Mai parc-am fi in romane de tipul "Colierul Reginei" unde una care semana cu Maria Antoaneta s-a intalnit noaptea in parc cu un cardinal care i-a pupat mana si-a luat-o drept regina saraca. Si sa te tii scandal.
      • +4 (6 voturi)    
        tartorul (Luni, 9 februarie 2015, 17:53)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        hotilor poate cere,oricand bani sau alte foloase,de la hotii cei mici.e o lege nescrisa a hotilor.
      • +3 (5 voturi)    
        mah (Luni, 9 februarie 2015, 17:54)

        englez [anonim] i-a raspuns lui Maniu

        500 K-aia e taxa de gura inchisa -o particica din felia de paine unsa din plin cu "dulceata" de euroi
        hmm-bani ptr frizer
  • +9 (21 voturi)    
    curaj (Luni, 9 februarie 2015, 16:52)

    merey [utilizator]

    mai general facut la apelul de seara;
    Daca ai impresia ca prostimea te crede noi nu te credem.
    Esti un mincinos notoriu;noi suntem societatea civila ,da ?
    Iti propunem sa te interogam noi nu incultii din comisiile parlamentare ,esti de acord ?
    Iar daca esti de acord ne transmiteti acceptul si vom face o conferinta de presa la care tu vei fii prezent si noi vom pune intrebari fara sa ne poti indentifica identitatile ? ok ?
    Acest lucru ne va demonstra cat de performanti sunteti .
    • +2 (4 voturi)    
      ..na bine tu... (Luni, 9 februarie 2015, 18:34)

      Baiatul de la usa [anonim] i-a raspuns lui merey

      Scuze, .. numa' vroiam sa-ti spun ca ai mesaj pe privat...
      Adica e cineva la usa ta.
      Cum, nu stii de gluma?? :)

      stai un pic, imi suna si mie la sonerie...
  • +6 (18 voturi)    
    Precizare (Luni, 9 februarie 2015, 17:12)

    Florin [anonim]

    ...in primul rand ,daca era nevinovat ar fi trebuit sa se retraga , dar tine de scaun cu orice pret pentru ca daca lasa fraiele din mana se descopera mult mai multe....RUSINE !!!
    • +3 (7 voturi)    
      Kafka... (Luni, 9 februarie 2015, 17:54)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Prin urmare, orice om care 1) este acuzat de vreo chestie si 2) se stie nevinovat, 3) trebuie sa se retraga. Corolarul fiind, probabil, ca daca nu se retrage, inseamna ca-i vinovat.
      Abisal.
      Din cate-mi amintesc, in cei 10 ani de mandat dl. Basescu 1) a fost acuzat de sute de ori de diversi indivizi de tot felul de fapte necurate, 2) a fost de fiecare data nevinovat si, fireste, 3) nu s-a retras.

      Dvs. ce intelegeti din chestia asta?
      • -2 (4 voturi)    
        Raspuns pentru Kafka ... (Luni, 9 februarie 2015, 21:34)

        Mitel [anonim] i-a raspuns lui Prostu' satului

        Basescu nu s-a retras pentru ca il durea in dos de tine si de multi altii ca tine. Si nici ceilalti smecheri, care l-au sprijinit, nu vor pleca, din acelasi motiv. Toti au aceeasi durere fata de voi/noi dar au o mare placere sa conduca ... in décor monetar. Cei care au distrus unitati economice sunt in libertate. Cei ce au privatizat unitatile si le-au dat statut rentabil si cu beneficii pentru angajati si tara au infundat puscariile. Halal justitie.
        • +2 (4 voturi)    
          despre cine vorbesti (Luni, 9 februarie 2015, 23:18)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Mitel

          da niste exemple ca pe mine m-ai zapacit
          cine e in inchisoare si a facut treaba buna de fapt?
        • +2 (2 voturi)    
          Pare sa fie nevoie de o precizare (Marţi, 10 februarie 2015, 10:07)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Mitel

          Nu ma numesc Kafka. Domnul respectiv e mort de multa vreme.
    • -1 (3 voturi)    
      Raspuns pentru Florin (Luni, 9 februarie 2015, 21:19)

      Mitel [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Ce se banuia inca de dupa, asa zisa "revolutie" incepe sa se confirme. Fosta securitate a preluat puterea si se mentine la putere prin acest joc de glezne, prin simularea democratiei. Nu pot sa uit, la ultimele alegeri prezidentiale, cand la comanda ieseau protestatari in tara in diferite locatii si, culmea, la aceeasi ora se iesea si in diaspora, iar unele televiziuni punctau la fix si ostentativ. Ati vazut cumva pe cineva sa cerceteze aceste lucruri. NUUU . Dar la referendumul din 2012, unii au fost cercetati si pentru un telefon dat unui cunoscut din partid. Daca se vrea curatenie in statul roman cred ca mai intai trebuie inceput cu structurile secrete, apoi justitia si apoi politicul.
      • -1 (3 voturi)    
        corect dar pare imposibil (Luni, 9 februarie 2015, 23:20)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Mitel

        imi pare rau dar eu nu cred ca se mai poate face ceva.
        astia au pus cu*ul pe noi, nu ii mai da nimeni deoparte.
  • +12 (16 voturi)    
    Suntem mintiti pe fata (Luni, 9 februarie 2015, 17:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Deci intr-o tara guvernata de un palgiator si cu un parlament mafiot, SRI e curat ca lacrima. Ha ha ha. Cine se poate indoi ca SRI a fost bagat in campania electorala pina in git?
    • +1 (3 voturi)    
      de fapt (Luni, 9 februarie 2015, 23:21)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      intrebarea e:
      mai e cineva din aparatul administrativ si legislativ cat de cat cinstit?

      Si raspund tot eu: NU!

      Se poate face ceva?
      asteptam sugestii
  • +2 (6 voturi)    
    suntem mintiti pe fata (Luni, 9 februarie 2015, 18:25)

    andrei [anonim]

    este vinovat el , nu intreg SRI-ul; si nu numai in Privinta printesei Udrea; pana si in provincie existau dispute intre ofiterii de la SRI, ca ce le cerea Coldea miroase a politie politica; unii au acceptat, altii nu; unii au plecat, altii, nu; Si daca e prieten cu banditul analfabet S Ghita, e clar ca este VINOVAT;
  • +1 (3 voturi)    
    codlea (Luni, 9 februarie 2015, 18:32)

    petre [anonim]

    Dati click : www.cotidianul.ro/florian-coldea-papusarul-din-spatele-sistemului-256126
    Poate "respinge categoric" dar n-ai ce face daca informatiile despre tine, d-le coldea, circula, le poate citi orcine, iar tu nu prea ai ce sa ne faci !
    • 0 (2 voturi)    
      Legile Big Brother (Luni, 9 februarie 2015, 22:54)

      HaraldHarfagre [anonim] i-a raspuns lui petre

      De-aia are nevoie de legile Big Brother, de-a ajuns și Monica Macovei să le promoveze!

      Și dacă obține legile, să vezi ce Turcie cuminte face Coldea pe malurile Dâmboviței, mai ceva ca aia de pe malurile Bosforului :)
    • 0 (2 voturi)    
      ce mai e adevarat (Luni, 9 februarie 2015, 23:22)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui petre

      stii tu ca informatiile publicate (oricare, de aici de pe cotidianul, etc) sunt cat de cat adevarate?
  • -1 (5 voturi)    
    Eu cred ca spionul a dat liber la stangism (Luni, 9 februarie 2015, 19:35)

    Cypress [anonim]

    As, eu nu cred in ce spune acest spion cu mina. In primul rand fotografiile Elenei Udrea la Paris sunt parte ale unui scenariu de stanga exclusivista, nationalista, daca nu cu accente chiar sovine ( adica daca nu cu accente impotriva altor nationalitati ). Daca urmarim firele, la noi nu se vede in Romania vreun partid de o asemenea orientare, afara de PSD unde sunt fosilele comuniste care aveau asemenea preocupari si actiuni pana chiar in 13-15 iunie 1990 si chiar la alegerile din 1992 si dupa, pana cu greu si teatral a lasat o alternativa formala si opozitiei, pentru ca sa revina din nou. Si pe langa asta mai este si un scenariu politic la mijloc, iata care incepe cu aportul serviciilor secrete, adica cu spionii cu mana, si nu cu oamenii politici care sunt spioni cu capul. Scenariul este limpede de stanga exclusivista pentru ca el urmareste dezbracarea unui om politic prin linsarea mediatica de catre persoane care au aceasta mentalitate de stanga exclusivista, pentru a alimenta formarea unui curent dominant de o asemenea factura in Romania si apoi a unui eventual alt partid de stanga exclusivista ( gen Syriza ) hranit cu astfel de dezbracari, folosite chiar si de national socialismul german.
    • -1 (1 vot)    
      Raspund lui Cypress, un mic anonim (Luni, 9 februarie 2015, 21:44)

      Mitel [anonim] i-a raspuns lui Cypress

      Bati campii. Serviciile secrete nu au partid. Ele doar conduc, in tari bananiere cum este si tara noastra. Intr-o tara normala nu s-ar fi intamplat asa ceva fara caderi masive de capete. Unde-i justitia independenta daca are conducere bicefala sau chiar tricefala care vine de la mai multe servicii.
  • +1 (3 voturi)    
    mafiotule! (Luni, 9 februarie 2015, 19:53)

    ion [anonim]

    mafiotule!
  • +1 (5 voturi)    
    Si unde-i controlul? (Luni, 9 februarie 2015, 20:29)

    CezarN [utilizator]

    Comisia se numeste de "CONTROL al SRI".
    Cum a CONTROLAT comisia SRI?
    Pur si simplu l-a chemat pe acuzat care a negat acuzatiile, iar comisia a STABILIT ca nu se sustin acuzatiile lui Udrea.

    Exact la fel a spus si Udrea despre acuzatiile aduse la adresa ei. Doar ca pe ea nu o credem, insa pe dl Coldea trebuie sa-l credem pe cuvant.

    Acuma, si dl general si dna Udrea, au dreptul la o Ancheta impartiala, insa se pare ca doar dna Udrea se bucura de acest drept, dl general este un pic mai egal decat ceilalti.

    Dincolo de speta aceasta, eu nu inteleg cum CONTROLEAZA comisia parlamentara SRI? Pur si simplu ii cheama la Parlament si asculta ce debiteaza conducerea SRI. Apoi se ridica pe picioarele din spate si zice "Sa traiti, am inteles!"
    • -1 (3 voturi)    
      Undei controlul SRI din parlament (Luni, 9 februarie 2015, 22:03)

      Mitel [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Controlul SRI din parlament este doar pe hartie asa cum este si democratia romaneasca. Din comisie fac parte oameni care au legaturi cu SRI.
      Apoi cum sa verifice un parlamentar serviciile? Vrei ca a doua zi sa I se prezinte un dosar si in spate cu un procuror al puternicei romance?

      Vom mai astepta inca 25 de ani pana cand vor disparea ecourile de la stupid peoples.
  • +1 (3 voturi)    
    lehamite (Luni, 9 februarie 2015, 21:02)

    un bun roman [anonim]

    In S.R.I. se ascund multe lichele.Sub abladuirea S.R.I-lui timp de 25 de ani, s-au dat cele mai mari tunuri in tara asta.Domnule general Coldea,cum ti-ai aparat tara cand se scurgeau miliardele de euro si dolari in buzunarele unor mafioti din Romania pe care-i stim cu totii si altii care nu ies in evidenta, ca sa nu atraga atentia? Domnule general Coldea, faci parte dintr-o structura pe care o conduci vremelnic si care nu a miscat un deget ca sa-si apere propriul popor de aceste hotii care aproape ca a pus pe "butuci"; o tara si din acest motiv da-mi voie sa-ti spun ca esti un mare mincinos.Domnule general Coldea,faci parte dintr-o structura plina ochi de fosti securisti, care au omorat oameni la revolutia din '89 si care si-a aservit propriul popor pentru interesele lor.Care tara o aperi Coldea? Ii felicit pe cei care inca isi mai fac datoria pentru tara in S.R.I. insa tu domnule general Coldea ,nu cred ca faci parte dintre acestia.Oamenii cinstiti nu pot trai bine in tara asta din cauza voastra si a unei clase politice plina de mafioti pe care o protejati domnule Coldea si care sugruma orice lucru bun in aceasta tara ,care nu corespunde intereselor voastre.E totusi curios ca a-ti ajuns sa va certati intre voi, cei care a-ti tot impartit puterea in aceste aproape trei decenii si era normal ,pentru ca a-ti ajuns la fundul sacului si nu va mai ajunge.Udrea ,o fosta dama de companie folosita de Cocos pentru interese proprii iti va platii rasplata asa cum si tu domnule general ai sa i-o platesti ei si asta ne bucura pe noi toti romanii, cei pentru care ar fi trebuit sa lucrati prin natura functiilor voastre, nu sa-i furati.
    • -1 (1 vot)    
      Raspund lui Lehamite (Luni, 9 februarie 2015, 21:51)

      Mitel [anonim] i-a raspuns lui un bun roman

      Bravo. Imi place. Si ce este culmea, oamenii acestia sunt platiti de noi. Dar noi nu avem dreptul sa-i controlam, prin structurile legale, pentru ca ei au grija sa fie infiltrate tot oamenii lor. Ca ce lucru au?
  • +1 (3 voturi)    
    ei...na.... (Luni, 9 februarie 2015, 21:18)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    ca doar n-o sa spui ca e adevarata misc. cu banii pt. postul tv al lui ghitisor.......stiam dinainte, nu treb. sa te obosesti sa deschizi ciocutzul.....avem incredere oarba in ghenerali.
  • 0 (2 voturi)    
    tanty NUTI si calai (Luni, 9 februarie 2015, 21:28)

    john mertzy [anonim]

    spune-mi cine te-a avansat sa-ti spun cine esti,te incurca rau tanti NUTI...
  • +4 (6 voturi)    
    not for public release (Luni, 9 februarie 2015, 22:08)

    Ar3s [utilizator]

    Intrebare: domnul...este adevarat ce zice doamna? Ne-am autosesizat!
    raspuns: pe loc repaus! Pe alocuri, documentele pe care vi le prezint contin si numele dumneavoastra dar sunt clasificate. Pentru confirmare, puteti sa-l intrebati pe colegul de comisie si patron media, Sebastian Ghita. In acest sens, resping categoric...
  • +4 (6 voturi)    
    sinceritatea securistului (Luni, 9 februarie 2015, 23:22)

    Ana-Eugenia Manea [anonim]

    Acest ins, generalul Coldea (merituos (!?) de vreme ce , desi tanar, a ajuns deja general), are o privire care ma ingheata si-mi aduce aminte de securistul uzinei la care lucram.
  • 0 (0 voturi)    
    ...si inca ceva (Marţi, 10 februarie 2015, 2:20)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...cum pot sa am eu incredere in generali care nu au ani de scoala cite vacante scolare am avut eu ....
    Fratilor m am intors recent din Romania ... prostia e la mama ei acasa. Week up !
  • 0 (0 voturi)    
    eu cred ca ar trebui sa observam si (Marţi, 10 februarie 2015, 7:27)

    deval [utilizator]

    1 cum nadusesc "jurnalisti" (99%)/ si ong-isti (ex.cumpanasu a fost continuu pe tv zilele astea) sa apere SRI (pe care nu o ataca nimeni) de agenturi cand ei ar fi trebuit sa fie primii care sa sara in tavan (o explicatie la pct.2);
    2 bugetul anual al secretariatului general al guvernului este aproape cat al DNA (20 mil euro), bun si pentru racolari netransparente;
    3 din ce traiesc firmele de sondare a opiniei publice intr-o economie in picaj in realitate -de ani de zile ? Iata ca tocmai am aflat ca contra cost dau tonul agendei publice si -cel mai probabil fac si sondaje cu rezultat asteptat..;
    4 sunt doar 10 ani de cand SRI functiona ca un butic al carui patron era vantu si nimeni (nici dnul Iohannis) nu si-a propus ca macar sa reproduca intr-o lege sistemul american de control al serviciilor;
    5 cum sa amesteci posete, Bute cu finantarea unei televiziuni din bani obtinuti din coruptie sub acoperirea de operatiune speciala ? Te pomenesti ca retard-cocos o fi crezut ca face vre-o fapta eroica, ca serveste patria ...
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuia . . . (Marţi, 10 februarie 2015, 10:18)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . sa spunaca respinge categoric si CU INDIGNARE! A uitat acest cuvant cheie! In viitor sa tina minte si sa nu mai uite.
  • 0 (0 voturi)    
    Povesti vanatoresti (Marţi, 10 februarie 2015, 10:49)

    Florina [anonim]

    Se astepta cineva sa zica "Da, e adevarat, sunt vinovat, sunt marlan"?