Liberation: In Romania a inceput marea curatenie anticoruptie

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 6 februarie 2015, 12:20 Actualitate | Esenţial

"De la jumatatea lunii ianuarie, puternicul parchet anticoruptie (DNA) a revenit in forta. Un fost ministru al Economiei banuit de abuz de putere a fost ridicat de procurori, un mare patron media acuzat de evaziune fiscala doarme in arest, un judecator al Curtii Constitutionale e urmarit pentru coruptie, asta ca sa nu mai vorbim de fosta sefa a DIICOT care si-a petrecut sarbatorile de iarna in spatele gratiilor", scrie Luca Niculescu intr-un articol pentru Liberation despre lupta anticoruptie din Romania.

  • Articolul din Liberation:

Fosti ministri, oameni de afaceri sau magistrati se regasesc uneori in aceeasi celula unde asteapta deciziile justitiei. Care pica precum ghilotina: 22 de ani de inchisoare pentru un judecator corupt, intre 4 si 5 ani pentru doi fosti ministri care au dezvaluit secrete din procesele de privatizare.

In total, o duzina de fosti ministri au fost condamnati la inchisoare, iar lista se mareste gratie noului cod penal, care prevede reduceri ale pedepselor pentru inculpatii care coopereaza, livrand procurorilor complicii. Astfel, fostul ministru al Comunicatiilor, Gabriel Sandu, a spus ca a dat 5 milioane de euro sefilor partidului Democrat pentru a fi numit si pastrat in functie.

Cele mai senzationale declaratii au fost facute de Elena Udrea, fost ministru al Turismului. Intr-un interviu pentru site-ul HotNews.ro, ea l-a acuzat pe actual sef al SRI ca i-ar fi spus fostului ei sot sa plateasca 500.000 euro pentru finantarea unei televiziuni private.

Pusa de asemenea sub acuzare pentru spalare de bani, Udrea amesteca in denunturile sale oameni politic, magistrati, oameni de afaceri. Dupa parerea observatorilor, dezvaluirile sunt abia la inceput, cu dosare care vor atinge toate marile privatizari din ultimii ani, si toata clasa politica - de la stanga la dreapta - va fi vizata.

Odinioara recunoscuta pentru nivelul ridicat de coruptie, Romania a devenit in cativa ani unul dintre campionii europeni ai luptei impotriva acestui flagel. Eforturile anticoruptie sunt de altfel subliniate in raportul Comisiei Europene publicat la finalul lunii ianuarie, iar noul presedinte, austerul Klaus Iohannis, a facut din lupta anticoruptie calul sau de bataie.

Exista insa temeri ca aceste actiuni, facute in fata camerelor TV, sa nu transforme tara intr-o "republica a procurorilor". "Nu trebuie sa uitam ca operatiunea <<Mani pulite>> din Italia a facut ca la putere sa ajunga Silvio Berlusconi", spune jurnalista Ioana Lupea. "Da, dar cu stilul sau masurat, aproape rigid, Klaus Iohannis este cel mai antiBerlusconian personaj care ar putea exista si va fi omul forte al tarii pentru cel putin cinci ani", replica un diplomat occidental.










9813 vizualizari
  • +13 (19 voturi)    
    Bravo (Vineri, 6 februarie 2015, 12:25)

    nano2k [utilizator]

    Coruptia e ca niste lanturi care ne tin ancorati in trecut.

    Hai DNA! Hai Romania!
  • +15 (17 voturi)    
    Relax mai flacau, e doar o iluzie optica (Vineri, 6 februarie 2015, 12:34)

    mnicku [anonim]

    nu te infierbinta asa tare.

    Asta-i curatenie? in cel mai bun caz o pot numi operatiunea de sters praful, ca gunoiul e ascuns sub covor da', nu-l vede nimeni . Pe ala din fruncea guvernului nu-l vede nimeni? atit de mic e ?

    Cind o sa vad infractori la puscarie si nu in parlament sau guvern, cind nu voi mai vedea pm furind ... mai vorbim

    Pleaca ai lor si vin tot de ai lor!!!!!!!!!
    • -4 (8 voturi)    
      pana acum aveam si presedinte furand (Vineri, 6 februarie 2015, 14:38)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      cand nu voi mai vedea slugarnici care pupa dosul unui idol politic, poate o sa avem si noi reactie civica, sa protestam atunci cand functii inalte sunt date unor gainari
      • +5 (5 voturi)    
        /// (Vineri, 6 februarie 2015, 15:28)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Daca ne referim la idolul tau politic, micul titulescu, da , ai dreptate.
  • +8 (10 voturi)    
    Republica a procurorilor? Nu domnilor! (Vineri, 6 februarie 2015, 12:44)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cei care se tem de asa ceva sunt tot cleptocratii, nu oamenii de rand furati zeci de ani, sute de miliarde de euro! Vezi Udrea care sustinea DNA si SRI pana s-au luat de hotiile ei!
  • -6 (14 voturi)    
    Chiar asa ?! (Vineri, 6 februarie 2015, 12:45)

    evoque [anonim]

    Daca avem in vedere, personajele, institutiile, faptele aduse in vedere si acuzatiile nu este altceva decat o lupta din care va rezulta clarificarea raportului dintre parti in ce priveste viitorul acestora in noua formula rezultata dupa alegeri. Atat si nimic mai mult.
    • +4 (4 voturi)    
      /// (Vineri, 6 februarie 2015, 15:27)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Ca de obicei, fata draga, gandesti doar cu jumatate de creier. Cu cea stanga.
      Cealalta ce face?
  • +6 (6 voturi)    
    Bombe, valijoare! (Vineri, 6 februarie 2015, 13:13)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cvasi totalitatea populatiei Romaniei arde de nerabdare sa asiste, 'in live', la expozia bombelor pe care le va arunca Elena Udrea in mijlocul parlamentarilor (la audierea de luni) si in salile de judecata.
    Parlamentarii care si-au castigat pe merit calitatesa de 'borfas' isi pregatesc deja valijoarele (perie de dinti, hartie igienica, sapun, pampars-i, etc.)
  • +8 (8 voturi)    
    Ciudat început! (Vineri, 6 februarie 2015, 13:33)

    vali47 [utilizator]

    Mie îmi pare ca un sfârșit al luptei anticorupție.Prea mult zgomot,prea mult zăngănit de cătușe care au creat o explozie media de invective spre toate părțile,care obligă la reașezarea lucrurilor.Toate părțile par vinovate.
  • +2 (4 voturi)    
    Ba frate (Vineri, 6 februarie 2015, 13:40)

    IonCreanga1 [anonim]

    V-ati dat inapoi Nu asa se face justitie Justitia adevarata este atunci când acei care fac aceste concluzii iau in vedere propriile intere ale unei tari Voi nu vedeti ca rusii stau la usa si ca razboiul din Ucraina este pierdut ,asta însemna ca multi au dat-o inapoi tradand astfel libertatea Degeaba are Franta flota maritima in largul mari negre daca aici este totul praf
  • +2 (6 voturi)    
    chiar asa ! (Vineri, 6 februarie 2015, 13:50)

    lili [anonim]

    Speram ca asta-i numai inceputul si ca DNA sa curete toata mizeria ce colcaie efectiv in politica romanesca si printre acolitii politicienilor nostri!
    Succes DNA, succes Dna Kovesi!
    La puscarie cu hotii, cu catuse sa-i vedem pe toti!
  • +2 (2 voturi)    
    SRI(Serviciul roman care ne crede idioti) (Vineri, 6 februarie 2015, 22:09)

    giotto [utilizator]

    Am pentru domnul general Coldea trei intrebari:
    1. De cativa ani SRI este implicata in lupta anticoruptie (cel putin asa citim prin ziare). Ce a facut SRI atatia ani(eu as zice vreo 20) de la revolutie timp in care toti hotii si borfasii au rupt tara asta in doua? Se poate face un raport care sa fie prezentat poporului?
    2.Incercati sa vorbiti cu cineva pe strada despre SRI si nu veti reusi. De ce le este in continuare frica oamenilor de SRI . De ce nu li se explica oamenilor ca SRI nu mai foloseste "armele" fostei securitati(oare?)?
    3. De ce nu se explica functionarea si gradul inalt de periculozitate asupra organismului uman ale armelor psihotronice folosite tot mai des de catre serviciile secrete.
    Eu personal astept cu mare curiozitate(si banuiesc ca nu numai eu) ca aceste intrebari sa ii fie puse domnului Coldea de catre faimoasa Comisie de Control a SRI din Parlament.