DNA incepe urmarirea penala in cazul Vasile Astarastoae, rectorul UMF Iasi si presedintele Colegiului Medicilor

de MVA     HotNews.ro
Joi, 5 februarie 2015, 16:24 Actualitate | Esenţial

Vasile Astarastoae
Foto: Agerpres
DNA a dispus inceperea urmaririi penale pentru abuz in serviciu in cazul Vasile Astarastoae, rectorul Universitatii de Medicina si Farmacie din Iasi, institutie implicata in ultima perioada in mai multe cazuri de coruptie si abuz in serviciu. Dosarul deschis de DNA face referire la refuzul conducerii UMF Iasi de a pune in aplicare decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie prin care, in iulie 2014, se stabilea definitiv ca Vasile Astarastoae a fost in conflict de interese, angajandu-se pe sine si pe fiica sa in mai multe proiecte europene derulate chiar de institutiile pe care le conducea.

Desi Ministerul Educatiei a inceput procedura de demitere a lui Vasile Astarastoae din functia de rector al UMF Iasi, la 8 luni de la decizia celei mai inalte instante judecatoresti din Romania Vasile Astarastoae ramane inca rector. In octombrie 2014, membrii senatului UMF Iasi au fost amendati cu cate 2000 de lei pentru ca au refuzat sa puna in aplicare decizia instantei. Senatul a decis doar retragerea calitatii de ordonator principal de credite detinuta de Vasile Astarastoae.

Precizare:
Dosarul sa afla in faza preliminara de instrumentare, Vasile Astarastoae neavand deocamdata calitatea de suspect.

Mai multi profesori ai Universitatii de Medicina si Farmacie din Iasi, condusa de mai multi ani de Vasile Astarastoae, au fost implicati in ultimul timp in scandaluri de coruptie sau abuz in serviciu. Profesorul Dumitru Paduraru a fost arestat pentru tentativa de viol asupra unei studente. Profesorul Gheorghe Dorobat, impreuna cu sotia Carmen Dorobat care este si director al Spitalului de Boli Infectioase din Iasi, au fost arestati preventiv pentru luare de mita de la studentii care doreau sa treaca astfel examenele. Doina Azoicai, decanul Facultatii de Medicina, a fost implicata intr-un caz de luare de mita.

Conducerea UMF Iasi a refuzat aplicarea deciziei celei mai inalte instante din Romania deoarece considera ca, potrivit legislatiei in vigoare, functiile detinute de Vasile Astarastoae nu au caracter de functie publica, astfel ca nu li se poate aplica regimul conflictului de interese. Un membru al Senatului UMF Iasi a declarat pentru HotNews ca deciziile din Senat nu sunt luate la nivel individual, acestea avand caracter colectiv.

Si Colegiul Medicilor Romania, al carui presedinte este tot Vasile Astarastoae, a respins solicitarea Ministerului Sanatatii de a aplica decizia Inaltei Curti motivand, intr-un comunicat remis HotNews, ca Vasile Astarastoae “nu a fost condamnat, ci a pierdut procesul pe contencios administrativ prin care a contestat raportul ANI”. Interesant este ca statutul Colegiului Medicilor din Romania prevede posibilitatea demiterii unui membru din conducere daca acesta a absentat nemotivat de doua ori intr-un an de la sedintele adunarii generale a Colegiului, dar nu si daca acesta a fost condamnat definitiv pentru conflict de interese.

Vasile Astarastoae a semnat din pozitia de rector UMF Iasi si director al Institutului de Medicina Legala din Iasi 10 contracte de munca in care se angaja pe sine si pe fiica sa, Daniela Astarastoae. Valoarea serviciilor prestate de cei doi conform acestor contracte este de aproximativ 50.000 de Euro, bani ce vor trebui returnati in urma deciziei ICCJ. Din echipa proiectului mai facea parte si dr. Dragos Pieptu, prorector la aceeasi universitate. Dragos Pieptu este cel care, in urma cu trei ani, a inceput sa-i injure obscen pe jurnalisti atunci cand i s-au solicitat lamuriri cu privire la acuzatiile aduse.

Conform ultimelor declaratii de avere disponibile, Vasile Astarastoae a castigat de-a lungul anului 2012 un salariu lunar oficial de 7300 Euro. Cateva din declaratiile facute de Vasile Astarastoae, din postura de presedinte al Colegiului Medicilor Romania:
  • Referitor la medicii arestati pentru falsificarea retetelor: “De cel putin cinci ani asistam la o campanie bine dirijata impotriva corpului medical [...] in afara de perioada Gheorghiu Dej, cand Stalin incepuse campanie impotriva medicilor, nu am cunoscut asemenea campanie” (in mai 2014).
  • Referitor la spagile din spitale: “Plicul nu este eliminat nicaieri in lume. Vreau sa va spun ca «plicul» se da si in Germania, se da si in Franta, in Japonia nu mai spun, acolo nu exista care sa vina si sa nu dea, pentru ca tine de cultura lor” (in septembrie 2014).
  • Inainte de anuntata greva a medicilor prin care Vasile Astarastoae solicita “ne-negociabil” dublarea salariilor medicilor rezidenti: “Stim că vor fi pierderi si victime deoarece adversarii vor utiliza toate instrumentele si institutiile impotriva noastra. Aceasta va fi ofranda noastra pentru generatiile viitoare. Vom invinge”. Greva nu a mai avut loc, iar salariile rezidentilor au fost crescute cu o suma intre 35 – 50% (in septembrie 2013).


Citeste mai multe despre   






















23708 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    Nu sunt Mesia (Joi, 5 februarie 2015, 16:30)

    Mirobo [utilizator]

    ...dar saptamana asta am anticipat ca se va ajunge si la altii din UMF.
    Si nu se opreste aici.
    • +7 (11 voturi)    
      hoasca la puscarie (Joi, 5 februarie 2015, 18:24)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      Mafiotul mafioților la pușcarie pe vecie
    • +2 (4 voturi)    
      UMF Iasi Spaga Spagorum political presidium (Joi, 5 februarie 2015, 20:21)

      Nume [anonim] i-a raspuns lui Mirobo

      Daca DNA face o urma de randuiala in acea universitate inseamna ca exista osperanta ca exista justitie in Ro!!
  • +29 (33 voturi)    
    În sfârșit! (Joi, 5 februarie 2015, 16:34)

    vali47 [utilizator]

    Greu a mai fost agățat tartorul de Astărăstoae,care a făcut de râs a instituție academică de prestigiu.Multe din neregulile UMF Iași i se datorează,atitudinea lui Astărăstoae dându -le impresia infractorilor cadre universitare că sunt protejați.
    • +4 (8 voturi)    
      Și TVR, cum, nu-i ia un interviu lu' don Profesor? (Joi, 5 februarie 2015, 19:41)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Aproape n-a fost zi să nu ni-l arate dându-și cu părerea. Și colegiul ăla al medicilor ce are, de ce suferă, de se lasă reprezentați de atâta vreme și în pofida atâtor scandaluri de fripturistul ăsta?
  • +16 (24 voturi)    
    la puscarie (Joi, 5 februarie 2015, 16:35)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cu jegurile astea de oameni...
    • -5 (19 voturi)    
      greu cu puscaria (Joi, 5 februarie 2015, 17:54)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      n-au comis nici o infractiune grava, dpdv al legilor romanesti; in presa totul suna grozav, dar in Codul Penal nu prea
      • +3 (7 voturi)    
        Infracțiunea nu e contravenție (Joi, 5 februarie 2015, 19:41)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        deci e pedepsita conform legilor penale.
        • +4 (6 voturi)    
          Senatul acelei institutii nu vede nimic penal! (Joi, 5 februarie 2015, 20:38)

          Nume [anonim] i-a raspuns lui Maniu

          Este trist sa vezi cum o intrega universitate apara spaga si incompatibilii!!

          DIn nefericire este aceeasi universitate care desi a acordat diplome false si-a pastrat conducerea....
  • +28 (30 voturi)    
    ohooooo (Joi, 5 februarie 2015, 16:44)

    xanti [utilizator]

    O veste chiar buna,acest individ a reprezentat garantia multor medici ca orice ar face nu vor pati nimic.
    A sufocat un intreg sistem prin nesimtire.
    Sper sa nu mai auzim de el de acum inainte.
  • +19 (25 voturi)    
    sa cada bosorogul asta nemernic (Joi, 5 februarie 2015, 16:54)

    FPop2013 [utilizator]

    Luati-l cu mascatii pe bosorogul criminal astarastoaie...un bandit de duzina.
  • +15 (17 voturi)    
    DNA a lucrat și de sărbători (Joi, 5 februarie 2015, 17:16)

    visio [anonim]

    tot respectul!
  • +16 (20 voturi)    
    In sfarsit! (Joi, 5 februarie 2015, 17:26)

    seth399 [utilizator]

    Astarastoae asta e in Top 10 gunoaie din Romania si o rusine pentru profesie. Sper sa ajunga jos pentru multi, multi ani.
    • +6 (8 voturi)    
      Miștooo! Top 10 gunoaie (Joi, 5 februarie 2015, 19:42)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui seth399

      sper că n-ai copyright :)
  • +13 (15 voturi)    
    un Buboi infect (Joi, 5 februarie 2015, 17:37)

    spectator47 [utilizator]

    care face de ras profesia de doctor.
    A avut "omul" spate politic ca sa -si permita asemenea declaratii nerusinate.........
  • +18 (20 voturi)    
    inca un megaescroc ! (Joi, 5 februarie 2015, 17:58)

    lili [anonim]

    La puscarie cu canalia asta, colcaie coruptia si hotia in sistemul medical si universitar romanesc!
    Am terminat facultatea in 1979, dar asa ceva n-am auzit in cei 5 ani de facultate, profesorii nostri erau oameni distinsi, bine pregatiti, respectati, iar noi studentii invatam pe rupte, conta media la un loc bun la repartitie, iar bursa era absolut necesara, parintii nostri erau oameni modesti si ne-au trimis sa invatam, asta am inteles de la inceput!
    La ce mizerie vad azi la Astarastoie asta si la multi altii nu-mi vine a crede...
    Vai de tara asta....degradare continua in toate...
  • +9 (11 voturi)    
    hmmm (Joi, 5 februarie 2015, 18:13)

    adrian_rolland [utilizator]

    Poate o sa aiba si el parte de niste favoruri personale in puscarie.
  • +13 (15 voturi)    
    nu va opriti la Astarastoae! (Joi, 5 februarie 2015, 18:17)

    Tim [anonim]

    E deja prea mult ca de atata timp a ramas in functie. Dar sa nu uitam ca singur nu ar fi reusit sa mentina dictatura si incompetenta din UMF Iasi. A avut alaturi de el pe toti cei care l-au sustinut si aparat in timp, cei care au semnat petitia de sustinere in 2011, cand l-a luat prima oara DNA-ul, cei care l-au sustinut ca sa promoveze si sa aiba viata usoara in UMF si astia sunt ffff multi, cei din Senatul Universitatii care au refuzat efectiv sa-l demita si cei din Colegiul medicilor. Toti acestia sunt vinovati si au acelasi caracter ca al lui Astarastoae. Sa nu credeti ca daca taiati un cap nu apar repede altele. In UMF Iasi trebuie facuta ordine, chiar cu riscul disparitiei acestei universitati, ceea ce in sine nu e nici nici o nenorocire pentru ca vedeti si voi ce oameni sunt acolo si ce studenti au terminat si termina medicina. Faceti ordine, nu va opriti la Astarastoae ca in locul lui apar o suta de Astarastoi, gata sa-i ia locul.
    • +6 (8 voturi)    
      Just, o facultate ”condusă” în halul ăsta (Joi, 5 februarie 2015, 19:44)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Tim

      e un pericol public. Auzi, să treci pe șpagă examenul de anestezist! E un lucru criminal în domeniul ăsta. Nu mai avem cuvinte.
  • +7 (9 voturi)    
    Mumia la puscarie (Joi, 5 februarie 2015, 18:45)

    Ioan [anonim]

    Fosila aroganta trebuie sa fie inlaturata din toate functiile.
    In prostia si aroganta sa, medicii pot face ce vor, fara sa raspunda.
  • +7 (9 voturi)    
    jegul (Joi, 5 februarie 2015, 18:50)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Asta n-are ce cauta in institutii publice.
  • +7 (11 voturi)    
    laude de la colegi pentru Astarastoae (Joi, 5 februarie 2015, 18:57)

    petitia pt Astarastoae [anonim]

    La sfarsitul lui 2011 Astarastoae e ridicat de DNA in urma unor afaceri cu bani europeni , afacere despre care se scrie si in articol. Ca urmare, colegii dansului au initiat o petitie de sustinere in care, daca citesti laudele respective iti vine s a vomiti, ai impresia ca este vorba de o super personalitate a medicinii nu de rectorul maculatura, ca omul este un sfant, nu un spagar si un profitor cu 7 salarii de la sta( petitia e publica, oricine o poate accesa la adresa petitieonline.net/petitie/probitate_si_adevar-p55378054.html ).
    In urma evenimentelor de la UMf Iasi cineva a avut rabdarea si a publicat cateva din laudele la adresa lui Astarastoae aparute in aceasta petitie, autorii fiind colegi de-ai sai majoritatea din UMF Iasi care aveau totul de castigat cu un rector corupt. Este interesant pentru toata lumea sa citeasca aceste laude exagerate si gretoase, ca sa se vada ca Astarastoae are admiratori foarte multi si din pacate coruptia nu se reduce la el in UMF Iasi.
    Cum un comentariu nu permite mai mult de 2000 de caractere o sa scriu o aprte din laudele la adresa coruptului sef din UMF in mai multe parti, 2-3 probabil.
    """"67. Răzvan Constantinescu 17/10/2011 03:36 »» Oameni cu care ne mândrim sunt terfeliţi de către uneltele analfabete ale neoproletcultismului facistoid în scopul de a ne pierde reperele morale şi, în final, speranţa. Nouă când ne va veni rândul? " "63. Dr. Radu Iliescu 14/10/2011 23:44 »» Am hotarat sa imi desfasor cariera academica in Romania, la UMF Iasi, dupa 10 ani in Europa vestica si SUA, convins de reformele Profesorului Vasile Astarastoae. Semnez aceasta petitie cu convingerea ca reformele si promotorul lor, Profesorul Vasile Astarastoae, nu pot fi oprite de interese meschine. " "195. Dr. Chiriac Rodica 16/10/2011 20:28 »» Nu sunt de acord cu procedurile DNA " """"
  • +7 (9 voturi)    
    continuare (Joi, 5 februarie 2015, 18:58)

    petitia pentru Astarastoae [anonim]

    " """"205. Carmen Vulpoi 15/10/2011 13:30 »» Corectitudinea, valoarea si charisma Profesorului Astarastoae deranjeaza lumea corupta si semidocta ce conduce azi Romania. E greu de suportat, pentru acestia, un om care a reusit sa readuca UMF Iasi intre primele din tara, un om care ia apararea victimelor preferate ale regimului – medicii si lumea academica, cei care stiu sa gindeasca si sa isi faca datoria dar mai putin sa se apere -, un om care nu se lasa intimidat."""""245. Prof. dr. Anca Buzoianu 15/10/2011 14:59 »» Prof. Astarastoae este pentru mine un model de verticalitate, un reformator si un ctitor."""""303. prof.dr. Voichita Mogos 16/10/2011 13:40 »» Rectorul nostru este un om inteligent, integru si corect. """"""369. Dumi Branisteanu 15/10/2011 19:01 »» In statul putinist Rrumunica se aplica principiul dublului standard. Probitatea morala se castiga la manele cu Bercea Mondialul, dupa ce am parcat la Dali (parcare, nu pictor) si am aprins o lumanare la mormantul Flotei. """""430. Costea Ioan 15/10/2011 20:08 »» Cred cu tarie in nevinovatia domnului Rector Prof. Dr. Vasile Astarastoaie. """"" ."" Duminica, 01 Februarie 2015, 09:52 """"479. Lucian Burlea 15/10/2011 20:59 »» Semnez aceasta petitie din respect pentru UMF-Iasi si pentru toti colegii mei, din respectul si increderea cu care ii creditez pe sefii acestei intitutii."""""597. GRIGORAS CRISTINA 15/10/2011 23:37 »» un om de o tinuta morala deosebita,un suflet deosebit,o persoana care a intins o mana de ajutor oricui a cerut-o si care a luptat mereu pentru dreptate si adevar de fiecare data neconditionat"""""
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai spuneti lozinci (Vineri, 6 februarie 2015, 2:09)

      dinUMF [anonim] i-a raspuns lui petitia pentru Astarastoae

      doamna Vulpoi, oare tinuta morala deosebita il face pe dl Astarastoae sa defileze cu amanta sa, Mihaela Vicol, o persoana vulgara si slab pregatita? Pe care a facut-o conferentiar?
      sau tot aceasta tinuta l-a facut sa falsifice chiar in aceasta sesiune examene de admitere in posturi didactice (vreti detalii, vi le dau!)
  • +7 (9 voturi)    
    ultima parte (Joi, 5 februarie 2015, 19:02)

    petitia pentru Astarastoae [anonim]

    """733. Diana Cimpoesu 16/10/2011 10:23 »» Sustin petitia colegilor. Consider ca dl Astarastoae este o personalitate medicinii romanesti si invatamantului medical universitar iesean si national. """""770. Cepoi Vasile 16/10/2011 11:54 »» Daca lupta anticoruptie este indreptata impotriva unor OAMENI precum DOMNUL PROFESOR ASTARASTOAIE inseamana ca adevaratii corupti pot dormi linistiti! """""847. Petru Cianga 16/10/2011 12:57 »»mi-e greu sa inteleg rostul si beneficiile acestui adevarat pogrom mediatic, care dureaza de atatia ani si tinteste, in mod nediscriminatoriu, intreg corpul medical. """".............si tot asa unii continua sa abereze despre calitatile morale si academice ale lui Oaie."""""

    Acesta este doar o mica parte din delirul laudativ la adresa acestui personaj. Iti vine sa crezi si te face sa crezi, daca nu ai stii despre cine este vorba, ca DNA-ul are ca scop denigrarea personalitatilor romanesti si nu bagarea la inchisoare a coruptilor.
    Deci, DNA nu va opriti, sunt multe de facut in sistemul universitar medical.
    • +6 (8 voturi)    
      mafia e foarte mare (Joi, 5 februarie 2015, 19:36)

      Andi [anonim] i-a raspuns lui petitia pentru Astarastoae

      Da, mafia e foarte mare, Astarastoae are multi admiratori si multi care i-ar lua locul imediat,se vede dupa maldarul de sustineri.
      Oamenii astia chiar nu au nici o rusine? Este bine cunoscut in mediul universitar ca acest individ e nul, i se spune rectoul maculatura pt ca in urma clasamentului facut de AdAstra s-a vazut ca are un H-indice de 1! Numai niste natarai pot sa laude o nulitate ca asta. Cum poti sa-l consideri victima politica atunci cand el e doar un corupt de duzina, care umbla dupa bani? Cum poate sa constituie el un exemplu pt alti colegi cand promoveaza toate mediocritatile si toti spagarii, de exemplu pe Parudadru, profesorul sex? Intreb din nou: oamenii astia nu au chiar nici o rusine, pentru niste avantaje materiale isi calca demnitatea in picioare si se asociaza cu un corupt? Sunt totusi universitari, multi dintre ei foarte slabi, dar totusi, universitari si medici. Chiar sa ajungi sa te milogesti la acest individ ca sa-ti poti face o cariera?
  • +7 (9 voturi)    
    vesnica pomenire (Joi, 5 februarie 2015, 19:02)

    Cypress [anonim]

    Eu cred ca Vasile Astarastoaie a fost pe fir cand Mircea Geoana, dupa ce terminase Facultatea de Mecanica din Bucuresti, si a fost facut sef de santier la un santier din nordul Bucurestilor, a spus Elenei Ceausescu ca ar fi bine sa se faca o jurisprudenta erotica pentru muncitorii din santier, care munceau din greu si seara obositi mai facea si ei o partida de sex ( cum zicea sf. Paul, ca din cand in cand sa fie impreuna barbatul cu femeia ca sa nu ii ispiteasca demonii ) si astfel a dobandit ungerea de a face jurisprudenta la seral la Facultatea de Drept din Bucuresti. Dar atunci, la acea discutie dintre Mircea Geoana si Elena Ceausescu era de fata si Iliescu, iar acesta l-a aprostofat si i-a zis prostanacule, pentru ca zicea ca daca muncitorii au deviatii sexuale si nu fac jurisprudenta, imediat viseaza ca sunt pe buza unei prapastii si ca cad de acolo in prapastia erotica a Zgripturoiului, si de acolo iarasi se vad pe buza prapastiei si iarasi cad in prapastie ca un vis sisific, precizandu-i lui Geoana ca acest perpetuu mobile erotic si sisific este de neoprit, si numai libertatea absoluta, libertinismul burgheziei rosie mai regleaza ca in junga asemenea deznodamant. Ei bine, atunci pe faza a fost si Vasile Astaratoaie care are un ciudat nume similar cu demonul hitit Astarte, cel care racolase pe Bathsheba lui David cu gandul ca aceasta trebuie sa cotizeze vindecarea de tip Samaritan Milostiv cu vin din rodiile ei si ulei adamic din pielea ei. Eu cred ca in realitate acest lucru l-a promovat in ierarhia lui Iliescu, dar David i-a spus lui Urie vesnica pomenire, cum facea Tepes Voda unei rudenii fraticide de a lui, cand un episcop canta prohodul rudei adulterine. Trimite-ti-l la armele doctrinei lui, ca sa le justifice sau nu, ca sa isi pastreze iconomatul sau nu, ca sa vedeti daca se descurca, ca se pare ca furia de asupra lui s-a abatut asupra lui Dumitru Paduraru, care nu era de acord cu asociatia lui Iliescu si Astarastoaie pe temeiul denumirii prostanacule. D
    • +2 (4 voturi)    
      Rectorul nu poate fi nici mai rau si nici mai (Joi, 5 februarie 2015, 21:25)

      Nume [anonim] i-a raspuns lui Cypress

      cinstit decat Universitatea pe care o conduce!!
      Rectorul este emblema unei universitatI!!

      Rectorul este produsul si simbolul corpului profesoral!! Nu Astarastoie are o problema ci o UNIVERSITATE!!
  • +5 (7 voturi)    
    prima parte (Joi, 5 februarie 2015, 19:11)

    petitie Astarastoae [anonim]

    Imi cer scuze, am ratat postarea primii parti a trilogiei laudative la adresa lui Astarastoae, in care explicam ca aceasta petitia de sustinere a lui Astarastoae -accesibila tuturor- a aparut in 2011 cand a fost prima oara dus la DNA in urma afacerilor cu fondurile europene. Se vede ca omul nu e singur, ca sunt multi in spatele lui care l-au sustinut pana a distruge complet imaginea UMF-ului si ca acestia trebuie cunoscuti. Petitia este la adresa

    petitieonline.net/petitie/probitate_si_adevar-p55378054.html
    si gasiti acolo toate laudele gretoase cu care este gratulat Astarastoae incat ramai cu gura cascata in fata atator elogii, crezand ca ai de-a face cu marea personalitate a medicinii romanesti, nu cu un profitor al sistemului, rectorul maculatura, Ghita Pristanda si omul-7 salarii.


    """67. Răzvan Constantinescu 17/10/2011 03:36 »» Oameni cu care ne mândrim sunt terfeliţi de către uneltele analfabete ale neoproletcultismului facistoid în scopul de a ne pierde reperele morale şi, în final, speranţa. Nouă când ne va veni rândul? " "63. Dr. Radu Iliescu 14/10/2011 23:44 »» Am hotarat sa imi desfasor cariera academica in Romania, la UMF Iasi, dupa 10 ani in Europa vestica si SUA, convins de reformele Profesorului Vasile Astarastoae. Semnez aceasta petitie cu convingerea ca reformele si promotorul lor, Profesorul Vasile Astarastoae, nu pot fi oprite de interese meschine. " "195. Dr. Chiriac Rodica 16/10/2011 20:28 »» Nu sunt de acord cu procedurile DNA " """"205.
    • +3 (5 voturi)    
      n-ai ratat postarea primei parti! (Joi, 5 februarie 2015, 19:51)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui petitie Astarastoae

      N-ai rata-o dar a aparut mai tarziu.Si eu tot ultimele doua parti am citit intai si nu intelegeam exact despre ce e vorba. Multumesc pt efortul de a scrie acele comentarii si pt tot ce ai povestit. Pt multi din afara orasului Iasi situatie nu e prea clara, chiar nu imi imaginam ca rectorul asta are atatia admiratori. E bine de stiut care e situatia.
      Bravo DNA!
    • +3 (5 voturi)    
      OPINIE (Joi, 5 februarie 2015, 20:15)

      MIHAI POPA [anonim] i-a raspuns lui petitie Astarastoae

      D-l dr. Radu Iliescu ne spune cum a venit in Romania dupa o cariera stralucita in vest si pentru asta ii multumesc. In momentul in care ne spune ce merite are dr. Astarastoae imi dau seama ca nefiind in tara nu prea este la curent cu sutele de cazuri in care romanii au murit cu zile in spitale romanesti iar d-l Astarastoae ne spunea cat de nevinovati sunt medicii(de fiecare data). Probabil ca d-l Iliescu nu realizeaza ca multi medici (nu toti) din Romania au comis greseli impardonabile datorita carora au murit oameni (inclusiv copii) cu zile. Faptul ca sistemul sanitar este in colaps il stim cu totii dar asa cum exista si preoti dedicati profesiei asa sunt si medici dedicati pacientilor. Deci s-ar putea un pic mai mult. RESPECT PENTRU MEDICII ADEVARATI.... AVEM INCA DESTUI...
      • 0 (4 voturi)    
        adevarul e altul (Joi, 5 februarie 2015, 20:44)

        Carl [anonim] i-a raspuns lui MIHAI POPA

        Cam toti tinerii care nu reusesc sa-si gasesaca o pozitie permanenta in alte tari se intorc dupa studii si declara ca au venit sa faca si sa dreaga in tara. Domnul Iliescu nu a lasat nici o cariera stralucita in strainatate, doar si-a facut diverse studii pe ici pe colo si dupa ce s-a terminat cu bursele, neavand nimic acolo s-a intors in tara. Cv-ului dansului e clar: nu a avut niciodata o pozitie permanenta in strainatate, deci nici nu a avut ce sa lase acolo, decat in mintea dansului, ca sa i se para mai usoara intoarcerea acasa si sa impresioneze. Deci, totul trebuie inteles in contextul acela: un tanar fara nici o alta alternativa care se pleaca in fata unuia ca Astarastoae ca sa aiba un post intr-o Universitate din tara. In cazul dansului, nu numai ca-l lauda pe Astarastoae sau pe lauda si pe sine.
      • +3 (5 voturi)    
        atentie totusi... (Joi, 5 februarie 2015, 22:08)

        Emti [anonim] i-a raspuns lui MIHAI POPA

        Iliescu asta nu e chiar tinerelul naiv care s-a intors sa munceasca pt facultatea unde si-a facut doctoratul. A terminat facultatea in 2001, aplecat cu diverse burse si pina s-a intors la Iasi in 2010 era doar asistent universitar. Si atunci s-a produs miracolul de la UMF Iasi unde universitarii cresc in 2 ani cat altii in 15-20, omul a ajuns imediat conferentiar si prorector. In doi ani! Deci de la un pirlit de neica nimeni ajungi in 2 ani prorector, e ceva, nu?
  • +5 (7 voturi)    
    sistemull sanitar (Joi, 5 februarie 2015, 19:59)

    Romeo C. Dumitrescu [anonim]

    Cea ce se intampla la noi in sistemul sanitar este un genocid impotriva acestui popor. Sistemul este condus de politicieni si de somitati medicale, care au format o mafie masonică și interpartinica. Imi pun fireasca intrebare cum medicii si ma refer la medicii generatiei 1970 si mai tineri, au putut sa accepte in fruntea Colegiului Medicilor din Romania un medic care a deschis tarabă în templul sacru al medicinei, ma refer la Dr.Astarastoae. Daca se repuneau instituliile si legislatia dinainte de 1944, asemene lucruri nu se intamplau. Daca dorim o reforma reala in sistem, trebuie sa militam toti pentru repunerea in drepturi a acestei legislatiei si acestor prestigioase institutii, ma refer in primul rand la Eforia Spitalelor Civile.
  • +2 (4 voturi)    
    vasile (Joi, 5 februarie 2015, 20:45)

    anila [anonim]

    totul se plateste in viata
  • +2 (4 voturi)    
    In sfarsit! (Joi, 5 februarie 2015, 21:06)

    Doc [anonim]

    Ar trebui sa ramana pe veci dupa gratii pentru lipsa de reactie la situatia dezastruoasa a medicilor din Romania! Un escroc ordinar ce arunca inca o umbra (de multe ori nemeritata) asupra probitatii corpului medical. La Multi Ani! (cu executare)
  • +5 (7 voturi)    
    scrisoare naiva pt conducerea UMF Iasi (Joi, 5 februarie 2015, 21:12)

    de ce as fi un student cinstit, domnule rector? [anonim]

    L-am citit la un articol din Ziarul de Iasi despre profesorii spagari si mi-a plaut foarte mult. Arata gradul de coruptie generalizata din UMF.

    "De ce as fi un student cinstit?" Mult stimata si iubita conducere umefista, Imi cereti mie, un student oarecare al universitatii sa fiu cinstit, corect, sa nu dau spaga profesorilor, sa invat serios ca sa devin un medic competent cu respect pentru pacienti. Dar de ce as face toate acestea lucruri daca poti sa ajungi pana la inaltele functii de decan si rector cu realizari numite maculatura? Domnul rector e numit Ghita Pristanda si rectorul-maculatura si asta nu-l impiedica sa fie adulat si admirat de colegii sai. Eu de ce sa invat daca se poate sa ajungi rector si decan, fiind agramat iar cu 3 articole ISI ajungi decana-vorba vine ca si alea sunt mizerabile? De ce imi cereti sa invat serios daca ajungi cadru didactic in UMF dupa ce ai ratat rezidentiatul de cateva ori, vezi cazurile fiicei lui Burlea si fiului lui Onofriescu, distinsi profesori ai universitatii noastre? De ce sa ma stresez sa fiu corect si sa respect pacientii, daca domnul profesor universitar Branisteanu, patron de policlinica privata "de elita" Profesmed trateaza pacientii cu fundul, trimitandu-i la Sf Spiridon dupa ce au platit consultatia privata si pe cei din Sf Spiriron tinandu-i la usa, ca doctorii sa-i consulte intai pe cei cu bani, si toate astea in timpul programului de lucru din spital? Eu de ce as face altfel? De ce-mi cereti sa am incredere in conducerea universitatii cand Drugus, Ciureanu, Azoicai, Pieptu si chiar domnul rector au fost toti ridicati cu duba si dusi la DNA? Sunt tot in functiile de conducere, o duc foarte bine, ba Pieptu si-a adus si fiul in UMF si sfideaza legile tarii si hotararile judecatoresti, iar colegii, domnii si doamnele profesori universitari le inalta osanale si ii considera niste elemente de baza ale UMF-ului nostru? "
  • +4 (6 voturi)    
    scrisoare naiva pt conducerea UMF Iasi (Joi, 5 februarie 2015, 21:14)

    de ce as fi un student cinstit, domnule rector?? [anonim]

    Urmarea: "De ce cereti sa fiu cinstit cand domnul Paduraru, da, exact dansul, a fost acuzat de plagiat in lucrarea de doctorat si toata lumea a inchis ochii? Si nu e singurul caz de plagiat, au mai fost si alte acuzatii, la toate s-au inchis ochii. Eu de ce nu as plagia? De ce imi cereti sa fiu un bun medic daca un distins conferentiar din UMF, Socolov, a fost acuzat de malpraxis si nu i s-a intamplat nimic? iar cand are probleme in sala de operatie isi cheama nevasta sau sefu sa-l ajute. Asa o sa fac si eu, care e problema? De ce sa nu iau spaga ca medic, daca doctorul Botez, si el cadru de nadejde al UMF-ului nu se jeneaza sa negocieze cu pacientii pretul unei interventii? De ce, de ce, de ce........de ce as fi cinstit stimata si iubita conducere daca ceea ce am scris mai sus e doar o parte infima din intamplarile umefiste cu profesori universitari care ar trebui sa fie un exemplu pentru mine? Daca sunt exemplu, atunci de ce va mirati ca o sa fac si eu ca ei si de ce imi cereti sa fac exact contrariul? DE CE? ""
  • -2 (2 voturi)    
    La rece (Vineri, 6 februarie 2015, 7:06)

    Marius [anonim]

    E un caz tipic de linșaj mediatic si de concentrare a tunurilor spre un manager public independent, curajos, cu rezultate foarte bune și apreciat de marea majoritate a celor din tagma medicala si de cei care il cunosc.

    Un caz tipic în care vrem sa vedem doar ce e rău, sa exageram imperfecțiunile si nu amintim de reușitele excepționale ale domnului profesor pentru comunitatea medicala.

    Vrem sa avem doar îngeri manageri publici? Oare ei s-ar descurca sa construiască ceva temeinic in hățișul legislativ din Romania?

    Cred ca si pe Iisus sau Eminescu i-ati executa rapid la fel de convinși ca aveți dreptate.

    Si mai e suspect ca majoritatea comentariilor mi se par scrise de doar 1-2 oameni stăpâniți de ura.
    • +1 (1 vot)    
      Parol! (Vineri, 6 februarie 2015, 13:01)

      Ogica [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Domnu' rector, nu știam că aveți cont pe HotNews. :D
    • +1 (1 vot)    
      vorbe aiurea (Vineri, 6 februarie 2015, 17:12)

      Pentru Marius [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Vorbiti ca sa spuneti ceva: Astarastoae e o nulitate stiintifica, un Ghita Pristanda, o persoana cu o educatie precara si cu o inteligenta sub medie. CV-ul lui e public, nimeni nu poate sa conteste aceste adevaruri. Poate fata de femeia de serviciu si de secretare e un intelectual, dar nu trece de acest nivel. A facut din UMF un SRL de familie, unde profesori ca Paduraru se simt la ei acasa sub aripa ocrotitoare a conducerii, unde un doctorat plagiat e ceva normal, cadre universitare care nu resusesc sa ia rezidentiatul e tot normal, concursurile cu dedicatie sunt in fiecare an pentru alesii sai si pupincusrismul e la el acasa. Toti cei din conducere sunt niste neica nimeni universitari, nu e posibil sa ajungi profesor universitar si decan cu 3 articole cotate ISI, si ce ISI, ca madam Azoicai, ba cred ac nu le avea nici pe-alea cand a fost facuta profesor si nici nu e posibil sa te dai in spectacol cu arabi si cadouri. Putina tinuta, ce dracului, e vorba de decanul unei facultati nu de secretara careia ii dai o cutie de bomboane ca sa te bage in biroul sefului!
      Daca asta inseamna "reusite exceptionale" atunci sunteti complet dexazat sau
      de-o prostie atat de mare incat poate chiar sunt resuite pt dv. Eu cred in ultima varianta si va compatimesc pentru prostie, dar mai ales compatimesc studentii care au ghinionul sa va aiba ca profesor, ca doar sunteti in UMF de cunoasteti atat de bine realizarile rectorului maculatura.
      • -1 (1 vot)    
        QED (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 10:18)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Pentru Marius

        Buna ziua,

        Remarc doua lucruri.

        1. Deja m-ati stampilat cu etichete de "complet dexazat " si "prost". Inseamna ca sunteti doar o mașinărie oarba de jigniri si mai cred ca din cauza unor persoane ca dvs restul oamenilor normali nu mai comentează pe forum de teama si dezgust.

        2. DNA zice ca nu a inceput urmarirea penala si totul a fost o dezinformare.
        • 0 (0 voturi)    
          Te înșeli. (Duminică, 8 februarie 2015, 1:17)

          Ogica [utilizator] i-a raspuns lui Marius

          Dragul și mumosul meu ex-rector (sau fan al dânsului), DNA-ul, în modul de față, anchetează.

          http://www.evz.ro/dna-pe-urmele-demisionarului-incompatibil-vasile-astarastoae.html

          Ia mai du-te și imaginează-ți persecuții altundeva. :)

          Toate cele bune!
  • +1 (1 vot)    
    a demisionat (Vineri, 6 februarie 2015, 13:03)

    ovidiu2 [utilizator]

    Se pare că a demisionat: www.ziaruldeiasi.ro/stiri/bomba-vasile-astarastoae-si-a-dat-demisia-din-functia-de-rector-al-umf-iasi--87275.html