Ion Iliescu, intrebat daca redeschiderea dosarului mineriadei din 13-15 iunie 1990 il vizeaza: De ce? Nu

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 5 februarie 2015, 16:02 Actualitate | Esenţial

Ion Iliescu
Foto: Agerpres
Fostul sef de stat Ion Iliescu a declarat joi pentru Mediafax, intrebat daca redeschiderea dosarului mineriadei din 13-15 iunie 1990 il vizeaza, ca nu este cazul. "Am fost contemporan cu evenimentele si am avut niste raspunderi, dar asta (redeschiderea dosarului, n.red.) e cu totul altceva", sustine Iliescu. Presedintele fondator a PSD a mai afirmat ca oricine este liber sa analizeze si sa comenteze evenimentele de atunci si ca nu este nicio problema daca cei interesati sau istoricii se ocupa si de acele momente.

Solicitat sa comenteze redeschiderea dosarului mineriadei din 13-15 iunie 1990 de catre Parchetul instantei supreme, Iliescu a evitat sa se pronunte, precizand ca nu comenteaza acest fapt.

Intrebat daca crede ca redeschiderea acestui dosar il vizeaza in vreun fel sau il va afecta, Iliescu a raspuns: "De ce? Nu. Am fost contemporan cu evenimentele si am avut niste raspunderi, dar asta (redeschiderea dosarului, n.r.) e cu totul altceva".

"Oricine este liber sa analizeze, sa comenteze evenimente traite, mai apropiate, mai indepartate, nu e nicio problema", a adaugat Iliescu.

El a aratat ca in 13-15 iunie 1990 au fost "niste fenomene si niste manifestari" pe care le-a trait si care au constituit "factori perturbatori ai vietii sociale, incepand cu organizarea societatii romanesti".

"Asa ca e firesc ca toti oamenii interesati, istorici, cei care vor sa descifreze sensul evenimentelor, sa se ocupe inclusiv de asemenea momente. Nu e nicio problema", a mai spus Iliescu.

Dosarul mineriadei din 13-15 iunie 1990 a fost redeschis, dupa ce procurorul general al Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie a infirmat rezolutiile de neincepere a urmaririi penale in cazul acelor evenimente, instanta suprema urmand sa hotarasca daca va confirma decizia.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4591 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    mai degraba "De ce nu ? " (Joi, 5 februarie 2015, 15:59)

    Luke1 [utilizator]

    in fine, om vedea ...
  • +8 (10 voturi)    
    Stie moshu (Joi, 5 februarie 2015, 16:17)

    -dorian- [utilizator]

    ca acele crime, la care a fost partas, sunt prescrise, vorbeste de istorici (...), dar o condamnare mica si nevinovata cred ca nu ar strica...
    • +3 (3 voturi)    
      dosarul vizeaza " obligatia statului roman (Joi, 5 februarie 2015, 18:32)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

      de a face derptate victimelor crimelor impotriva umanitatii, indiferent de timpul scurs de la savarsirea acestora."

      Acestea nu au timp de prescriere.
  • +11 (13 voturi)    
    ar fi superb (Joi, 5 februarie 2015, 16:18)

    Cata79 [utilizator]

    cireasa de pe tort,
    sa intre ilici Comunistu la pârnaie, măcar pentru o zi
  • +3 (5 voturi)    
    unde se pune semnul intrebarii ? (Joi, 5 februarie 2015, 16:25)

    capitan [utilizator]

    intrebat daca redeschiderea dosarului mineriadei din 13-15 iunie 1990 il vizeaza, Iliescu a raspuns: "De ce? nu" sau "De ce nu?" Vom afla în zilele care urmeaza.
  • +10 (12 voturi)    
    Abominabil... (Joi, 5 februarie 2015, 16:40)

    hot news [utilizator]

    ... acest MARE criminal al poporului roman!
    Ar merita mai multe vieti de ocna pentru genocid, subminarea economiei nationale si devalizarea avutului national in buzunarele elevilor sai. Atunci, acum si-n pururea vecilor, amin.
    El este cel care a furat revolutia si motivul pentru care suntem acum echivalentul unei tari africane.
    La noi nu s-a putut alege un Vaclav Havel sau un Lech Walesa, desi aveam cu ce sa ne laudam atunci, ca dizidenti loiali si entuziasti. De aceea, Polonia si Cehia sunt revelatiile Europei, pe cand noi, spaima si groaza sa. Pacat de vietile pierdute ale romanilor cinstiti...
    • -8 (10 voturi)    
      o parere sincera (Joi, 5 februarie 2015, 18:03)

      ge_neo [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      A furat revolutia??
      Numai un incompetent poate sa analizeze evenimenetele din trecut cu instrumente moderne de astazi fara sa tina cont de realitatea de atunci. Este singurul om care nu a furat nimic, nu l-au interesat bunurile personale. Tu daca conduceai Romania dupa revolutie crezi ca erai capabil de mai bine? Oare cu un alt conducator mai era in UE si aprope de America? Tu compari Romania cu o tara din Africa?
      • +3 (5 voturi)    
        o părere sinceră?! (Joi, 5 februarie 2015, 18:49)

        JustifyNic [anonim] i-a raspuns lui ge_neo

        ești un animal... si ”mijdet” pe deasupra!
    • +4 (4 voturi)    
      din pacate a fost votat, desi (Joi, 5 februarie 2015, 18:36)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      lumea stia cine e.

      Votantii de atunci nu fac legatura dintre pensia lor de mizerie de acum si stampila din '90, '92 sau irosirea a doua generatii (copiii si nepotii lor), tot datorita aceluiasi vot nenorocit.
  • +5 (7 voturi)    
    Pușcărizarea! (Joi, 5 februarie 2015, 16:42)

    CititorulComentator [utilizator]

    Mai repede, pana nu ajunge langa moaste...
  • +4 (6 voturi)    
    raspuns corect (Joi, 5 februarie 2015, 16:43)

    Captain Obvious [utilizator]

    "De ce nu ?"
  • +6 (8 voturi)    
    Naparca (Joi, 5 februarie 2015, 16:44)

    Pistache [utilizator]

    Mori, Iliescule!
    • +5 (5 voturi)    
      Nu (Joi, 5 februarie 2015, 17:06)

      ChildoftheGrave [utilizator] i-a raspuns lui Pistache

      Nu inca
    • +5 (7 voturi)    
      Nu (Joi, 5 februarie 2015, 17:29)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Pistache

      Sa nu moara. Sa isi ispaseasca pedeapsa si apoi poate sa mai faca ce vrea.
  • +5 (7 voturi)    
    ei ei (Joi, 5 februarie 2015, 17:12)

    ing [anonim]

    ei ei, iliescule, nu fi asa sigur ca e numai pt istorici...
  • +4 (6 voturi)    
    s-a descurcat minerul să ajungă la sediul pnl (Joi, 5 februarie 2015, 17:15)

    visio [anonim]

    a ieșit din mină cu gps-ul în mâna stângă și cu bâta în dinți...cu mâna dreaptă înota!
    hai iliescule la pușcărie!
    • +2 (2 voturi)    
      GPS (Joi, 5 februarie 2015, 19:44)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui visio

      era atunci Ghioaga Pretoriana a Securitatii
  • +5 (7 voturi)    
    Sa -l judecati ca pe Ceausescu ! o ora !!! (Joi, 5 februarie 2015, 18:19)

    andreesanu [utilizator]

    Sa aiba parte de completul lui Ceausescu si sapl judece intr-o ora ,pastrati-ii si lui 2-3 incarcatoare.
  • +3 (3 voturi)    
    corect este (Joi, 5 februarie 2015, 19:27)

    dan63 [utilizator]

    DE CE NU?
  • +3 (3 voturi)    
    adevarul despre sri din diaspora (Joi, 5 februarie 2015, 21:04)

    adela mirela barlea, montreal (teius-alba-iulia) [anonim]

    ADEVARUL DESPRE SRI,

    Adevarul despre SRI din Montreal, trimis de mine BARLEA ADELA MIRELA(teius, alba-iulia) acum stabilita la Montreal!
    Ma numesc Barlea Adela Mirela, Teius, Alba-Iulia, sint la Montreal si vreau sa scrieti adevarul despre SRI, stiu multe si de aceea va scriu sa relatati adevarul!
    adelabarlea@yahoo.ca

    Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca averea dumitale depaseste 25 de milioane de euro?
    Este adevarat domnule general-locotenent ca in anul 2005 ai furat 2.750.000 de euro?
    Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca domnisoara din imagine este amanta unui general de la varful SRI-ului, om cu doi copii acasa, si aceasta a fost singurul criteriu pentru ca s-a urcat in masina celor de la Antitero, in data de 01.12.2014?
    Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca promovarile inSRI se fac in functie de situatia materiala a barbatilor sau cat de dragute sunt angajatele cu generalii de la varf?
    Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca pentru mutarea dintr-un departament in altul se platesc sume cuprinse intre 5.000 si 15.000 de euro?
    Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea
    ca Liviu Mihaiu,dependent de marijuana,si Cristian Tabara, sunt ofiteriacoperiti in cadrul S R I?
    Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca Tabara a fostscapat de dosarul de viol si pedofilie,musa-
    malizare de cea mai joasa speta, tocmai din cauza faptului ca lucreaza in Serviciul Roman de Informatii?
    Este adevarat
    domnule general-locotenent Florian Coldea ca existau probe clare ca Tabara avea inclinatii de pedofil?
    Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca o prezentatoare extrem de cunoscuta de la Antena 3, o vedem seara de seara la televizor, are grad de capitan in cadrul Serviciului Roman de Informatii si-n fiecare seara primeste un dosar-raport despre ce trebuie sa, vorbeasca in emisiune?
    Este adevarat domnule general-locotenent Florian Coldea ca in ziu
  • +3 (3 voturi)    
    Noroc bun ! (Vineri, 6 februarie 2015, 0:02)

    krampus [utilizator]

    Dragi ratoi, stimate camioane, nu e nicio problema, Ilici e contemporan cu noi in meandrele concretului dar in rest e contemporan cu Lenin. Sa-i pregatim un frumos mausoleu din marmura neagra la fantana din Piata Universitatii ca sa vada de acolo in eternitate niste fenomene si niste manifestari interesante dar si urmele panselutelor plantate de toarsii mineri in capetele barbosilor ochelaristi.