VIDEO Klaus Iohannis va media disputa pe legile BigBrother

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 5 februarie 2015, 13:59 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: HotNews / DP
Legile Big Brother vor fi reanalizate la nivelul Consiliului Operativ de Securitate Cibernetica (COSC), la initiativa presedintelui Klaus Iohannis, cu scopul "de a se gasi un echilibru intre respectarea libertatilor individuale si prevenirea terorismului, criminalitatii cibernetice si combaterea coruptiei", potrivit unui comunicat al Administratiei Prezidentiale. Reamintim ca, la inceputul scandalului dintre Curtea Constitutionala si SRI, HotNews.ro a sugerat ca posibila solutie medierea presedintiei.

"Demersul are drept scop depasirea blocajului care se inregistreaza in prezent, punerea in acord cu deciziile Curtii Constitutionale si o mai buna informare a opiniei publice privind masurile in plan legislativ si efectele acestora. Reanalizarea legislatiei in domeniu va include si consultari cu societatea civila, inainte de reinceperea unui nou proces legislativ la nivel parlamentar, participarea reprezentantilor societatii civile fiind indispensabila pentru un demers care sa vina si in intampinarea celor care in trecut si-au exprimat reticenta fata de unele prevederi", potrivit sursei citate.



Procesul de reanalizare ale prevederilor legislative in domeniul accesului la datele de trafic informational si al securitatii informatice va include si intalniri cu reprezentanti ai partidelor parlamentare din comisiile de profil, reprezentanti ai mediului de afaceri si ai celui academic.

Consultarile se vor desfasura in cadrul Comitetului Operativ de Securitate Cibernetica, organism prin care se realizeaza coordonarea unitara a Sistemului National de Securitate Cibernetica. Conducerea COSC este asigurata de un presedinte (consilierul prezidential pentru probleme de securitate nationala) si de un vicepresedinte (consilierul prim-ministrului pe probleme de securitate nationala). Coordonatorul tehnic al COSC este Serviciul Roman de Informatii.

In luna ianuarie, Curtea Constitutionala a respins Legea Securitatii Cibernetice, in ansamblu ei, dupa ce a constatat ca legea nu excludea accesarea datelor personale si deschidea posibilitatea unor abuzuri din partea autoritatilor, ca accesul se putea face fara mandat judecatoresc, lipsind garantia unei protectii a datelor impotriva riscurilor de abuz si incalcand astfel drepturile fundamentale la viata intima, familiala si privata si a secretului corespondentei si ca SRI nu ar trebui sa fie autoritatea nationala in domeniul securitatii cibernetice.

In plus, legea facea trimiteri catre acte administrative, cu o forta juridica inferioara, nu reglementa posibilitatea subiectilor carora le era destinata legea de a contesta in justitie actele administrative si incalca si principiul separatiei puterilor in stat.

La sfarsitul lunii ianuarie, directorul SRI de la acel moment, George Maior, a lansat un atac impotriva Curtii Constitutionale, declarand ca exista o raspundere morala "undeva in stat" in legatura cu securitatea cetatenilor si va sti catre cine sa arate cu degetul in cazul unei catastrofe.

Maior a reiterat atunci ideea unul vid legislativ creat de decizia Curtii Constitutionale de a respinge proiectele de lege, in ciuda faptului ca Augustin Zegrean, seful CCR, explicase cu doua zile in urma motivatiile Curtii si denuntase public presiuni din partea SRI.

La doua zile dupa publicarea interviului in care facea aceste declaratii, George Maior si-a dat demisia de la conducerea SRI.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4155 vizualizari

  • -2 (18 voturi)    
    NU ESTE NORMAL... (Joi, 5 februarie 2015, 14:10)

    Johanis [utilizator]

    SA POTI OBTINE O CARTELA TELEFONICA, CU NUMAR ALOCAT, fara a-ti declara identitatea.
    Romania nu poate deveni raiul terorirsmului.
    De ce sa ai nevoie de o cartela fara sa se stie cui apartine acel numar?
    De ce sa cerem datele utilizatorilor de arme letale?
    La fel trebuie tratata si problema convorbirilor, mesajelor, e-mailurilor. Sa nu ajungem sa regretam faptul ca multi doresc atata "intimitate"!
    • +10 (22 voturi)    
      Pai nu pui bine problema (Joi, 5 februarie 2015, 14:39)

      Louis [anonim] i-a raspuns lui Johanis

      Ca cetatean, beneficiez de prezumtia de nevinovatie. Deci nu trebuie sa dovedesc de ce am nevoie de intimitate, ci altcineva trebuie sa demonstreze de ce nu am dreptul la ea.

      Dupa logica ta, de ce sa nu am si o camera de filmat in propria casa prin care autoritatile sa vada tot ce fac?
      • +1 (13 voturi)    
        SUNT MII DE CARTELE (Joi, 5 februarie 2015, 15:18)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Louis

        NU NEMERE ROMANESTI lolosite in alte tari, unele chiar pt terorism. Daca la scoala copilului dvs, cu ajutorul unor cartele romanesti, ar exista un atentat sau o luare de ostateci, cu siguranta, gandirea ar fi alta. De ce sa tratam, cand putem sa prevenim. In nicio tara civilizata nu poti cumpara o cartele cu numar fara a prezenta un document de identitate.
        O camera in dormitor iti tulbura intimitatea, dar nu cred ca exista vreun motiv pt care sa nu-ti divulgi identitatea cand ai nevoie de un mijloc de comunicare. Chiar este si discriminare intre cei cu abonament si cei care prefera cartela reincarcabila.
        • +7 (11 voturi)    
          elucubrant (Joi, 5 februarie 2015, 15:40)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui Johanis

          Aceasta lege nu are nimic de-a face cu cumparatul cartelei de la colt. Asta e doar praful in ochi.
          Inseamna cu mult mai mult si pe scurt, inseamna renuntarea de buna voie la libertatile asigurate prin constitutie (da, zis libertatile, pentru ca daca ti se incalca si doar una, e deja suficient). Inseamna ca daca o insitutie de profil te declara posibil "terorist", pe motive mai mult sau mai putin obiective, sa se scoata tot dosarul despre tine (pe care probabil nici nu stiai ca-l ai) si sa se inceapa "reeducarea" ta...
          Treziti-va, asta nu e democratie, e totalitarism...
          NU e nimic de dezbatut despre aceasta lege.
        • +2 (2 voturi)    
          nu zau !f (Joi, 5 februarie 2015, 17:44)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

          stii care e tzinta principala a terorizmului, de toate culorile si religiile ?
          stii unde s'a intamplat 9/11 ?~

          in sua nu'ti cere nimeni buletinul.
          si stii dece ?
          pentru ca nu exista buletine de identiate.

          poti cumpara un telefon si cartela la orice pravalie de electronice sau chiosccurile de incarcat cartela.

          si totusi, atentatelel teroriste sunt din ce in ce mai rare.
          si nu e nici atata paranoia.
          acolo, organelle pot lupta impotriva terorizmului, fara sa incalce privacy.

          iar ce'a zis snowden ref nsa, n'are aplicatie la telefoane private.
          nimeni nu poate asculta telefoane private fara aprobarea unui judecator.
          orice judecator, stie ca principala sa misiune este sa apere drepturile civile.

          usuratatea vine de la faptul ca au posibilitati foarte mari, pentru localizarea unui telefon. in timp real.
          tehnologia, satelitii ajuta guvernul sa nu se implice in incalcarea drepturilor civile ale populatiei.

          sri are contracte cu ghitza, pt. utilare cu mijloace electronice. :)
          sri e stat in stat. are companii, hoteluri, spitale.
          apropos, spitalul militar central este cu mult deposit de cel al sri, de la balotesti.
          sri face afaceri...
        • 0 (0 voturi)    
          credinta@hotmail.com (Joi, 5 februarie 2015, 21:50)

          Sorin Matei [anonim] i-a raspuns lui Johanis

          Atunci sa cumparam si cutitele numai cu buletinul deoarece poti sa tai paine sau poti sa omori oameni . Atunci sa cumparam computere doar cu buletinul nu cumva sa facem infractiuni informatice ... etc adica PREZUMTIE DE VINOVATIE
      • +2 (10 voturi)    
        nu-i chiar asha (Joi, 5 februarie 2015, 15:36)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Louis

        Cum pot trai cu intimitatea violata detinatorii de abonamente, asha pot trai si cei cu cartele.

        E suficient ca urmarirea/scultarea sa se faca doar in baza unui mandat judecatoresc, ascunderea identitatii nu vad la ce ar ajuta.
        • 0 (0 voturi)    
          ascuderea identitatii... (Joi, 5 februarie 2015, 21:43)

          _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          ..este estenta dreptului la intimitate.
          Faptul ca unii renunta la anonimitate e tine de propria lor decizie. Cateodata, si pentru o parte dintre noi e un lucru bun.
          Ba mai mult daca numele meu cu abonament nu e in cartea de telefon (ar trebui ca SRI si procuratura sa se prezinte cu mandat la Orange ca sa primeasca asocierea intre nume si numar. Fatptul ca SRI stie deja numatul de telefon pentru care platesc eu abonamentul (si asta fara mandat de la judecator) este in sine un abuz. Legea care stabileste asta ar trebui modificata
          • 0 (0 voturi)    
            Pai de unde stii ca stie (Vineri, 6 februarie 2015, 9:25)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

            De unde stii tu ca SRI stie numarul tau de telefon? Crezi ca alte lucruri mai bune n-are de facut? SRI gaseste rapid numerele de telefon ale celor din categoriile tinta: teroristi, crima organizata, droguri, trafic de arme, trafic de persoane, etc. Astia-s publicul tinta, nu tu si cu prietenii tai. Pe voi va monitorizeaza google, facebook, twiter etc, ca sa va afle preferitele de consum si sa directioneze reclame relevante catre terminalele voastre. SRI se ocupa de alte domenii.
    • +8 (14 voturi)    
      asd.kc as.dk (Joi, 5 februarie 2015, 14:45)

      milud [anonim] i-a raspuns lui Johanis

      De ce nu vrem sa aratam buletinul cind cumparam o cartela ? Simplu: pentru ca nu avem voie !

      Datele personale confidentiale se arata doar persoanelor autorizate sa manipuleze astfel de date, altfel ne trezim ca am subscris la cine stie ce minune.
      Au chioscurile de ziare, magazinele de telefoane , supermarket-urile si alte locuri unde se vind cartele PrePayed personal abilitat pentru manipularea datelor personale confidentiale ? De abia au institutiile, ca orice patzachina de la ghiseu nu poate sa-ti inregistreze plata facturii pina nu ii dai CNP-ul.
      Si atunci pe mina cui dam noi date persoanle cuprinse in buletin ? Despre asta e vorba, desteptilor si nu de ce secrete am avea noi de ascuns de baietii aia cu ochi albastrii-veston.

      Sa puna mina sa invete si alte tehnici de combatere a criminalitatii , nu doar sa asculte pe la usi si pe la telefon !
    • 0 (0 voturi)    
      "normalul" si libertatile (Joi, 5 februarie 2015, 21:30)

      _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Acum 50 de ani nu exista telefon cu cartela" insa existau carti postale. Care, o data timbrate, se puteau trimite catre orice destinatar fara a-ti declara identitatea. Securitatea de pe vremea aia nu s-a gandit sa oblige expeditorul sa-si declare identitatea. Ar fi fost prea intruziva.
      La limita "teroristii" se vor intoarce inapoi la carti postale in loc de cartele telefonice...
      Un telefon e un telefon si nu o "arma letala". Desi o arma letala poate fi folosita pentru comunicare si un telefon pentru a ucide pe cineva e fara sens sa pui semn de egalitate intre ele...
      Vreu un telefon de gay: sa pot sa-l sun amanta de cate ori vreau sa... <private stuff>. Se impaca dorinta mea cu dreptul meu la intimitate si cu siguranta nationala?
      Intr-o lume paralela n-ar mai fi nevoie de judecatori: Procurorii sunt cei care cunosc cel mai bine cazul deci ei sunt cei mai in masura sa emita un verdict: vinovatul este condamnat sau suspectul este de ajuns de suspect pentru a i sa inlatura dreptul la intimitate si deci e e aprobat mandatul de ascultare a tuturor telefoanelor de pe linga el (chiar si alea fara nume atasat). Lumea aia paralela se reduce curand la stapanul decide orice si el are prin definite dreptate.
      Lumea in care traim noi se supune la forme compelxe de control intre divesrse entitati si asta pentru a garanta libertatile individuale si nu limitarea lor.
      Orice actiune a unui procuror care imi limiteaza drepturile (dreptul la intimitate in particular) poate fi facute si acum: trebuie doar convins un judecator.
      Argumentul cu "urgenta" nu se justifica. Exista (sau ar trebui inventata) ideea de judecator de serviciu care sa aprobe in regim de maxima urgenta (la limita apasand o tasta) limitatea libertatilor mele si sa poata dispune ulterior distrugerea probelor obtinute in mod nejustificat.
  • +7 (13 voturi)    
    comentariu (Joi, 5 februarie 2015, 14:23)

    Jupanu1970 [anonim]

    legea este neconstitutionala. Ad decis curtea constiutionala. Period !
    - Este o aberatie sa intre in discutie o astfel de lege in Romania. Am fost aspru pedepsiti de securistii precedenti ...ce I ar opri pe astia noi sa ne santajeze ?
    PArlamentul are obligatia sa respinga orice tentative de astfel de lege.

    Un antisecurist convins din diaspora.
    • +3 (7 voturi)    
      Cu ce sa te santajeze? (Joi, 5 februarie 2015, 15:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

      Adicatelea daca ai abonament in loc de cartela esti mai santajabil? Sau ai impresia ca daca SRI isi pune mintea cu tine ii e greu sa afle ca o anumita cartela e a ta?

      Mie mi se pare suficienta ascultarea sau urmarirea doar cu mandat de la judecator. Nu vad cu ce ma incurca faptul ca in spatele telefonului meu exista un nume.
  • +9 (17 voturi)    
    Statul Islamic Romania (Joi, 5 februarie 2015, 14:39)

    milud [anonim]

    De ce mediere mai poate fi vorba cind CCR s-a pronuntat si le-a dat cu mucii in fasole ? Baietii astia ar trebui sa invete sa-si faca treaba in conditii de democratie sau sa plece pe la casele lor !

    Daca incepem sa restringem drepturile constitutionale, fie si de de frica teroristilor, atunci cu ce sintem mai buni ca ei ?

    Drepturile cetatenenesti pot fi restrinse doar in cazul unei amenintari CONCRETE, pe termen LIMITAT si cu dreapta DESPAGUBIRE . In legea lor e vorba despre asa-ceva ? Atunci despre ce vorbim ? Ce mediem, un stat totalitarist ?

    Pai, sa trecem la Statul Islamic cu totii, macar aia au o lege de inspiratie divina pe care n-o mai negociaza nimeni !!!
    • +1 (3 voturi)    
      aberatie (Joi, 5 februarie 2015, 15:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui milud

      Drepturile cetatenenesti pot fi restrinse doar in cazul unei amenintari CONCRETE, pe termen LIMITAT si cu dreapta DESPAGUBIRE

      Pai daca dreptul se restringe tuturor cine plateste despagubirea? Mos Craciun? Nu tot noi?

      Iar de la obligativitatea declararii proprietarului unei cartele preplatite pina la totalitarism e cale lunga. N-am auzit vrun proprietar de abonament de mobil care sa se plinga de totalitarism.
  • +5 (7 voturi)    
    este primul test adevarat (Joi, 5 februarie 2015, 14:50)

    scepticu [utilizator]

    referitor la promisiunea "Fapte, nu vorbe".
    Mai e un aspect de vazut: daca face, pentru cine face? -> Noi prostimea sau ei 'elita'.
  • -2 (4 voturi)    
    presedintele republicii (Joi, 5 februarie 2015, 15:27)

    capatu` satului [anonim]

    medierea - presupune preantampinarea sau stingerea unui conflict;
    CCR nu este in conflict cu nimeni;
    palavramentu` , serviciile si restu` sunt clar in conflict cu lejea fundamentala si garantiile conferite de tratatele si pactele privitoare la drepturile omului;

    ca sa mediezi trebuie sa ai un obiect asupra caruia poarta medierea; nu poti sa mediezi o fapta necostitutionala ca asa vrea muschiu` nu stiu cui din servicii.
    Romania lucrului bine facut trebuie sa fie intai o tara a suprematiei lejii si nu a intereselor serviciilor. punct.
    • -1 (1 vot)    
      N-ai inteles nimic (Joi, 5 februarie 2015, 20:02)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui capatu` satului

      Dezbaterea consta in a imbunatati legislatia propusa de SRI astfel incat ea sa nu violeze libertatile individuale si sa nu mai fie neconstitutionala. Nu se dezbate legea in forma propusa de SRI, ci modificarile care ar trebui aduse ei. Nu a zis nimeni ca ignora decizia CCR.
  • +6 (6 voturi)    
    nu stiti tot din lege, sunt multe aberatii (Joi, 5 februarie 2015, 15:38)

    j [anonim]

    In gandul scrie: "toate firmele care deţin „infrastructuri cibernetice” (de la calculatoare la reţele) sunt obligate să şi le securizeze pe banii lor, prin firme autorizate de SRI." Conform: http://www.gandul.info/stiri/legile-big-brother-pe-intelesul-tuturor-cum-a-vrut-sri-sa-devina-o-superputere-si-momentul-in-care-george-maior-s-a-lovit-de-daniel-morar-13789145

    Legea adauga birocratie, costuri suplimentare pentru economie(daca toate chioscurile platesc preferatilor SRI contracte de genul asta), posibil multa mita spre sefii SRI ca sa acrediteze firme. Nu cred ca sefii SRI s-au gandit vreo clipa la siguranta cuiva, cand au bagat prevederi din astea "ascunse" prin lege. E limpede ca e vorba de bani si nu de siguranta cuiva.
  • -3 (3 voturi)    
    mda (Joi, 5 februarie 2015, 15:50)

    X [anonim]

    Mediere...sigur.
    E totl decis dinainte. Restul e show. Si dezinformare.
    Dragi redactori, daca vreti sa vorbiti deschis, de ce nu ati lasa comentarii pentru aici: www.hotnews.ro/stiri-esential-19281714-isteria-anti-vaccin-face-primele-victime.htm
    Pentru ca nu aveti curaj.Ca si politicienii nostri. Sunteti la ordin si atat.
  • +2 (6 voturi)    
    Mda (Joi, 5 februarie 2015, 15:52)

    HP [utilizator]

    Sunt doua problematici total diferite.

    a) identitatea obligata a cumparatorilor de cartele - o idee excelenta.
    La fel cum iti dai numele cand faci un contract, la fel sa fie si la cartela, ca atunci cand se urmaresc numerele de telefon in dosare penale, sa apara numele celor ce au sunat de pe ele.
    In majoritatea tarilor europene e obligatoriu sa completezi un formular cu numele si datele de buletin cand cumperi o cartela prepay.

    b) urmarirea traficului de date electronic si telefonic de catre SRI sau alte structuri - mi se pare rezonabil, dar DOAR CU ACCEPTUL judecatorului de caz. Adica cu mandat.

    c) sa ne demonstreze SRI ca utilizand supravegherea extinsa, oriunde in lume, s-au putut preveni atentatele. Nu iti poti acoperi incompetenta sub scuza ca n-ai fost destul de freaky stalker.
    • 0 (4 voturi)    
      ... (Joi, 5 februarie 2015, 16:43)

      Relativ neutru [anonim] i-a raspuns lui HP

      Majoritatea aia de tari europene de care vorbesti e de 6 din 28 in UE. Ironic, Franta e una din ele. Ca si in cazul 9/11, nu informatiile au lipsit ci competenta. Si tot ca in cazul 9/11, serviciile profita de ocazie pentru bugete mai mari si puteri sporite.
    • -1 (1 vot)    
      . (Joi, 5 februarie 2015, 22:01)

      _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Dreptul la intimitate presunune ca orice contract priveste doar partile contractante. Cand fac un contract nu dau nemele catre SRI ce catre cealalta parte contracanta
      Cand fac un abonament (la curent electric de exemplu) furnizorul de servicii are nevoie de numele meu pentru buna desfasuare a contractului dintre noi.
      Cand cumpar doua paini in loc de una nu trebuie sa dau lamuriri nimanui: Am platit doua paini am primit doua paini.
      Cand SRI are nevoie sa afle totul despre mine sa aduca mandat si o sa obtina date despre mine. La limita, o sa gaseasca si amprentele de pe banii cu care am cumparat cele doua paini ca sa evit plata cu cardul.
      La obiect: atat timp cat un numarul meu de telefon cu cartela este prezent intr-un dosar penal lucrurile pot fi cat se poate de simple: primesc "mandat de aducere prin SMS". Si ma duc singur sa declar ce si cum. Printre altele imi declar si identitatea.
      • +1 (1 vot)    
        Sigur (Vineri, 6 februarie 2015, 9:54)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

        Pentru ca cineva care a ucis, dat in cap, furat, corupt, dat mita, etc - atunci cand va primi un SMS de genul "hey, suntem SRI, sau DNA, veniti la audieri" - tot o sa se screama sa ajunga.

        Dreptul la intimitate nu te absolva de posibilele incidente penale.
        • -1 (1 vot)    
          Invers (Vineri, 6 februarie 2015, 18:43)

          _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui HP

          In schimb, cu noua lege SRI o sa stie imdeiat ca teleonul ala cu cartela implicat in cazul ala "de dat in cap si de dat mita" apartine unui votant din Teleorman mort de acum 3 ani. Pentru un astfel de ajutor in ancheta merita sa trecem peste chesii marunte precum liberatea..
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns (Joi, 5 februarie 2015, 20:38)

    Irina [anonim]

    Nu uitati ca Presedintele Klaus Iohannis are un consultant in probleme de drept constitutional. O somitate in materie !
  • 0 (0 voturi)    
    SRI=Terorism securist (Joi, 5 februarie 2015, 22:11)

    SanzianaBarbosu [anonim]

    Decocamdata in Romania teroarea este indusa tocmai de securistii din SRI .

    Un terorist poate fura un telefon cu cartela sau poate plati un boschetar sa cumpere o cartela prepay cu buletinul .
    SRI a infiltrat Justitia si Parlamentul cu ofiteri acoperiti incalcand Constitutia si terorizeaza cea mai importanta institutie a democratiei adica Parlamentul .

    In democratie nu este permis ca SRI sa ameninte CCR sau Parlamentul