FOTO Guvernul a aprobat atribuirea catre Basescu a vilei in care a locuit Mioara Roman

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 februarie 2015, 14:33 Actualitate | Esenţial


Sursa foto: Mediafax. Foto din 2011

Guvernul a aprobat hotararea prin care vila RA-APPS din cartierul Primaverii in care a locuit pana in acest an Mioara Roman, fosta sotie a lui Petre Roman, ii este atribuita fostului presedinte Traian Basescu spre utilizare ca resedinta, informeaza Mediafax.


Surse oficiale au declarat anterior ca Guvernul ia in calcul atribuirea acestei vile ca resedinta pentru Basescu.

Purtatorul de cuvant al Guvernului, Corneliu Calota, a explicat ca "este vorba despre imobilul situat in strada Gogol, numarul 2, sectorul 1. (...) A fost pus la dispozitie conform legii. (...) Domnul Basescu trebuie sa agreeze. Acest imobil are aviz de natura tehnica din partea SPP. Abia acum i s-a pus la dispozitie. Este un imobil care se adauga celor deja oferite pana acum", scrie Agerpres.

Acesta a sustinut ca prin proiectul de hotarare adoptat miercuri de Guvern s-a schimbat incadrarea juridica a imobilului respectiv, fiind trecut din proprietatea privata a statului in cea publica.

Mioara Roman a parasit recent vila din strada Gogol nr. 2, pe care o ocupa din 1990, la somatia RA-APPS, din cauza datoriilor la chirie, la care se adauga penalizarile si care depaseau 350.000 de euro.

Mioara Roman sustinea ca, din 2009, este obligata sa plateasca o chirie lunara de 6.000 pentru vila din Primaverii, in conditiile in care ea traieste dintr-o pensie de 1.800 de lei. Conflictul cu RA-APPS a a ajuns in instanta.


Sursa foto: Mediafaxfoto.ro. Foto din 2011

Familia Roman s-a mutat in vila din Primaverii, care initial a apartinut ICRAL, in 1990, atunci cand Petre Roman a devenit premier. In 1996, cladirea a intrat in patrimoniul RA-APPS, in urma unei hotarari de Guvern.

In februarie 2011, vila in care locuieste Mioara Roman a fost trecuta de Guvern din domeniul public in cel privat al statului, modificare de statut care permite instrainarea imobilului.

Pe 13 ianuarie, fostul presedinte Traian Basescu a trimis Guvernului o plangere administrativa prealabila in care avertizeaza ca se va adresa instantei judecatoresti daca nu i se acorda o locuinta ca resedinta si un cabinet de lucru, spunand ca el a agreat cele doua vile din Snagov propuse, dar nu a primit raspuns.

La 7 ianuarie, Guvernul a prezentat o lista transmisa, in luna decembrie, de RA-APPS catre Traian Basescu incluzand sapte case pe care acesta sa le utilizeze ca resedinta dupa incheierea mandatului de presedinte al tarii, printre care si doua vile in Snagov, Guvernul spunand atunci ca Basescu a refuzat unele dintre case si nu a raspuns pentru altele.

Pe lista au fost propuse apartamentul cu sase camere din Bulevardul Constantin Prezan, din cladirea in care Traian Basescu a locuit, la etaje diferite, cu Adrian Nastase si Nicolae Vacaroiu (cu o suprafata de 279 metri patrati), Vila 1A din Snagov (cu o suprafata utila de 324 metri patrati si 9.900 metri patrati curte), Vila 11 din Snagov (cu o suprafata utila de 2.189 metri patrati si 27.412 metri patrati curte), un spatiu cu cinci camere si inca trei camere de serviciu din strada Orbescu (440 metri patrati), un imobil cu 9 camere din strada David Praporgescu (295 metri patrati), un apartament cu 5 camere din strada Barbu Delavrancea (280 metri patrati) si un apartament cu 8 camere din strada Lev Tolstoi (273 metri patrati).

Ulterior, la finele lunii decembrie, Vila 1A, dotata cu piscina, a fost acordata Autoritatii Nationale pentru Persoanele cu Dizabilitati, iar Vila 11 a fost scoasa la vanzare, pentru aproape 4 milioane de euro.

In urma cu doua saptamani, premierul Victor Ponta a apreciat ca Basescu o sa isi aleaga, pana la urma, o locuinta din ce mai are RA-APPS, adaugand ca fostul presedinte este "un client foarte cusurgiu". Ponta arata de asemenea ca Basescu nu a raspuns la oferta RA-APPS cuprinzand lista cu locuinte.


Sursa foto: Mediafaxfoto.ro Foto din 2011

Legea stabileste ca persoanele care au avut calitatea de sef al statului roman beneficiaza pe durata vietii de folosinta gratuita a unei locuinte de protocol, cu destinatia de resedinta, care cuprinde si un spatiu cu destinatia de cabinet de lucru, incadrat cu un post de consilier si un post de secretar, de o indemnizatie lunara in cuantum egal cu 75% din indemnizatia acordata presedintelui in exerciti, de paza si protectie, precum si de folosinta gratuita a unui autoturism, asigurate permanent de Serviciul de Protectie si Paza.

Modalitatile concrete de exercitare a acestor drepturi trebuie stabilite prin hotarare a Guvernului.

Legea mai prevede ca locuinta de protocol nu poate fi resedinta pe care titularul a avut-o ca presedinte in functie.

Vilele RA-APPS de la Snagov au fost subiect de discutie, pe finalul anului trecut, intre premierul Victor Ponta si presedintele Traian Basescu, Ponta spunand ca fostul presedinte nu va primi dreptul de a se muta intr-un astfel de spatiu, iar Basescu precizand ca el nu a cerut o vila anume, ci un imobil adecvat, conform legii.

Traian Basescu trebuie sa paraseasca vila Lac 3 in maximum 60 de zile de la incheierea mandatului prezidential, respectiv pana la 21 februarie.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

18714 vizualizari

  • -34 (46 voturi)    
    haha (Miercuri, 4 februarie 2015, 15:14)

    Mazeta [utilizator]

    Băsescu i-a luat lui Roman partidul, funcția și, iată, vila. Nevasta n-o vrea?
    • 0 (10 voturi)    
      Parca nu-l stii pe ponta (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:33)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Il lasa pe Basescu pana o zugraveste
  • -16 (30 voturi)    
    Sa traiesti Base (Miercuri, 4 februarie 2015, 15:51)

    IonCreanga1 [anonim]

    si acum voi merge la Biserica Doamne ajuta
  • -27 (39 voturi)    
    Cum asa? (Miercuri, 4 februarie 2015, 15:53)

    deveselu [utilizator]

    Nu îi dă domeniul de la Snagov, măcar castelul Peleș sau Corviniilor la valoare lui o vilă în primăverii e insultă
  • -9 (17 voturi)    
    haha (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:03)

    -dorian- [utilizator]

    Poate pe a ta
  • +32 (46 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:04)

    OnePiece [utilizator]

    Mi-amintesc câtă vâlvă se făcea pe la Anten3 cu nuștiuce vilă luxoasă în care se va muta Băsescu.. totul pentru a manipula populația săa prindă ură la președinte...
  • +9 (17 voturi)    
    Caine rau! (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:24)

    CititorulComentator [utilizator]

    Hahahha :) Buna caricatura aia. Ironie plagiatoreasca :)
  • -14 (28 voturi)    
    nu cred ca-i place!! (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:48)

    lili [anonim]

    Traian Basescu vrea sa traiasca pe veci aproape de Vila Lac 2 !!
    Ca doar d-aia a bagat bani si le-a utilat cat a fost presedinte, vrea acolo!
    L-as trimite in bloc ceausist, acolo merita!
    Vecin cu elena Udrea!!
  • +18 (32 voturi)    
    Mda...... (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:49)

    polonyca [utilizator]

    Deci , cocina asta ar tre sa fie resedinta pt un Presedinte de tara membra a UE !!! Sper din suflet , asa sa fie rasplatiti si toti cei care au contrubuit la marsavia asta !!! Asa sa le ajute d-zeu....!!!
    • -8 (16 voturi)    
      Fost presedinte (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:00)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Fost presedinte al unei tari in care ceilalti cetateni isi platesc singuri ratele sau chiria, automobilul si nu au parte de paza de la SPP si consilier si un secretar platiti din bani publici. De asemenea restul cetatenilor primesc doar pensie in functie de cat au contribuit. Nu e rau sa fii presedinte si sa traiesti din taxele adunate de la toti ceilalti.
    • -10 (18 voturi)    
      Porcul primeste cocina.... (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:07)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Porcul primeste cocina....
      Deci, care-i problema?
      • +4 (6 voturi)    
        in (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:24)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        acest caz, kremlinul e cea mai mare cocina din lume, acolo locuieste porcul criminal care iti e stapin.
        • -1 (3 voturi)    
          Nu te contrazic .... (Joi, 5 februarie 2015, 1:26)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Nu te contrazic; e parerea ta despre Putin si fiecare are dreptul la opinie. Numai ca eu nu prea am stapan, aici gresesti.
          Oricum, parem a fi de acord asupra unui lucru, ceea ce e un bun inceput: faptul ca Basescu e un porc.
  • +22 (30 voturi)    
    casuta (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:52)

    CipriCiprian1309940547368 [anonim]

    Asta-i o casuta foarte modesta, chiar mica. Sa ai in vata casei tale la 2-3 metri un bloc inalt e chiar nasol. Ma mir cum de-i spun vila.
    Asta-i super-vila de care vorbea A3?
  • -5 (11 voturi)    
    ingrata situatie... (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:59)

    demaGOGU [anonim]

    blestemele poporului roman sunt nimic pe langa blestemele Mioarei.
  • +13 (15 voturi)    
    Roman (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:01)

    CipriCiprian1309940547368 [anonim]

    Marea surpriza este cum de doamna Roman a putut acumula 350.000 euro datorii ! Aceasta casuta nu valoreaza ea cu totul 150.000 euro. Ar trebui sa vedem ce a primit constantinescu si iliescu ca sa putem compara.
    Uitati ce vila a primit constantinescu daca s-a lasat invins de servicii si a facut blat cu iliescu. A primit vila G.D. Mirea nr. 4 din bucuresti,
    vedeti pe streetview aici:
    https://www.google.de/maps/place/Strada+George+Demetrescu+Mirea+4,+Bucure%C8%99ti,+Romania/@44.465493,26.078434,3a,75y,1.95h,85.92t/data=!3m4!1e1!3m2!1s7Ldv8II1Bc64uSqit5esTA!2e0!4m2!3m1!1s0x40b20210b101c755:0xb5fe72d62f8faa8a!6m1!1e1?hl=en
    • 0 (2 voturi)    
      Constantinescu nu si-a dat singur casa.... (Joi, 5 februarie 2015, 1:30)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui CipriCiprian1309940547368

      Constantinescu nu si-a dat singur casa, deci tot Basescu iese in avantaj, cu doua !
  • +2 (14 voturi)    
    Criminala (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:22)

    -dorian- [utilizator]

    e funia, din planul apropiat, unde fam, Base ar trebui sa-si expuna chilotii la indemana tuturor paparazii-lor. Nu sunt rau, da zic si eu...
  • +15 (21 voturi)    
    Ponta e un ciocoi prost (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:39)

    Alui [utilizator]

    O sa i se intoarca si lui roata!
  • +7 (15 voturi)    
    doar (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:52)

    caprairinucai [utilizator]

    no comment. daca asta e casa desemnata ca locuinta pt fostul presedinte al Romaniei,e trist.Asa cum ne respectam istoria asa ne va respecta viitorul pe noi.
  • -5 (7 voturi)    
    mi se pare genial... (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:21)

    ernst [utilizator]

    pana unde o sa-i vaneze Basescu pe Romani? pe chifiriuc cand o sa i-o sufle de sub nas? :) ca vorba aia, amandoi din constanta, ar avea ceva texte la el marinaru'...
  • -2 (10 voturi)    
    Om rau (Miercuri, 4 februarie 2015, 19:15)

    cenzuratul [utilizator]

    Mai trebuie sa se inlocuiasca abtibildul ala cu "Caine rau" cu altul cu "Om rau" si gata, casa e pregatita sa-si primeasca oaspetele.
  • +7 (11 voturi)    
    pe bune (Miercuri, 4 februarie 2015, 19:41)

    Altmatei [anonim]

    Basescu se muta la punctul termic. Aia e casa?