Guvernul discuta miercuri atribuirea catre Basescu a vilei in care a locuit Mioara Roman

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 4 februarie 2015, 9:44 Actualitate | Esenţial

Guvernul ia in calcul atribuirea ca resedinta pentru fostul presedinte Traian Basescu a vilei RA-APPS din cartierul Primaverii in care a locuit pana in acest an Mioara Roman, fosta sotie a lui Petre Roman, un proiect de act normativ fiind deja redactat, au declarat agentiei Mediafax surse oficiale.

Sedinta de guvern va incepe la ora 12.00.

La aceeasi ora este programata si licitatia de vanzare a vilei 11 din Snagov a Regiei Patrimoniului Protocolului de Stat (RA-APPS), imobil care i-a fost oferit initial lui Basescu, dar ulterior a fost scos la vanzare.

Mioara Roman a parasit recent vila din strada Gogol nr. 2, pe care o ocupa din 1990, la somatia RA-APPS, din cauza datoriilor la chirie, la care se adauga penalizarile si care depaseau 350.000 de euro.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

6115 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Guvernul a propus o listă cu 7 case (Miercuri, 4 februarie 2015, 9:41)

    hic sunt leones [utilizator]

    Băsescu a limitat lista la 2 opțiuni, lăsând la latitudinea Guvernului să atribuie una dintre cele 2.
    Iar acum Guvernul discută atribuirea unei alte case...

    Nu că ar fi de foarte mare interes subiectul însă mă gândesc că plângerea lui Băsescu tocmai a primit dovada relei credințe a Guvernului.
    • -9 (23 voturi)    
      daca era invers, base ii dadea flori lui ponta (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:31)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      se trateaza intre ei asa cum merita, ce sa mai....
      • +7 (17 voturi)    
        Ei între ei - la telefon - se pot trata cum doresc (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:34)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        însă comportamentul lor - în calitate de reprezentați ai unor instituții ale statului - este stabilit prin lege și tot în fața legii trebuie să fie răspunzători pentru devieri.
      • +11 (17 voturi)    
        Nu crezi că ar trebui respectată legea? (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:49)

        vali47 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Dacă guvernul Ponta ar respecta legea cred că nimeni nu ar putea să-i reproșeze ceva.Este penibil când un prim ministru minte,când poate spune simplu-așa mă obligă legea.La câtă majoritate au,nu sunt în stare să legifereze încât să nu li se poată reproșa.Părerea mea este că nu vor să respecte legea,ei crezându-se niște ființe care nu sunt supuse legilor.
        • -2 (6 voturi)    
          cand se va arata ca basescu a furat... (Miercuri, 4 februarie 2015, 14:01)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui vali47

          ...o sa i lase vila doar pentru ca a avut functia suprema? serios, trebuie doar sa ai functii ca sa ai parte, chiar daca incalci legea?
  • +18 (22 voturi)    
    ? (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:00)

    Daniels22026 [utilizator]

    Asta-i discutie in sedinta de guvern?! Plagiatorul pretindea ca nu se ocupa el de vila lui Basescu.
    • -11 (23 voturi)    
      Asa e! Poate ca DNA-ul se va implica in... (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:29)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ...atribuirea unui spatiu de locuit confortabil... ar fi pacat sa n-o faca...bineinteles ca drept rasplata pentru cei 10 ani de ,,succesuri'' privind independenta Justitiei...
    • -2 (6 voturi)    
      imi pare rau (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:36)

      IonCreanga1 [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      tiam dat un vot mai putin din greseala
  • +18 (20 voturi)    
    ??? (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:19)

    vezi [utilizator]

    In ce calitate ocupa Mioara Roman acea vila ?
    Unii, precum sus numita, ocupa case de protocol, iar cine are dreptul legat....sa astepte !
    Asa stie marele PM (Plagiator Mare) sa aplice legea, dupa cum vrea muschii lui.
    Nesimtirea si obraznicia acestui individ nu are limite.
    • +2 (2 voturi)    
      si nu doar atat (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:51)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui vezi

      Nu-si platea nici chiria.
      Ma bate gandul sa ma bag si eu intr-o casa din aia, cumvaaa... saraca femeie, traia, probabil, din "venitul minim garantat"? >:)

      Sunt curioasa: astia FAC vreun demers sa-si recupereze banii?
  • +9 (11 voturi)    
    tare sunt curios (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:46)

    mos ion roata [utilizator]

    ce e de discutat. Exista variante? Eu vad doar una. Sau poate penalii din guvern vor spaga pentru aprobare?
  • +7 (9 voturi)    
    Mare fraier Petre Roman (Miercuri, 4 februarie 2015, 11:11)

    Un cititor [utilizator]

    Trebuia sa se casatoreasca de vreo zece ori si fiecare nevasta sa primeasca cite o vila. La fel si Vacaroiu. La fel si Boc. La fel si Ungureanu. La fel si Adrian Nastase, La fel si Zgonea. La fel si Tariceanu, La fel si Geaona, La fel si Iliescu
  • +7 (7 voturi)    
    Simtul umorului (Miercuri, 4 februarie 2015, 11:32)

    Trojan.H [utilizator]

    Ponta are simtul umorului, dupa ce Basescu i-a luat partidul lui Roman acum ii ia si casa ;)