UPDATE O fetita de un an, internata in stare grava dupa ce a fost muscata de cainele familiei, un Rottweiler nedeclarat la politie

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 2 februarie 2015, 17:21 Actualitate | Esenţial

Copil muscat de caine
Foto: Hotnews
O fetita de un an si jumatate din sectorul 2 al capitalei a fost muscata grav luni, in jurul orei 16,00, de un caine Rottweiler ce apartinea familiei copilei, au declarat pentru HotNews.ro surse din cadrul Autoritatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor (ASPA).

  • UPDATE: Cainele a fost capturat de ASPA

In incercarea de a salva copilul, parintii au fost si ei muscati de caine. La ora publicarii acestei stiri fetita este operata la spitalul Floreasca.

"Este un caine cu stapan si in propria curte a atacat fetita de un an si jumatate. Aceasta se afla acum in stare grava la spitalul Floreasca. Si parintii au fost muscati in incercarea de a o salva. Cainele nu a fost declarat la sectia de politie, aceasta fiind o obligatie, fiind vorba de o rasa agresiva si nu a fost inregistrat nici in registrul de evidenta a cainilor cu stapan", au declarat pentru HotNews.ro surse din ASPA.

In prezent ASPA asteapta sa primeasca acordul politiei nationale ca sa ridice cainele.

Pentru ca nu a inrgistrat cainele in RECS, proprietarul risca o amenda intre 2.000 si 4.000 lei.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7057 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    :( (Luni, 2 februarie 2015, 17:50)

    Soljenitin [utilizator]

    Trist... Totusi, cu riscul de a fi cinic, astept cainofilii sa ne explice de sufletul rau al copilului si de lipsa grijii parintilor.
    • +1 (3 voturi)    
      oleksandr (Luni, 2 februarie 2015, 22:06)

      slur [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Copilul e de vina! Esti multumit?
      Trebuie sa fii destul de obtuz ca sa dai vina pe un animal (retine, un animal) care a fost crescut / antrenat sa fie agresiv.
      In cel mai bun caz, de vina sunt cei care au lasat acest animal nesupravegheat pe langa un copil de 1 an.
  • 0 (4 voturi)    
    cutu-cutu (Luni, 2 februarie 2015, 21:32)

    anonimicus [utilizator]

    Proprietarii acestei bestii sunt genul de oameni care iti spun in parc cand se plimba cu bestia pe o alee plina de copii: "Nu va fie teama, ca nu musca! Nu va face nimic!"
    • +1 (1 vot)    
      cutu-cutu (Marţi, 3 februarie 2015, 12:36)

      cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui anonimicus

      Ai sa razi dar nu toti idiotii cu caini te mint cand spun asta :) si nici nu e bine sa ii bagi pe tot in aceeasi oala. Ofera-i o educatie copilului sa fie precaut si nu ignorat fata de animale dar in acelasi timp sa le tolereze si ai redus cu 50% sansele ca tu sa cresti un sociopat in casa
  • +2 (2 voturi)    
    Parinti (Luni, 2 februarie 2015, 22:48)

    Airwaves [utilizator]

    Ma minunez de noaptea mintii, afisata ostentativ de persoane care se pretind cu capul pe umeri. RESPONSABILITATEA, caci despre ea este vorba, apartine in TOTALITATE parintilor! Si in acest caz si in altele asemanatoare.

    Nu poti avea pretentia ca un copil sa aiba discernamant n ceea ce priveste lucrurile sau animalele (uneori fiintele umane) periculoase ce il inconjoara. A fi parinte nu inseamna a da nastere unui copil si atat. Inseamna sa iti asumi responsabilitati pana in momentul in care acesta devine o persoana majora.


    Am mai spus-o si o repet. In locul cainelui putea fi un canal descoperit, o masina, un violator, un fir electric, un copac prabusit, etc, etc. In acest caz, parintii au decis ca ar fi intelept sa creasca o rasa periculoasa de caine si sa il lase liber in preajma copilului. E o intamplare nefericita, pe care parintii trebuie sa si-o asume, deoarece NU AU SUPRAVEGHEAT COPILUL.
    • +1 (1 vot)    
      Parinti (Marţi, 3 februarie 2015, 12:40)

      cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Airwaves

      Te rog sa te documentezi despre ce inseamna un caine dadaca si o sa vezi ca un pudel sau pechinez nici nu se apropie la 1km de aceasta categorie. Ai sa razi dar rasele astea "periculoase" sunt cele mai bune dadace pentru copii. Iar ele nu sunt periculoase decat daca omul le creste asa. Un rahat de caine de dimensiunea unei pisici, care latra si face ca toti dracii cand treci pe langa el te-ar face praf daca ar avea potential fizic mai mare. Un caine prost crescut este ca si un copil, invata-l sa faca rau si o sa faca rau, invata-l sa faca bine si o sa faca bine. Apropo, am 2 caini pasnici si bine crescuti, ca sa nu zici ca vorbesc din auzite
  • +1 (1 vot)    
    pe bune?! (Luni, 2 februarie 2015, 23:42)

    asa si [anonim]

    voi ca ziaristi chiar ati ramas fara subiecte? s-au terminat scandalurile cu maidanezi si ati trecut la oameni muscati de proprii caini? si eu am avut caini, care m-au muscat, mai ales cand se certau intre ei. inca mai am semne. so?? acum am o amintire de la ei..acum sa dam si stirile cu ciobani impunsi de oi..
    • +1 (3 voturi)    
      re (Marţi, 3 februarie 2015, 10:33)

      snz [anonim] i-a raspuns lui asa si

      Dle anonim, diferenta e ca dvs ati ALES sa cresteti caine si ati fost muscat.
      Bebelusul acela de 1 an nu a ales sa aiba caine, ci a fost pus in pericol de parintii iresponsabili. Asta e stirea.
  • -1 (1 vot)    
    /// (Marţi, 3 februarie 2015, 11:49)

    Sile [anonim]

    Alo !!!! Câinii astia sunt foarte afectivi dar si fooooaaarte GELOSI , asta este explicaţia, stapânii nu puteau prevenii aceasta criza de gelozie a cainelui .Crede-ţi sau nu câinele duşmanea copilul pentru afectiunea primită de la parinţi , NU TOŢI Rottweilerii sunt la fel i e la fel de posibil si un maidaney sa se comporte la fel .Acum nu ne apucăm să omorâm toti cainii nuuu? Eu am avut Pitbull tot o rasă cu antecedente era bland ca o pisică.
  • 0 (0 voturi)    
    Surse ASPA (Marţi, 3 februarie 2015, 14:38)

    tudor74 [utilizator]

    Surse ASPA ? Cine, infractorii aia ? Nu m-as mira sa fie vreo stire inventata ca praf in ochi, nu de alta, dar au cam ramas fara caine de furat din curtile oamenilor si le-a intrat morocovul ca bugetul le-a fost micsorat.


    Asta si faptul ca Bancescu, Treroiu si Oprescu au dosare la DNA cu bani furati din bugetul public in valoare de sute de milioane de euro.
  • 0 (0 voturi)    
    varza (Marţi, 3 februarie 2015, 20:23)

    yo [anonim]

    eu n am vazut decat un parinte,adik acel' care era pe jos si cainele pur si simplu musca din ea,ca nu cred ca sotul ar fi fost de fata si n ar fi facut nimic.deci se scrie cum se crede sau ceva de genu'.
  • 0 (0 voturi)    
    Speranta (Miercuri, 4 februarie 2015, 13:46)

    State Silviu [anonim]

    Mai bine ne rugam pentru acest copil ca Dumnezeu sa aiba grija de el si sa-i dea sanatate, putere sa fie bine. Sunt socat cand oameni ca voi discuta despre cine a fost de vina...........Demonstram inca o data ca suntem fara suflet......
  • 0 (0 voturi)    
    minciuni (Joi, 5 februarie 2015, 12:15)

    lucian [anonim]

    Copilul a murit pe masa de operatie,am vorbit cu mama la spital,tatal nici macar nu era acasa,cainele a fost uitat dezlegat si cand mama a vrut sa iasa cu caruciorul pe poarta cainele s-a dus si a luat copilul din carucior fara sa il muste si l-a dus langa cusca lui asezandu-se langa el,mama s-a crizat a lovit cainele si a luat copilul si atunci a inceput nebunia cainelui probabil din dorinta de a proteja copilul,acesta a fost muscat in bratele mamei.
    Rottweilers don’t have a great reputation because they are perceived as aggressive, but they’re really protective, which were originally bred as working dogs