Iohannis s-a intalnit cu sefii celor doua camere ale Parlamentului: Tara nu este a noastra, a elitei politice, nu trebuie sa monopolizam institutiile in interesul nostru personal

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 2 februarie 2015, 14:28 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis i-a primit luni, la Palatul Cotroceni, pe sefii celor doua camere ale Parlamentului, Valeriu Zgonea si Calin Popescu Tariceani, "pentru a stabili prioritatile legislative ale urmatoarelor saptamani si luni".

Cu acest prilej, seful statului a afirmat, intr-o postare pe Facebook, ca presedintele, Parlamentul si Guvern trebuie sa lucreze pentru cetatenii romani.

"Sesiunea parlamentara care incepe astazi (luni, n.r.) ne ofera o sansa de a arata cetatenilor ca am inteles cu totii mesajul celor care au votat in noiembrie 2014. Tara nu este a noastra, a elitei politice, si noi nu trebuie sa monopolizam institutiile si sa le folosim in interesul nostru personal. Tara este a cetatenilor romani si institutiile, Presedinte, Parlament sau Guvern, trebuie sa lucreze pentru ei. De aceea, azi, in prima zi a primei sesiuni parlamentare din acest an, ii primesc la Palatul Cotroceni pe presedintii celor doua Camere ale Parlamentului, domnii Valeriu Zgonea si Calin Popescu Tariceanu, pentru a stabili prioritatile legislative ale urmatoarelor saptamani si luni", a scris Iohannis pe pagina sa de Facebook.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4031 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    savuroasa expresia (Luni, 2 februarie 2015, 14:50)

    scepticu [utilizator]

    "elita politica", care sugereaza ca politicul are de-a face cu elitele.
    Pentru mine , elite inseamna oameni ca Liiceanu ,Noica ,Blaga , etc.
    Seamana cu vre-un politician - chiar Iohannis?. Eu zic ca nu!.
    Deci expresia corecta este : "Tara nu este a noastra , a mafiei, si trebuie sa mai lasam niste resturi si la prostime".
    Si-acu' bagati minusuri ca m-am luat de preaiubitul presedintel .
    • -1 (5 voturi)    
      liicheanu? (Luni, 2 februarie 2015, 15:34)

      eu [anonim] i-a raspuns lui scepticu

      blaga? care, vasile?
      Ramai in lumea "elitelor" tale...
      • +3 (3 voturi)    
        lucian (Luni, 2 februarie 2015, 16:07)

        Manes [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Blaga, nu Vasile.....
    • +4 (4 voturi)    
      Ibn Khaldun, filzof arab, traitor in sec. XIV: (Luni, 2 februarie 2015, 15:45)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      "Dintre toti oamenii, invatatii sunt cei mai nepotriviti intr-ale politicii".
      Crezi ca e ceva nou sub soare?
  • +4 (4 voturi)    
    Normal arfi fost... (Luni, 2 februarie 2015, 15:54)

    gica43 [utilizator]

    ....sa stim desprerioritatile legislative,ca sa putem ulterior aprecia daca cele doua "elite"parlamentare-dintre care una cvasi-analfabeta-se vor tine de cuvant ! Dar d-l presedinte este deosebit de ...secretos !
  • +3 (5 voturi)    
    se refera la elita politica (Luni, 2 februarie 2015, 16:00)

    Mdv [utilizator]

    adica la cei mai rasariti din clasa politica, nu la elite in general. Asa inteleg eu.
  • +1 (3 voturi)    
    Au priceput bustean (Luni, 2 februarie 2015, 16:30)

    Daniels22026 [utilizator]

    Astazi Tariceanu a intors inapoi la DNA un dosar penal, al ministrului Ariton. Ce a priceput Tariceanu? Nimic.

    Dar sint toti o apa si-un pamint. Parca vad parlamentarii cum genereaza tot felul de scandaluri si lupte chipurile putere-opozitie, ca sa amine si sa nu incuviinteze urmariri penale si arestari.
  • +2 (2 voturi)    
    iar fb? (Luni, 2 februarie 2015, 16:31)

    Point [utilizator]

    declaratiile astea de feisbuci nu-l obliga cu nimic.poate sunt eu rau,insa pana acum nu am vazut nimic concret din partea lui..o fi ocupat omul,na,schimba draperiile la cotroceni.
  • +2 (4 voturi)    
    elite (Luni, 2 februarie 2015, 16:35)

    tili [anonim]

    Din pacate cuvintul elite pare un nonsens daca il atribuim politicienilor actuali dar in parlamentul Romaniei au fost si oameni precum Copusu,Dan amedeo Lazarescu , Qintus,VASILE ALEXANDRU, Cerveni,Ovidiu Sincai, ION DIACONESCU, ION RATIU.CONSTANTIN TICU DUMITRESCU si alti citiva numarati pe degete.