Un fost coleg de generatie cu Victor Ponta, Tiberiu Nitu si Robert Cazanciuc - cele mai mari sanse sa ajunga noul sef al CSM. Ce decizii importante se vor lua sub mandatul sau

de D.Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 5 ianuarie 2015, 20:19 Actualitate | Esenţial

Judecatorul Marius Badea Tudose
Foto: Agerpres
Judecatorul Marius Badea Tudose (43 de ani) are cele mai mari sanse sa ajunga noul sef al CSM dupa alegerile de marti, el avand cel putin un vot in plus fata de contracandidatul sau, Alexandru Serban, au declarat pentru HotNews.ro, surse din CSM. Tudose a fost coleg de generatie cu premierul Victor Ponta, cu procurorul general, Tiberiu Nitu si cu ministrul justitiei, Robert Cazanciuc. Presedintele Klaus Iohannis va conduce, marti, prima sedinta din acest an a Consiliului Superior al Magistraturii, in care se va alege noua conducere a institutiei.
  • "Ne-am cunoscut in facultate, am fost colegi de an dar singura data cand ne-am intalnit a fost intr-o sedinta CSM cand Victor Ponta era interimar la justitie. In rest, nu ne-am intersectat in cariera profesionala", a declarat Marius Badea Tudose pentru HotNews.ro

Tudose a absolvit Facultatea de Drept, Universitatea Bucuresti in 1995. Potrivit CV-ului postat pe site-ul CSM, a activat ca judecator la Slatina pana in 1999, cand se transfera judecatoria Sector 3 din Bucuresti, din 2000 pana in 2001 este vicepresedinte al judecatoriei sector 3 iar din 2001 pana in 2011 presedintele acestei judecatorii. Din ianuarie 2011 este membru CSM.

Una dintre cele mai importante decizii care se vor lua sub mandatul sau este numirea unui nou sef la DIICOT, acest post fiind vacantat dupa arestarea preventiva a procurorului-sef Alina Bica in asa numitul dosar al Despagubirilor. Avizul pentru viitorul procuror sef il va da insa sectia de procurori, unde presedintele CSM nu participa.

O alta decizie importanta va fi numirea viitoarei presedinte a sectiei penale de la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Procedurile au fost declansate de actuala conducere, pana la termenul limita fiind depusa o singura candidatura. Pentru acest post cheie din sistemul de justitie cadideaza judecatoarea Mirela Sorina Popescu. Interviul ar urma sa aiba loc cel tarziu in luna februarie.

Daca va trece de CSM, judecatoarea ar urma sa fie numita de presedintele Klaus Iohannis la sefia sectiei penale a Inaltei Curti. Sefa sectiei penale are, intre altele, un rol important in formarea completelor de judecata. La Inalta Curte se judeca majoritatea dosarelor de mare coruptie cu politicieni. CSM a postat pe site proiectul in baza caruia judecatoarea Popescu doreste sa ajunga sefa sectiei penale a Inaltei Curti.

Potrivit proiectului, Mirela Sorina Popescu considera ca este  "deosebit de important ca presedintii de sectie, cei doi vicepresedinti si presedintele instantei sa formeze o echipa, astfel incat directiile de actiune ale fiecaruia sa se inscrie intr-o viziune unica (...)". Presedintele Inaltei Curti este Livia Stanciu iar vicepresedinti, judecatorii Ionut Matei si Cristina Tarcea. Numele judecatoarei Popescu n-a fost implicat in scandaluri publice.

In interviul de promorare la Inalta Curte, desfasurat in septembrie 2010 la CSM, Mirela Sorina Popescu a declarat: "Sunt absolventa a Facultatii de Drept a Universtiatii Bucuresti in anul 1990, am o vechime de 20 de ani in magistratura dintre care 6 ani procuror si 14 ani judecator. Activitatea ca judecator am desfasurat-o in materie penala. Fac parte din completele specializate privind solutionarea cauzelor de coruptie. Am sustinut doctoratul in anul 1997 cu tema reabilitarea in dreptul penal. Am publicat articole, nu foarte multe, sunt autorul unui curs universitar - Drept penal, sunt lector la Universitatea din Pitesti, la disciplina drept penal partea generala si partea speciala, formator la INM". 

In fine, o alta decizie importanta ar putea fi numirea unui nou procuror general. Surse judiciare au declara pentru HotNews.ro ca procurorul general, Tiberiu Nitu ar intentiona sa demisioneze in cazul caderii guvernului Ponta. In acest sens, s-ar fi intersat deja in ce conditii ar putea reveni la sectia de procurori din CSM.

CSM are in componenta 19 membri: noua judecatori si cinci procurori alesi de magistrati in adunarile generale ale instantelor si parchetelor si validati de Senat, doi reprezentanti ai societatii civile alesi de Senat si trei membri de drept - ministrul Justitiei, presedintele ICCJ si procurorul general al Romaniei. Mandatul membrilor alesi este de sase ani, fara posibilitatea reinvestirii.

Consiliul este condus de un presedinte, ajutat de un vicepresedinte, care fac parte din sectii diferite, pentru un mandat de un an, care nu poate fi reinnoit. Presedintele si vicepresedintele CSM sunt alesi doar dintre cei 14 membri alesi in adunarile generale ale instantelor si parchetelor.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lupul de pe Wall Street, varianta romaneasca. Falsii brokeri care au furat un mil. de euro, inspirati de filmul lui Scorsese 

Detalii incredibile ies la iveala in dosarul brokerilor falsi, care au reusit sa pacaleasca cel putin 19 persoane din Romania, cu un milion de euro.
9575 vizualizari
  • +16 (22 voturi)    
    cariere fulminante (Luni, 5 ianuarie 2015, 20:25)

    HaraldHarfagre [anonim]

    ăsta tre'să fie și el tot ofițer sub acoperire, la viteza remarcabilă cu care avansează în carieră. Cine se aseamănă, se adună.
    • +8 (8 voturi)    
      ai sa razi (Marţi, 6 ianuarie 2015, 9:25)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui HaraldHarfagre

      dar cautand ceva zilele astea am dat peste cv-ul prim procurorului adjuct din parghetul general;

      ti-ai fi inchipuit ca al 2-lea om din parchetul general NU ARE STUDII JURIDICE ci numai diplome de la diverse "academii" de informatii, aparare etc.? eu nu :))

      http://www.mpublic.ro/conducere_padjpg.htm
      • +7 (7 voturi)    
        noua pontocratie (Marţi, 6 ianuarie 2015, 9:57)

        Inuka [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        Si mai amuzant este ca individul nu pare a fi terminat nicio institutie de invatamant superior.
        Studiile debuteaza cu Masterat si Doctorat si o gramada de cursuri, dar fara facultate. O capacitate si mai mare decat Pinochio.
        Iar cel mai tare sunt cunostintele de limbi straine, care e doar una, autoevaluata la C, ceea ce in realitate inseamna ca bagajul lingvistic e undeva pe la How are you si Good bye.
        Iar cu aceste vaste cunostinte de limbi straine a facut in 2004 - "Curs de specializare în domeniul combaterii contrafacerilor, organizat la Washington D.C. S.U.A."
        Oare cum s-o fi inteles cu profesorii acolo, prin semne?
        • +7 (7 voturi)    
          Simplu: (Marţi, 6 ianuarie 2015, 10:25)

          RoFa [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

          ei s-au inteles cu el si nu invers. Adica ei l-au lasat sa doarma linistit si el nu s-a opus. Ca toti marii nostri scoliti peste hotare pe bani publici din ultimii 25 de ani de mare succes!
        • +1 (1 vot)    
          Corect! (Marţi, 6 ianuarie 2015, 16:14)

          Mr.G [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

          Incepind de azi, MBT va zice: CSM, hau ar you?
          Si cind suna VVP, MBT va raspunde: Mai lord, CSM gud bai!
      • 0 (0 voturi)    
        Securitate naţională (Marţi, 6 ianuarie 2015, 19:25)

        ViR [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        cei care faceau dreptul puteau fi ofiteri; ofiterii ... aveau dreptul sa intre la facultatea cea dreapta in anul trei- lipseste o pagina autobiografica ! imi cer scuze publice, n-a fost cu intentia de a aduce daune personale unei persoane publice importante, a fost un gand care se tot invarteste prin cap. inca o data, scuze si succesuri ! 06 ian 2015 , 19:25
        • 0 (0 voturi)    
          corect :) (Marţi, 6 ianuarie 2015, 21:00)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui ViR

          ciudatenia cu omul asta e ca n-are nicio diploma de drept in cv - DELOC.

          si e procuror din 1996, am impresia ca-i lipsesc mai multe pagini "autobiografice" :))
  • +20 (24 voturi)    
    Din cugetarile unu contemporan: (Luni, 5 ianuarie 2015, 20:40)

    ty [utilizator]

    Voiculescu: “Nu avem toata puterea pana nu luam si justitia”
  • +17 (21 voturi)    
    Coincidentza. (Luni, 5 ianuarie 2015, 20:59)

    MagnusLucian1320675938794 [anonim]

    Cum reusesc toti ghertzoii si toate nulitatile sa se re-intalneasca la nevoie?
    • +7 (7 voturi)    
      Simplu, cine se aseamana se aduna (Marţi, 6 ianuarie 2015, 9:18)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui MagnusLucian1320675938794

      se vede usor ce trupa de incompetenti cu doctorate puternice in aparare sa format . Tara condusa de "genii defecte"
      Pile, Cunostinte, Relatii e activ
  • +7 (17 voturi)    
    da (Luni, 5 ianuarie 2015, 21:23)

    bec [utilizator]

    incepe si ''linistirea'' justitiei, sub ''inaltul patronaj'' al presedintelui johannis. Judecator fost la slatina, etc, coleg cu ponta, cazanciuc...
    • +9 (9 voturi)    
      coleg cu ponta, cazanciuc... (Marţi, 6 ianuarie 2015, 9:12)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui bec

      ar fi cea mai mica problema; MBT e un "colaborator" din mafia Pivniceru, unul dintre anti-reformistii aia turbati care au incercat sa preia CSM-ul in 2012, vroia sa-si dea demisia din CSM impreuna cu Adriana Iorgulescu atunci cand a plecat Pivniceru.

      in fine, pana la urma preluarea CSM-ului vad ca tot le iese dar nu asa brusc, treptat.
      • +6 (6 voturi)    
        pas cu pas spre victoria pontala (Marţi, 6 ianuarie 2015, 10:07)

        Inuka [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        Ponta a invatat ceva din suturile in cur primite in ultima perioada. Populatia reactioneaza virulent la abuzurile brutale ale asupra democratiei dar le tolereaza daca vin picatura cu picatura.
        Si se pare ca asta face, incepand cu OUG pe persoana fizica data de sarbatori cand romanii erau preocupati cu taiatul porcului si cadourile de Craciun, iar acum preia puterea adevarata, justitia, pas cu pas.
        Fara a schimba tot sistemul intro zi ca in 2012, infiltreaza om dupa om care sa saboteze din interior justitia.
  • +17 (21 voturi)    
    retineti (Luni, 5 ianuarie 2015, 21:53)

    DT34 [utilizator]

    "In rest, nu ne-am intersectat in cariera profesionala", deci se "intersectau" numai in cea privata.
    Vedeti cum politicienii, senatorii si guvernantii nostri vorbesc cu doua intelesuri. La fel cum fac si legile, cu cite o portita pe unde sa poata scapa cei care "cunosc"
    Asa putea sa zica "eu nu l-am vazut in viata mea...in tramvai"
  • +15 (19 voturi)    
    ? (Luni, 5 ianuarie 2015, 23:18)

    nelupopistas [utilizator]

    de unde ies toti ingramaditii astia?
  • +12 (16 voturi)    
    Uhhh, bizonul nou (Luni, 5 ianuarie 2015, 23:41)

    Parzivall [utilizator]

    Daca va intrebati ce face Pisica zilele astea. Dupa ce i-a plagiat pe Boc si Ungureanu....acum il plagiaza pe Johan...tace si face, lucruri bine facute.
  • +14 (16 voturi)    
    demisie (Marţi, 6 ianuarie 2015, 4:17)

    giotto [utilizator]

    O veste intr-adevar buna ar fi demisia lui Nitu impreuna cu demisia guvernului Ponta. De fapt ar fi doua vesti.... foarte bune.
  • +8 (10 voturi)    
    Prima zi de foc! (Marţi, 6 ianuarie 2015, 7:46)

    hotnewsfil [utilizator]

    Klaus Iohannis va iesi azi la rampa, va conduce o extrem de importanta sedinta a CSM.
    Va fi 'o sedinta CSM a lucrului bine facut'?
    Va fi 'un altfel de a conduce o sedinta CSM', diferit de cel al 'jucatorului' Traian Basescu?
    Societatea civila, toti tinerii (in conceptii, nu numai ca varsta!) care l-au ales pe fauritorul de noi sperante - Klaus, vor sa il auda vorbind azi, sa le arate cum trebue sa fie condusa o atat de importanta sedinta - a unui for de conducere, la cel mai inalt nivel, al justitiei -, fara implicare in orientarea de viitor a acesteia , fara initiere a unui 'altfel de drum'.
    Se va limita doar la indicatii pretioase, de felul : 'faceti ce veti face, dar sa aveti grija sa fie bine si cald la vara, sa aparati dreptatea, sa combateti coruptia, sa nu incalcati constitutia, sa fiti 'un CSM al faptelor, nu unul al vorbelor'?
  • +4 (6 voturi)    
    TGV-ul Slatina-Bucuresti(cavalerul rotii inaripate (Marţi, 6 ianuarie 2015, 8:18)

    Plagarus [utilizator]

    Alexandru Serban (39 ani) este membru al CSM din 2011 si magistrat din 1998. De-a lungul carierei sale, el a fost judecator la Judecatoria Pitesti, presedinte al Judecatoriei Sinaia, magistrat la Tibunalele Prahova si Covasna si vicepresedinte al Curtii de Apel Brasov.Judecatorul Marius Tudose Badea (42 ani) este membru in consiliu tot din 2011. El a intrat in magistratura in 1995
  • +7 (9 voturi)    
    Asta-i șofer profesionist sau magistrat? (Marţi, 6 ianuarie 2015, 9:49)

    Amad [utilizator]

    Din CV reiese ca are categoria, B, C, E.
  • +5 (5 voturi)    
    Fiind coleg (Marţi, 6 ianuarie 2015, 10:20)

    RoFa [utilizator]

    de generatie, de studii si de partid cu gibonul cel laudaros nu cred ca are cineva motive sa creada ca acest individ asta ar putea fi mult mai bun decat celalalt. Cred ca restul de detalii pe care le vom afla in curand despre el sigur nu ne vor surprinde - nici pozitiv nici negativ.