Iohannis a semnat decretele de numire in functie a consilierilor prezidentiali Dan Mihalache, Andrei Muraru, Cosmin Marinescu, Tatiana Niculescu Bran si George Scutaru

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 22 decembrie 2014, 15:43 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis a semnat, luni, decretele de numire in functia de consilier prezidential pentru Dan Mihalache, Andrei Muraru, Cosmin Marinescu, Tatiana Niculescu Bran si George Scutaru, anunta Administratia Prezidentiala intr-un comunicat.

Potrivit comunicatului, "presedintele Romaniei, domnul Klaus Werner Iohannis, a semnat luni, 22 decembrie a.c., urmatoarele decrete:
  • Decret pentru numirea domnului Sorin-Dan Mihalache in functia de consilier prezidential;
  • Decret pentru numirea domnului Dan-Andrei Muraru in functia de consilier prezidential;
  • Decret pentru numirea domnului Cosmin-Stefan Marinescu in functia de consilier prezidential;
  • Decret pentru numirea doamnei Tatiana Niculescu Bran in functia de consilier prezidential;
  • Decret pentru numirea domnului Adrian-George Scutaru in functia de consilier prezidential pentru securitate nationala."

Surse oficiale, citate de Agerpres, informau sambata ca Iohannis ar urma sa-si anunte luni lista de consilieri si ca printre acestia se numara scriitoarea Tatiana Niculescu-Bran, fostul deputat George Scutaru, istoricul Andrei Muraru, fostul comisar european Leonard Orban si secretarul general adjunct al PNL Dan Mihalache.






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5092 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    Mihalache (Luni, 22 decembrie 2014, 15:53)

    CTGOnline [utilizator]

    Asta e, s-a dus 50% din credit. Nu am votat KJ ca sa ma trezesc cu un bolsevic securist la varf.
    • +11 (11 voturi)    
      DEZAMAGIRE (Luni, 22 decembrie 2014, 16:25)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      numele tau incepe sa fie Klaus. In afara de numirea lui mihalache ( pe lista mai era si un vechi securist fost ambasador prin RFG ) mai este si faptul ca nici pina in ziua de astazi nu i-a cerut lui pacalici-din-carti sa-si ceara SCUZE PUBLIC pentru toate zoaiele aruncate in timpul campaniei electorale. Era si este doar o chestiune de ONOARE familiala si barbateasca sau a inceput sa se obisnuiasca cu inghitirea "raioaselor "! Dupa aceea se puteau discuta problemele de colaborare institutionala. Mai este si varianta bugetului care sta in "pixul" gainarului sef !
      • +3 (3 voturi)    
        in toata nebunia asta cu alegerile..... (Marţi, 23 decembrie 2014, 7:29)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

        .....am uitat esentialul si anume, indiferent de cine vine la putere, baza rautatilor (sistemul politic) ramane aceiasi, cu aceiasi oameni iresponsabili care ne-au saracit si ne-au indatorat pe mai multe generatii.

        Asa am patit si la revolutie ! Am trait iluzia libertatii pana a aparut Iliescu la tv. Atunci am inteles ca ticalosii si-au recastigat tara si culmea, dupa 25 de ani, acelai Iliescu, cu aceiasi obraznicie, ne toarna aceleasi minciuni, tot la tv.

        Ce s-a schimbat ?
    • +13 (13 voturi)    
      Johannis ne ignora (Luni, 22 decembrie 2014, 17:22)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      La vremuri noi tot noi.
      Se inconjoara de oameni compromisi.Si tine discursuri despre schimbarea clasei politice.Am inteles ca este ca in armata cand se anunta ca se schimba lenjeria : Da se chimba lenjeria, O schimbam intre noi !
      Johannis este obligat la compromisuri din prima zi.
      Vom urmari si noi lungul drum al compromisurilor.
      Raman acum sa vedem proiectul Macovei si sa vedem ce propune.
      Daca nici ala nu iese ne-ar trebui un proiect original al celor fara de partid, necorupti si care nu sunt sagetile unor corupti.
      Si Basescu poate un proiect bun daca scapa de Udrea.
      In 2016 va castiga un proiect politic fara "fosti si compromisi" daca va fi oferit.
      Daca nu,va fi aceiasi baltire politica intre sacosari psd si vesnicii idealisti iar cei care au iesit in 16 nu vor mai iesii.
      Sa nu creada Marele PNL ca va castiga alegerile in 2016 sau anticipate.Se vede ca nu au de ce.La vremuri noi tot ei
      • +2 (2 voturi)    
        cum sa fie obligat?! (Marţi, 23 decembrie 2014, 8:25)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Poate era obligat sa dea mana cu maimuta de la guvern, dar pe nemernicul ala de mihalache nu cred ca l-a obligat cineva sa-l ia.
        Mai mult, voci cu greutate din societatea civila i-au sugerat sa-l lase deoparte, deci nici prostia nu poate fi invocata ca scuza.
  • +8 (18 voturi)    
    mă rog, aveți puțintică... (Luni, 22 decembrie 2014, 16:07)

    Mazeta [utilizator]

    Ba eu merg şi mai departe şi zic, cum ziceam lui amicul meu Brânzovenescu: mă tem de trădare...
  • +11 (19 voturi)    
    urmeaza legea Big Brother (Luni, 22 decembrie 2014, 16:14)

    TeodorGligor [anonim]

    urmeaza sa semneze si legea securismului cibernetic si totul va fi bine, foarte bine facut
  • +9 (9 voturi)    
    Tatiana Niculescu Bran (Luni, 22 decembrie 2014, 16:17)

    derblauereiter [utilizator]

    e deocamdata singura care pare sa faca nota discordanta din echipa :)
    • +5 (5 voturi)    
      Cum suporta sa faca echipa cu Mihalache? (Luni, 22 decembrie 2014, 19:18)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      ... sau o vom vedea de acum purtand cuvantul pe la Haznaua 3?
      • +7 (7 voturi)    
        pai inteleg ca A3 e noul "oficios" prezidential (Luni, 22 decembrie 2014, 20:25)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

        prima zi de mandat Gorghiu a marcat-o printr-o iesire la Antene, a doua zi s-a dus si Orban iar in a 3-a zi au fost numiti 4 consilieri prezidentiali din acelasi film - Mihalache oricum cred ca pe-acolo isi face veacul;

        exact visul celor 6,2 milioane de votanti din 16 nov, idealul sutelor alora de mii care au stat cate 10 ore in frig la cozile birourilor electorale din Europa;

        asa ca de ce ar trebui sa ne surprinda s-o vedem si pe Niculescu Bran la Gadea in emisiune?
  • +8 (10 voturi)    
    CDGOnline ai dreptate (Luni, 22 decembrie 2014, 17:30)

    GEKJ [utilizator]

    Am depus un efort imens si cheltuieli suplimentare pentru a vota, new romanian passport cu tot ce include asta, mers in RO special, depune acte, deal with paperwork and all. De doua ori la vot, doua duminici lipsa la serviciu, condus 10 ore dus intors....si altele....etc...
    Si Klaus o tine pe acelasi fagas, recunoscut de acum... asa ca latram degeaba... ursu merge...
  • +4 (4 voturi)    
    daca dl johannis ia consilieri pe cine i se propune de catre.... (Luni, 22 decembrie 2014, 19:06)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    vom vedea daca domn profesor este teleghidat sau nu...pe parcurs
    in orice caz dl presedinte johannis e mult mai bun in comparatie cu tonta
  • +4 (6 voturi)    
    da (Luni, 22 decembrie 2014, 19:54)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nenea johannis merge inainte cu mialache, muraru, scutaru si care or mai fi, si va inregistra noi si noi succese in activitatea domniei sale. Dar fara sprijinul multora care s-au bucurat ca nu a cistigat ponta alegerile.
    Mai ramin macovei si base, daca o ascunde pe dna udrea mai in fundul salii.
  • +1 (1 vot)    
    sa dai cu piciorul.... (Marţi, 23 decembrie 2014, 12:00)

    egroeg5 [utilizator]

    la atata capital de simpatie si incredere populara
    facand doua gafe monumentale in prima zi de lucru,trimiterea la postul tv a dnei Gorghiu si cooptarea lui Mihalache in echipa prezidentiala,lasa un gust amar electoratului.Oricum votul meu l-a pierdut si ca mine cred ca sunt multi