Presedintia: Presedintele Iohannis si premierul Ponta au avut o intalnire intre patru ochi, privind colaborarea institutionala​

de CZ     HotNews.ro
Luni, 22 decembrie 2014, 15:27 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis si Victor Ponta
Foto: AGERPRES
Presedintele Klaus Iohannis si premierul Victor Ponta au avut, luni, la Palatul Cotroceni, o intalnire de o ora, "intre patru ochi", in care s-au abordat "perspectivele colaborarii institutionale intre Presedintie si Guvern, a declarat, pentru HotNews, purtatoarea de cuvant a Administratiei Prezidentiale, Tatiana Niculescu-Bran.

"Presedintele Klaus Iohannis si prim-ministrul Victor Ponta, la invitatia sefului statului, au avut o intalnire care durat aproximativ o ora.  S-au discutat perspectivele colaborarii institutionale intre presedintie si Guvern. A fost o intalnire intre patru ochi, deci fara persa, fara consilieri, fara alte persoane", a declarat pentru HotNews, purtatoarea de cuvant a presedintelui Iohannis.

Imediat dupa intalnirea de la Cotroceni, premierul Victor Ponta a anuntat pe Twitter, inaintea Presedintiei: "Prima consultare institutionala cu Presedintele Iohannis - extrem de utila, serioasa si eficienta. Lucrurile intra pe fagasul normal".

Inca de duminica, de cand a depus jurnamantul si a preluat mandatul de presedinte, Klaus Iohannis a anuntat public intalinrea de luni, ora 12.00, cu Victor Ponta.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

14000 vizualizari

  • +9 (39 voturi)    
    Nu pentru asta v-am votat (Luni, 22 decembrie 2014, 15:51)

    verid [utilizator]

    Domnule Johannis "Romania lucrului bine facut", nu inseamna colaborarea cu acest individ.Rusine!!!
    • +13 (15 voturi)    
      RUSINE? (Luni, 22 decembrie 2014, 17:01)

      CristianAndreica [anonim] i-a raspuns lui verid

      1. un prim-ministru este numit de presedinte si promulgat de parlament
      2 presedintele nu poate cf constitutiei sa demita guvernul(adica pe Ponta)
      Singura problema reala nu e colaborarea, aia e buna, ci lipsa sprijinului propriului partid, dar cred ca Alina Gorghiu se va ocupa de sprijinul lui Iohannis.
      Indivizii care se asteapta ca un om sa schimbe un stat , un sistem de guvernare, sunt fie redusi intelectual, fie sunt sustinatarii unor regimuri totalitare. Nu avem nevoie de astfel de distinsi domni! Avem nevoie de Predictibilitate, Stabilitate, Colaborare.
    • +7 (11 voturi)    
      ... (Luni, 22 decembrie 2014, 17:07)

      RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui verid

      Si tu ce ai vrea acum, sa stam iar pe tusa 1-2 ani pana se poate vota un alt parlamet si guvern. Ponta trebuia sa plece singur dar daca nu a facut-o doar propriul partid il poate trimite acasa, nu Iohannis.

      "Romania lucrului bine facut" inseamna colaborarea cu prim-ministrul Romniei nu colaborarea cu WPonta.

      In plus de asta, singura putere a lui Iohannis de schimba ceva este cea data de popor prin vot, mai mult simbolica; de aceea este o sansa unica la inceput de mandat sa impuna actiuni Parlamentului/Guvernului. Cand se va eroda popularitatea lui Iohannis atunci sa vezi "colaborare institutionala".
    • +1 (5 voturi)    
      Corect! (Luni, 22 decembrie 2014, 21:57)

      Daea_Mi [utilizator] i-a raspuns lui verid

      Johannis uita de faptul ca o mare parte din voturile lui au fost anti-Ponta. Iar acum are discutii intre 4 ochi cu acest invidiv pe tema colaborari?!? Probabil noii lui consilieri care anterior au fost consilieri PSD-isti ii sufla bine in ureche. Pacat. Johanis a uitat ce a promis a doua zi dupa alegeri. Lucrul bine facut nu se face prin colaborari si politeturi fata de comunisti. Si nu cu usa inchisa. Sa se uite doar in ultimii 5 ani. PDL-ul gigel a facut mai nici o schimbare, iar USL-ul (lui) in 2 ani a reusit sa faca atatea schimbari de a speriat UE-ul. Nu cu politete si nici cu gingasii.
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo tata! (Marţi, 23 decembrie 2014, 10:50)

        CJ. [utilizator] i-a raspuns lui Daea_Mi

        Adica dvs nu vreti sa-i puna la munca pe nemernici. Mai bine sa se inchida intr-un turn de fildes si sa stea acolo izolat si sa-i lase sa-si faca de cap. Nu, nu, e foarte bine sa se foloseasca de puterea pe care i-am dat-o ca sa-i ia la intrebari, sa-i scoata la lectie si sa nu le lase loc de intors. Altfel, ar incepe iar VP sa emita pretentii ca "noi am vrea sa facem treaba dar presedintele nu ne lasa" si cel putin un sfert de tara, privitori de antene il vor crede.
        • -1 (3 voturi)    
          Ati inteles gresit (Marţi, 23 decembrie 2014, 12:57)

          Daea_Mi [utilizator] i-a raspuns lui CJ.

          Eu astept de la noul presedinte sa faca treaba buna, iar treaba buna nu se face cu smecherii in discutii private. Are Johannis ceva de ascuns de nu putea face public agenda discutiei? A astepta fapte civice si nationalism de la indivizi gen Ponta e o pierdere de timp si bani - din pacate nu timpul si banii lui, ci a romanilor. Iar povestile astea care circula mai nou pe forum, gen "Ponta sa ramana la putere sa plateasca pentru incompetenta sa" sunt infantile. Cum anume plateste Ponta? Primind in continuare salar de premier si avand in continuare acces la bugetul de stat si la OUG-uri? Cine plateste cu adevarat? SOV a zis o chestie adevarata: vreti schimbare?! Schimbati clasa politica. A o "pune la plata" e o gluma proasta pe seama populatiei.
  • +4 (8 voturi)    
    "intre patru ochi" (Luni, 22 decembrie 2014, 16:52)

    NickNickart [anonim]

    vrem sa stim ce sa discutata acolo
    • +3 (3 voturi)    
      toate lucrurile (Luni, 22 decembrie 2014, 20:35)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui NickNickart

      bine facute se intampla in spatele usilor inchise..

      un altfel de politica, a unu presedinte...nejucator, mediator.

      probabil ca dan mahalche si alina bulina au fost la urechea presedintelui, pt. un lucru bine facut/
      ce s'a discutat, vom afla de la latrina 3, unde merg ei. in seara asta fura voicu.
      la sindrofia de aseara, n'a aparut nicio fata de pedelist, nici kkarau.......

      si la anu sa venim, tot asa sa ii gasim !
      la anul si la multi ani !
  • +6 (6 voturi)    
    KlausTROFOBUL Ponta ,mai nou toarce umil (Luni, 22 decembrie 2014, 17:56)

    Plagarus [utilizator]

    Viorele fi vigilent ca Werner : taie pensiile / va trafica copii PSDerbedeilor / rupe Ardealul,dupa care te ia la Cotroceni degustator de sucuri si mancator de popcorn
    Ponta minte si cand doarme, nu stiu daca el realizeaza ca minte sau a inceput sa se creada singur.
  • -11 (15 voturi)    
    romanii sunt foarte prosti ! (Luni, 22 decembrie 2014, 18:05)

    PietPetterson [anonim]

    Sistemul golanesc Basescu a plecat, Traiasca noul sistem golanesc Ponta (cu paparuda Iohannis), tot basist !
    Prin ultimul act neconstitutional (a numit ministri in situatia in care prim-ministrul este illegal, iar Presedintele numeste in conditiile legii), epoca Golaniei politice Basescu inceteaza de fapt, iar noua Golanie politica Ponta isi preia puterea totala in statul roman. Nu e o figura de stil ci o realitate crunta pentru Romania. Explicatii, Sistemul Basescu:
    1.sistemul Basescu (si basist) a constat in acapararea intregii puteri in luare deciziilor importante si semnificative la nivel national si nu numai prin impunerea acestora cu incalcarea grava a legilor si a Constitutiei, cu justificari ale prevederilor legilor tip Gaga, cu zvonacii, toti galonati, care sa “confirme” aceste interpretari, uneori idioate, a se vedea liota de asa zisi “prof”, “analisti”, “comentatori” etc, toti “embedded” cum ar spune americanul.
    2.intreaga putere a fost practicata cu suportul logistic si uman al SRI (in principal, dar si al altor servicii cum e acela de la SPP-ajuns un serviciu personal), al procurorilor, in special DNA si al CCR-instrument pur politic. Nu e o supozitie ci este afirmatia in clar transmisa populatiei Romaniei, ca factor de intimidare si descurajare la actiuni civice, pe televiziunea Realitatea, principalul vector de propaganda si intoxicare azi, prin sloganul publicat in clar “Romania este condusa de SRI si DNA”.
    3.o sub componenta a pct 2, facand parte din practicarea puterii, este si controlul total al institutiilor statului prin ofiterii din servicii infiltrati in toate aceste institutii si aici este cazul si al Sistemului de justitie (a se vedea luarile de pozitie ale unor magistrati, inclusiv din cadrul CSM, dar si informatii despre participarea directa a sefei ICCJ la multe abuzuri de acest gen, ex condamnarea lui Nastase din 20 iunie 2012 desi fapta era prescrisa de zece zile, legiferarea de catre ICCJ, lucru interzis de lege, a se vedea anularea
  • +6 (10 voturi)    
    Chiar daca psd-ul mai ramane... (Luni, 22 decembrie 2014, 18:06)

    gica43 [utilizator]

    ...la guvernare,lui ponta TREBUIE sa-i solicitati demisia,domnule Iohannis.Asa este nu v-am votat pentru a-l tolera in continuare pe acest maimutoi !!!
  • +3 (5 voturi)    
    da (Luni, 22 decembrie 2014, 19:49)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    mialache, mialache n-a fost si el de fata, sa-l sfatuiasca ce si cum pe johannis, ca doar se cunoaste foarte bine cu ponta?
  • +1 (1 vot)    
    Pai da (Luni, 22 decembrie 2014, 22:12)

    Ceauceau [utilizator]

    Santa a anuntat ceva si se tine de cuvant. Ce a anuntat ?
  • 0 (2 voturi)    
    Ne-a pacalit dr. Ponta, (Luni, 22 decembrie 2014, 23:37)

    ofCAER [utilizator]

    nu si-a depus demisia.
    Da' poate e din cauza ca n-a venit inca la el Mos Gerila (e al PSD-ului). Poate i-o aduce-n dar - ca o merita, a facut tot ce trebuie! - iar el ne-o prezinta si noua...
    • 0 (0 voturi)    
      poate (Marţi, 23 decembrie 2014, 12:02)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      ca nu i'a fost ceruta.

      de la dezbaterea in doi, am inteles ca klauz era incantat de cunostintele cu care il bombarda dottore, si chiar l'a gratulat pt. asta, spunand ca este foarte bun p.m. si ar fi un pacat sa ajunga presedinte...
      iaca, acum, presedintele in paine poate profita de pregatirea si competenta lui dottore, pt. un mandat plin de succese, la cotrocesti :))

      institutional poate fi si intre patru ochi, nu ?! :)
  • +1 (3 voturi)    
    sa-si dea demisia e prea usor (Marţi, 23 decembrie 2014, 10:54)

    CJ. [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce vreti sa-si dea Ponta demisia (adica inteleg perfect, dar mi se pare o iesire usoara pt el).
    Dupa perioada asta in care a fost prim-ministru a cheltuit pe campania electorala, a stricat imanigea tarii si nu a facut practic nimic util, va veni si nota de plata.
    De ce sa il lasam sa se retraga fara sa plateasca? Pt ca e instare (sau partidul lui) sa stea
    • -1 (3 voturi)    
      scuze, am apasat trimite. continuarea: (Marţi, 23 decembrie 2014, 11:35)

      CJ. [utilizator] i-a raspuns lui CJ.

      pe margine si sa arunce cu pietre, sa spuna "uite ce impozite au pus, uite ce masuri au luat" - fara sa mai recunoasca faptul ca masurile vor fi luate pt a indrepta opera guvernarii ponta. Nu,nu, mai bine sa stea si sa raspunda.
  • -1 (1 vot)    
    Vadim a avut dreptate, (Marţi, 23 decembrie 2014, 15:32)

    demaGOCU [utilizator]

    cand a spus intai ca America i-a dat de ales lui Iohannis intre doi premieri:Basescu vs Ponta. Mai tarziu a spus ca ordinul venit de sus se referea clar la Ponta.
    Aviz dobitoacelor care inca mai cred ca si-au luat tara inapoi!