Consiliul de Securitate Nationala al SUA: Romanii si-au exercitat in noiembrie dreptul greu castigat, o mostenire a Revolutiei din '89, de a isi alege viitorul lider

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 21 decembrie 2014, 0:30 Actualitate | Esenţial

¬Mostenirea Revolutiei din 1989 continua sa traiasca si astazi, iar acest lucru a putut fi vazut la alegerile prezidentiale din noiembrie, romanii si-au exercitat in "dreptul greu castigat de a isi alege urmatorul lider", arata Consiliul de Securitate Nationala al SUA intr-o declaratie cu ocazia comemorarii a 25 de ani de la Revolutia din 1989 care marcheaza caderea comunismului in Romania.

"In urma cu 25 de ani, romanii s-au alaturat unei miscari pentru libertate care a cuprins intreaga Europa Centrala si a eliberat milioane de oameni din spatele Cortinei de Fier. Barbati si femei curajosi s-au ridicat impotriva unui regim represiv si si-au cerut libertatea. Peste 1.000 de romani si-au pierdut viata in decembrie 1989, dar sacrificiul lor a marcat inceputul inlaturarii ultimului regim comunist al Pactului de la Varsovia si caderii Cortinei de Fier", arata purtatorul de cuvant al Consiliului de Securitate Nationala Bernadette Meehan

Potrivit oficialului american, "mostenirea din 1989 traieste, romanii exercitandu-si la alegerile prezidentiale din noiembrie dreptul greu castigat de a-si alege viitorul lider".

"Traim intr-o lume mai buna deoarece tari ca Romania au muncit din greu pentru a-si reforma sistemele politice si economice si au facut eforturi pentru o Europa unita, libera si pasnica. In decurs de o singura generatie, Romania a facut o calatorie remarcabila de la tiranie catre libertate, de la natiune captiva la aliat al NATO. Intr-un sfert de secol a avut loc o schimbare extraordinara, iar viitorul Romaniei este luminos.

Felicitam poporul roman cu ocazia acestei aniversari istorice si asteptam cu nerabdare sa continuam sa lucram impreuna pentru a face progrese in ceea ce priveste securitatea, prosperitatea si libertatea in regiune si pe intreg globul", transmite purtatorul de cuvant al Consiliului de Securitate Nationala al SUA.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2789 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    85% din romani cred ca a fost lovitura de stat (Duminică, 21 decembrie 2014, 1:21)

    Argon [utilizator]

    Citat: "Consiliul de Securitate Nationala al SUA: Romanii si-au exercitat in noiembrie dreptul greu castigat, o mostenire a Revolutiei din '89, de a isi alege viitorul lider"

    Americanii ii felicita de fapt pe rusi ca au organizat in Romania lovitura de stat din Dec. 1989.

    "Consideraţi că în decembrie 1989 a fost revoluţie sau lovitură de stat?

    Revoluţie (12,27% - 635 voturi)

    Lovitură de stat (84,93% - 4396 voturi)

    Nu ştiu (2,8% - 145 voturi)"

    Sursa: http://revolutions.gandul.info/sondaje/sondaj-decembrie-1989-revolutie-sau-lovitura-de-stat-voteaza-13719812
    • 0 (4 voturi)    
      84,93% (Duminică, 21 decembrie 2014, 13:21)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      Asta dovedeste ca suntem constienti de ceea ce se intampla in jurul nostru si nu ne arogam merite fara sa le avem.
      In privinta rusilor: Ronald Reagan, deci americanii, le-au facut o oferta pe care nu au putut-o refuza in conditiile in care rusii nu mai puteau tine pasul in niciun domeniu, in special dupa punerea in aplicare a doctrinei Razboiului Stelelor. Rusii au inteles, au acceptat, s-au retras din Europa vestica si ne-au dat si noua o mana de ajutor la indepartarea lui Ceausescu. Atat. Si n-au participat doar ei, avionul cu J.L.Calderon nu s-a prabusit din intamplare. Oricum, planul intial nu prevedea schimbarea de regim politic si desfiintarea PCR, nici scoaterea Romaniei din sfera de influenta ruseasca.
      Restul este meritul nostru. Fiecare pas si fiecare lupta spre democratie ne apartin. Este adevarat ca am fost ajutati permanent de Occident, dar daca noi ne-am fi opus si n-am fi vrut sa inaintam, acum am fi fost in Uniunea Euro-Asiatica.
      Da, altii ne-au deschis o cale in 1989, dar NOI am ales sa mergem pe ea. Este un alt tip de revolutie, se desfasoara lent pentru ca, in primul rand, este o revolutie a mentalitatii.
  • -3 (5 voturi)    
    viitorul luminos ?? (Duminică, 21 decembrie 2014, 1:57)

    TeodorGligor [anonim]

    "viitorul luminos" era o sintagma des folosita in perioada Ceausescu, atunci cand eram aliati ai URSS, parte a blocului comunist, si membrii in 'Tratatul de Varsovia'.
    Azi suntem "natiune captiva" in EU si aliat NATO/US si iata ca tot viitor luminos ni se prezice.

    plus ca change plus c''est la meme chose
    • +2 (2 voturi)    
      medicamentele (Duminică, 21 decembrie 2014, 11:27)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Ti le-ai luat?
      • 0 (0 voturi)    
        nu mai folosi atac la persoana cand nu ai argument (Marţi, 30 decembrie 2014, 15:06)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        nu mai folosi atac la persoana cand nu ai argumente
    • +3 (3 voturi)    
      Bright future (Duminică, 21 decembrie 2014, 17:19)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Asta au cam toti in Civilizatia Vestica...si la asta tanjeau comunistii, doar ca vectorul bunastarii era invers.
  • -2 (2 voturi)    
    Ce-i aia Consiliul de Securitate Nationala? (Duminică, 21 decembrie 2014, 8:31)

    alex4321 [utilizator]

    Ce-i aia Consiliul de Securitate Nationala?
    Astia de felicita pe noi? Securistii lor?

    Nu Obama? Nu Vicepresedintele?

    Nu Secretarul de Stat Kerry?

    am ajuns mai rau ca Papua Noua Guinee
    • +2 (2 voturi)    
      ti se pare ca esti Einstein cumva? (Duminică, 21 decembrie 2014, 17:20)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      nu, asa ca....
  • +2 (2 voturi)    
    Romanii au uzat de vot (Duminică, 21 decembrie 2014, 14:05)

    ty [utilizator]

    impotriva celui care, din "calcule politice", a incercat sa-l limiteze.
  • -1 (1 vot)    
    Barbati si femei (Duminică, 21 decembrie 2014, 20:26)

    Setalcott [utilizator]

    O traducere mai potrivita pentru "men and women" este "oameni". In engleza separarea pe sexe este un artificiu coprect politic care a aparut pentru ca nu exista un termen generic pentru umanitate care sa fie neutru fata de gen, dar acest artificiu nu este necesar in limba romana.