Diagnostic dur pus de Guvernul Ponta administratiei romanesti, in fruntea careia se afla: politizare excesiva, coruptie, birocratie. Strategia de de-birocratizare vrea sa reduca perioada necesara platii taxelor si impozitelor cu 46 de ore in urmatorii sase ani

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 17 decembrie 2014, 19:12 Actualitate | Esenţial

Aberatiile birocratiei romanesti
Foto: Romania libera
Guvernul Ponta a pus un diagnostic dur administratiei publice, in fruntea careia se afla, scriind ca "se confrunta cu o cronica lipsa de eficienta, motivele fiind legate fie de politizarea excesiva, fie de gradul ridicat de birocratie, de coruptie sau de lipsa de leadership in procesul de reforma". Executivul a recunoscut aceasta stare de fapt intr-un document oficial numit "Strategia privind mai buna reglementare 2014-2020", adoptata prin Hotarare de Guvern la 3 decembrie.

Diagnosticele puse in Strategie:

  • Situatia nu este acum, in pragul perioadei de programare 2014 - 2020, cu mult diferita fata de cum era acum 7 ani. Administratia publica se confrunta cu o cronica lipsa de eficienta, motivele fiind legate fie de politizarea excesiva, fie de gradul ridicat de birocratie, de coruptie sau de lipsa de leadership in procesul de reforma.

  • Cutumele in administratia romaneasca indica un interes crescut pentru invocarea procedurilor, chiar si atunci cand nu sunt relevante pentru atingerea rezultatelor.

  • Obiectivele specifice ale strategiei sunt:
- simplificarea fondului activ al legislatiei
- cresterea calitatii fluxului reglementarilor
- dezvoltarea capacitatii administrative pentru implementarea politicilor privind mai buna reglementare

  • Potrivit strategiei, principalele domenii generatoare de birocratie sunt munca, sanatatea, agricultura, mediul, finantele si registrul comertului. 

Ce imbunatatiri vrea sa aduca Guvernul in zonele excesiv birocratizate:

In ce priveste obtinerea autorizatiei de construire, unde Romania ocupa locul 136 in raportul Doing Business 2014 al Bancii Mondiale, Romania vrea sa reduca perioada necesara pentru parcurgerea fiecarei proceduri de la o medie de 287 de zile la 200 de zile pana in anul 2040. Institutiile responsabile pentru usurarea procedurii birocratice sunt Inspectoratul de Stat in Constructii si Ministerul Dezvoltarii.

La plata taxelor, unde Romania ocupa locul 134 in top, Guvernul vrea sa scada numarul de ore necesare anual de la 222 la 176 pana in 2020. E vorba despre timpul petrecut pentru conformarea cu principalele categorii de impozite: impozitul pe profit, TVA si taxele pe munca. Institutiile responsabile sunt Ministerul Finantelor si Fiscul.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2112 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Asta e banc? (Miercuri, 17 decembrie 2014, 19:21)

    LiviuX [utilizator]

    Ca doar guvernul face si drege...
    • +8 (8 voturi)    
      si halatul, cate e halatul? (Miercuri, 17 decembrie 2014, 19:59)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      1. A uitat sa spuna ca de vina e Basescu!
      2. Nu stiu cum se numeste asociatia psihiatrilor dar cred ca ar trebui sa se autosesizeze cand cineva de care depinde soarta a catorva milioane de oameni manifesta asemenea derapaje. EU si VOI putem sa ne plangem si sa spunem asta dar un Prim ministru care organizeaza si gestioneaza sistemul de doi ani jumatate ..............
      • +3 (3 voturi)    
        Degeaba zice din gura daca vrea doar atat: (Joi, 18 decembrie 2014, 5:42)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        "In ce priveste obtinerea autorizatiei de construire, unde Romania ocupa locul 136.....de la o medie de 287 de zile la 200 de zile pana in anul 2040."

        "La plata taxelor, unde Romania ocupa locul 134 in top, Guvernul vrea sa scada numarul de ore necesare anual de la 222 la 176 pana in 2020"

        Adica sa se modifice dar sa nu se schimbe nimic - vorba lui nenea Iancu.

        rusinica Plagiatorule!
  • +9 (9 voturi)    
    Mi se pare normal (Miercuri, 17 decembrie 2014, 19:23)

    Statul Necoplanar si Irational [utilizator]

    Dl. ex-doctor Ponta a devenit prim ministru ieri, mi se pare normal sa gaseasca aceste probleme in asa scurt timp...
  • +7 (7 voturi)    
    Nesimtiti! (Miercuri, 17 decembrie 2014, 19:28)

    vali47 [utilizator]

    Si-au gasit sa ne aduca aminte de o durere cronica a populatiei cu venituri medii si mici(majoritatea)-timpul petrecut sa ne platim darile la stat.Cozile,obraznicia functionarilor,lipsa de transparenta privind impunerile la plata,scutirile acordate tot celor bogati.Si guvernele PSD au excelat in scutiri si impuneri celor saraci.Si daca sau dat ajutoare au creat acele cozi ale umilintei,carora in batjocura le spun socializare.De ce nu stim in trim.IV anul curent ce avem de platit anul urmator?De ce nu se aplica aceleasi criterii de plata pentru aceleasi servicii?Se taxeaza diferit spatiul pentru un garaj,loc de parcare si nu pentru-ca ar fi in zone diferite,ci unul langa altul.diferentele sunt enorme.
  • +5 (5 voturi)    
    bancuri (Miercuri, 17 decembrie 2014, 19:45)

    gigi1 [utilizator]

    Studii facute pe bani publici care sa arate evidentul si legat de strategii am vazut ce strategii sunt cand s-a marit numarul de parlamentari.
  • +11 (11 voturi)    
    Sa plangi, nu alta... (Miercuri, 17 decembrie 2014, 19:45)

    finutza [utilizator]

    Cine l-a oprit sa faca macar 25% din toate astea incei doi ani si jumatate de cand e prim-ministru?
  • +6 (6 voturi)    
    parca l-a bagat cineva in priza (Miercuri, 17 decembrie 2014, 19:46)

    sachei [utilizator]

    e prea tirziu ponta, lumea s-a lamurit cu tine. du-te acasa
  • +4 (4 voturi)    
    La spitalul de nebuni (Miercuri, 17 decembrie 2014, 19:54)

    Wanheda [utilizator]

    sunt destui care clampanesc asa aiurea ca Ponta. Asta-i normal la cap?
  • +2 (2 voturi)    
    La spitalul de nebuni (Miercuri, 17 decembrie 2014, 19:54)

    Wanheda [utilizator]

    sunt destui care clampanesc asa aiurea ca Ponta. Asta-i normal la cap?
  • +3 (3 voturi)    
    Trezire???????????????? (Miercuri, 17 decembrie 2014, 20:03)

    Cristi1x2 [utilizator]

    S-a trezit dottore. A iesit prim ministru si nu stim si noi? Unde a fost timp de aproape trei ani. A fost dottore si nu si-a dat seama. Vorbe, palavre , vrajeli pentru adormit prostii. Dottore crezi ca te mai crede cineva? Esti o carpa in mainile lui Dragnea. Nu vreau sa fiu in pielea ta. Stiu ca vrei sa pleci dar nu te lasa baronii (si mai ales Dragnea). Prost este ca la un moment dat incepuse sa-ti placa.
  • +7 (7 voturi)    
    Ba nesimtitilor dar voi dormiti de doi ani si 8 lu (Miercuri, 17 decembrie 2014, 20:24)

    andreesanu [utilizator]

    Ati strins in administratie toate loazele,toti prostii ,toti puturosii,toate neamurile,ati supra incarcat sistemele fara sens pina le-ati blocat,pina au ajuns ineficiente si generatoare de scandal,acum au inceput sa va PUTA SI VOUA !!!,dupa ce-ati dormit doi ani si 8 luni !!!.
  • +3 (3 voturi)    
    sa ne scuteasca (Miercuri, 17 decembrie 2014, 21:49)

    kripton [utilizator]

    guvernul ponta,nu-l vrem nici daca spune adevarul,nici daca minte. sa plece!!
    • +7 (7 voturi)    
      Pai nu vazurati, domnule, (Miercuri, 17 decembrie 2014, 22:14)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      ca numa' pin-acuma pleca de 3 ori si veni de 4?! Da' fara sa deie vreodata banu' inapoi...
  • +4 (4 voturi)    
    da (Miercuri, 17 decembrie 2014, 23:57)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pina in 2040 se va reduce birocratia cu citeva zile... Incredibil pe ce lume traiesc astia....
  • +1 (1 vot)    
    Da, da ... (Joi, 18 decembrie 2014, 9:39)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    De 25 de ani auzim baliverne despre cat de bine va fi in urmatorii 5 ani ... Lasati-ne! Daca sunteti tineri si nu aveti "spate" (pile politice, administrative sau membru de clan) va recomand sa plecat in strainatate.