Romania ar putea negocia un alt tip de acord cu FMI dupa ce expira acordul in vigoare

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 17 decembrie 2014, 14:55 Actualitate | Esenţial

Romania ar putea negocia un alt tip de acord cu Fondul Monetar International dupa ce expira, in 2015, acordul in vigoare, a declarat miercuri premierul Victor Ponta pentru presa internationala.

"Daca reusim sa incheiem acordul de ajutorare cu succes, si cred ca vom reusi, nu vom avea nevoie de un nou acord preventiv... Poate putem discuta un alt timp de acord. Cred ca sunt diferite tipuri de acorduri cu FMI, spre exemplu cel cu Polonia", a declarat Ponta, citat de Reuters.

Romania a incheiat un acord de imprumuty cu FMI in 2009, in contextul crizei economice, obiectivul programului fiind de a ameliora efectele caderii puternice a fluxurilor de capital privat catre Romania si de a implementa, totodata, masurile de politica economica necesare pentru reducerea dezechilibrelor fiscale si consolidarea sistemului financiar.

In cadrul acordului, Romania a fost nevoita sa isi diminueze deficitul si sa implementeze o serie de reforme. Potrivit Reuters, unii investitori sunt ingrijorati de cum ar putea evolua economia Romaniei dupa taierea legaturilor cu FMI si implicit disparitia obligatiilor.

Un nou acord ar putea insemna o o linie de credit flexibila, tip de acord creat de FMI in 2009 pentru tarile cu dosare economice bune. Astfel de acorduri vin cu mai putine conditii decat acordul stand-by care presupunea vizite de revizuire dese, pe care tara debitoare trebuia sa letreaca cu bine pentru a-si mentine acordul preventiv.

Polonia a accesat o liniei de credit modulabila de la FMI in 2009, si a reinnoit-o in ianuarie 2013.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2587 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    hehe (Miercuri, 17 decembrie 2014, 15:28)

    transpenibilus [utilizator]

    Aveti cuvantul nelino, miguelito, canuta, dumitrica, alex1234 (te reactivezi rapid!).
  • +4 (4 voturi)    
    Cum? Nu spunea ViVi ca nu mai e nevoie (Miercuri, 17 decembrie 2014, 15:49)

    Wanheda [utilizator]

    de FMI din 2015? D'uhhhh, nu mai sunt alegeri.
    • -2 (2 voturi)    
      cum ? (Miercuri, 17 decembrie 2014, 16:58)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      nu urlati voi ca vine apocalipsa daca nu avem acord ? el doar respecta dorinta majoritatii romanilor
      • +3 (3 voturi)    
        Daca ar guverna bine n-ar fi nevoie (Miercuri, 17 decembrie 2014, 17:10)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        dar atata vreme cat el stie foarte bine cat se sifoneaza din banul public....stie ca e nevoie de acord. Pesedistii iti papa tie banul cu gratie, si te platesc dupa aia din banii FMI...care culmea, TU o sa-i dai inapoi si 3 generatii dupa.
        Eu m-am ferit din timp de Apocalipsa, ma saturasem sa vad cum isi bat joc unii de munca mea, de educatia mea si de mine ca persoana si cetatean in primul rand.
        Tu ce faci Colonele....ii slujesti?
        • 0 (0 voturi)    
          n-o intoarceti acum (Joi, 18 decembrie 2014, 1:30)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          A vrut sa nu mai facem acord pentru ca stia ca mergem bine. Dar cand propagandistii vostrii incep sa urle ca vine sfarsitul lumii daca nu mai facem acord si voi incepeti sa iesiti speriati in strada si sa urlati atunci n-are ce face: majoritatea vrea acord, asta facem; daca nu e bine apoi cu tot felul de conditii de la FMI sa isi asume majoritatea ceea ce a cerut si sa se arunce de pe pod, nu sa scuipe iar catre cel caruia i-au impus sa faca un acord cretin.
          • 0 (0 voturi)    
            raspuns Colonel Turcescu (Joi, 18 decembrie 2014, 18:31)

            LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            Cine stia ca economia Romaniei este in directie buna ? poate din minciunile lui Ponta RTv si A3. Romania este in recesiune datoritalipsei investitiilor si neabsortia banilor europeni de care Ponta este vinovat in totalitate. Daca mergeam bine dece Ponta in disperare a apelat la FMI ? - ca sa aiba bani de pensii salarii etc pe care el nu le putea asigura mai ales dupa pomenile electorale fara rezultate pt el
  • +2 (2 voturi)    
    AIURELI (Miercuri, 17 decembrie 2014, 16:58)

    Cobra_Ro [utilizator]

    PONTA se face din nou ca guverneaza...dar nu mai apuca el sa semneze vreun acord cu cineva.El nu a fost in stare nici cu amicii sai chinezi sa faca ceva concret si ne abureste cu chinezi cu covrigi in coada de trei ani
    • +2 (2 voturi)    
      Pai el se tot da pe langa ciuciunghezi (Miercuri, 17 decembrie 2014, 17:12)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Cobra_Ro

      si probabil ca ii streseaza cu motto-ul cine se aseamana se aduna. Doar ca aia nu-s prosti....replica de genul "Neahhh, esti mongol bai fraiere, uita-te in oglinda"....si lui ViVi ii e frica sa se uite, pt ca el vede un Pisic in oglinda.
  • -1 (1 vot)    
    Sunt curios daca FMI&co vor dormi iar in papuci (Miercuri, 17 decembrie 2014, 18:18)

    ty [utilizator]

    in cursul derularii unui nou acord.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Joi, 18 decembrie 2014, 18:25)

    LiviuDrula [anonim]

    FMI poate renegocia un noiu contract cu Romania dar nu cu guverniul Ponta guver de incapabil in care nu are incredere - lucru care s-a vazut cu cateva zile in urma .