Elicopterul SMURD prabusit: Procurorii au inceput urmarirea penala in rem si pentru ucidere din culpa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 17 decembrie 2014, 11:11 Actualitate | Esenţial

Procurorii militari din Parchetul General au inceput urmarirea penala in rem si pentru ucidere din culpa in cazul elicopterului SMURD prabusit luni in Lacul Siutghiol din judetul Constanta, anunta Agerpres. Un elicopter al SMURD cu patru persoane la bord - doi piloti de la Inspectoratul General de Aviatie si doua cadre medicale ale SMURD Constanta - s-a prabusit luni in lacul Siutghiol. Toti membrii echipajului au murit.

In momentul producerii accidentului, elicopterul se intorcea dintr-o misiune aeromedicala, dupa ce transportase un pacient la Spitalul Judetean Constanta, conform Ministerului Afacerilor Interne.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2937 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    mda... (Miercuri, 17 decembrie 2014, 11:34)

    liviu_ [utilizator]

    o sa vedem prezentarea la proces peste un an cand alta aeronava smurd se prabuseste...

    daca nici acum nu se ia nici o masura sincer eu as vrea sa vad modalitatea legala prin care sa refuz sa platesc taxe la stat... ca tot degeaba
    • -1 (1 vot)    
      din păcate... (Miercuri, 17 decembrie 2014, 13:57)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      este oficial: aparatele acestea de zbor, cu 2 motoare, sunt foarte sigure pe ansamblul activităţii lor. cu o excepţie: când au fot utilizate în misiuni SMURD, rata accidentelor a crescut fix de 10 ori!! deci, cineva are interesul să pună SMURD-ul la pământ.
  • +5 (5 voturi)    
    pariu? (Miercuri, 17 decembrie 2014, 11:56)

    goguleana lugojana [utilizator]

    Pariu ca nu se vor gasi vinovatii reali?
    Cauza profunda va fi bagata sub pres, vinovatii vor fi gasiti printre cei morti, subfinantarea sistemelor si nepotismul nici nu vor fi amintite.
    Daca se poate arunca vina pe Basescu si mai bine.
  • +1 (1 vot)    
    e (Miercuri, 17 decembrie 2014, 12:02)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    bine, daca acuzatii sint calafat si sergentul major oprea, daca nu, e doar praf in ochi.
    • +1 (1 vot)    
      normal ca aia sunt... (Miercuri, 17 decembrie 2014, 12:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      ei conduc isu... isu merge ca un rahat... pentru a 2a oara

      am auzit mai multe persoane (dintre care unele credibile) care spun ca arafat nu e atat de bun precum se stie, ca nu poti trage o basina fara sa-ti dea voie arafat etc...
  • +2 (2 voturi)    
    .... iar o sa abunde cu explicatzii... (Miercuri, 17 decembrie 2014, 12:45)

    Observatore [utilizator]

    .... ca in cazul avionului din Apuseni . Oricum primii care au sarit in ajutor au fost localnicii ( ciobanii in muntzi si pescarii pe lac ) .De retzinut pt situatzii viitoare ! ( pe acestia se poate conta !! )
    • +1 (1 vot)    
      atenţie!! (Miercuri, 17 decembrie 2014, 13:59)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

      prăbuşirea elicopterului e una, iar acţiunile de după - altceva.

      de ce credeţi că era aşa de încântat-revoltat nicuşor constantinescu? cum a plecat el - elicopterul cu pricina a fost transferat acolo unde cerea legea.
      cum s-a întors - acelaşi elicopter se prăbuşeşte inexplicabil...