Agentia de Salvare pe Mare: Daca eram anuntati, ajungeam in maximum 10 minute la elicopterul prabusit

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 16 decembrie 2014, 11:01 Actualitate | Esenţial

Reprezentantii Agentiei Romane de Salvare a Vietii Omenesti pe Mare (ARSVOM) spun ca daca ar fi fost anuntati despre prabusirea elicopterului SMURD ar fi putut ajunge la locul tragediei in cel mult zece minute, pentru ca aveau o salupa pe lacul Siutghiol, in apropierea locului tragediei, potrivit Mediafax.

Iulian Cretu, director in cadrul ARSVOM, a declarat, marti, ca a aflat despre accidentul aviatic de la televizor si ca imediat la locul tragediei a fost trimisa salupa institutiei, care se afla pe lac.

"Nu ne-a chemat nimeni acolo. Nu am fost alarmati. In momentul in care m-am autosesizat, am trimis in zona echipajul cu salupa Jupiter de pe lacul Siutghiol si cu trei scafandri. (...) Am vazut intai pe televiziuni si m-am autosesizat. Am anuntat directorii, salupa si scafandrii, pe care i-am trimis acolo. Am intervenit benevol. Nu am mai asteptat sa fim solicitati. Sunt situatii de forta majora in care noi nu asteptam sa fim solicitati, trimitem oameni. De la ora 16.50 si pana dimineata la 04.30, cand s-a recuperat ultimul trup, salupa a stat in zona", a spus Iulian Cretu.

El a precizat ca ARSVOM nu a fost anuntata prin 112 despre producerea accidentului, alerta fiind data numai la interventiile pe mare, dar daca s-ar fi intamplat acest lucru salupa putea ajunge in cel mult zece minute la locul prabusirii elicopterului SMURD.

"Suntem arondati la serviciul de urgenta 112, dar pe parte maritima, prin Centrul Maritim de Coordonare. Daca 112 ne-ar fi anuntat pe noi, in 5, maxim 10 minute, eram in zona. Dar noi nu am fost anuntati. Nimeni nu si-a imaginat ca noi, fiind agentie de salvare pe mare, avem o salupa si pe lac. (...) De unde se afla salupa, puteam ajunge in maximum 10 minute in zona', a mai spus Cretu, precizind ca imediat dupa ce a aflat despre accident a sunat la Capitania Mamaia, dar nu i-a raspuns nimeni.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

9906 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Doamne (Marţi, 16 decembrie 2014, 11:33)

    Xorciser [utilizator]

    In ce tara traim????
    • +15 (17 voturi)    
      si cica avem cel mai performant 112 (Marţi, 16 decembrie 2014, 11:44)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      sau printre cele mai performante din europa
      dar au dat chix si in apuseni si la mamaia
    • +14 (14 voturi)    
      cum in ce tara? (Marţi, 16 decembrie 2014, 11:46)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      in Romania anului 1760 desi am o vaga banuiala ca atunci sistemul politico-administrativ era mai performant or in 2014 IDIOTII din sistemul bugetar cheltuie sute de milioane de euro in conditiile in care nimeni, in 25 de ani, nu s-a gandit sa faca un audit si sa optimizeze procedurile asa cum se intampla frecvent in sistemul privat. proceduri clare de tip (if then else) pe care fiecare din cei responsabil sa si le insuseasca si sa le simuleze/repede din cand in cand.
      jalnic insa mai mira pe cineva ca in Romania mori cu zile si cu taxele platite?
      • 0 (4 voturi)    
        Nu e asa. (Marţi, 16 decembrie 2014, 13:23)

        vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        Nu amestecati bugetari cu PROSTII DE POLITICENI. Si cei morti erau bugetarii. Dar ei sunt condusi de prostii. IDIOTII SUNT politicenii iar pe politiceni ii votezi si tu domnule Itsoc.
    • +12 (12 voturi)    
      doamne? (Marţi, 16 decembrie 2014, 11:50)

      Naboki [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      In tara in care sefii sunt angajati pe relatii politice sau de rudenie si nu pe competenta. Exemplu: Seful ISU la mine in localitate este absolvent de chimie alimentara dar este foarte competent in situatii de urgenta pentru ca este sotul secretarei de la primarie!
    • +13 (13 voturi)    
      nu stii? (Marţi, 16 decembrie 2014, 12:03)

      goguleana lugojana [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      in tara guvernata de ponta. prioritatea numarul 1 a fost lupta contra basismului.
    • +11 (11 voturi)    
      GENERALUL BERTHELOT (Marţi, 16 decembrie 2014, 12:22)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      la foarte scurt timp după sosirea în România anului 1916: „Vous etes admirablement desorganises !”

      UN SECOL !
  • +16 (16 voturi)    
    Trebuia anuntata si brutaria (Marţi, 16 decembrie 2014, 11:44)

    Statul Necoplanar si Irational [utilizator]

    Sa puna de coliva. Pai daca aceste servicii se numeste "interconectate" ce mama ma-sii de interconectare e asta?!?
    • +6 (6 voturi)    
      le-au reorganizat (Marţi, 16 decembrie 2014, 13:54)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

      le-au reorganizat atunci dupa accidentul din apuseni.
      s-a vazut la plimbarea cu barca cu tractiune umana, pe ulitele inundate. Atata timp cat sefii de institutii de acest gen sunt numiti politic, nimic durabil si coerent nu poate fi construit. Ne pacalim de ani de zile. Un cutremur major ne curata tara.
  • -4 (10 voturi)    
    daca baba ... (Marţi, 16 decembrie 2014, 11:46)

    sconcsu [utilizator]

    ... daca baba avea un coi, ne lua si pe noi.

    toate televiziunile vuiau, si voi nu stiati nimic ...
  • +10 (10 voturi)    
    pana la urma (Marţi, 16 decembrie 2014, 11:52)

    alex131313 [utilizator]

    112, ramane cutia neagra a procurorilor pentru a stabilii vinovatii dezorganizarii. Demisia!
  • +10 (12 voturi)    
    Din pacate (Marţi, 16 decembrie 2014, 12:01)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mintea la cap ne vine mai ales in urma unor tragedii. Mare pacat. Era la mintea cocosului ca ARSVOM trebuia implicata in eveniment. Oamenii aia au murit cu zile.
    • +7 (9 voturi)    
      mintea la cap (Marţi, 16 decembrie 2014, 12:36)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      mintea asta trebuia sa vina in urma accidentului din apuseni insa in gubernia lui ponta lucrurile astea sunt nesemnificative in comparatie cu debasificarea tarii.

      voi va dati seama ca OPREA si ARAFAT sunt inca in functii ?
      • -2 (4 voturi)    
        realizezi ca 112 e la sts la opris? (Marţi, 16 decembrie 2014, 13:14)

        facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        ca 112 trebuia sa anunte arsvom
  • +6 (8 voturi)    
    Nu sunt nici circotas, (Marţi, 16 decembrie 2014, 12:41)

    Canache [utilizator]

    nici rauvoitor dar as vrea sa-mi aduca cineva aminte de ce a fost scandalul ala intre Basescu si Arafat. Eu tin minte ca Basescu sounea sa participe la salvare (in general) si serviciile private; Arafat voia exclusivitate pe SMURD. Asta e rezultatul?
    Multumesc.
    • +1 (1 vot)    
      si privatii tot de 112 ar fi fost anuntati (Marţi, 16 decembrie 2014, 13:42)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Canache

      iar daca 112 nu a anuntat arsvom trebuie sa raspunda
  • +3 (3 voturi)    
    I-au cautat mai intai in mare ?? (Marţi, 16 decembrie 2014, 13:50)

    Dodel540 [utilizator]

    Tocmai a intrat la Romania in Direct un ascultator care a spus ca la 112 s-a raportat initial ca accidentul a vaut loc in mare si nu in lacul Siutghiol...
    Pare a fi din nou o problema de localizare a locului accidentului
  • +1 (1 vot)    
    Tragedia (Miercuri, 17 decembrie 2014, 1:56)

    LiviaIon [anonim]

    Referitor la tragedia din Constanta parerea mea este ca Arafat asta nu are ce sa caute sa coordoneze o asa institutie importanta, la el in tara nu cred ca trecea de nivelul de medic de familie dar a venit in tara tuturor posibilitatilor si l-au luat astia de bun. Institutia asta numita smurd nu este altceva decat o cale a politicienilor de a mai fura niste bani , inafara ca a mai dus cu succes niste gravide sau niste babe la spital cu elicopterul aceasta nu are in palmares decat esecuri, sa ne amintim de tragedia aviatica din munti si acum de cea de la Constanta. Institutiile astea care ar trebuii sa ne asigure linistea si sa ne ajute atunci cand avem nevoie , institutii gen MAI,MAPN,SMURD,PROTECTIA CIVILA ,ISU nu sunt altceva decat niste gauri negre in bugetul tarii in care verificarile tehnice se fac doar pe hartie , antrenamentul personalului exista doar scriptic, coordonarea nu exista , factorul de decizie nu exista dar exista frica de implicare ca daca nu e bine ce o sa zica sefu etc. Domnule Arafat de ce nu avea elicopterul flotoare si de ce salupa Jupiter nu s-a implicat imediat in incident? DACA ESTI UN OM DE ONOARE ASA CUM POZEZI PRIN MEDIA AR TREBUII SA ITI DAI DEMISIA DOMNULE ARAFAT nu sa apari pe la tv si sa lauzi subalternii ca au actionat foarte bine la interventie. DOMNULE ARAFAT AU MURIT 4 OAMENI CARE PUTEAU FI SALVATI EXACT CA CEI DIN TRAGEDIA AVIATICA DIN APUSENI deci, cum iti permiti sa lauzi interventia ? SA NE FEREASCA CEL DE SUS SA AVEM PARTE DE UN CUTREMUR CA CEL DIN 1977......O SA NE SALVEZE PE TOTI ARAFAT ASTA
  • +1 (1 vot)    
    cine stia de astia?? (Miercuri, 17 decembrie 2014, 10:18)

    manon [utilizator]

    Serviciul 112 de ce nu stie de aceasta agentie, ce face, ce telefoane de urgenta are? In mod firesc 112 trebuie sa aiba toate telefoanele de la servicii de salvare locale, mai ales in zonele cu specific cum este litoralul sau in zona de munte - salvamontul. Altfel cine dintre oamenii care erau prezenti acolo, oameni simpli, localnici, sau oameni cu rezidenta temporara - casa de vacanta, ar fi trebuit sa stie ca exista aceasta agentie de salvare pe mare? o continua balba si lipsa de interes...
  • 0 (0 voturi)    
    HAOSUL DIN ROMANIA !!! (Miercuri, 17 decembrie 2014, 11:03)

    andreesanu [utilizator]

    Orce terchea berchea politic ,orce tirie briu a fost integrat in sisteme PARALELE :paraleli cu o activitate utila,paraleli cu responsabilitatea ,paraleli cu legile.
    Toate hahalerele si neamurile sunt convergente pe buget ,agatate in scheme si structuri platite de la buget.
    Eficienta ZERO pe toata linia,dezastre dupa dezastre
    nenorociri dupa nenorociri au ca rezultate cimitire pe marginea drumurilor,pe ape,in munti .
    Anchete de forma,batista pe tambal,colb peste dosare,lumea lor a inconstientilor ,a iresponsabililor merge inainte!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    un site interesant (Miercuri, 17 decembrie 2014, 16:17)

    racing [utilizator]

    http://www.arsvom.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=59&Itemid=60