Municipiul Galati a ramas fara caldura din cauza datoriilor in lant

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 15 decembrie 2014, 16:35 Actualitate | Esenţial

Caloriferele celor 60.000 de apartamente racordate la sistemul de incalzire centralizata din municipiul Galati au ramas, luni, reci, dupa ce Electrocentrale Galati a decis reducerea la minim a parametrilor agentului termic produs, relateaza Agerpres.

Potrivit reprezentantilor Electrocentrale, masura a fost luata ca urmare a faptului ca societatea distribuitoare de caldura, Apaterm Galati, nu si-a achitat factura curenta de 12,1 milioane lei catre Electrocentrale. Aceasta, societate aflata in insolventa, la randul sau nu poate sa plateasca la Romgaz Medias combustibilul livrat, ceea ce inseamna ca exista riscul sa nu mai primeasca gaze naturale pentru producerea caldurii.

Administratorul special al Electrocentrale, Mustafa Sinan, a precizat ca, in total, Apaterm are de achitat catre Electrocentrale peste 370 milioane lei, din care 339 de milioane reprezinta datorii istorice, acumulate in perioada 2000-2011, iar 35 de milioane lei, facturi neplatite anul trecut, pana la momentul in care instanta a decis ca Apaterm va intra in reorganizare judiciara. Mustafa Sinan a mai adaugat ca din datoria curenta de 35 milioane lei, 12,1 milioane de lei reprezinta factura scadenta.

Pe de alta parte, Apaterm precizeaza ca are de incasat de la populatia Galatiului peste 150 milioane lei, in conditiile in care din totalul de 691 de asociatii racordate la sistemul centralizat, doar 140 sunt cu plata facturilor la zi.

In prezent, galatenii platesc 200 de lei pe gigacalorie, dupa ce, in luna noiembrie, Consiliul Local Galati a aprobat cresterea subventiei acordata populatiei pentru plata caldurii, de la 78,84 lei la 127,42 lei/gigacalorie.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3698 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Stați în frig! (Luni, 15 decembrie 2014, 16:51)

    CititorulComentator [utilizator]

    "Din totalul de 691 de asociatii racordate la sistemul centralizat, doar 140 sunt cu plata facturilor la zi"
    • +1 (1 vot)    
      de ce ii pedepsesc pe toti? (Luni, 15 decembrie 2014, 18:07)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      normal ar fi fost ca asociatiile de proprietari sa fie deconectate individual pe masura ce intarzie cu plata facturilor. cei care si-au platit la timp facturile ce vina au?..
      teoretic, sistemul de termoficare comun are avantaje majore daca este intretinut corect si toata lumea contribuie..
      • +2 (2 voturi)    
        De acord (Luni, 15 decembrie 2014, 19:22)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Urarea mea se adresează neplătitorilor care sunt în mare majoritate.
    • +2 (2 voturi)    
      Minusarii :) (Luni, 15 decembrie 2014, 18:15)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Păi pe bune acum, la ce dați minus? 551 asociații din 691 nu au facturile la zi. Păi e normal?

      Eu înțeleg existe și excepții și înțeleg 5-10-20 de asociații cu probleme dar aici vorbim de cei care plătesc la zi ca fiind excepția, majoritatea nefiind la zi.

      Ce-mi pare rău, e că plătitorii onești stau și ei în frig.
  • -2 (4 voturi)    
    ca în vremea comunismului (Luni, 15 decembrie 2014, 17:35)

    visio [utilizator]

    asta au votat, ast aau; să își facă rezervare la spitale, pentru că acolo mai este cald; țiganii așa procedează...
  • +1 (3 voturi)    
    capusarea populatiei (Luni, 15 decembrie 2014, 17:49)

    cris333 [utilizator]

    trebuiau desfiintate demult acest sistem falimentar de incalzire si ajutata populatia pe rand sa isi puna centrale termice.Chiar si cate 20 pe zi daca se apuca cu ceva ani in urma tot era rezolvata problema caldurii. Dar autoritatile locale corupte si puturoase au ales sponzorizarea acestui sistem depasit, din diverse motive pe care numai DNAul le-ar afla. Nici macar reabilitarea termica a blocurilor nu s-a facut in totalitate.
    Populatia e fortata sa ramana racordata la sistemul de stat din timpul lui Ceausescu si sa plateasca facturi pe niste servicii chiar fictive. Nu se pot debransa nu le sunt aprobate actele ...!! Pana si un ziarist la Viata Libera a facut un reportaj ancheta si a gasit o suma foarte mare ,de ordinul milioanelor de euro sifonati.
    Unde este DNA-ul ? Coruptia e in floare la galati iar populatia amarata sufera.
  • +2 (2 voturi)    
    banii de la primarii (Luni, 15 decembrie 2014, 18:18)

    Joiner [utilizator]

    Pai nu au fost date niste transe de bani(vreo trei la numar) catre primarii , anul trecut . La ultima transa Ponta stipula ca motivul acordarii este pt achitarea datoriilor la incalzire... sa nu moara poporul de frig. Poate cineva sa spuna daca acei bani au fost directionati spre achitarea acestor datorii???? Tare as vrea sa vad niste raspunsuri... si apoi La puscarie!!!!