Ioan Talpes, fost director SIE: Am fost derutat de scandalul cu inchisorile CIA. Noi am avut discutii doar privitoare la locatii de sprijin/ Noi nu am avut cunoastere despre detinuti, nu i-am administrat si nu am colaborat

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 16:37 Actualitate | Esenţial

Ioan Talpes
Foto: Agerpres
Generalul Ioan Talpes, fost director al Serviciului Roman de Informatii Externe (SIE) si, la vremea cand se spune ca au existat acele inchisori CIA pe teritoriul tarii noastre, consilier prezidential pe probleme de aparare si securitate si sef al Administratiei Prezidentiale, a acordat un interviu la Adevarul Live in care a afirmat ca Romania a oferit sprijin SUA pentru o locatie, fara a sti despre exista detinutilor. El catalogheaza raportul Senatului american privind inchisorile CIA "un fals".

Talpes subliniaza faptul ca Romania nu a avut "interesul sa stie ce fac americanii, pentru a le proba ca pot avea incredere in romani", inainte de aderarea NATO.

Fragmente din declaratiile lui Talpes:

  • (Raportul) Este un fals. Cand spun asta spun stiind niste lucruri. In niciun caz nu asa trebuie spuse lucrurile. Categoric, Romania sau presedintele Iliescu nu a fost informat despre situatiile sau despre eventualele discutii vizavi de initiativa CIA in materie de localizare in Romania a unor centre.
  • Nu a existat un acord, a existat o cooperare dupa 11 septembrie. Ne aflam in 2002-2003 cand s-a pus problema vizavi de asta. Cand spun 2003, spun pentru ca eram in centrul discutiilor. Am fost derutat de scandalul cu inchisorile, pentru ca noi nu am avut discutii decat privitoare la locatii de sprijin pentru CIA in Romania, in care noi sa le oferim reprezentantilor CIA locatii in care sa poata sa organizeze activitati pe care le-ar fi derulat pe alte teritorii.
  • Nu a existat un centru care sa fie numit de la inceput centru de detentie. Era pur si simplu o locatie de tranzit. Nu era o chestiune de timp, nu era prevazuta o perioada, era legat de derularea operatiunilor in zonele in care ar fi trebuit duse actiuni antitero.
  •  
  • A fost o discutie cat se poate de naturala ca sa cooperam. E posibil sa fi fost o locatie sau doua, nu am fost acolo. Daca erau locatii, din cate am vazut, este una in care ar fi fost adusi detinuti. Cert este ca noi nu am avut cunoastere despre detinuti, nu i-am administrat si nu am colaborat.
  • Bush recunoaste ca a stiut si el ceva, ca se transporta, dar nu ca exista tortura, inchisori. Ce inseamna inchisoare? E o institutie. Aici a fost o locatie pe care americanii au administrat-o, iar partea romana nu a avut nici interesul sa stie ce fac americanii, pentru a le proba ca pot avea incredere in romani.
  • Trebuie fiecare sa isi puna intrebarea de ce se focalizeaza pe Romania, Lituania si Polonia. Noi suntem acele tari care au generat alta geostrategie, suntem teritorii cu o conexie militara care au creat turbulente. Am vrut sa intervin pentru ca fostul ambasador la Bucuresti, domnul Guest, Gitenstein, spun ca ei nu au stiut. Sunt obligat sa cred ca Guest nu stia, asa a declarat si a si atacat pe cei care nu l-au anuntat. Va imaginati ca cei care au organizat asta ne informau? Ar fi insemnat sa aiba incredere totala in noi, sa fie convinsi ca suntem cei mai de incredere aliati.
  • Alte tari erau mai de incredere, faceau parte din NATO. Ceilalti puteau avea si o pozitie care sa puna in discutie o astfel de practica. Lucrurile sunt mai complicate pentru SUA in materie de utilizare a teritoriului in Anglia sau Germania.
  • Citeste interviul pe Adevarul.ro.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5852 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    si milioanele alea (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 17:32)

    Aramis [utilizator]

    de dolari cine le-a incasat?
  • 0 (12 voturi)    
    un fals ? (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 17:43)

    TeodorGligor [anonim]

    Un fals ? comunisto-securistul nu se dezminte.

    Dar lasa ca iasa Basescu si ne lamureste, el nu minte, nu e corupt, etc...si o sa ne explice ce s-a intamplat intre 2004-2009, unde au ajuns banii americanilor, cum sta chestia cu tortura si legea internationala (la care e si Romania semnatara).
  • +1 (11 voturi)    
    Asta ne crede cretini? (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 17:45)

    neagoe [utilizator]

    Cum poate sa faca CIA o inchisoare in Romania si autoritatile sa zica nu au habar?
    Cum poate sa introduca CIA detinuti in Romania, iar granicerii sau serviciile secrete sa zica ca nu stiu nimic?

    Oricine a fost la conducerea statului sau a serviiileor in acei ani, fie ei Nastase, Talpes, Iliescu sau Basescu trebuie a infunde puscaria. Ori pentru fapte ilegale ori pentru incompetenta. Parchetul Militar si DNA trebuie sa se autosesizeze.
  • -1 (11 voturi)    
    nu știm, deci n-a fost (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 17:54)

    Mazeta [utilizator]

    „Partea română nu a avut nici interesul să știe ce fac americanii”.
  • -1 (17 voturi)    
    E clar... (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 18:26)

    taticutu [utilizator]

    Au fost locatii speciale in Romania , pe care aliatii le-au folosit ca centre de detentie . Cel putin asta reiese din declaratiile expuse... Prea multa dragoste ne-au aratat de un timp americanii...
  • +3 (7 voturi)    
    redundanță (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 18:54)

    NoFive [utilizator]

    "noi nu am avut cunoastere…"; ce limba vorbesc acesti dinozauri comunistoizi? Nu reiese oare din felul chinuit in care se exprima si modul in care au condus institutii importante in stat? Oamenii lui Iliescu, e foarte clar.
  • 0 (6 voturi)    
    ... inchisoarea. locatia,.... (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 19:24)

    cbogdan [utilizator]

    Bine, bine, dar cine a luat banii ?
  • +1 (13 voturi)    
    L-au bagat pe Talpes in fata (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 19:53)

    Gustav666 [utilizator]

    "Nu a existat un centru care sa fie numit de la inceput centru de detentie. Era pur si simplu o locatie de tranzit."
    Ca doar nu era sa numesca locatia puscarie.
    Domnul Talpes sa lase vrajeala, ar putea eventual sa ne lamureasca cu ce fel de vize intrau in Romania acei cetateni straini aflati "in tranzit" si gazduiti de baietii de la CIA in locatiile guvernului roman.
  • +1 (13 voturi)    
    Noi nu am stiut... (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 20:10)

    satanae [utilizator]

    Pentru ca nu am vrut sa stim. Am acordat americanilor un cec in alb in speranta ca astfel ne vor primi in NATO. Si, intre timp, acolo au fost torturati oameni, dar ce ne pasa noua, ca eram acoperiti. Cel putin in hartii, nu exista nimic care sa ne invinovateasca, asa ca s-a permis ca pe teritoriul nostru sa se desfasoare experimente comparabile cu Aiud sau Pitesti, numai pentru ca ne-am inchipuit ca ne cumparam astfel intrarea in NATO. Si cum este raportul Senatului american un "fals", din moment ce sustinem ca habar n-avem ce s-a intimplat acolo?
    Mai este o problema. Cretinii nostri sustin ca recunoasterea faptului ca au existat asemenea centre in Romania este un pericol pentru "siguranta nationala", pentru ca astfel am deveni o tinta pentru diverse miscari islamiste. Problema este ca nu e asa, nu devenim o tinta pentru miscarile islamiste datorita recunoasterii, ci datorita faptului ca "organele" noastre si-au dat avizul pentru ca asemenea porcarii sa aiba loc pe teritoriul nostru. Ei sint cei care au pus pe toata lumea in pericol si cred ca cineva ar trebui sa faca ceva puscarie pentru asta. Si nu, nu americanii sint de vina, ci slugoii de la noi care au avizat o asemenea mizerie. Si dup-aia nici macar nu au vrut sa stie nimic de ce se intimpla acolo.
  • +2 (8 voturi)    
    wtf (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 21:04)

    FloreaMihai [anonim]

    no,,,a recunoscut omul ce era evident,,,,acum cu sprijinul,,ca nu o fi fost nici basescu nici el ecolo sa vada ce e,,e absolut normal si firesc,,,ce wtf,,,,uitam de 11 septembrie si de nato si de ue
  • +1 (7 voturi)    
    Nea Talpes (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 22:54)

    dekar [utilizator]

    Meserias !
  • +4 (6 voturi)    
    ce jeg uman (Duminică, 14 decembrie 2014, 1:20)

    sisif.sisif [utilizator]

    ...
    • +1 (1 vot)    
      De acord cu termenul, (Duminică, 14 decembrie 2014, 14:18)

      MihaiDascalu [anonim] i-a raspuns lui sisif.sisif

      oare de ce toti romanii le spun domni acestor hoti care, cica, ne-au aparat de dusmani, nu ne lasau sa iesim din tara, iar daca incercam , o jigodie ca acesta ne impusca la granita. Ar trebui nu impuscat ci condamnat pe viata pentru crima pe care a comis-o servind "cauza".
    • 0 (4 voturi)    
      Jeg cu J mare! (Duminică, 14 decembrie 2014, 14:19)

      Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui sisif.sisif

      Nu e jeg uman, e un jeg rusesc, e pe `lista` de cartie a lui Dughin, deci Putin, deci KGB. Mirezii bolsevice ascunse.
  • 0 (2 voturi)    
    bravo bai. (Duminică, 14 decembrie 2014, 7:27)

    MagnusLucian1320675938794 [anonim]

    El e ditamai shefu' serviciilor de informatii, si n-are idee ce se intampla la el in batatura. Un bou. Sa mearga-n pensie ca e depasit de situatie.
  • 0 (4 voturi)    
    plausible deniability (Duminică, 14 decembrie 2014, 15:20)

    Razvan_M [utilizator]

    Ticalosi de genul asta au participat pasiv la tortura si au avut grija sa nu existe documente care sa-i inculpe.
    Este interesant cum Traian Basescu a cerut un raport despre inchisorile astea si i-a fost servita o gogoasa semnata de Parlamentul Romaniei. Cel mai probabil ca avea informatii neoficiale, dar dovezile au fost ingropate bine.
    • +2 (6 voturi)    
      saracu' Basescu... (Duminică, 14 decembrie 2014, 16:21)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Baiete, Base al tau stia foarte bine ce se intampla. Nu degeaba isi incepea discursurile de politica externa cu parteneriarul strategic cu SUA. Dupa aia UE, NATO...
      • +1 (3 voturi)    
        tinere (Duminică, 14 decembrie 2014, 18:13)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        1. Basescu nu este al meu
        2. Insinuezi ceva, dar ai o problema in a intelege diferenta intre "stia foarte bine" si "avea dovezi oficiale"
        3. Am spus ca Basescu probabil ca avea informatia
        4. Ai o problema cu numele Basescu, dar eu privesc lucrurile din punctul de vedere al unui votant, nu al unui postac.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce este asa o surpriza? (Marţi, 16 decembrie 2014, 1:13)

    quietguy58 [utilizator]

    In decembrie 1989, au murit peste 1300 de oameni.
    Citi din criminali au fost judecati, condamnati?

    In 1990, la faimoasele "mineriade" au murit peste 50 de oameni.
    Citi din criminali au fost judecati, condamnati?

    Dupa 1990, citi romani care au vrut sa dea in vileag infractiuni facute de oameni politici romani nu au fost omoriti de catre serviciile secrete fara ca nimeni sa stie?

    Asadar, ce este asa o surpriza ca dl. Talpes, cotarla batrina si imbatranit in rele o "abureste"?
    Peste 3 zile, oricum toata lumea va uita.

    Singura problema este ca gruparile teroriste nu au timp sa asculte timpeniile lu' mos Talpes si cred ca ne-au pus pe lista neagra.

    Problema cea mai grava nu este daca se va intimpla un atentat terorist in Romania, ci cind se va intimpla.
    Sper sa ma insel, dar ne-am bagat intr-un joc care este mult mai mare decit putem noi sa intelegem.