LISTA celor mai mari despagubiri acordate de Restituirea Proprietatilor: Ginerele presedintelui Basescu, nepotul lui Gigi Becali si "Stelu", printre beneficiari​

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Vineri, 12 decembrie 2014, 10:47 Actualitate | Esenţial

 documente
Cele mai mari 30 de despagubiri acordate de Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP) insumeaza peste 4,6 miliarde de lei (circa 1,05 miliarde de euro), printre cei care au primit titluri de depagubire numarandu-se unul dintre ginerii lui Traian Basescu, avocatul Radu Pricop, omul de afaceri Gheorghe Stelian zis "Stelu", precum si unul dintre nepotii omului de afaceri Gigi Becali, Vasile Geambazi.

Potrivit unui raport al Curtii de Conturi, cei trei beneficiari de despagubiri mai sus mentionati nu sunt mostenitori directi ai persoanelor carora comunistii le-au nationalizat averile, ci cumparatori de drepturi litigioase de la mostentorii de drept.

Radu Pricop figureaza, alaturi de alte 4 persoane, ca beneficiar al unei despagubiri de circa 10 milioane de euro.

Omul de afaceri Gheorghe Stelian apare in "Top 30" cu cele doua dosare solutionate cu emiterea titlului de despagubire, in valoare totala de circa 150 de milioane de euro, care fac obiectul dosarului penal in care este urmarit penal de DNA alaturi de Alina Bica, fostul procuror-sef al DIICOT. "Stelu" nu este singurul beneficiar din cele doua dosare de despagubire, alaturi de el figurand si Valentin Visoiu, Adrian Andrici, si Gabriel Gheorghe, alti oameni de afaceri urmariti penal in dosarul penal de la DNA.

Vasile Geambazi figureaza pe lista de la ANRP cu o despagubire de 67 de milioane de euro, fiind singurul titular al acelui dosar.

Pe cea mai mare despagubire individuala de pe lista a luat-o omul de afaceri Horia Simu Schiopu, peste 100 de milioane de euro. Potrivit raportului Curtii de Conturi mentionat, nici Schiopu nu este mostenitor direct in dosar, el cumparand drepturile litigioase cu circa 1,5 milioane dolari.

Pe lista celor mai mari 30 de dosare pentru care ANRP a emis titluri de despagubire figureaza insa si mostenitori directi ai proprietarilor de drept. De exemplu, mostentitorii industriasului interbelic Nicolae Malaxa au primit despagubiri de peste 260 de  milioane de euro, iar cei ai lui Max Auschnitt, un alt mare industrias interbelic, aproape 30 de milioane de euro, potrivit listei celor mai mari 30 de dosare solutionate cu emiterea titlurilor de despagubire.

HotNews.ro va prezinta lista integrala a celor mai mari 30 de dosare solutionate de ANRP cu emiterea titlurilor de despagubire, in care apar si sumele pe care le-au obtinut mostenitorii si cumparatorii de drepturi litigioase.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

23328 vizualizari

  • +26 (46 voturi)    
    sunteti rau intentionati (Vineri, 12 decembrie 2014, 10:56)

    nellino [utilizator]

    Radu Pricop a trebuit sa imparta cu inca 4 (patru!) beneficiari o amarata suma de 10 milioane de iuro.
    Socru-su mai rade si acum de el la mesele de familie: ha, ha, 2 milioane, ha, ha!
    • +13 (29 voturi)    
      la vremea acordarii despagubirii (Vineri, 12 decembrie 2014, 11:00)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      acest Radu Pricop inca nu era ginere de presedinte.De fapt de la safrsitul acestui decembrie nu va fi ,iarasi,ginere de presedinte.
      • -3 (13 voturi)    
        pe aceasi logica (Vineri, 12 decembrie 2014, 13:28)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui urob

        la sfarsitul acestui decembrie socrul lui Pricop va fi un nimeni...
      • +4 (8 voturi)    
        Pai, sigur, ca nu era eligibil ;) (Vineri, 12 decembrie 2014, 15:55)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui urob

        Poti sa fii observat de domnisoarele Basescu, doar de la 1 milion de eur in sus :)))
    • +13 (29 voturi)    
      păi (Vineri, 12 decembrie 2014, 12:02)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      nu cred că socru' râde, el a trebuit să ia un credit de 1 milion ca să-și ia teren, mai degrabă ponta și restul mafioților râd atât de pricop cât și de socrul lui.

      my2c.

      ws
  • +12 (12 voturi)    
    RR (Vineri, 12 decembrie 2014, 11:04)

    kronk [utilizator]

    Saracii ticalosi.DNA ce face?
    • -3 (7 voturi)    
      dormi liniștit (Vineri, 12 decembrie 2014, 13:06)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      DNA veghează pentru tine.
      • +6 (6 voturi)    
        si iubitul tau? (Vineri, 12 decembrie 2014, 19:49)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        adoratul tau Codrin Stefanescu, care a primit 30 mil. euro pt. un maidan din Buc????
      • 0 (0 voturi)    
        De sigur VEGEAZA....... (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 7:35)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        PENTRU TINE si gasca ta
        B,V DNA tot asa INAINTE!
    • +3 (7 voturi)    
      din 20 de mld de la FMI 4 s-au dus pe retrocedari (Vineri, 12 decembrie 2014, 13:31)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      din 20 de miliarde luate de la FMI in 2010 4 miliarde au fost date pe retrocedari la cei cu drepturi litigioase.
    • +1 (1 vot)    
      nedumerire..... (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 18:52)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      ...daca statul roman prin ANRP a acordat mostenitorilor lui N. Malaxa , pt. fosta uzina 23 August, respectiv s.c.FAUR, 260 MILIOANE EURO, cum e posibil, ca pt. vanzarea acesteia catre fratii Cristescu-patronii firmei Bega -Com s.rl. sa se pretinda numai 3,0 MILIOANE EURO ???????
  • +2 (22 voturi)    
    hehe (Vineri, 12 decembrie 2014, 11:08)

    Mazeta [utilizator]

    1 miliard de euro? Un fleac, i-am ciuruit!
  • +6 (24 voturi)    
    Mda..... (Vineri, 12 decembrie 2014, 11:11)

    polonyca [utilizator]

    Trebina folosit si numele lui Basescu !!! Asta vinde mult mai bine.......atrage vizite la articol !!! Asta e presa din Ro..... flamanda rau !!! Si cand ti-e foame........ nu mai exista ...profesionalism !!!
  • -1 (23 voturi)    
    ginericu' are probleme? (Vineri, 12 decembrie 2014, 11:26)

    jackalphonse [utilizator]

    daca mai sapa baietii astia mult, cred ca base o sa ceara si el legea gratierii.
  • +5 (21 voturi)    
    245 milioane de euro ?? (Vineri, 12 decembrie 2014, 11:46)

    TeodorGligor [anonim]

    Au primit 245 de milioane de euro ??.
    Au primit vreodata atat euro-orfanii Romaniei ? Copiii a caror parinti au trebuit sa plece din tara din cauza dezindustralizarii, dezintegrarii economice si a lipsei de locuri de munca ?
  • +15 (23 voturi)    
    mare prostie (Vineri, 12 decembrie 2014, 11:48)

    codo [utilizator]

    ...asta cu cedarea drepturilor litigioase. ce principiu justifica imbogatirea cu peste sute de ori valoarea investita? doar nu e vorba de jucat banii la cazinou. doar o lege prost facuta intr-o tara prost guvernata poate produce asemenea anomalii.
    • +3 (5 voturi)    
      si daca? (Vineri, 12 decembrie 2014, 19:53)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui codo

      si daca tu ai pe perete un tablou murdar, cineva ti-l cumpara si se dovedeste a fi Renoir?
      Dreptul litigios este LEGAL, cumpararea e la fel de legala. Putem discuta daca EVALUAREA sumei e OK, dar nu procedura.
      Un drept litigios poate aduce bani dar poate fi si respins; daca este castigat prin mijloace necurate e altceva.
      PS. Un bilet de loto [inainte de tragere] nu e drept litigios?
      • +2 (2 voturi)    
        Geambazi tu esti? (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 9:34)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        400.000 de proprietari stau si astazi cu Renoiul pe perete si se uita la el;

        majoritatea s-au tarat ani de zile prin tribunale dupa care au ramas sa beleasca ochii pe holurile ANRP;

        nici "Renoirele" nu erau murdare, nici proprietarii idioti; pur si simplu baietii destepti au constituit o mafie in instante si alta la despagubiri ca sa poata cumpara drepturile litigioase la 10% din valoare si sa le "valorifice" de 500 de ori mai mult;

        tu chiar crezi ca sute de mii de proprietari au fost toti cretini?

        uite aici raportul Curtii de Conturi:

        http://www.revista22.ro/nou/imagini/pdf/raport_CC.pdf

        PS Un bilet de loto [inainte de tragere] nu e drept litigios decat daca face obiectul unui litigiu legat de proprietate, posesie etc. :)
  • +1 (23 voturi)    
    Se leaga itzele... (Vineri, 12 decembrie 2014, 12:25)

    Metec [utilizator]

    Prieteniile cu foloase dintre Dorin Cocos si Stelu, pe de o parte, si dintre familiile Cocos si Basescu, pe de alta parte... Domnul Pricop este avocat, deci si-a luat si dansul partea, iar sotia sa, fosta domnisoara Basescu, e notar. Ghici, ghicitoarea mea!
  • +25 (25 voturi)    
    Sa nu uitati (Vineri, 12 decembrie 2014, 12:28)

    istoriograf [utilizator]

    Hotnews, va rog sa nu uitati sa reveniti si cu lista despagubirilor acordate in regim super accelerat.
    Oricum, despagubirile frauduloase, privatizarile frauduloase, licitatiile aranjate, deturnarile de fonduri, risipa, prostia si jaful institutionalizat arata cum au disparut din visteria nationala zeci de miliarde de euro in acesti 25 de ani de neocomunism.
    • +6 (8 voturi)    
      Zeci?.... (Vineri, 12 decembrie 2014, 14:18)

      tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui istoriograf

      Cred ca trebue sa spui sute de miliarde de euro.
      • +2 (2 voturi)    
        cam 7 miliarde de euro pe an (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 9:40)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui tenismenul

        este modesta estimare a lui Nicu Vacaroiu;

        ar fi de presupus ca stie ce vorbeste, el insusi ajungand sef al Curtii de Conturi dupa ce s-a remarcat prin niste furaciuni cu SOV s.a.
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 16:23)

        istoriograf [utilizator] i-a raspuns lui tenismenul

        ...corectez, sute de miliarde de euro.
    • +2 (6 voturi)    
      da da, corect (Vineri, 12 decembrie 2014, 16:33)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui istoriograf

      Sa nu cumva sa vada oamenii si pe basistii care pagubesc tara. Trebuie sa aveti si voi argumente de genul "dar ia uita-te la ceilalti" ca sa va scuzati jigodiile.
  • +3 (5 voturi)    
    cu ceva noroc... (Vineri, 12 decembrie 2014, 13:15)

    liviu_ [utilizator]

    intra DNAu si-n astia !!!
    trebuie numai sa nu le taie monta fondurile
  • +7 (7 voturi)    
    acolo sunt banii dvs (Vineri, 12 decembrie 2014, 13:38)

    Francisc 1 [utilizator]

    banii aia de autostrazi , miliarde de euro furate prin diferite scheme de mizerabilii astia care ne rad in nas!
  • +6 (6 voturi)    
    Obsesia cu Basescu este si v-a fi ! (Vineri, 12 decembrie 2014, 13:42)

    andreesanu [utilizator]

    Curatenia trebuia inceputa odata ,ca valul matura si duce cu el gunoaie este bine mai ales cind nu s-a facut curat de 25 de ani in haitele de hoti si derbedei.
  • +1 (7 voturi)    
    Nu cumpar (Vineri, 12 decembrie 2014, 14:23)

    Dan Tacu [utilizator]

    Chiar daca articolul este interesant, nu agreez acest mod de a ticlui titlul cu scopul de a pacali cititorii, doar-doar va da cineva click pe respectiva stire.
  • +8 (8 voturi)    
    A doua mare problema.. (Vineri, 12 decembrie 2014, 14:59)

    Amad [utilizator]

    Ce mai mare problema este ca acesti bani, furati, nu se intorc in economie sub forma de investitii fiindca propietarii banilor nu se pricep la construit afaceri care sa creeze o oarecare bunastare in societate. Tot avari raman si cu sute de milioane in conturi.
    Si in SUA, UK, Germania s-a furat la greu, dar macar cu acei bani au construit fabrici, spitale, infrastructura, etc.
    La noi banii se fura doar pentru autoconsum de lux.
    • -8 (8 voturi)    
      Srimate domnule, (Vineri, 12 decembrie 2014, 17:32)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      1.daca dvs. cunoasteti vreun om in stare sa manince si sa bea intr-o viata citeva sute de milioane de euro,
      sa ni-l aratati si noua, sa nu murim prosti!
      2.daca ati auzit de consum si importanta cresterii acestuia pentru economie, imaginati-va ce mana cereasca ar fi un asemenea consumator pentru agricultura,industria alimentara si conexele.
      3.daca v-ati prins ca "proprietarii banilor" nu se pricep la construit afaceri care sa intoarca banii in economie sub forma de investitii, aratati-ne , in antiteza, una din realizarile dvs. in domeniu.Cu siguranta vor avea si ei de invatat!!