CEDO declara inadmisibila plangerea lui Adrian Nastase privind condamnarea sa in dosarul 'Trofeul calitatii'

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 11 decembrie 2014, 13:24 Actualitate | Esenţial

Adrian Nastase
Foto: nastase.wordpress.com
Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) a declarat joi 'inadmisibila' plangerea lui Adrian Nastase privind condamnarea sa in dosarul 'Trofeul calitatii', anunta Agerpres.

In hotararea definitiva a CEDO se mentioneaza ca plangerile fostului premier sunt nefondate sau incompatibile cu Conventia europeana a drepturilor omului, informeaza un comunicat al Curtii.

Adrian Nastase a fost condamnat pe 20 iunie 2012 la doi ani de inchisoare in dosarul "Trofeul calitatii", din care a efectuat opt luni de detentie, fiind eliberat conditionat. In acest dosar, Adrian Nastase a fost acuzat ca in anul 2004 s-ar fi folosit de ''influenta sau autoritatea functiei de presedinte al unui partid'' pentru organizarea unui simpozion intitulat "Trofeul calitatii in constructii" cu scopul strangerii unor sume de bani destinate campaniei electorale pentru alegerile prezidentiale, la care urma sa participe.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

6939 vizualizari

  • +34 (36 voturi)    
    Bah....... (Joi, 11 decembrie 2014, 13:26)

    polonyca [utilizator]

    .... da ce "basisti" si astia de la CEDO !!!!!!
    • +4 (8 voturi)    
      :)) (Joi, 11 decembrie 2014, 15:04)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      si aia e cu Base! Porcii ! :))
      • +4 (8 voturi)    
        uslamistule (Joi, 11 decembrie 2014, 15:16)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui urob

        tu disscerni sarcasmul/gluma/ironia ?...nu cred..vezi poate duminica asta e o Noua Votare cu Dottore..si poate iti iese presedinte ))))
  • +21 (21 voturi)    
    si cu asta... (Joi, 11 decembrie 2014, 13:30)

    Laurentiu78 [utilizator]

    s-a sfarsit...poate sa urle dosar politic cat o vrea acum, nu-l mai crede nici tata Ioana din teleorman...
  • +25 (25 voturi)    
    Se stie demult (Joi, 11 decembrie 2014, 13:37)

    Daniels22026 [utilizator]

    CEDO e o institutie basista.
    • +10 (10 voturi)    
      Ion Iliescu incotro? (Joi, 11 decembrie 2014, 14:19)

      Ceauceau [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      CEDO a obligat statul roman sa continue investigatiile privind o mineriada (LOL). Ma astept la un rezultat clar si concis. CEDO sper sa sune in capul lor de diminieata pana seara.
  • +19 (19 voturi)    
    prietenul si maestrul lui Ponta (Joi, 11 decembrie 2014, 13:38)

    scepticu [utilizator]

    o ia din nou peste bot.
    Dupa ce ca nu stie sa fure ( a fost prins) nu-si stie nici macar meseria de legist .
    La asa maestru, asa ucenic .
  • +22 (22 voturi)    
    Nu-i mai rămâne decât să... (Joi, 11 decembrie 2014, 13:42)

    CititorulComentator [utilizator]

    Își numere singur ouăle :)
  • +11 (11 voturi)    
    ar fi moral din parea lui el Insusi (Joi, 11 decembrie 2014, 13:44)

    un domn [utilizator]

    daca are moralitate sa se ceara inapoi la Brutarie..nu cred ca ar fi interzis..sa pledeze vinovat in fata instantei sa spuna cum si de unde a cumparat casele si casa din Zambaccian..si il iertam ca recunoaste in ceasul al XII lea..altfel dupa 22.12.14..il cautam si pe el..nu la Cornu..nu acolo unde va zboara mintea la prostii..ci..la chestiuni esentiale !
  • +17 (17 voturi)    
    Ce surpriza (Joi, 11 decembrie 2014, 13:55)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Juristul de renume mondial, profesorul emerit de drept, primul intelectual al tarii sa nu fie in stare sa citeasca ce criterii trebuie indeplinite de o cerere la CEDO. Si un avocat stagiar al unui parnaias e in stare sa formuleze o cerere care macar sa fie luata in seama. Trebuie ca nastase sa mai scrie o carte pe aceasta tema (cu "negri" fireste asa cum a "produs" toate cartile) de preferinta in puscarie pentru marile furturi din bugetul tarii nu pentru gainariile din "trofeul calitatii".
    • +10 (10 voturi)    
      de fapt, (Joi, 11 decembrie 2014, 14:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      bombonel nu ca nu stie sa faca o cerere la cedo.
      cedo a declarat ca plangerea lui bombo e inadmisibila.
      cu alte cuvinte, l-a facut nesimtit pentru ca a avut tupeul sa se dea lovit in drepturile omului. bombo nefiind om. doar e "el insusi", nu?
  • +11 (11 voturi)    
    ma enerveaza , mhai draga , (Joi, 11 decembrie 2014, 14:34)

    coor [utilizator]

    la culme , ca ne pierdem vremea cu un biet infractor , care se vrea bagat in seama ! sa-tzi fie rusine ... adriene !!!
  • +9 (9 voturi)    
    Bombonel crede ca (Joi, 11 decembrie 2014, 15:44)

    Audit [utilizator]

    CEDO se uita in gura oricarui infractor.
    Ce nu inteleg ei (aici intra si Ponta) este ca daca pentru ei coruptia e normalitate pentru lumea democrata este infractiune.
    Il astept si pe Varan sa mearga la CEDO asta daca nu castiga procesul in anulare.
  • +9 (9 voturi)    
    Daca-l lasati liber derbedeul face ce vrea !!! (Joi, 11 decembrie 2014, 16:01)

    andreesanu [utilizator]

    Cind l-ati eliberat fara sa-si ispaseasca pedeapsa desi se cumulase pedepsele nu v-a trecut prin cap ca derbedeul va reclama la CEDO !!!,tupeul nesimtitului de Nastase ramine fara margini.
    Astept deschiderea urmaririi penale pentru Nastase pentru destabilizarea si tradarea intereselor Romaniei.
  • +7 (7 voturi)    
    Si diferenta? (Joi, 11 decembrie 2014, 17:18)

    mr_mojo [utilizator]

    Ok, acuma ca a pierdut poate sa bage si diferenta; se pare ca e nemultumit.
    E inca un mister pentru mine ce cauta personajul asta in libertate...