Ion Iliescu: Nu am cunostinta de inchisori CIA in Romania

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 decembrie 2014, 19:28 Actualitate | Esenţial

Ion Iliescu
Foto: Agerpres
Fostul presedinte Ion Iliescu a declarat, miercuri, raspunzand unei intrebari, ca nu are cunostinta de existenta unei inchisori a CIA in Romania, precizand, totodata, ca nu poate comenta asupra centrului de detentie din Polonia "pe baza unor fapte necunoscute", transmite Mediafax.

"Nu pot sa comentez ceva fara documente de fata. Nu am avut cunostinta de asa ceva", a declarat, miercuri, fostul presedinte al Romaniei, intrebat daca au existat inchisori ale CIA pe teritoriul Romaniei.

Intrebat daca stia de inchisoarea CIA din Polonia, Ion Iliescu a precizat: "Nu m-am intalnit cu aceasta problema si comentarii pe baza unor fapte necunoscute si fara dovezi nu pot sa fac".

Senatul SUA a publicat, marti, o versiune scurta a raportului Comisiei de Informatii privind tehnicile dure de interogare folosite de CIA dupa 11 septembrie impotriva suspectilor de terorism, asimilate torturii, potrivit AFP.

Romania ar aparea pe lista inchisorilor secrete ale CIA, in centrul de detentie deschis pe teritoriul Romaniei fiind interogati mai multi prizonieri ai Agentiei Centrale de Informatii suspectati de legaturi cu grupari teroriste, relateaza Washington Post.

In versiunea publica a raportului Comisiei de Informatii din Senatul SUA privind programul de interogare al CIA sunt secretizate o serie de informatii, inclusiv tarile in care ar fi existat inchisori secrete ale Agentiei Centrale de Informatii, scrie Washington Post, adaugand ca detalii din document permit decodarea acestor centre de detentie.

Potrivit Washington Post, in raport sunt mentionate inchisori din cinci tari: Polonia, Romania, Lituania Afganistan, Thailanda, acestea fiind desemnate prin culori. Astfel, presupusa inchisoare secreta a CIA din Romania figureaza drept "detention site black", pentru Polonia este folosit albastru, pentru Lituania violet, pentru Thailanda verde, iar pentru Afganistan, unde ar fi existat mai multe inchisori, sunt folosite patru culori.

Din interpretarea datelor cuprinse in raport, CIA nu informase Departamentul de Stat despre existenta inchisorii din Romania, situatie pe care ambasadorul SUA la Bucuresti Michael Guest a catalogat-o "inacceptabila", autoritatile de la Bucuresti cerand in 2006 inchiderea centrului de detentie.

O comisie a Parlamentului Romaniei a stabilit, in iunie 2006, ca exista date clare ce atesta faptul ca avioanele militare americane au aterizat pe aeroporturile romanesti exclusiv din motive tehnice si ca, in Romania, nu exista inchisori pentru prizonieri supecti de terorism.

Constituita in luna decembrie a anului 2005, dupa primele informatii potrivit carora spatiu aerian romanesc ar fi fost survolat de avioane CIA care transportau detinuti si ca acestia erau torturati in centre special constituite in Romania, Comisia parlamentara a investigat, potrivit presedintelui Norica Nicolai, peste 3.000 de zboruri, documente si date ale operatiunilor aeriene de pe teritoriul romanesc. Au fost avute in vedere, cu precadere, aeroporturile militare din Timisoara, Constanta, Bucuresti, Tulcea si Fetesti.

Atat presedintele Comisiei, Norica Nicolai, cat si vicepresedintele George Maior (PSD), au negat afirmatiile speculate in presa straina si cele prezentate de parlamentarul elvetian Dick Marty.

Pe baza documentelor prezentate de autoritati, senatorul liberal a declarat ca pe niciunul dintre aeroporturile romanesti nu au fost existat si nu au fost constuite facilitati care ar fi putut servi drept centre de detentie pentru detinuti.

Reprezentantii Comisiei parlamentare CIA au aratat, "fara dubiu", ca din cele doua zboruri amintite in raportul lui Dick Marty, N313P din 25 ianuarie 2004 si N313P din 22 septembrie 2003, despre care acesta sustinea ca ar fi transportat detinuti, "nu au coborat si nu au urcat pasageri".

Pe de alta parte, fostul presedinte polonez Aleksander Kwasniewski a declarat, miercuri, ca interogatoriile brutale ale suspectilor de terorism desfasurate de CIA pe teritoriul polonez au incetat, la presiunile poloneze, in 2003, relateaza AFP.

El a confirmat chiar ca acest procedeu, care include recurgerea la tortura, a fost practicat in Polonia de agenti ai CIA, in timp ce autoritatile poloneze se refugiaza de ani de zile intr-o tacere totala, ascunzandu-se in spatele secretului anchetei desfasurate de sase ani de Parchetul din Cracovia, fara un progres vizibil.

Intervievat la postul de radio TOK FM, la o zi dupa publicarea unui raport coplesitor de catre Senatul american, Kwasniewski - care a acceptat aceasta "cooperare consolidata in domeniul serviciilor de informatii" - a afirmat ca la inceput Polonia nu stia despre actele de tortura. Era vorba, in opinia sa, doar despre infiintarea unor facilitati secrete.

"Faptul ca americanii desfasoara aceste activitati intr-un mod atat de secret a generat ingrijorari. Astfel ca autoritatile poloneze au actionat pentru a le pune capat si aceste activitati au incetat, la presiunea Poloniei", a declarat el.

Kwasniewski, presedintele Poloniei in perioada 1995-2005, a povestit ca i-a expus aceasta problema presedintelui George W. Bush "in Biroul Oval de la Casa Alba" in 2003. Potrivit lui, liderul american a aparat activitatile CIA, afirmand ca acestea aduc "beneficii importante in materie de securitate".

Dar "i-am spus lui Bush ca ar trebui ca aceasta cooperare sa se termine si s-a terminat", a adaugat omul politic polonez.

Potrivit lui, cooperarea cu americanii si mai ales informatiile obtinute au fost in beneficiul tarii sale. "Nu au fost amenintari teroriste in Polonia", a explicat el.

Kwasniewski a aparat acordul sau initial, amintind moartea a catorva mii de americani in atentatele din 11 septembrie si contextul "razboiului impotriva terorismului declarat de NATO, din care Polonia face parte".





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2409 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    oh, da (Miercuri, 10 decembrie 2014, 19:34)

    Mazeta [utilizator]

    Nici Iliescu, nici Băsescu nu au știut ce se întâmplă în România. Dar după Nuremberg poți fi condamnat și pentru igoranță.
    • 0 (2 voturi)    
      Sa se jure (Miercuri, 10 decembrie 2014, 22:43)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pe onoarea lui Bombo si-l cred....zdrentelor!
    • +1 (3 voturi)    
      Dubla masura - nu te doare? (Miercuri, 10 decembrie 2014, 23:22)

      Laur_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca era vorba de ce au facut rusii in Cecenia (pe scara larga) auzeam placa cu "asa e la ei", "lasa ca asa merita teroristii", "sa respectam independenta Rusiei", etc etc.

      Daca e vorba de americani (cazuri punctuale in esenta), Mazeta e mare aparator al drepturilor omului. Mai nene, nu ai auzit ca-s un concept demodat? Nu ti'a zis sefu' inca?
  • +6 (10 voturi)    
    Penal (Miercuri, 10 decembrie 2014, 19:47)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ce era să zică? Cine o fi pus întrebarea nu are habar de jurnalism. Păi e ca și cum întrebi un agent acoperit dacă e spion, ce naiba...
    • -2 (6 voturi)    
      penal de-a dreptul (Miercuri, 10 decembrie 2014, 21:10)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Si daca au fost, probabil sunt in baza un intelegeri confidentiale pe care nici Iliescu nici Basescu nu au cum sa le recunoasca public. Daca au stiut sau nu ce se intampla in acele inchisori (daca exista) nu avem de unde sa stim, insa de existenta lor (repet, daca au existat) nu au cum sa nu stie presedintii de stat.
  • +5 (9 voturi)    
    Mizerie de nedescris.. (Miercuri, 10 decembrie 2014, 20:13)

    TRABI [utilizator]

    Nu a fost nimic secret .
    Secret este pentru noi cei care le platim traiul de huzur
    Au stiut orice miscare , nu se face nimic fara o intelegere prealabila , mai ales in astfel de cazuri ..
    Ce mai .... hai sa scapam de mincinosii care nici nu au curajul sa-si asume raspundrea in fata unor anchete la scara internationala ....ca si bursucu ala de severin adrian ....toti cei imlicati din alte tari s-au pus la dispozitia justitiei si el nesimtitul ne mai cheltuia banii nostri in continuare
    Cat despre iliescu----ptiuuuuu...cahhhh....bleahhhh..pe pustii...
    Daca pleci ...sa nu ma iei si pe mine....! vorbele cantecului ..
  • -1 (9 voturi)    
    ILIESCULE,te cred (Miercuri, 10 decembrie 2014, 20:51)

    kripton [utilizator]

    tu stii doar de inchisorile NKVD din romania.
  • +3 (7 voturi)    
    Oare (Miercuri, 10 decembrie 2014, 20:54)

    Calinul [utilizator]

    sa te cred?Ok te cred.Dar sper ca tu sa ajungi in una cat de curand,chiar si pentru o zi apoi poti sa ne lasi.
  • -2 (8 voturi)    
    da, da (Miercuri, 10 decembrie 2014, 21:26)

    Gustav666 [utilizator]

    Nici tu si probabil nici Basescu
  • -5 (9 voturi)    
    Ia uite (Miercuri, 10 decembrie 2014, 21:29)

    CititorulComentator [utilizator]

    Au intrat minusarii cu rachetâile în cizme :)
  • +1 (1 vot)    
    Comisii parlamentare (Miercuri, 10 decembrie 2014, 21:31)

    Azra [utilizator]

    Din cate imi amintesc,nici una dintre comisiile parlametare constituite in ultimii 20 de ani, pentru a elucida probleme controversate importante nu a reusit sa elaboreze concluzii transante asupra problemelor pe care le-au examinat .
  • -3 (5 voturi)    
    lui nea nelu (Miercuri, 10 decembrie 2014, 22:22)

    sisif.sisif [utilizator]

    nu i s-a comunicat nimic de la moscova, de unde sa stie?
    • +1 (5 voturi)    
      huh (Miercuri, 10 decembrie 2014, 22:46)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui sisif.sisif

      Stai puțin. Iliescu, agent KGB, făcea jocurile CIA? Cum vine asta?
  • 0 (2 voturi)    
    eh (Miercuri, 10 decembrie 2014, 23:16)

    transpenibilus [utilizator]

    Nici agenturile nu mai sunt ce erau. Declaratia asta pare framantata prin beciurile SRI. Gustav si prietenii lui pozau in "Gata cu interesele Romaniei pentru ca tara e reprezentata de Chioru, hai Ponta!, jos SUA, hai oricine altcineva sau Iranul!".

    Numai ca guszeta333 si taras nu au apucat sa isi
    schimbe cuvintele cheie si reactiile pavloviene.
    Niste bolsevici au ajuns sa-l critice pe Iliescu. Doar
  • -1 (5 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 10 decembrie 2014, 23:49)

    alecus [utilizator]

    ...democratia din USA a fost salvata prin publicarea acestui raport. Ce bine functioneaza institutiile la ei, ce echilibrata e puterea!

    Dar ce vina au tari ca Romania si Polonia, parteneri fideli ai USA, pe care acest raport le expune acum pericolului terorismului islamic?
  • 0 (2 voturi)    
    Senil (Joi, 11 decembrie 2014, 1:35)

    rokoz [utilizator]

    In sfarsit tovarasul Ionel arata primele semne de senilitate ... A inceput sa uite ce stia cu putin timp in urma :)
  • +2 (4 voturi)    
    HotNews do your job! (Joi, 11 decembrie 2014, 4:06)

    daskyd [utilizator]

    Iliescu e un mincinos. Raportul e public(https://s3.amazonaws.com/s3.documentcloud.org/documents/1376717/cia-report.pdf).

    Quotes: "The CIA entered into an agreement with the [REDACTED] in Country [REDACTED] to host a CIA detention facility in [REDACTED] 2002." (p 96)


    "After two days of questioning at DETENTION SITE COBALT and the dissemination of 21 intelligence reports, Ghul was transferred to DETENTION SITE
    BLACK. According to CIA records, upon arrival, Ghul was "shaved and barbered, stripped,
    and placed in the standing position against the wall" with "his hands above his head" with plans
    to lower his hands after two hours. The CIA interrogators at the detention site then requested
    to use the CIA's enhanced interrogation techniques on Ghul [...]CIA Headquarters approved the request the same day. Following 59 hours of sleep deprivation, Hassan Ghul experienced hallucinations, but was told by a psychologist that his reactions were "consistent with what many others experience in his condition," and that he should calm himself by telling himself his experiences are normal and will subside when he decides to be truthful. The sleep deprivation, as well as other enhanced interrogations, continued, as did Ghul's hallucinations. Ghul also complained of back pain and asked to see a doctor, but interrogators responded that the "pain was normal, and would
    stop when [Ghul] was confirmed as telling the truth." A cable states that "[i]nterrogators told
    [Ghul] they did not care if he was in pain, but cared only if he provided complete and truthful
    information." A CIA physician assistant later observed that Hassan Ghul was experiencing
    "notable physiological fatigue," including "abdominal and back muscle pain/spasm, 'heaviness' and mild paralysis of arms, legs and feet [that] are secondary to his hanging position and extreme degree of sleep deprivation. [...] Throughout this period, Ghul provided no actionable threat information " (pp 132-133)
  • 0 (2 voturi)    
    Cum este posibil.... (Joi, 11 decembrie 2014, 11:49)

    Cadillac [utilizator]

    ...ca oamenii sa fie atit de..............................."naivi"???

    Cineva chiar crede ca Presedintele va da un raspuns adevarat unei intrebari puse de "jiji"?

    Acum 'citiva' ani, Presedintele Clinton a declarat - bine-nteles in fata camerelor TV - ca Area 51 NU exista!

    Care zona, se afla 'bine-merci' in Nevada! Iar cine e foarte curios, se poate uita peste gard in aeroportul din Las Vegas unde puteti vedea dimineata si seara, niste avioane albe 'interesante'! Fara indicative de zbor si fara nimic scris pe fuselaj; asa ca, au fost poreclite "Janet".

    Nimeni nu stie de ce, sau ce inseamna acest nume.

    Aceste avioane, duc dimineata si aduc seara salariatii la si de la Area 51...

    Asa ca, lasati-o mai 'moale' cu lozinca:

    "Vrem sa stim TOT!"

    Unele "usi" sint destinate sa ramina inchise...

    Uneori, e mai bine asa.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 12 decembrie 2014, 22:55)

    rocknum [utilizator]

    normal...
    el le stie pe alea ale kgb-ului