Bogdan Aurescu: Deveselu, o preocupare pentru Moscova intrucat e garantia ca Romania nu se va intoarce sub o alta sfera de influenta

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 decembrie 2014, 23:11 Actualitate | Esenţial

Bogdan Aurescu
Foto: MAE
Sistemul antiracheta de la Deveselu reprezinta o preocupare pentru Moscova intrucat acesta este o garantie ca Romania nu se va intoarce sub o alta sfera de influenta, a declarat, marti, ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, citat de Agerpres.

Seful diplomatiei romane a demontat argumentul venit dinspre Federatia Rusa potrivit caruia sistemul instalat la Deveselu 'ar afecta capacitatea de descurajare nucleara a Moscovei'.

'Nu poti spune ca 24 de interceptori care vor fi plasati in Romania, impreuna cu alti 24 de interceptori care vor fi, probabil, plasati in Polonia in 2018, pot sa afecteze capacitatea Rusiei de a lovi cu sute de rachete intercontinentale, cu o capacitate deosebita, cu tot felul de masuri de protectie si de deviere a eventualilor interceptori', a explicat Aurescu, la Digi 24.

El a sustinut ca singurul argument in virtutea caruia Rusia nu este de acord cu sistemul antiracheta de la Deveselu este unul politic.

'Argumentele sunt foarte clare, atat din punct de vedere tehnic, cat si din punct de vedere juridic. Ramane un singur argument, cel politic. De ce acest sistem provoaca preocupare la Moscova? Pentru ca el reprezinta in Romania, prin baza de la Deveselu, o prezenta permanenta americana pe teritoriul Romaniei, deci o garantie de securitate pe care Romania o are si care reprezinta garantia faptului ca Romania nu se va intoarce sub o alta sfera de influenta', a declarat Bogdan Aurescu.

Ministrul a completat totodata ca, in relatia cu Rusia, Romania nu poate face abstractie de calitatea sa de membru NATO si UE.

'Din pacate, in acest moment, oricat ne-am dori sa avem o relatie mai buna cu Federatia Rusa, nu putem sa facem abstractie de relatiile dintre aceste organizatii-cheie care ne asigura NATO - securitatea, Uniunea Europeana - accesul la un sistem de valori la un standard economic de un anumit tip, nu putem sa facem abstractie de aceste realitati. Romania va actiona in continuare alaturi de partenerii sai din NATO si de statele membre ale Uniunii Europene intr-un mod coeziv', a afirmat Aurescu.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4071 vizualizari

  • -28 (34 voturi)    
    Inca unul! (Marţi, 9 decembrie 2014, 23:24)

    GRadu007 [utilizator]

    Numai mediocritati in ministerul de externe.

    Vai si-amar de statul care isi da politica externa pe mina unuia ca Aurescu...
    • +21 (27 voturi)    
      In sfarsit, avem minstru de externe! (Marţi, 9 decembrie 2014, 23:35)

      Ce FaciFoca [anonim] i-a raspuns lui GRadu007

      @GRadu007
      Bati campii!
      Aurescu este o capacitate! In sfarsit avem un ministru de externe! Ai uitat ca a castigat pt. Romania in pocesul de la Haga cu Ucraina rezervele de petrol din Marea Neagra?
      Chiar nu exista nimic de reprosat acestui om. Daca tot Guvernul are avea oameni ca Aurescu, cred ca putem sa-l lasam pe Tonta PM, ca nu ne mai incurca asa tare!
      • +2 (4 voturi)    
        exact! (Miercuri, 10 decembrie 2014, 8:15)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui Ce FaciFoca

        In sfarsit unul care are tot ce trebuie ca sa spuna lucrurilor pe nume.
        Dar ar fi fost extrem de greu sa gasesti 10 profesionisti (cat ar trebui sa fie Guvernul Romaniei) care sa se lase condusi de un tampitel vesel.
    • +5 (13 voturi)    
      gradu -77 (Marţi, 9 decembrie 2014, 23:43)

      ManoleBuican [anonim] i-a raspuns lui GRadu007

      Habar n-ai despre ce vorbesti. Este destul de tarziu. De ce nu te duci sa te culci?
    • +5 (11 voturi)    
      Inca unul! (Marţi, 9 decembrie 2014, 23:44)

      x_dion_x [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      GRadU007 de ce crezi ca Aurescu este o mediocritate in ministerul de externe?
    • +6 (8 voturi)    
      Si cine spune asta??? (Miercuri, 10 decembrie 2014, 0:04)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      ...ceva un CV, ceva articole publicate, lucrari stiintifice? Sa cedem si noi "diamantul" care ne finiseaza gusturile si preferintele?
      Si din ce fapte ati tras aceasta concluzie?
    • +3 (5 voturi)    
      Orice idiot da cu piatra in oamenii competenti (Miercuri, 10 decembrie 2014, 9:03)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      Aurescu a dovedit atat competenta cat si patriotism. Idioti ca tine ar dori ca tara sa fie sub controlul rusesc si spurca forumurile cu ineptii.
    • -1 (1 vot)    
      Subscriu! (Miercuri, 10 decembrie 2014, 10:32)

      sami [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      Practic a spus ca Romania se afla sub influența SUA! Ceea ce este absolut neadevărat!!!
      Pe mine ma deranjează declarațiile domnului Aurescu pe relația cu Rusia. De curiozitate, căutați si verificati. Parca se roagă de un conflict cu Rusia, in orice forma:|
  • +8 (18 voturi)    
    Deveselu are rost intr-un razboi nuclear limitat (Marţi, 9 decembrie 2014, 23:33)

    Caligula [utilizator]

    Rusia are in vedere un razboi nuclear limitat. Deveselu ar putea sa anihileze acest scenariu, iar Rusia va trebui sa decida daca doreste atunci unul total. De aia sunt rusii furiosi, ca idea de a ameninta cu un razboi nuclear limitat nu tine.
    • +12 (12 voturi)    
      ... (Miercuri, 10 decembrie 2014, 0:44)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Razboi nuclear limitat impotriva unui membru NATO?!?!..Noi nu suntem Coreea de Nord totusi...Nu poti sa lansezi un focos nuclear oricat de mic catre o tara NATO si dupa aia sa nu te astepti la un pom de craciun pe radar...
      • -1 (3 voturi)    
        mda (Miercuri, 10 decembrie 2014, 1:27)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Rusia are in planuri un razboi nuclear limitat centrat pe Cehia. Mai greu cand ai in drum obstacole (Polonia pentru N Rusia si Romania pentru S Rusia/Crimeea)...
      • +1 (3 voturi)    
        Rusii incearca marea cu degetul (Miercuri, 10 decembrie 2014, 1:44)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Pana acum le-a reusit cu Crimeea si Donetsk. Daca NATO e atat de reluctanta sa se angajeze militar, s-ar putea sa mearga si chestii mai teribile.

        Rusii tot incearca NATO si altii, ba cu amplasari de rachete, ba cu bombardiere, ba cu submarine. Daca o singura bomba nucleara explodeaza in Dobrogea, va trece NATO la un razboi total? Rusii au spionat suficient la sediul NATO ca "prieteni", pentru a intelege raspunsul, iar Deveselu nu le convine.
    • +6 (10 voturi)    
      . (Miercuri, 10 decembrie 2014, 0:46)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      tocmai asta e problema lor, ca nu exista razboi nuclear limitat. Practic toate armele nucleare sunt degeaba. Sunt periculoase doar daca ajung pe mana unor descreierati, a unor teroristi. Rusia stie asta si atunci acesti interceptori ii impiedica sa se desfasoare liber in zona cu restul armelor conventionale.
  • +1 (1 vot)    
    strategia rusa (Miercuri, 10 decembrie 2014, 10:11)

    Razvan_M [utilizator]

    Rusia este o tara in care oamenii, luati individual, pot fi extraordinari in comunitatea internationala. Daca insa ne uitam la grupuri, tendinta este spre autoritarism, organizatii mafiote. Pur si simplu civilizatia rusa nu este capabila sa creeze institutii functionale bazate pe valoarea individului, nu pe niste agende mafiote.
    Stapanii Rusiei stiu lucrul acesta, de aceea nu le ramane decat sa denigreze si sa saboteze alte tari pentru a lasa impresia ca "si altii sunt la fel". Este o strategie simpla, aplicata cu succes si de Partidul-Stat din Romania, PSD, cu ajutorul masinariei de propaganda din presa sclava: ai un exemplu de ciorditor de la Opozitie? Asta este un pretext pentru a ciordi masiv si cu nerusinare. Ai un exemplu de ciorditor care inca nu a fost trimis in judecata? Asta este un pretext pentru a cere ca niciun ciorditor sa nu fie trimis in judecata pana nu sunt trimisi toti ceilalti.
    Rusia spioneaza agresiv si detine sub acoperire active strategice in Romania si in alte tari pentru care are plan de invazie. Rusia are colaboratori locali racolati agresiv, prin santaj sau cu bani, pe care ii tine pregatiti pentru o eventuala invazie. Chiar in presa scrisa de la noi exista un curent jurnalistic ce justifica invaziile din Caucaz si Ucraina prin invaziile americane din tarile Arabe.
    Acest argument este extrem de slab, pentru ca o crima, condamnata sau nu, nu poate fi justificare pentru alta crima. Din pacate prinde la persoane care au anumite limitari in logica. Tortura comisa de americani nu este justificare pentru tortura comisa de rusi etc.

    Rusia nu este capabila sa concureze economic si ca societate nici cu Vestul, nici cu Asia. Asta este de fapt problema principala si Putin, impreuna cu gasca sa mafiota, sunt constienti ca au o China extrem de puternica in vecinatate si o Europa care tenteaza varfurile Rusiei sa emigreze. Riscul cel mai mare pentru Rusia este cel al dezmembrarii Imperiului.