O profesoara bursiera Cambridge, scrisoare deschisa pentru ministrul Educatiei: Lasati-ma sa privesc in ochii copiilor pe care ii invat

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 14:54 Actualitate | Esenţial

Catalina Cocan, profesoara de limba engleza la Cluj si bursiera Cambridge, ii scrie ministrului Educatiei, caruia ii cere, printre altele, imbunatatirea Codului Etic si reducerea numarului elevilor din clase, adresandu-i si mesajul: "Lasati-ma sa privesc in ochii copiilor pe care ii invat", scrie Mediafax.

Catalina Cocan, care preda la Scoala generala "Alexandru Vaida-Voevod" din Cluj-Napoca si care anul trecut a castigat o bursa Cambridge English Language Assessment, i-a scris ministrului Educatiei, Remus Pricopie, cerandu-i, printre altele, completarea Codului Etic cu drepturile cadrelor didactice si "abordarea centrata pe elev", respectiv o comunicare reala cu elevii, nu doar la nivel statistic.

"Imi permit sa va adresez o scrisoare deschisa, formulata cu respectul pe care l-am aratat mereu superiorilor mei. Nu voi aduce in discutie salarizarea sau conditiile de munca, pentru ca aceste probleme dureroase ale dascalilor sunt prezentate frecvent de sindicate. Rugamintea mea, simpla vine din partea unui om care si-a ales aceasta meserie din vocatie: Lasati-ma sa privesc in ochii copiilor pe care ii invat! Doriti sa stimulati tinerii valorosi sa aleaga sa devina profesori si doriti implementarea unui Cod Etic. Si eu imi doresc sa lucrez intr-un mediu inteligent, guvernat de reguli bine gandite, unde elevii sa se simta in siguranta, ascultati, apreciati si stimulati sa-si atinga potentialul. Va sugerez sa imbunatatiti Codul Etic, incluzand masuri de protectie a cadrelor didactice fata de comportamentele indezirabile ale elevilor sau ale parintilor acestora. Doar astfel vom putea privi demn in ochii copiilor pe care ii invatam ca fiecarei persoane i se cuvine respect", scrie Catalina Cocan.

Profesoara ii cere ministrului si sa pastreze orele de religie in scoli pentru a-i feri pe elevi "de lipsa empatiei pentru alegerile celor din jur".

"Elevii nostri, mai buni sau mai rai (etichetez constient, cu scopul declarat de a schematiza o realitate mult mai complexa), aduc la scoala ceea ce invata in familie. Uneori bun-simt si deschidere spre alteritate, alteori agresivitate si intoleranta (manifestata, cu siguranta, in diverse grade). Va sugerez sa mentineti ora de religie in scoli, ca spatiu al interculturalitatii, intr-un context european in care intelegerea existentei unor alte perspective este o necessitate (¬) Debutul meu ca profesor a fost insotit de credinta ca voi lucra in universul fragil al copilului, modeland frumos vietile care imi sunt incredintate pentru o vreme. As dori ca munca pe care o depun sa fie apreciata in functie de calitatea actului educational (chiar si numai din acest punct de vedere, meseria mea este incredibil de solicitanta), nu din perspectiva numarului sau a modalitatii de intocmire a documentelor doveditoare. Va sugerez sa creati locuri de munca in scoli pentru persoanele care doresc sa duca la indeplinire munca de birou, iar pe invatatori si pe diriginti lasati-i sa priveasca in ochii copiilor pe care ii invata!", mai scrie profesoara.

Cocan ii mai cere ministrului Educatiei si reducerea numarului de elevi din clase, motivand ca pentru un dascal este greu sa lucreze cu 25-30 de copii in acelasi timp.

"Va sugerez sa modificati costul standard per elev, astfel incat scolile sa nu fie puse in situatia de a inghesui peste 30 de elevi intr-o singura clasa (chiar si pregatitoare), pentru a se incadra in costuri. Invatatoarea acestor copii merita sa fie lasata sa priveasca in ochii copiilor pe care ii invata", se mai arata in scrisoarea pe care profesoara de engleza i-o adreseaza ministrului Educatiei.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5735 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    Londra... (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 15:05)

    TeodorGligor [anonim]

    ce chestie, ce titlu...o mai baga cineva in seama daca nu scria de la Londra ?
    • +3 (5 voturi)    
      Scrie de la Cluj... (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 23:34)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Bursa aia o ajuta doar sa participe la niste cursuri si sa-si de examenele gratis. In rest, munceste in Romania.
  • +5 (15 voturi)    
    Bursiera pe naiba!!! (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 16:20)

    Ungigel [utilizator]

    Nu e nici o bursiera!
    Examenul ala il poate da orice copil care stie engleza, inclusiv In Romania. Mers pana la British Council, dat examen, plecat acasa.
    Nu e nici un premiu, nici o bursa, nici nimic. Se da o suma de bani dupa care se da un examen iar cine il promoveaza primeste o diploma pe care scrie Cambridge.
    Link demonstrativ. http://www.cambridgeenglish.org/ro/

    Se pot verifica informatiile inainte de a se posta lucruri neadevarate si umflate artificial?
    Asa a ajuns si Ponta cu masterate la Catania si doctorate si cate si mai cate...
    • -1 (3 voturi)    
      Bursa (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 23:30)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Ungigel

      Sa fie cumva asta: "Cambridge English Language Assessment IATEFL Scholarships 2014" ?

      Nu stiu, imi dau cu parerea. Evident ca e ciudat textul ca scholarship nu este assessment...
    • +4 (6 voturi)    
      Verifica inainte sa deschizi gura (Duminică, 7 decembrie 2014, 5:47)

      mp01 [utilizator] i-a raspuns lui Ungigel

      Ai putea sa verifici TU afirmatiile pe care le faci. La un simplu search google gasesti:
      http://www.cambridgeenglish.org/iatefl-scholarships/

      unde ai s-o gasesti pe Catalina Cocan, cu mentiunea ca a primit o bursa.

      Si cred ca bursa respectiva e o "chestie", pentru care persoana respectiva merita in plus sa fie ascultata.
      • +2 (2 voturi)    
        verificare! (Duminică, 7 decembrie 2014, 12:34)

        Ungigel [utilizator] i-a raspuns lui mp01

        Imi cer profunde scuze.
        Doamna a primit un stipend (sponsorizare) pentru o conferinta de 4 ZILE! denumita pompos Scholarship.
        link demonstrativ 2: https://cambridgeesolde.wordpress.com/tag/iatefl/

        Sincer, sunt mai impresionat de CPL, pe care doamna il are. La o cautare pe google, apare dumneaei cu diploma in mana, de acolo confuzia mea initiala.

        Pe vremea mea bursa insemna sa iti dea o universitate bani ca sa studiezi/cercetezi pentru ei intr-un cadru formal/academic si nu SPONSORIZAREA pentru 4 zile a participarii la o amarta de conferinta...

        Sa imi fie iertat, nu am nimic cu doamna, dar exact o amarata de conferinta a fost si masteratul de la Catania al domnului premier. Dumneaei poate fi si nevinovata, a triimis un cv unui reporter care poate nu a inteles ce scrie in el.
        Doamna merita sa fie ascultata la fel ca oricine. Daca sunt idei bune ar fi frumos ca cineva chiar sa tina cont de ele. Dar inainte sa vorbim de frumos, ar fi indicat sa fim cinstiti cu noi insine si sa ne prezentam realist!
  • +4 (8 voturi)    
    pai EXISTA religie in scoli!! (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 17:29)

    Codruta N [utilizator]

    N-a scos-o nimeni!! Faci o cerere - iar copilul tau este inscris la ora de religie!!

    Cat despre rolul ei in "interculturalitate" si "combaterea agresivitatii"... ma indoiesc PROFUND ca o chestie in care se promoveaza gandirea tip "ce gandesc / cred eu e bun - ce gandesc ceilalti (nereligiosii, cei de alte religii etc.) e rau" poate sa reduca agresivitatea si sa ajute "interculturalitatea" - mai degraba as zice ca EXACT invers!!

    Doamna poate f. bine "sa priveasca in ochii copiilor", daca doreste - chit ca acestia sunt 18 sau 30 (eu am privit in ochii a 33 - si as zice ca pana si acum unii imi multumesc cand ne vedem pe strada). Bine... asta nu inseamna ca n-ar fi, totusi, de dorit sa fie redus numarul de elevi din clase... cu cat mai putini, cu atat mai bine pentru ei pt. ca se pot aprofunda mai bine cunostintele ;)
  • +1 (3 voturi)    
    o parere (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 23:03)

    dezabuzatul [utilizator]

    Exista clase si de 35-40 de elevi. Cum e pentru un professor de matematica, de romana - sa dau numai numele unor materii de evaluare nationala - sa lucreze cu atatia copii? Sa corecteze lucrari, teme? Pe aceiasi bani ca un professor de sport? Sau de religie?
    Ce invata copiii la religie? Nu au nici minima cultura generala, vrei sa comentezi un Psalm de Arghezi si constati ca habar nu au ce e la origine o astfel de creatie, de exemplu.
    Religia nu este doar dogma "crede si nu cerceta", ci un mod de a te raporta la lume, la valorile morale. Asa ca nu studiul religiei in scoli e principala problema. Ci modul in care, in general, oameni incopententi, strica generatiii intregi.
  • +2 (2 voturi)    
    to be or not to be... corect informat! (Duminică, 7 decembrie 2014, 0:52)

    GRANDFATHER [anonim]

    Nu vreau sa discut despre faptul ca doamna profesoara "a castigat o bursa Cambridge English Language Assessment"?! Mai plauzibil mi se pare ca doamna profesoara de engleza a obtinut "o diploma"(certificat de competenta in limba engleza - CPE), examen care se organizeaza (si) in Romania sub patronajul Universitatii Cambridge!
    Revenind "la chestiune", ii spun ca se poate uita linistita in ochii elevilor sai!
    Nimeni nu a scos si nu va scoate religia din scoli! In acest context scrisoarea doamnei profesoare este lipsita de scop si finalitate! Rlligia are in scoala un statut de obiect optional! Din aceasta perspectiva trebuie privita si recenta decizie a CCR ! Fiind vorba de drepturile si libertatile omului si cetateanului prevazute in Constitutie, cu referire directa la libertatea de constiinta si optiune religioasa, decizia CCR stabileste ca in temeiul prevederilor constitutionale si ale "Legii nr. 489/2006 privind libertatea religioasă și regimul general al cultelor", parintii sau tutorii legali ai elevilor minori(de la gradinita si pana la cei din primul ciclul al liceului), precum si elevii majori din ciclul al doilea al liceului, care doresc sa faca obiectul "RELIGIE" in scoala, vor adresa o cerere directiunii scolii! In baza cererilor depuse, directiunile scolilor sunt obligate sa angajeze personalul calificat(profesorii de religie), sa prevada si sa introduca, ca si pana acum, in orarul scolii orele de religie, conform cu CDS(curriculum la dispozitia scolii). Parintii si turorii elevilor minori si elevii majori, care din diferite motive ce tin de libertatea de constiinta si de optiune, nu vor sa faca obiectul RELIGIE in scoala, nu au obligatia sa faca/depuna o cerere in acest sens, urmand sa opteze, eventual, pentru alte "optionale" organizate de scoala in cadrul CDS. Acesta este cadrul legal in care RELIGIA(toate religiile, fara nici o discriminara!), a fost, este si va ramane un obiect de studiu in scolile din invatamantul public(de stat) din Romania! AMIN!
  • +1 (1 vot)    
    "scrisoarea pierduta" (Duminică, 7 decembrie 2014, 13:33)

    duicu_gh [utilizator]

    mai bine va adresati unui unui perete din scoala, erati mai in avantaj