Dosarul MediaPro: 11 persoane au fost arestate preventiv

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 14:30 Actualitate | Esenţial

Judecatorii de la Tribunalul Bucuresti au decis arestarea preventiva pentru 30 de zile a 11 persoane, acuzate de evaziune fiscala si spalare de bani in dosarul MediaPro, anunta Agerpres. Decizia nu este definitiva si poate fi contestata de cei arestati.

Cele 11 persoane - Silviu Relu Viju, Cosmin Andrei Ion, Eugenia Balan, Andreea-Cornelia Stanculescu, Mihai-Valentin Toderiuc, Danut Puiu, Elena-Lucia Adascalitei, Elena Nita, George-Laurentiu Dinu, Elena Calapereanu si Corina Medeleanu - au fost retinute vineri de procurorii Parchetului Capitalei, pentru un prejudiciu adus bugetului de stat de aproximativ 6.000.000 lei, reprezentand TVA si impozit pe profit.

Tot vineri, procurorii au audiat si alte persoane in acest dosar, printre care si Andrei Boncea, sotul cantaretei Loredana Groza, dar acesta nu a fost retinut.

Procurorii sustin ca, in perioada 2009-2014, Silviu Relu Viju, Cosmin Andrei Ion, Eugenia Balan si Corina Medeleanu, in calitate de persoane cu functii de conducere/administrare in cadrul a trei societati comerciale de profil 'media', cu complicitatea celorlalti inculpati, au dispus inregistrarea in evidenta contabila a acestor societati si declararea fiscala a numeroase facturi care nu au la baza operatiuni reale de achizitie, provenind de la un numar mare de societati comerciale, de tip 'fantoma'.

'O parte din sumele inscrise in facturile sus-mentionate erau transferate in conturile bancare ale societatilor emitente (reprezentand 'comisionul' pentru 'serviciile de facturare prestate de aceste societati' si, eventual, TVA-ul - de unde erau retrase in numerar de reprezentantii acestora), iar pentru restul sumelor erau intocmite chitante fictive, fara ca sumele inscrise in acestea sa fie ridicate efectiv din casieria celor trei societati comerciale de profil media, servind, in realitate, la remunerarea suplimentara a unor angajati din cadrul acestora', declara procurorii.

Potrivit anchetatorilor, suma totala spalata prin circuitul evazionist se ridica la aproximativ 15.000.000 lei.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

27449 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    astia plangeau de grija bugetului? (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 14:38)

    facebook.com/rodica.crihan [utilizator]

    probabil nu stiau cat pot frauda anul viitor
    • -6 (12 voturi)    
      Alta gasca (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 16:54)

      makensen [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      N-ai nimerit-o ! Astia nu sunt ai lui Voiculescu, ci ai lui Basescu ... A inceput sa se stranga latul, neamtu" dand mana libera la arestat oamenii lui Basescu. Va fi mare suparare si multe vaiete dupa 1 ianuarie !
      • +1 (9 voturi)    
        Da, astia sunt ai lui Basescu. (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 20:20)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui makensen

        Toti sunt ai lui Basescu, numai aia cinstiti sunt ai vostri, in frunte cu Tonta.

        Si neamtu' nu a dat drumul decat la conducta cu prosti: ia uite cum se revarsa pe-aici.

        Vor fi, intr-adevar multe vaiete dupa 1 Ianuarie. Ia sa-l vezi pe Tonta al tau ce-o sa se mai vaiete.
        • -1 (5 voturi)    
          tu stii macar cine sunt astia ? (Duminică, 7 decembrie 2014, 2:05)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Nu a zis nimeni ca ceilalti sunt cinstiti, dar deocamdata vad basisti dupa basisti care au probleme cu legea. In fiecare zi altii. Ati votat cu cea mai mare concentratie de penali din lume. Noroc cu parlamentul ca mai protejeaza cate un pedelist si nu intra toti in inchisoare.
          • +3 (3 voturi)    
            Hai fai, ne lasi? (Duminică, 7 decembrie 2014, 8:08)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            S-a apart un PDL-ist in parlament si ai sarit in sus ca muscat de fund. Da cati PSD-isti au fost aparai pana acum?

            "....dar deocamdata vad basisti dupa basisti care au probleme cu legea." Ia sa-i numaram. Incepe tu cu PDL-istii si eu iti numar PSD-istii, sa vedem care sunt mai multi. Daca sunt mai multi de la PDL, eu primit ca nu mai apar cu comentarii pe-aici. Daca sunt mai multi de la PSD, promiti sa-ti iei tampeniile si minciunile pe care le tot spui pe-aici si sa ne lasi? Te muti acolo unde-ti este locul: la latrine.

            Si PSD-ul tau plin de hoti, nu avea majoritate? De ce nu au votat pentru? Iti spun eu de ce: hot la hot nu-si scoate ochii.

            Si nu in ultimul rand, au fost alegeri pentru presedintie. Dar ai dreptate: la alegerile parlamentare s-a votat cu cea mai mare concentratie de penali din lume! Mare adevar ai grait si ma bucur ca in sfarsit recunosti.
            • 0 (0 voturi)    
              da-mi exemple (Duminică, 7 decembrie 2014, 13:18)

              ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              de psd-isti aparati in parlament. Si oricum, asta nu e o scuza pentru PDL si PNL. Logica de balta! De cate ori apare un hot la voi ziceti "si ce ? uite cati sunt dincolo!". Sunt si dincolo, dar da-mi exemple de protejati. Si oricate exemple mi-ai da (daca ai), fapta comisa de PDL si PNL acum nu e deloc scuzata!
              • 0 (0 voturi)    
                Ia de-aici nesimtire. (Duminică, 7 decembrie 2014, 19:44)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

                Sa nu uiti ca PNL-ul a fost frate cu PSD in marea alianta USL, alaturi de PC si UNPR (alti hoti, la fl de PSD-isti).

                "Din cei 11 parlamentari trimisi in judecata, clasamentul pe partide se prezinta astfel: 7 de la PSD, 2 de la PNL, 1 de la PMP, 1 de la PC.
                Din cei 17 parlamentari urmariti penal, 13 sunt de la PSD, 3 de la PDL si 1 de la UNPR
                Din cele 4 cereri de urmarire penala respinse, 3 parlamentari sunt de la PNL, 1 de la UDMR."

                http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18318529-cati-condamnati-trimisi-judecatata-cercetati-penal-fac-legi-parlamentul-romaniei-lista-completa.htm
            • 0 (0 voturi)    
              Promiti ca nu mai aperi (Duminică, 7 decembrie 2014, 13:21)

              ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              Daca iti demonstrez ca in tabara PDL - PNL sunt mai multi corupti ? Hai sa-ti explic: indiferent daca sunt mai multi sau mai putini, nu trebuie sa aperi coruptii. Asta e esenta. Coruptii trebuie sa plateasca indiferent de partid. Cand vii si-mi spui ca nu mai aperi coruptii din PDL daca iti demonstrez ca sunt mai multi ca in PSD imi dau seama ce nivel intelectual de balta ai.
              • 0 (0 voturi)    
                Pai faaaa!! (Duminică, 7 decembrie 2014, 19:32)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

                Cine ii apara? Cine are majoritate in parlament?

                "Cand vii si-mi spui ca nu mai aperi coruptii din PDL daca iti demonstrez ca sunt mai multi ca in PSD imi dau seama ce nivel intelectual de balta ai." Intelectul meu de balta este cu mult deasupra intelectului tau: eu am spus ca daca sunt mai multi corupti in PSD sa dipari de-aici. Nu am aparat nici un corupt, indiferent de unde e. Sa-i ia pe toti. Ideea e ca cei mai multi sunt in PSD, 90%. si asta si datorita faptului ca cei corupti din alte partide s-au dus la PSD, cuibul hotiilor. Vezi numai cu ordonanta aia de urgenta care a permis primarilor sa se mute la alte partide. Cam cati primari sunt hoti? Unde sunt cei mai multi primari?

                Si cat despre ipocrizia si nesimtirea ta, sa vii sa sari aici si sa dai din gura cand o singura data unu' de la PDL a fost aparat (tot de catre hotii tai din PSD), iar cand cei de la PSD ABSOLUT de fiecare data au fost aparati (mai putin in cazul imediat de dupa alegeri), arata nu numai valoarea intelectul tau, ci si cea morala, care este specifica hotilor, mincinosilor, ipocritilor.. adica gunoaielor. Hai dispari!

                P.S.: ia spune nesimtire, unde a ajuns Monica Iacob Ridzi dupa ce a fost condamnata? Hai!
  • +4 (8 voturi)    
    Spalare de bani prin (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 16:56)

    Craciunitza [anonim]

    firme Media Pro! In sfarsit s-a spart si acest cuib de viespi! Potrivit anchetatorilor, suma totala, spalata prin circuitul evazionist, se ridica la aproximativ 15.000.000 lei. Cate scoli s-ar fi renovat cu acesti bani, ticalosilor ??
    DNA ...nu-i iertati pe cei ce sfideaza Legile !
    • +6 (14 voturi)    
      SUMA ASTA ESTE MAI MICA... (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 18:33)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Craciunitza

      Decat a dat ponta in campanie la biserici! Las' ca nu de asta sunt scolile asa cum sunt!
      Dupa ce ai facut cadou 400 milioane $ la kazahi, inca 200 nu le-ai incasat, vii si ne arati de ce nu ai tu bani la buget! Sictir!
      Bineinteles, cine insala...la brutarie!
      • -1 (5 voturi)    
        "Da, ăștia au furat, dar uite-i și pe ăia! " (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 23:49)

        epishebe [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        M-am săturat de argumente de genul ăsta, credeam că sunt patentate de Antena3, speram ca electoratul de dreapta e mai echidistant.

        Ce-ar fi să nu conteze cât au furat și ceilalți și să îi condamnăm (verbal și legal) în mod egal pe toți care au încălcat legea?
      • -1 (5 voturi)    
        stiam eu ca Ponta e de vina (Duminică, 7 decembrie 2014, 2:06)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        Pot sa apara 100 de penali pe zi in tabara voastra, ca tot Ponta e ala corupt si malefic.
        • +1 (1 vot)    
          NU TOV. COLONEL.... (Duminică, 7 decembrie 2014, 14:25)

          schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Pentru tine Basescu este de vina!
  • +3 (3 voturi)    
    Concret ! (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 17:14)

    zobar [utilizator]

    ,,Remunerarea suplimentara a unor angajati "-adica despre cine este vorba ? Ce sibilinic suna ,,unor angajati".Mai multa concretete se impunea ...sau poate acum NU e momentul !
  • -1 (5 voturi)    
    taxarea muncii (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 21:41)

    marz [utilizator]

    Desi nu ii scuz, nici nu le plâng de mila, pe de o parte ii inteleg. Statul jupoaie in asa hal o firma care da salarii platind toate taxele, incat ca privat nu mai stii cum sa faci sa strangi bani.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 23:23)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui marz

      Poate i-as fi inteles daca era vorba despre o firma la inceput de drum care incerca sa se puna pe picioare. Dar banii astia erau destinati sefilor, o "invarteala" romaneasca.
      Cum n-am inteles-o nici pe dna Siveco, sa furi pana si de la nevazatori?! Inteleg, ai furat cat ai furat, dar n-ai nicio limita, n-ai constiinta?
    • +1 (1 vot)    
      Ponta a redus CAS cu 5% (Duminică, 7 decembrie 2014, 13:58)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui marz

      ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Ce înseamnă să Fii PRO... (Duminică, 7 decembrie 2014, 12:51)

    krantzro [utilizator]

    Ce chestie dom'le! Ăştia de la PRO îşi spulberă concurenţa şi la evaziune. PROfesionişti peste tot....