VIDEO Ambasadorul roman la Erevan, chemat de urgenta pentru explicatii dupa declaratii "deplasate". Intrebat de recunosterea genocidului armean, diplomatul a vorbit despre moralitatea cuplurilor homosexuale si a facut glume antisemite

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 5 decembrie 2014, 14:32 Actualitate | Esenţial

Ambasadorul Romaniei in Armenia a fost chemat de urgenta in Centrala, la solicitarea ministrului de Externe Bogdan Aurescu, pentru a da explicatii cu privire la o serie de comentarii pe care le-a facut in cadrul unei conferinte publice sustinute in Armenia, Universitatea Americana din Erevan. Intrebat ce e mai important pentru Romania, legaturile politice si economice cu Turcia sau recunoasterea genocidului armean, diplomatul roman a  dat un raspuns in care a vorbit despre homosexuali si cuplurile gay, iar ulterior, cand i s-au solicitat clarificari, a raspuns in scris facand glume antisemite.

Ambasadorul Sorin Vasile a sustinut un discurs in data de 19 noiembrie la Universitatea Americana din Erevan, fiind invitat sa vorbeasca despre relatia dintre Romania si Armenia, relateaza site-ul publicatiei armene Civilnet.am.

Intrebat ulterior de un student ce e mai important pentru Romania, legaturile politice si economice cu Turcia sau recunoasterea genocidului armean, diplomatul roman a dat un raspuns care a uimit audienta:

"Sa vorbim despre evenimentele care s-au petrecut la inceputul secolului trecut, este foarte complicat... ce este moral? Sa recunoastem, ok... Asta este moral. Ce este moral in cuplurile normale... cuplurile hermafrodite... da? Nu, nu hermafrodite. Homosexuale si normale... barbati si femei, da? Sunt ok? Sunt normale, sunt morale. Iar homosexualii sunt morali, sau...? Asta e la fel cu... stiti, totul este relativ. Acesta este raspunsul la intrebarea dumneavoastra. Pentru voi, este controversat. Pentru cuplurile gay, pentru ele este perfect, acesta este modelul familiei, da? Homosexuale."

O saptamana mai tarziu i s-a solicitat, prin intermediul unui email, sa explice care este legatura dintre moralitatea recunoasterii genocidului si moralitatea cuplurilor homosexuale, fiindu-i, de asemenea, trimisa transcrierea declaratiei sale.  De data aceasta, ambasadorul a raspuns ca "a fost analizat conceptul moralitatii si nu s-a facut nicio comparatie".

Ambasadorul a mai adaugat: "Acum, totul este relativ, este destul de complicat. Nu este matematica; stiti, politica, strategia, geopolitica. Nu avem 1+1. Stiti, exista o gluma buna cu evrei... evreul, mare afacerist, cauta un contabil in compania sa iar primului candidat, da, ii spune, asculta... cat face 10+10, el raspunde 20! Nu, nu esti bun, afara. Urmatorului, 10+10, iar el raspunde 30. Nu, nu esti bun, afara. Vine cel de al treilea: cat face 10+10 iar el raspunde , candidatul, "cat vrei sa fie?". Ok, tu esti bun, esti angajat, vei lucra pentru mine. Asta nu este...matematica, sa spui 1+1 face 2... Anul viitor va fi comemorarea de 100 de ani.... Nu spun cine are dreptate , cine nu are dreptate, pentru ca nu am dreptul sa spun, stiti, dar... este destul de complicat".



Ministerul Afacerilor Externe informeaza, intr-un comunicat de presa, ca a transmis deja instructiuni ambasadorului pentru ca acesta "sa isi ceara public scuze pentru comentariile sale intru totul deplasate". Scuzele sale au fost publicate in cursul zilei de vineri de Civilnet.am.

"Ministerul Afacerilor Externe isi exprima regretul si condamna ferm declaratiile cu tenta antisemita si homofoba ale ambasadorului" si "condamna ferm orice derapaj comportamental sau de exprimare care promoveaza intoleranta si stereotipurile", se arata in comunicat.

Ministerul Afacerilor Externe precizeaza ca nu tolereaza si nu va tolera nicio abatere de comportament sau limbaj al reprezentantilor diplomatiei romane aflati in exercitiul functiunii, indiferent de treapta ierarhica pe care se situeaza, care ar putea sa aduca atingere unor valori, reguli si principii de baza ale relatiilor internationale contemporane, relatiilor bilaterale ale Romaniei cu alte state sau sa prezinte, in mod distorsionat sau deplasat, pozitii de principiu ale statului roman pe teme relevante in plan international.

"Avand in vedere ca Romania va detine, in 2016, presedintia Aliantei Internationale privind Memoria Holocaustului (IHRA),  Ministerul Afacerilor Externe va continua sa depuna toate eforturile astfel incat sa fie combatut, in mod eficient, in orice context, un astfel de discurs, indiferent de calitatea celui care il va promova", se mai arata in comunicatul MAE.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

10939 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    La cat e de tembel (Vineri, 5 decembrie 2014, 14:39)

    scepticu [utilizator]

    asta ar trebui tinut in cusca.
    • +4 (4 voturi)    
      ... da ... (Vineri, 5 decembrie 2014, 16:00)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      ... cu ala care l-a ales pe post .
      • 0 (0 voturi)    
        05 septembrie 2013 (Duminică, 7 decembrie 2014, 12:00)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        Preşedintele Traian Băsescu a semnat decretul de numire a lui Sorin Vasile în funcţia de ambasador al României în Republica Armenia, a anunţat Administraţia Prezidenţială.
        Sorin Vasile a terminat două facultăţi, Facultatea de Geografie şi Facultatea de Relaţii Internaţionale, şi a absolvit un Master în Ştiinţe Politice – Relaţii Internaţionale. El susţine în CV-ul personal că ştie zece limbi străine şi a efectuat mai multe cursuri de diplomaţie şi relaţii internaţionale.
        Sorin Vasile are o experienţă vastă în cadrul Ministerului Afacerilor Externe. El a lucrat în perioada 1997-2013 în Bosnia-Herţegovina, Croaţia, Republica Polonă, Rusia, China.
      • 0 (0 voturi)    
        Din pacate se para ca (Duminică, 7 decembrie 2014, 12:14)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        nu a citit nici macar: Cele 40 de zile de pe Musa Dagh - de Franz Werfel. Un autor austriac care descrie rezistența armenilor din timpul genocidului turcesc de la 1915. Muntele Musa Dagh se afla azi pe teritoriul Turciei.
  • +14 (16 voturi)    
    modelul familiei homosexuale ?? (Vineri, 5 decembrie 2014, 14:45)

    TeodorGligor [anonim]

    Ambasadorul nostru pare sa nu fie in toate mintile.
    Ce legatura au hermafroditii si mariajul- homosexualilor cu holocaustul armenilor ??

    Nu ii verifica nimeni inainte sa ii trimita ambasadori ?
    sau e suficient ca au pile pentru ca sa obtina astfel de slujbe de bugetari de lux ?
    • +11 (11 voturi)    
      daca ai stii ce pile iti trebuie ca sa lucrezi la (Vineri, 5 decembrie 2014, 15:54)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      MAE, nu te-ai mai mira ca exista astfel de ambasadori deplasati.
      In MAE se angajeaza si, mai ales, se promoveaza strict pe pile. Exista si cazuri fericite in care cel cu pile este si competent, dar in majoritatea cazurilor este pe dos.
      Dl Sorin Vasile este un caz elocvent.
  • -7 (21 voturi)    
    Unde vede MAE declaratii antisemite... (Vineri, 5 decembrie 2014, 14:48)

    Herodot [utilizator]

    ... ca eu nu vad nicaieri, oricat m-as stradui?
  • +11 (11 voturi)    
    Toti nebunii... (Vineri, 5 decembrie 2014, 14:49)

    J.C.Denton [utilizator]

    Citind articolele (de pe Civilnet.am), nu stiam ce sa cred: e prost sau nebun? Dupa CV-ul lui, n-ar trebui sa fie prost. Asa ca as solicita expertize psihologice pentru toti demnitarii inalti, cu rezultatele accesibile oricui, la cerere. Altfel, si ei vor sa vada conturile si cheltuielile romanilor de rand, nu?
    • +1 (1 vot)    
      serios? (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 18:48)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui J.C.Denton

      Dupa CV-ul lui zici ca n-ar trebui sa fie prost?!
      Facultatea de Relaţii Internaţionale din Moscova ?! Really?!

      Dar... ce-ar trebui sa fie? Spion rus?
  • +18 (18 voturi)    
    Intrebare legitima (Vineri, 5 decembrie 2014, 15:13)

    RazTaz [utilizator]

    Cum a ajuns idiotul asta ambasador?

    Si nici discut aici daca sau nu discursul sau a fost xenofob sau homofob, sau anti-semit. Discursul sau a fost pur si simplu incoerent, lipsit de logica, fara subiect si predicat.

    Cat de nesimtit poti sa fi - in calitate de ambasador - sa nu sti un *minim* despre problematica, istoria, cultura tarii in care esti trimis la post?

    Este clar - pana si pentru un roman obisnuit ca mine - ca pentru armeni, problema recunoasterii genocidului este una foarte importanta, la fel cum e si cea legata de relatiile cu Azerbajan-ul si enclava Nagorno Karabakh.

    Deci daca esti invitat intr-un mediu universitar sa tii un speech, nu e logic ca vor fi si intrebari? Nu te duci pregatit?

    In afara de faptul ca vorbeste limba rusa, ce il califica pe acest Vasile pe post de ambasador?
    (https://www.youtube.com/watch?v=rpYpYXZmloU)

    Pe site-ul MAE nici n-are CV-ul postat, probabil de capabil ce e.

    Rusine.
    • +3 (3 voturi)    
      asa cum am spuns in postul de mai sus (Vineri, 5 decembrie 2014, 15:57)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui RazTaz

      In MAE se intra si, mai ales, se promoveaza numai pe pile. Poti sa fii tu briliant si superpregatit, daca nu ai pile, nu te vede nimeni, nu te apreciaza nimeni si va trebui sa muncesti de pe un post mediocru ca sa ii sustii pe ceilalti 90% care au pile, si care nu fac nimic toata ziua (si cand spun ca nu fac nimic, chiar asa este: nu fac nimic).
      Vai de cei fara pile din MAE.
      Asa a ajuns si dl Vasile ambasador.
    • +5 (5 voturi)    
      au disparut cv-urile de pe net :) (Vineri, 5 decembrie 2014, 16:16)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui RazTaz

      a fost numit ambasador pe 5 set. 2013, Romania Libera si diverse site-uri i-au postat cv-ul cu link la site-ul MAE... de unde a disparut :)

      oricum, Vasile asta e un baiat cu studii la Moscova, a fost jurnalist la EVZ intre 93-95, consul la Hong Kong si Macao intre 2009-2012 si in fine ambasador in Armenia din 2013.
  • +10 (10 voturi)    
    dezgustator (Vineri, 5 decembrie 2014, 15:13)

    Xorciser [utilizator]

    http://civilnet.am/2014/12/03/morality-according-to-the-romanian-ambassador/#.VIGucXuYvQp

    Pana si scuzele au fost fortate, daca nu intervenea ministerul nu se scuza.
  • +13 (13 voturi)    
    ... (Vineri, 5 decembrie 2014, 15:23)

    pathfinder [utilizator]

    Am ras cu lacrimi.
    Tare ambasadorul nostru.
    Fix ca in bancurile cu Radio Erevan.
  • +3 (11 voturi)    
    hmm (Vineri, 5 decembrie 2014, 15:27)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Nu e ca nu are dreptate. Omul avea un puct corect de vedere: totul e relativ :) ... dar modul cum l-a explicat arata ce varza este. Curat ca in bancuril cu radio Erevan sum se zicea si mai sus.
  • +8 (8 voturi)    
    .... felicitari mae ... (Vineri, 5 decembrie 2014, 15:28)

    Observatore [utilizator]

    ... pt " ilustrul" reprezentant !
    ( unde se situa in institutzie nivelul lui de
    cultura ?.. media ?.. virful ? ... sau linia minima de rezistentza ? ) .
  • +3 (3 voturi)    
    nu este vina ambasadorului... (Vineri, 5 decembrie 2014, 16:13)

    Lucky1 [utilizator]

    ...dupa parerea mea, este vina MAE care, inainte sa-l numeasca ambasador in Armenia, cum se stie problema armeana cu turcii, pe lista intrebarilor test adresate candidatului la postul de ambasador se impunea aceasta intrebare: "Punctul de vedere cu privire la recunoasterea genocidului armean".
    Trimiti un ambasador in Armenia si nu ai in vedere aceasta chestiune existentiala in natura ei ???
    • +3 (3 voturi)    
      Erevan (Vineri, 5 decembrie 2014, 17:13)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Cu tot respectul, da' ambasadorului asta care este nu i se cere si lui prin fisa postului o cultura, daca nu profesionala, macar generala, ceva...?
      • +3 (3 voturi)    
        eu cred ca da... (Vineri, 5 decembrie 2014, 18:05)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

        ...dar asta ar trebui sa faca parte din testul cadidatilor. Ce vina are el, daca MAE a hotarat sa-l trimita ambasador?

        De aceea cred ca selectia personalului diplomatic trebuie facuta riguros, tinand cont de calitatile pe care trebuie sa le posede candidatul si nu de faptul ca are cunostinte: il cunoaste si tovarasul ..., si tovarasul ...
  • +2 (2 voturi)    
    ambasador (Vineri, 5 decembrie 2014, 16:23)

    nimrod [utilizator]

    Deci, d-aia nu dau eu doi bani pe astia...
  • +3 (3 voturi)    
    Turcii au ucis , criminal (Vineri, 5 decembrie 2014, 17:49)

    mopsu [utilizator]

    1,5 milioane de armeni, nu recunosc grozavia si omul nostru a incercat sa spuna ceva, probabil nestiind de acest genocid sau , stiind , a "gandit" sa nu supere cumva fosta " inalta poarta". Oricum RUSINE , iar dl Aurescu sa-l puna de urgenta pe liber, mai sant si alti oameni excelenti in MAE.
    • +1 (1 vot)    
      .... UNDE ... ??? (Vineri, 5 decembrie 2014, 19:51)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      ... si in ce anume exceleaza ???
  • +3 (3 voturi)    
    Frica (Vineri, 5 decembrie 2014, 18:11)

    Withdrawal [utilizator]

    Eu ce citesc in spatele aberatiolor pe care le spune este frica. I s-a pus o jntrebare dificila, si incearca disperat sa relativizeze , amestecand si pe homosexuali , si pe evrei , doar doar scapa ....

    Este stilul lui Ponta care este expert in a difuza atentia si relativiza intrebari clare.

    Doar ca nu toate tarile inteleg umorul (misto-ul) si bancurile. Arata intr-adevar lipsa crasa de profesionalism , care din pacate este acceptata inca in Romania. Sper sa-l tina Aurescu-acasa .
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Vineri, 5 decembrie 2014, 18:30)

    ghiula [utilizator]