Presedintele Consiliului European: Bulgaria si Romania sunt bine pregatite sa adere la spatiul Schengen

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 5 decembrie 2014, 10:38 Actualitate | Esenţial

Romania si Bulgaria sunt bine pregatite sa adere la zona UE fara vize Schengen, a afirmat joi presedintele Consiliului European Donald Tusk, adaugand ca acest lucru se va intampla "poate ca nu maine, dar posibil la viitoarea reuniune a Consiliului European, in martie", relateaza Novinite.

"Am fost cel mai aprig sustinator al Bulgariei si Romaniei in acesta chestiune. Situatia nu este usoara, stiti ca unii colegi au temeri sau sunt sceptici, dar sunt sigur ca vom gasi o solutie", a declarat Tusk in urma unei reuniuni, la Bruxelles, cu premierul bulgar Boiko Borisov si vicepremierul Meglena Kuneva.

"Poate ca nu maine, dar posibil la viitoarea reuniune a Consiliului European, in martie", a adaugat presedintele Consiliului, citat de biroul de presa al Guvernului bulgar.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3872 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Sigur (Vineri, 5 decembrie 2014, 11:02)

    Daniels22026 [utilizator]

    Succesul lui Johannis in fata lui Ponta este un imens cistig de imagine pentru Romania. Sint sigur ca in 2015 Romania va fi primita in spatiul Schengen.
    • +1 (3 voturi)    
      As vrea (Vineri, 5 decembrie 2014, 12:33)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Insa Iohannis este doar un singur om. Un om nu poate reprezenta o tara decat daca e un dictator (care poate fi si "luminat"). El nu are influente asupra mediului economic, asupra prosperitatii oamenilor in mod direct (o interzice separatia puterilor in stat si e foarte bine ca e asa, atat timp cat presupunem ca parlamentul functioneaza pentru a sluji poporul - ceea ce la noi nu se intampla).

      Aderarea noastra la Schengen nu aduce nici un avantaj statelor deja membre ci numai dezavantaje. Deja romanii plecati sa munceasca acolo au maximum de facilitati, trebuie doar sa arate buletinul la granita. In rest sunt membri UE ca orice alt membru.

      Sunt curios cum e cu libertatea circulatiei fortei de munca. Nu toate statele UE accepta romani la munca in mod liber.

      Cat timp aceste eveniment (aderarea noastra la Schengen) nu va aduce pentru ei un avantaj economic, nu va fi discutata. Suntem in recesiune, cu somaj ridicat si tot ce vor este un "populism" cu si mai multi "infractori romani" pe cap. Asa ca pentru a-si incorda muschii in fata aligatorilor proprii, se vor fali ca limiteaza accesul "hotilor romani". Fireste ca e doar o imagine falsa (ca romanii oricum pot calatori doar cu buletinul) insa aligatorul va fi satisfacut de "politicianul puternic" si asta ii intereseaza. Perdantii? Noi. Cine altii?!?

      Trenul Schengen a fost pierdut si sincer cred ca definitiv. Va trebui sa asteptam urmatorul val de optimism UE sa bata la usa. Momentan insa cu Rusia in coasta Europa nu va mai face un pas inainte.

      Si haideti sa mai facem un pariu pe o bere (pe langa cel cu ne-aderarea noastra in 2015): Mistralul va fi vandut rusilor. Daca Franta va face acest pas UE isi va dovedi fata: economicul primeaza in ciuda declaratiilor politice. In alti termeni: cat timp castigam, suntem frati. Cand e sa pierdem, duca-se drq UE.
      • +1 (5 voturi)    
        Eu sper (Vineri, 5 decembrie 2014, 13:08)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        Romania poate intra in Schengen pe actualul val de simpatie. Campaniile electorale europene s-au cam terminat. Iar Germania e dirijorul Europei. Si ne simpatizeaza mult. Chiar avem o sansa foarte buna in 2015. Daca nu mai fac Ponta si politicienii vreo porcarie.
        • +1 (3 voturi)    
          Sper sa aveti dreptate (Vineri, 5 decembrie 2014, 14:20)

          Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Chiar daca nu cred asta. Imi doresc Schengen, fireste.
  • +4 (8 voturi)    
    Ar fi frumos (Vineri, 5 decembrie 2014, 11:16)

    Statul Necoplanar si Irational [utilizator]

    Dar nu se va intampla. Este nevoie de unanimitate si nu va avea loc. UE este mai faramitata in gandire decat era cu ceva timp in urma iar rusii bat la usa (vorba vine, ei nu bat niciodata pentru ca inainte de a bate darama usa).

    Momentan politica in statele europene este "uniti dar fiecare pe cont propriu". Cat timp aderarea noastra nu va aduce un beneficiu real celorlalte state (membre deja) nu au de ce sa ne accepte. In UE am fost primiti nu pentru ca suntem un bastion de democratie sau de securitate ci pentru ca aduceam mai multe beneficii decat luam. In fond, gratie clasei noastre politice, din cauza neabsorbtiei fondurilor europene suntem contributori net (dam la UE mai mult decat luam).

    Schengen va aduce mai multe beneficii romanilor decat celorlalti. Si ceilalti se intreaba: mie ce-mi iese. Pai nimic. Pai si atunci de ce?
  • -7 (11 voturi)    
    nu se va intampla... (Vineri, 5 decembrie 2014, 11:31)

    Gustav666 [utilizator]

    Atata vreme cat Romania sta cu caciula in mana si in genunchi in fata SUA, trecand UE pe locul secund, nu se va intampla aderarea nici macar in tot anul 2015.
    Pariul cu axa Washington-Londra-Bucuresti se dovedeste pierzator. Banii vin de la UE, de la americani rachetele si cererea de bani pentru cumpararea de armament.
    • +3 (5 voturi)    
      Gavarit Maskva... (Vineri, 5 decembrie 2014, 11:40)

      Cetatean-roman [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Haraso tavariscia, nu uita sa treci sa-ti iei denghi de la ambasada din Kiseleff...
    • +2 (2 voturi)    
      E utila si SUA (Vineri, 5 decembrie 2014, 12:03)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      E utila si SUA pentru noi. Poate facem cu ei un Shengen alternativ :). Adica mai curand vrei sa scapi de controalele din aeroportul american decat din cele europene unde doar iti trec buletinul prin aparat si te lasa sa treci.
    • +2 (4 voturi)    
      Banii nu vin de la UE (Vineri, 5 decembrie 2014, 12:35)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Pentru ca se fura. Momentan absorbtia noastra e minima pentru ca UE cere si dovada ca au fost cheltuiti conform regulilor economiei de piata: cerere + oferta si nu prin licitatii cu dedicatie.

      Momentan la bugetul UE suntem contributori net (dam mai mult decat primim).

      Cat despre armament, pai ar trebui sa fim fericiti daca in Romania am face armament pe care apoi sa il cumpere americanii. Momentan insa in Romania (cu mici exceptii) nu facem nici sireturi de pantofi.
      • 0 (4 voturi)    
        totusi... (Vineri, 5 decembrie 2014, 13:34)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        Absorbtia fondurilor europene a crescut pana la peste 40% in ultimii ani, ceeace pentru Boc si Ungureanu era un vis erotic.
        • 0 (2 voturi)    
          Si e foarte bine (Vineri, 5 decembrie 2014, 14:21)

          Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          Dar mai e drum lung...
      • 0 (2 voturi)    
        Aiurea (Vineri, 5 decembrie 2014, 15:38)

        VasilescuA [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        Tovarasi, mai usor cu propaganda anti-ue si anti-americana.
        In prezent Romania este BENEFICIAR net al fondurilor UE, cu 10 MILIARDE DE EURO balanta pozitiva (adica, pentru cine nu pricepe - a primit cu 10 miliarde de euro mai mult decat a dat).
        • +1 (1 vot)    
          As dori sa vad un link (Vineri, 5 decembrie 2014, 21:39)

          Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

          Cu datele prezentate de Dvs. Pana una-alta, eu va arat un link al unui articol de acum un an: http://goo.gl/RP1Rl7

          Si citez de acolo: "Ce au înţeles, în ultimii şapte ani, Guvernele României din AFACEREA UE: am dat 9 MILIARDE la bugetul Uniunii, am luat 4,8 MILIARDE"

          4.8 - 9 mi se pare ca e numar negativ, adica pierdere. Am recuperat acest decalaj in 2014? Eu unul personal nu stiu dar poate ma lamuriti Dvs.
  • +1 (5 voturi)    
    neica nimeni (Vineri, 5 decembrie 2014, 12:02)

    misup [utilizator]

    Un neica nimeni comenteaza pe relatia cu SUA. Tinere, ai idee cit costa securitatea unei tari, in speta cheltuielile militare. Cu baza aici, ai tu bani de tigari. Si UE beneficiaza de protectia SUA, ce cheltuie peste 10.000 de miliarde usd anual. Pune mina si te documenteaza...
    • -2 (4 voturi)    
      o, inteleptule (Vineri, 5 decembrie 2014, 14:00)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui misup

      Poate-mi dai tu sursa informatiei cu cele 10000 de miliarde usd cheltuite anual de catre SUA pentru aparare in timp ce la nivel mondial s-au cheltuit in 2013 2150 miliarde de euro.
      • -1 (1 vot)    
        Pentru Tov. Gustav (Vineri, 5 decembrie 2014, 15:48)

        misup [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Aici ai dreptate am pus zerouri in plus. Te-ai uitat repede pe internetul American :-), tovarasele!

        2,185,000,000 $ Romania
        682,478,000,000 $ SUA
  • -3 (5 voturi)    
    sunt interese economice la mijloc (Vineri, 5 decembrie 2014, 12:16)

    GigiMuski [anonim]

    ..nu vad Olanda acceptand usor Romania in Schengen . Odata intrata Romania, Constanta va lua fata Rottertdamului ca si importanta.