Traian Basescu: Il rog pe Victor Ponta sa isi asume formarea unui nou guvern, dar din care domnia sa lipseasca. A devenit un bolovan de piciorul Romaniei

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 4 decembrie 2014, 17:05 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Presidency.ro
Presedintele Traian Basescu a afirmat joi, intr-o declaratie de presa sustinuta la Palatul Cotroceni, ca premierul Victor Ponta este un politician "complet discreditat in interiorul UE", iar prezenta sa in fruntea Guvernului e "un element de discreditare si pentru Romania". Seful statului i-a cerut lui Victor Ponta "sa isi asume, in calitatea de presedinte PSD, formarea unui nou guvern, dar din care domnia sa sa lipseasca, pentru binele si credibilitatea Romaniei". "Fac apel la dl Victor Ponta sa inteleaga ca in acest moment a devenit un bolovan de piciorul Romaniei", a spus Basescu.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratiile sefului statului:

Despre restructurarea Guvernului
  • Voi exprima cateva puncte de vedere cu privire la ceea ce se prefigureaza a se intampla in viata politica, in special ce e legat de Guvern
  • Observ in ultimele zile ca premierul Ponta a intrat intr-o frenezie a formarii unui nou guvern, pentru a incerca sa schimbe impresia, adunand farame de peste tot
  • Poate e legitim, mai ales ca UDMR a anuntat - si probabil pe 13 va deveni o realitate - ca se vor retrage de la guvernare, din motive numai de dansii stiute. In niciun caz motivul nu e legat de sensibilitatea pe care au dobandit-o la votul electoratului, au fost insesibili prea multi ani
  • Dar, devine de neinteles frenezia cu care dl Ponta incearca sa formeze un guvern in jurul domniei sale
  • Politicianul Ponta e complet discreditat in interiorul UE si prezenta domniei sale in fruntea Guvernului nu e decat un element de discreditare si pentru Romania, indiferent de majoritate
  • Elementele pe care imi sustin aceasta afirmatie sunt chiar faptele sale
  • Nu s-a uitat ca a fost unul din artizanii loviturii de stat din 2012
  • A reconfirmat inclinatia sa spre lipsa de democratie cu alegerile prezidentiale, cand desi prin lege responsabilitatea organizarii alegerilor apartine Guvernului, nici in turul 1 si nici in turul 2 nu s-au asigurat conditii pentru ca romanii sa-si poata exercita votul
  • Nimeni nu crede ca a fost o intamplare, toti cred ca a fost un blocaj generat de Guvern, traditional stanga nu obtine majoritatea voturilor din diaspora
  • Al treilea lucru, plagiatul domniei sale, care se adauga la imaginea unui premier. Nu a existat ministru sau demnitar care sa nu demisioneze cand e acuzat de plagiat
  • Domnia sa inca mai crede ca plagiatul nu conteaza. Nu conteaza pentru el, care are o biografie falsificata, dar pentru europeni conteaza
  • Vrea sa fie din nou premier intr-un guvern refacut, recarpit, in conditiile in care are si acest element in bagajul de aprecieri pe care il poate primi de la politicienii europeni
  • Faptul ca in 1997 - 2001 a fost ofiter al unui serviciu de informatii fara sa faca public acest lucru, in flagranta contradictie cu legea, care interzice procurorilor sa aiba si alte functii publice, e un alt element de discreditare profunda
  • Chiar daca sunt la sfarsit de mandat, pentru binele Romaniei, public il rog pe Victor Ponta sa isi asume, in calitatea de presedinte PSD, formarea unui nou guvern, dar din care domnia sa sa lipseasca, pentru binele si credibilitatea Romaniei
  • Nu a existat tara in UE in care, daca s-ar crea situatia de la turul 1 si 2 ca in Romania, premierul sa nu demisioneze
  • La noi dl Ponta se considera indreptatit sa ramana in functie. Stai frate la partidul tau, care te sustine, dar nu murdari imaginea Romaniei
  • Fac apel la dl Victor Ponta sa inteleaga ca in acest moment a devenit un bolovan de piciorul Romaniei
  • As aborda si un element de satisfactie, am mai facut-o, apreciind reactia la solicitarea presedintelui ales, modul cum Parlamentul a avizat arestarile si avizarile de urmariri penale, cu exceptia incidentului de ieri, care sper sa fie favorabil, pentru ca s-au creat premise ca raportul MCV sa fie unul bun
  • Numai ca a trebuit sa facem si acest pas inapoi cu deputatul PDL Teodorescu
  • Stiu foarte bine care sunt evaluarile, Parlamentul era problema, au rezolvat-o in cea mai mare parte
  • Ma gandesc ca poate Parlamentul gaseste o solutie sa corecteze incidentul de ieri
  • Fara sa fie neaparat un atac, am fost foarte interesat sa stiu daca in urma acceptului premierului Ponta de a se incasa doar 200 milioane dolari de la Rompetrol s-a intamplat ceva, cu atat mai mult cu cat se stabilise si formarea unui fond de investitii de un miliard de euro
  • Nu doar ca nu s-a format fondul, dar nici cei 200 de milioane de dolari nu s-au incasat
  • Aici, dl premier trebuie sa isi asume toata responsabilitatea, l-am prevenit inainte sa faca acest lucru

Despre acordul cu FMI

  • Astazi am auzit de la dl premier apelul la consens, spunand ca a fost un adevarat consens cu reducerea CAS si ca efectul a fost foarte bun
  • Ii aduc aminte ca nu a fost in consens cu mine, l-am atentionat ca va avea probleme majore in alcatuirea bugetului
  • Stiu ca are dificultati, nu stiu cum le va rezolva, nu as vrea ins ca rezolvarea sa  fie o intrerupere a acordului cu FMI
  • Romania a trecut de mult de faza in care nu era capabila sa duca la capat un acord cu Fondul
  • Nu as vrea sa revenim la perioada de trista amintire de la finele anilor 90
  • Cred ca daca nu se continua acordul cu FMI, cred ca va fi o mare bila neagra si pentru FMI, ar fi prima data  cand o tara iese mai slabita din punct de vedere al consolidarii fiscale decat cum a intrat, si asta e si responsbailtiatea FMI, a Comisiei Europene si a bancii Mondiale
  • Romania a intrat intr-o conditie buna in cel de-al treilea acord cnsecutiv si ar fi o mare parte pentru FMI si CE daca Romania iese mai putin stabila decat la intrarea
  • FMI si Comisia au stat si au privit de la distanta aventurile fiscale din ultimele 8 luni din Romania, in perspectiva alegerilor prezidentiale
  • Vor avea o responsabilitate mare si CE, si delegatul comisiei, si Banca Mondiala, daca Romania nu finalizeaza acest acord. Au stiut foarte bine ce se intampla in Romania
  • Am mai inteles ca dl Ponta vorbeste de stabilitate, ca de asta nu ar introduce redevente noi
  • Ce stabilitate cand in iulie faci o rectificare bugetara, in septembrie a doua si la finele lui noiembrie a treia. Omul asta nu intelege despre ce vorbeste cand vorbeste despre stabilitate si predictibilitate
  • Faci trei rectificari in 5 luni si vorbesti azi de nevoia de stabilitate fiscala. Penibili trebuie sa fie unii

Despre redevente

  • O scurta referire la redevente. Am inteles ca asta il framanta pe premier, stabilitatea fiscala sa nu deranjeze prin modificarea redeventelor companiile
  • Il atentionez ca nu poate modifica redeventele si trebuie sa inteleaga cum functioneaza aceste mecanisme
  • Redeventele sunt stabilite de legea petrolului si gazelor plecand in principiu de la marimea zacamantului, intre 3 si 13,5%
  • Ca sa modifici redeventele, trebuie sa te adresezi tuturor celor 44 de concesionari de pe teritoriul Romaniei si trebuie sa obtii acordul tuturor
  • Ce ii scrie lui Victor Viorel in legea de privatizare vizeaza strict OMV Petrom si nu e aplicabil celorlalte companii care au concesiuni
  • Cand si-au facut planurile de investitii le-au facut in baza unor redevente aflate in lege
  • Ce poate insa face guvernul: langa redeventa, functie de marimea zacamantului, mai sunt doua taxe: suprataxa pentru gaze si taxa pentru resurse minerale
  • Aceste doua taxe trebuie sa dispara la 1 ianuarie 2015 in mod normal
  • Guvernul a explicat azi cum mentine redeventele, nu le mentine, astea sunt in lege si nu pot fi modificate, dar poate umbla la aceste doua taxe
  • Ele teoretic trebuie sa dispara la 1 ianuarie, Guvernul le poate mentine si sa le mareasca, taxele sunt problema Guvernului si se aplica tuturor, fara sa fie  nevoie sa negocieze
  • Sau poate anula cele doua taxe si sa instituie o alta taxa care sa le inglobeze pe amandoua
  • Aici Guvernul trebuie sa tina cont cat de mult creste suma celor doua taxe. Sunt zacaminte care nu ar mai rentabil a fi exploatate
  • Ministerul de Finante trebuia sa faca asta. El administreaza Codul Fiscal, iar aceste taxe se gasesc in Codul Fiscal
  • Taxele sunt o optiune a unui stat, nu trebuiesc negociate, spre deosebire de redevente care necesita discutii cu toti concesionarii
  • UE nu ne lasa sa avem redevente diferite pentru concesionari diferiti
  • Singura modalitate la care se asteapta toata piata - toti stiau ca de la 1 ianuarie se va introduce o alta taxa
  • Premierul spunea azi sa dam stabilitate. Nu, asa creeaza instabilitate. Toata piata a asteptat sa stie care va fi taxa pentru urmatorii zece ani, iar acum se amana cu un an, iar planurile lor de afaceri nu pot fi facute, vor astepta inca un an pentru a afla care vor fi aceste taxe
  • Marea problema ramane credibiliatea dlui Ponta in fruntea Guvernului, e in momentul de fata un deserviciu facut tarii. Ponta nu poate fi un premier credibil al Romaniei





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

24707 vizualizari

  • +45 (53 voturi)    
    he he mazeta pe 22.12.14 (Joi, 4 decembrie 2014, 17:16)

    un domn [utilizator]

    Crezi ca mai scapa cine poate ? tu si p$d veti impodobi bradul Justitiei !
  • -64 (74 voturi)    
    ? (Joi, 4 decembrie 2014, 18:43)

    Gigi Kent [utilizator]

    P'asta nu il mai suspenda nimeni? Ca si-o cam cere (ca intotdeauna).
    • +40 (46 voturi)    
      ce ai fumat ? (Joi, 4 decembrie 2014, 19:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      zau asa..e frig si umde afara tzigarea ta..s a imbacsit ?
      • +24 (28 voturi)    
        asta (Joi, 4 decembrie 2014, 20:13)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        fumeaza matase de porumb in latrina lui traditional romaneasca din fundul curtii, cu o mina pe tastatura si cealalta pe bita cu care se apara de ciinii hamesiti.
    • +52 (58 voturi)    
      Pai, ce mai stai? (Joi, 4 decembrie 2014, 19:03)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Fugi repede si-l suspenda! La voi a spune adevarul inseamna ca si-o cere de suspendare. Ce sa-i faci? Cand traiesti in latrine, mocirla si minciuna, mirosul florilor ti se pare de nesuportat.
    • +18 (20 voturi)    
      ahahahaha..... (Joi, 4 decembrie 2014, 19:13)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ce umor ai....
    • +26 (28 voturi)    
      cine sa-l suspende, pisoiul Pontanel? (Joi, 4 decembrie 2014, 19:32)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      n-ai vazut ce guresh e si ce se mai miorlaie cand e pe langa Bas? Un fatalau pontalaul asta....
    • +28 (34 voturi)    
      a fost amabil (Joi, 4 decembrie 2014, 19:55)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      "[ponta] a devenit un bolovan de piciorul Romaniei." Eu m-as fi limitat la ""[ponta] a devenit un bolovan", pur si simplu.
      • +12 (14 voturi)    
        "[ponta] a devenit un bolovan" (Joi, 4 decembrie 2014, 21:42)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Iar curind, bolovanul dr. Ponta va deveni o pietricica in limba prastiei PSD-iste. Si se va duuuuuceeeeee.....
    • -17 (27 voturi)    
      Bate campii (Joi, 4 decembrie 2014, 21:10)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      In primul rand ca nu are nici un drept sa ceara demisia altuia el luand 7,4 milioane de voturi in nas si facandu-se ca ploua. In al doilea rand exista o hotarare a ICCJ care spune ca Ponta nu a plagiat.
      Teoretic nici nu are rost sa mai continui. Vorbeste de discreditare dar bate campii cu gratie, o multitudine de oficiali din Europa sustinandu-l fatis pe Ponta la alegeri. O tot tine cu "lovitura de stat" intr-un penibil perpetuu, facandu-se ca hotararile CCR care au consfintit legalitatea suspendarii sale nu exista. Si prostia cu "agentul 007" pe care nu a putut sa o dovedeasca si o molfie in continuu. Intre Basescu si Cruduta care spune prostii pe la TV chiar nu e nici o diferenta in afara de functie. Au cam acelasi IQ si cam aceleasi preocupari. Urmeaza dupa terminarea mandatului sa aiba propria emisiune "Acces din Rect" unde sa dejecteze fabulatiile mintii sale facute praf de alcool si de putere. Probabil ca se simte singur si pe final de mandat si s-a gandit sa mai iasa o data la TV sa faca scandal pe probleme care oricum nu ii intra in atributii (redevente, FMI de ex.). De retrocedari, de Udrea, de Cocos, de Bica, de Oltean si Crinuta, de fratele si ginerele penali nimic?
      • +18 (18 voturi)    
        tu esti (Vineri, 5 decembrie 2014, 0:30)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Fireo? Zi, ca nu-ti facem nimica! :-)
      • +16 (18 voturi)    
        Cata nesimtire pe capul tau! (Vineri, 5 decembrie 2014, 1:41)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Nu stiu ce sa cred: ori esti prost rau, da rau, la cat te-au spalat astia pe creierasul tau dragut, ori esti nesimtit. Nu exista cale de mijloc.

        ICCJ nu s-a pronunţat cu privire la plagiatul lui Tonta al tau. Înalta Curte a respins sesizarea depusă de Mihail Neamţu, Adrian Papahagi şi Augustin Ofiţeru, care au contestat decizia de neîncepere a urmăririi penale dată de Parchetul General în cazul premierului Victor Ponta, reclamat pentru plagiat. ICCJ nu a analizat propriu-zis lucrarea de doctorat a premierului.

        Asta a fost una si, repet, nu stiu daca asta e nesimtirea ta (continuind minciuna idolului tau Tonta) sau prostia ta, ajunsa in gradul cel mai mare de atata uitat la latrine.

        Deocamdata avem asa: "pe 29 iunie 2012, Consiliul Național de Atestare a Titlurilor, Diplomelor și Certificatelor Universitare (CNATDCU) a decis oficial că Victor Ponta a plagiat în lucrarea sa de doctorat. El ar fi copiat cuvânt cu cuvânt 85 de pagini"...."Senatului Universității din București i-a fost prezentat raportul științific al trei profesori de drept, de la Sorbona, Universitatea din Strasbourg și Universitatea din București, care au conchis că e vorba de un plagiat vădit, cu încălcarea voită a normelor universitare."

        Cu toata decizia ala a ICCJ, pe care toti idiotii o amintesc, in momentul in care PSD dispare de la putere, doctoratul lui Tonta va disparea si el. Sa te vad atunci ce tampenii mai scoti din tine.

        In al doilea rand, ia sa mai vedem inca o data ce zice Raportul Comisiei de la Venetia cu privire la evenimentele din Iulie 2012:

        "Măsurile luate de Guvernul şi Parlamentul României în iulie 2012 - revocarea Avocatului Poporului, demiterea preşedinţilor Camerei Deputaţilor şi Senatului, limitarea competenţelor Curţii Constituţionle şi schimbarea condiţiilor de desfăşurare a referendmului pentru demiterea preşedintelui - sunt "problematice" din punctul de vedere al consitituţionalităţii şi statului de drept..."
      • +9 (9 voturi)    
        7.4 milioane din care 2 milioane de moroi? (Vineri, 5 decembrie 2014, 6:06)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Hai ne lasi? Daca nu ai habar de princiupii economice si code-ri sanatoase sociale...mai bine bashtiu de-aici.
      • +9 (9 voturi)    
        FYI - A plagiat! (Vineri, 5 decembrie 2014, 10:09)

        imipasa.ro [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Hotararea ICCJ nu spune ca nu a plagiat, ci doar ca procedural, plangerea facuta de cei trei (Mihai Neamtu, parca si altii doi) nu se poate admite. Dar "instanta" academica si revista Nature, etc. au constatat plagiatul de tip "copy paste" in o treime din teza doctorat. A3 inca mai 'prinde' la unii?! Socant!
      • -5 (5 voturi)    
        Semantica ne omoara... (Vineri, 5 decembrie 2014, 15:51)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Modul de interpretare basista al faptelor presupune ca "masuri problematice" = "lovitura de stat" desi e clar ca nu e asa. La fel tot interpretarea basista e ca revista nu stiu care si instanta nu stiu care (nici una cu vreun atribut legal in domeniu) au zis ca Ponta a plagiat deci asa e. Institutiile oficiale le-au spus insa basistilor (in frunte cu Neamtu) sa plimbe ursu.

        Apropo, mi-am verificat lucrarea de diploma din 2004, intocmita conform normelor de atunci. Am referintele bibliografice la sfarsitul ei si note de subsol pe paginile unde am inceput sa citez. Nu sunt insa nici cu ghilimele, nici paginile indicate exact samd. Basistii tampitei insa nu pot intelege ca nu poti evalua o lucrare din 2000 toamna in raport cu normele internationale din 2000 toamna care nu se aplicau pe atunci in Romania si cu atat mai putin cu normele din 2012.

        Imi pare rau ca am avut timp de 10 ani un Presedinte ca Basescu care iese din mandat parand preocupat de fasuri gen Ponta 007, ghilimele si alte cateva nimicuri penibile care nu conving pe mai nimeni.
        • +1 (1 vot)    
          Cu cat mai mult incerci... (Duminică, 7 decembrie 2014, 1:51)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          ...sa te prefaci ca ceea ce exista, nu exista, cu atat mai mult de adancesti in cacao.

          " Preşedintele Consiliului General al CNATDCU, Marius Andruh, declara că a fost analizată, pagină cu pagină, o lucrare de 307 pagini, constatându-se că 85 dintre acestea sunt copieri fără indicarea sursei, foarte uşor de detectat.

          În ce priveşte bibliografia lucrării de doctorat a lui Ponta ("Curtea Penală Internaţională"), în cazul a aproape 40 de pagini ale lucrării nu a fost menţionată sursa, potrivit CNATDCU."

          Deci, in alte locuri a facut citatiile cum trebuie si bibliografia cum trebuie, in alte locuri "nu existau reguli in anul respectiv". Bravo fai! Sunteti super destepti!

          Si ca tot ai vorbit de note de subsol:

          "Astfel, sunt scoase în evidenţă "locurile foarte multe din teză unde s-a copiat şi în ce fel s-a copiat", explicând că această copiere a fost făcută "prin preluarea integrală de blocuri de text, de rânduri, sau prin inversare unor blocuri de text în raport cu sursele, dar şi prin preluarea fără note de subsol a unor bucăţi de text, ceea ce arată că autorul a văzut măcar cum se citează corect".".

          Cat priveste lucrarea ta de diploma, ///, e o lucrare de cacao. Sa spui ca in anul 2000 nu se foloseau ghilimele pentru citate, e ca si cum ai striga cat poti pe forumuri ca esti un nesimtit. Asta arata cat de bine ai lucrat la lucrarea ta de diploma si ce profesori capabili si interesati ai avut. Nimci mai mult.

          Si in incheiere, ca sa terminam cu subiectul de timpul: "eu sunt parrot iar Tonta nu a plagiat", uite aici:
          "Întrebat dacă premierului Victor Ponta îi va fi retrasă diploma de doctorat, după ce Comisia de Etică a Universităţii din Bucureşti (UB) a decis că acesta a plagiat, Mircea Dumitru a spus că rectorul nu poate retrage o diplomă decât după ce Ministerul Educaţiei îşi dă acordul. El a precizat că o diplomă este eliberată de rectorul Universităţii, dar ea este conferită în urma unui ordin al Ministerului Educaţiei." =>PSD=opozitie,doctorat=bye-by
  • +65 (69 voturi)    
    bravo base (Joi, 4 decembrie 2014, 18:54)

    xanti [utilizator]

    Arde-i.
  • +42 (48 voturi)    
    corect (Joi, 4 decembrie 2014, 19:06)

    kappa_cj [utilizator]

    Ca deobicei, Băsescu e singurul care spune lucrurilor pe nume
  • +43 (49 voturi)    
    Inca o lectie..... (Joi, 4 decembrie 2014, 19:07)

    translativus [utilizator]

    .....data de catre hulitul Basescu, turor habarnistilor (cu sau fara Harvard), prin care ne demonstreaza ca ar fi cel mai bun Prim Ministru de dupa revolutie.

    Plagiatorul galactic si "domnisoara" de la finante, stiu sa puna taxe doar poporului pe a carui spate huzuresc dar habar nu au cum sa gestioneze si sa guverneze in favoarea noastra.

    Noroc cu DNA care "vine, vine, vine, calca totul in picioare" in materie de escroci si ne mai scapa de acestia.
    • +1 (1 vot)    
      Acest.... (Vineri, 5 decembrie 2014, 15:04)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      ....sistem politic perfid.

      ws
  • +42 (48 voturi)    
    mai, Base... (Joi, 4 decembrie 2014, 19:08)

    revo [utilizator]

    O sa ne lipseasca mult Base.
    Daca Base i-ar da lui Ponta peste bot cu un lant de fier, cu zale groase, tot nu l-ar durea asa de tare ca atunci cand il pocneste cu legile.
    Indiferent de domeniu, habarnistu' e pe dinafara, trebuie sa vina marinarul si sa-i explice ce zice o lege, ce se poate face si ce nu se poate face.
    Dottore Habarnam.
  • +36 (42 voturi)    
    Multumesc Base (Joi, 4 decembrie 2014, 19:13)

    potaissa [utilizator]

    la subiect ca de obicei.
  • +19 (29 voturi)    
    ? (Joi, 4 decembrie 2014, 19:16)

    ghiula [utilizator]

    In principiu, Basescu spune lucrurilor pe nume iar acuzele la adresa guvernului sunt pe deplin justificate. Exista insa, intrebari legate de viabilitatea economica a unui nou acord cu FMI si BM. In rest, deja e doar o retorica destul de ieftina.

    Ceea ce apare ca foarte evident, e ca in 24 de ani de democratie Romania ramane tara cu cel mai coborat nivel de trai din Romania, la nivel individual cetatenii romani sunt mult sub media europeana a veniturilor(sigur, nu pun Bulgaria la socoteala, neaparat) iar cauzele sunt intotdeauna inconjurate de mister.

    Sub acest aspect, clasa politica romaneasca, in tot acest timp si-a tradat constant cetatenii neexistand macar minime initiative de a ne aduce in randul si la nivelul de trai al cetatenilor europeni.

    Ca nivel de trai, romanii au avut un start oarecum similar, in 1990 cu ungurii, polonezii, cehii, slovacii, slovenii, etc. Acum, dupa 24 de ani, diferentele apar ca insurmontabile.
    Presedintii si politicienii nostrii vorbesc doct despre economie macro si micro, valori europene in vreme ce cetatenii romani sunt aidoma unor maimute ce primesc cate o banana in valoare de 2-400 de euro pe luna. Asta dupa 24 de ani de democratie si 7 ani de Uniunea Europeana cu multiple programe de dezvoltare.

    Sigur, mai putem vorbi inca atat despre perspective.
    • +22 (26 voturi)    
      Vrei nivel de trai? (Joi, 4 decembrie 2014, 21:39)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui ghiula

      Cascati ochii cind alegeti parlamentul!!! De acolo vin legile, si toata politica Romaniei ! Cine sa le faca ? Dolanescu, Diaconu, invatatoarea grevista si altii ca ei? Nu puteti avea pretentii cind votati cum votati si mai ales cum absentati de la vot!
    • +2 (6 voturi)    
      usor cu vorba! (Joi, 4 decembrie 2014, 22:32)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui ghiula

      A. Acordul cu FMI permita ca RO sa aiba cofinantare de NUMAI 5% la proiecte UE [fata de 15%]. Ti se pare putin 10% la 13 miliarde de euro? Acoperi tu diferenta?
      B. Nu compara numai salariul. Adauga o chirie de min.400 E/luna [in orasel mic din UE] si vezi cum este. Stiai ca -OFICIAL- 92% dintre romani sunt proprietari si deci nu platesc chirie?
  • +36 (40 voturi)    
    Ponta (Joi, 4 decembrie 2014, 19:17)

    nimrod [utilizator]

    Sa-i arunce cineva prosopul... L-a spart sefu'! :)
  • +26 (32 voturi)    
    TB (Joi, 4 decembrie 2014, 19:29)

    kronk [utilizator]

    Marinelul turmentat l-a strivit pe pontac.Ca pe un gindac.Cu noul guvern i-a pus capac.Asa ca M.Maus e in copac
  • +29 (33 voturi)    
    Bolovan (Joi, 4 decembrie 2014, 19:29)

    CititorulComentator [utilizator]

    E de când s-a născut...
  • +40 (46 voturi)    
    Clasa de politician !! (Joi, 4 decembrie 2014, 19:32)

    solar [utilizator]

    Din nou se dovedeste- pentru a cata oara ? - ca Basescu e cel mai destoinic analist politic din Romania. De departe , se poate constata ca niciun analist politico -economic nu-l depaseste, iar asta e o nota teribil de proasta pentru marii nostri "economisti"!n plus, pe de-asupra tuturor celorlalte, Basescu e si un politician extrem de dotat!!
    Iar cu acestea am spus totul. Indiferent ca place, nu place, intelege sau nu intelege cineva despre ce vorbesc.Nu am facut, nu fac din el un idol,si nu voi face , dar nu pot sa nu constat evidenta!! Nu de IDOLI are nevoie Romania, ci de oameni responsabili ca si el .Cu cat mai multi cu atat mai bine.Iar cand acest lucru se va intampla, voi putea fi cu adevarat mandru de tara mea si de oamenii ei.
    • +11 (15 voturi)    
      E adevarat... (Joi, 4 decembrie 2014, 21:44)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Daca nu era nevoioe sa-l inlocuiasca pe Stolojan si ajungea prim ministru, eram azi o alta tara! Si numai noi sintem de vina pt asta pt ca in 2004 eram gata sa-l facem pe Nastase presedinte pe viata !
  • +47 (51 voturi)    
    Ultimul cartus! (Joi, 4 decembrie 2014, 19:35)

    Ion B [utilizator]

    Base mitraliază la ei pana la "ultimul cartuș" si chiar si atunci il vad ieșind sa lupte la baioneta...
    Sa trăiești, don Căpitan!!!
    (Mulțumesc lui Dumnezeu ca ai condus Vasul Romania ca nimeni altul).
    La Multi Ani!!!
    • +11 (19 voturi)    
      . (Joi, 4 decembrie 2014, 20:06)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      Asta trebuia sa faca KI(nu neaparat cu acelasi limbaj), nu sa plece in excursii, dar, ma rog. Om vedea.
      • +11 (13 voturi)    
        can o sa iasa si KI la atac (Joi, 4 decembrie 2014, 20:48)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        o sa fie ca un ciobanesc german si o sa muste ca un doberman.
        • +6 (6 voturi)    
          Da, (Vineri, 5 decembrie 2014, 13:01)

          Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

          KI o sa-i faca KO! :-)
    • +11 (15 voturi)    
      Basenu si-a spus ultimul cuvant (Joi, 4 decembrie 2014, 20:57)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      nu-l vad un iliescu sau constantinescu. Base ar trebui promovat si trimis pe undeva la Bruxelles la Comisia Europeana.
  • -6 (18 voturi)    
    .... noroc pe noi .... (Joi, 4 decembrie 2014, 19:40)

    Observatore [utilizator]

    .... ca el ii singurul ..... .
  • +33 (41 voturi)    
    Realitatea (Joi, 4 decembrie 2014, 19:52)

    EMP [utilizator]

    Traian Basescu are dreptate cel putin intr-o privinta: in orice tara europeana premierul ar fi demisionat daca ar fi participat la cursa prezidentiala si ar fi pierdut. Ce se intampla in PSD e problema lor, il pot tine pe domnul Ponta presedinte inca 20 de ani, dar ca prim-ministru nu mai are ce cauta.
    • +15 (15 voturi)    
      Daca nu mai e PM (Joi, 4 decembrie 2014, 20:44)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui EMP

      nimicul creat, crescut si insurat de Babuska Iliescu si raspopitul securist tata-socru si infractorul de drept comun, 0049, nu le mai e de folos. Antonescu i-a prezis asta si, chiar daca va mai dura, tot se va intimpla. Va mai amintit cind protesta la numeroasele guverne Boc? El ce face acum? Englezul are o vorba: what goes around, comes around. Raul pe care acest Null al politicii dimbovitene l-a facut atitor oameni se intoarce impotriva lui. Parca in campania electorala spunea ca la 18.30 va vorbi el,(in calitate de presedinte ales). Asa ride viata de oamenii de nimic. Din nimic a fost facut politruc, in nimic se va intoarce.
    • +11 (13 voturi)    
      Dreptatea d-stra este oarecum ciuntita, (Joi, 4 decembrie 2014, 21:50)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui EMP

      fiindca in orice tara europeana (dar nu numai!), daca premierul n cauza nu ar fi demisionat, ar fi fost demis de propriul partid.
      Mai inainte insa, un membru de partid de vaza - ministru de doua ori, presedinte la tineret, purtator de cuvint al candidatului partidului la presedintie - ar fi votat cu adversarul, ar fi fost, daca nu exclus din partid, cu siguranta trecut pe linie moarta. In PSD, total anapoda, a fost promovat candidat la presedintie!
  • -13 (15 voturi)    
    Am asculat PERPPLEX ca Romania (Joi, 4 decembrie 2014, 22:39)

    alex4321 [utilizator]

    Am asculat PERPPLEX ca Romania

    trebuie "sa negocieze cu 44 de companii"

    ca sa poata schimba Legea Redeventelor

    O minciuna mai mare NU POATE EXISTA

    Nimeni nu poate Conditiona o LEGE (altfel n-am mai fi SUVERANI)
    • +8 (8 voturi)    
      nu cumva era vorba (Vineri, 5 decembrie 2014, 0:37)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      de schimbarea REDEVENTELOR si nu de schimbarea LEGII REDEVENTELOR?
      • 0 (0 voturi)    
        Prin ce se fixeaza Redeventele? (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 7:17)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

        Prin ce se fixeaza Redeventele?

        Raspuns : PRIN LEGE
    • +10 (10 voturi)    
      Perplex sau nu.. (Vineri, 5 decembrie 2014, 4:44)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      ...tu de obicei asculti degeaba. Cel mai usor intelegi tu de la latrine, ti-am mai spus eu. Aia vorbesc pe gustul tau, merge direct la inima.
    • +3 (5 voturi)    
      Da, da fii suveran si calic (Vineri, 5 decembrie 2014, 6:09)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Nu-ti vine nimeni daca nu face profit. Si ala daca vine baga salarii si misca rotitele economiei. daca tu ai o problema de taxare...bye bye baby, eu unul nu vin sa iti dau bani de pomana.
  • +19 (25 voturi)    
    Traian Basescu (Joi, 4 decembrie 2014, 22:56)

    dan tulceanu [utilizator]

    este si va ramane in istorie drept cel mai bun politician roman din ultimii 70 de ani. Asta daca istoria va fi scrisa de oameni corecti, liberi, nu cumparati.
    Sper sa nu dispara din viata politica, pentru ca avem mare nevoie de el. Cine nu intelege asta, nu intelege nimic din ce s-a intampla in Romania in ultimii 25 de ani.
    • -7 (13 voturi)    
      dap..Traian Basescu (Vineri, 5 decembrie 2014, 9:37)

      Valyyy [utilizator] i-a raspuns lui dan tulceanu

      Asta este o gluma buna, imi pare rau ca mai exista oameni care cred asa ceva...sa va dau cateva exemple domnule DAN: flota, afacerile cu energia din Romania, afacerea Nana, CEC bank, asocierea si sustinerea Elenei Udrea, cumpararea de armament prin firme apartinand fratelui sau, sunt cateva si as putea continua.. dar sunt sigur ca dumneavoastra treceti peste aceastea pentru ca "este si va ramane in istorie drept cel mai bun politician roman din ultimii 70 de ani"
      • +5 (5 voturi)    
        Ai uitat sa enumeri si.. (Vineri, 5 decembrie 2014, 15:23)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Valyyy

        ...afacerea CEC-Nana-Ioana Basescu, dupa care afacerea Nana-Basescu, dupa care afacerea Nana-Ioana Basescu, dupa care afacerea Nana-Ioana Basesu-Basescu, dupa care afacerea CEC-Ioana Basescu, dupa care afacerea Nana-CEC, dupa care afacerea.. mamaaaaaaaaaaa cate ai uitat sa enumeri!!!!

        Anyway, omu' a spus "cel mai bun politician", nu "cel mai corect politician"...Ah, am uitat ca astia cu creierele netede inteleg in urechi, scuze.
        • +3 (3 voturi)    
          ce-i cu Ioana Basescu? (Vineri, 5 decembrie 2014, 16:23)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          S-a facut o ancheta cu mare tam-tam, au iesit toti din BNR si-au spus ca nu este nimic in neregula cu imprumutul, a iesit Tiriac, care este de-al lor, si a spus ca el ar fi dat imprumutul in 24 de ore pt. ca numele Basescu este un brand si o garantie in sine, rezultatele anchetei nu au fost facute publice si nu s-au luat niciun fel de masuri - toate pentru ca imprumutul a fost legal si este garantat conform legii.
          Problema cea mai mare, care i-a ars la ficati pe toti politicienii si baronii si asa-zisa clasa a oamenilor-de-afaceri-facuti-peste-noapte consta in faptul ca unul de-ai lor, Basescu, A LUAT IMPRUMUT DE LA BANCA SI IL VA RETURNA!! Doamne pazeste si apara!
          Pur si simplu NU se face asa ceva in lumea lor! Bancile se devalizeaza, sa va intre bine in cap! Returnarea imprumuturilor se face la calendele grecesti, vezi Ciorbea!
  • +18 (18 voturi)    
    cam (Vineri, 5 decembrie 2014, 0:39)

    Wildschwein_007 [utilizator]

    confuz mesajul. Piaza rea e ponta, nu?
  • +9 (15 voturi)    
    Dl Presedinte (Vineri, 5 decembrie 2014, 4:14)

    carmenh [utilizator]

    Imi place f mult de dinsul.intru adevar cel mai bun a fost........sunt sigura ca nu ne va lasa de izbeliste.......multa sanatate sa aveti...l
  • +11 (11 voturi)    
    Pai asta a spus si Basescu: (Vineri, 5 decembrie 2014, 4:45)

    Alius [utilizator]

    ..dispari fai piaza rea!
    • +6 (6 voturi)    
      :-) (Vineri, 5 decembrie 2014, 13:05)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      Asa da, sunt de acord. :-)
  • -7 (13 voturi)    
    sacul si petecul (Vineri, 5 decembrie 2014, 6:52)

    tontu [utilizator]

    Deocamdata o sa scapam de bolovanul Traian, bolovanul Victor e inca in asteptare...
  • +5 (9 voturi)    
    Victor Ponta si ai lui (Vineri, 5 decembrie 2014, 7:21)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Sa se duca Dragnealui
  • -9 (13 voturi)    
    Bai nea Caisa-presedinte (Vineri, 5 decembrie 2014, 8:26)

    xrogo [utilizator]

    cred ca este cantecul de lebada,si nici in ultimul cantec nu te dezici,semeni vrajba si ura,am intrat in ultima suta,du-te domnule unde si-a intarcat dracul copii,sa nu mai auzim de tine si de sleahta ta de basisti!!!
  • +8 (16 voturi)    
    Mi-a placut (Vineri, 5 decembrie 2014, 8:54)

    Audit [utilizator]

    tot ce a spus Base; exact cum gandesc si eu. Cred ca asa gandesc multi din cei care l-au votat pe KI.

    Nu mai zic ca are din nou nerv. Abia il astept sa preia fraiele opozitiei dupa plecarea de la Cotroceni!
  • -8 (16 voturi)    
    Boala psihica (Vineri, 5 decembrie 2014, 9:20)

    Flinder [utilizator]

    Oftica lui basescu pentru guvernarea exceptional de buna condusa de DOMNUL PONTA (confirmata de datele statistice), s-a transformat deja in boala psihica incurabila. El nu poate inghiti ideea ca NU MAI E NIMIC (de fapt nici n-a fost vreodata ceva ) DE CAPUL LUI , chiar daca a fost presedinte ilegitim ajuns prin frauda. Si inventia cu plagiatul a pornit tot din oftica pentru ca el nu e capabil de un doctorat. "Studiile" lui de marinar nici nu pot fi asimilate unei facultati veritabile, el era securist doar, pe post de capitan. Acum s-ar vrea el prim ministru, dar cine i-ar da lui guvernarea pe mana ca sa ne jecmaneasca cu tot neamul lui si camarilla basista ?
    • +7 (9 voturi)    
      si tu ai fumat afara in ploaie ? (Vineri, 5 decembrie 2014, 10:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Flinder

      aceeasi tzigare precum cumatrul tau jiji kent ?
    • +10 (12 voturi)    
      hmmm... (Vineri, 5 decembrie 2014, 11:15)

      TDB [utilizator] i-a raspuns lui Flinder

      dumneata scrii corect romaneste, deci ai studii - stabilesti singur daca pui cuvantul intre ghilimele sau nu, cum ai facut mai sus. "Studiile" de marinar insemnau la vremea lui TB Institutul de Marina, si punandu-le intre ghilimele jignesti mii de absolventi ai acestei serioase institutii de invatamant superior. Cat priveste "guvernarea exceptional de buna", probabil nu activezi in economia reala si atunci ar fi bine sa te abtii de la aprecieri. Datele statistice nu reflecta realitatea economica, de altfel a aparut deja prima revizuire negativa. Plagiatul nu este - din pacate pentru Ponta - o inventie, el a fost confirmat de mediul academic. TB e la sfarsit de mandat, ce-ar fi sa va concentrati pe alte teme, mai actuale?
      • 0 (0 voturi)    
        uite si analistu'lu peste (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 11:45)

        Flinder [utilizator] i-a raspuns lui TDB

        Bai 'NEA CAISA ("analist " gramatical) iti mai explic odata tie, separat: am scris "stidiile" LUI de marinar , nu m-am referit la Institutul de Marina, fiindca, daca n-ai aflat, el a fost cooptat securist "student" fiind la ACEST institut si ca atare aceste "STUDII" nu pot fi asimilate unei facultati veritabile, respectiv Institutului de Marina. Dar tu, care te bagi in discutie fara sa pricepi despre ce-i vorba iimi aduci mie acuze ca jignesc absolventii acestuia.Ce-ar fi sa te concentrezi pe alte preocupari la care te-ai pricepe, poate, de exemplu: spalat parbrize la stop???
    • +1 (1 vot)    
      boala psihica (Vineri, 5 decembrie 2014, 16:27)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Flinder

      este diagosticul dumneavoastra pus de un psihiatru, banuiesc.
  • -2 (2 voturi)    
    Traian Basescu: Il rog pe Victor Ponta sa ........ (Vineri, 5 decembrie 2014, 16:49)

    Bancheru [utilizator]

    Dar daca un presedinte a fost ales cu 5,2 milioane de voturi, iar la Referendum ar fi votat 7,4 milioane de cetateni pentru demitere si-ar fi data demisia sau ar fi ramas "presedinte masa-verde"? Vezi, asta-i cinstea, onoarea si demnitatea la unii romani.