Guvernul maghiar l-a convocat pe ambasadorul SUA dupa ce senatorul John McCain a spus despre premierul Viktor Orban ca este un "dictator neo-fascist"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 3 decembrie 2014, 16:01 Actualitate | Esenţial

John McCain
Foto: AGERPRES
Ministerul de Externe al Ungariei l-a convocat miercuri pe insarcinatul cu afaceri al SUA la Budapesta dupa ce senatorul John McCain a spus despre premierul Viktor Orban ca este un "dictator neo-fascist".

Reprezentantul SUA in Ungaria, André Goodfriend, a trebuit sa dea explicatii despre comentariile senatorului republican McCain, care le-a cerut colegilor din Senat sa blocheze numirea noului ambasador american in Ungaria, producatorul de film Colleen Bell.

"Nu am nimic impotriva numirilor politice... Inteleg cum se joaca jocul, dar iata o natiune pe punctul de a-si ceda suveranitatea catre un dictator neo-fascist care sta in pat cu Vladimir Putin, si SUA e pe cale sa trimita acolo ca ambasador producatorul filmului "The Bold and The Beautiful", a spus McCain marti in Senatul SUA.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7276 vizualizari

  • -19 (37 voturi)    
    Pentru unguri.... (Miercuri, 3 decembrie 2014, 16:23)

    newlook [utilizator]

    Macar pentru unguri, Departamentul de Stat se mai straduie sa mentina aparentele si cauta un ambasador; pentru romani - probabil in cea mai de jos categorie - Departamentul de Stat nu cheltuie cu un ambasador; portarul ii tine locul.
    • +18 (28 voturi)    
      neewlook!! (Miercuri, 3 decembrie 2014, 16:52)

      rares.d [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      te simti bine in pielea ta?
      • +8 (14 voturi)    
        e din aia bolshevika (Miercuri, 3 decembrie 2014, 17:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui rares.d

        saliveaza la speech urile lui putin si orban...viseaza la orbanizarea Romaniei, uitatnd ca s au incheiat alegerile ))))
      • -8 (16 voturi)    
        Ma intreb (Miercuri, 3 decembrie 2014, 18:11)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui rares.d

        Ma intreb daca exista macar o secatura, dintre cele ce ti-au dat plusuri la postarea asta inepta, care poate sa-si justifice rational optiunea.
        • +4 (10 voturi)    
          e evident ca te manaca pielea (Miercuri, 3 decembrie 2014, 18:38)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          bolshevika..ca doar nu esti varan nesimtit ))))
        • -5 (9 voturi)    
          relax (Miercuri, 3 decembrie 2014, 22:10)

          The Saker [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          stii cine sunt utilizatorii acestui site in proportie de 95 % , nu are rost sa te enervezi, eu intru sa ma amuz de fiecare data , mai ales seara cand ma relaxez si vreau sa citesc vocea boborului inept :)))
          • +2 (6 voturi)    
            Pericol! (Joi, 4 decembrie 2014, 8:55)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

            Daca citesti asa intens HN si comentariile, s-ar putea sa te alegi cu idei noi, sa incepi sa respecti principiile, etc. Ba chiar incet-incet, s-ar putea sa tradezi cauza uslamista la un moment dat.

            Treaba ta. Te-am avertizat!
    • +11 (13 voturi)    
      Haraso (Miercuri, 3 decembrie 2014, 17:00)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Scrie direct cu caractere chirilice, noi te intelegem.
    • -4 (12 voturi)    
      SUA are nevoie (Miercuri, 3 decembrie 2014, 20:11)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      de ambasador la Budapesta. Acolo sunt probleme si copii neascultatori. Trebuie sa le trimita o educatoare. La Bucuresti inca nu este nevoie. Dar nu ii tine locul portarul ca are misiune importanta, trebuie sa intri inauntru si sa o cauti, intr-o toaleta, pe pe femeia de servici. Ce nevoie are de ambasador la Bucuresti daca se duce Iohannis la instruire in Florida?
      P.S. Acum sa vezi comentarii in care voi fi acuzat ca sunt var primar cu Putin.
  • +21 (35 voturi)    
    asa si (Miercuri, 3 decembrie 2014, 16:25)

    EuInsumi [utilizator]

    cu ce a gresit Mccain?
    • -12 (34 voturi)    
      diplomatia unde este? (Miercuri, 3 decembrie 2014, 16:41)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      pana la urma ungaria este un stat INDEPENDENT, indiferent de greselile comise. o exprimare diplomatica n-ar fi stricat si facea mult bine.
      dictator neofascist? Mccain se crede intr un show televizat americanesc. daca stau bine si ma gandesc, in afara de apropierea fata de rusia (ceea ce nasol), unele decizii unguresti ar sta bine si pe la noi.
      • -14 (32 voturi)    
        Rusia (Miercuri, 3 decembrie 2014, 16:56)

        Stal1947 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Si daca stai sa studiezi un pic problema asa zisa apropiere de Rusia e de fapt inexistenta, ma rog, nimic mai special decat ce se intampla in Germania sau Franta... Dar vorba aia o minciuna daca o zici prea lumea incepe sa creada in ea.
        • +8 (8 voturi)    
          da dar (Miercuri, 3 decembrie 2014, 17:07)

          Nelu-SM [utilizator] i-a raspuns lui Stal1947

          Marile puteri considera ca statele astea slabe nu stiu sa discute cu rusii fara sa fie mancati de acestia din urma.
          Da, SUA, Germania, Franta, UK fac afaceri mari cu rusii. Fereasca sa faca romanii, bulgarii sau ungurii ca e cearta.
          Adevarul e ca statele astea mici ar fi anihilate in timp de rusi pe cand statele mari intre ele au raporturi dublu avantajoase. Aceste state mici foarte corupte si-ar vinde si pruncii nenascuti pentru inca un milion de euro dati de Putin.

          Rusii asta vor. Sa faca afaceri cu marile puteri dar acestia sa lase in sfera rusilor anumite state. Cu cat trece timpul si statele se dezvolta cu atat le va fi mai greu la rusi.
          • +1 (5 voturi)    
            Corect (Miercuri, 3 decembrie 2014, 20:37)

            Stal1947 [utilizator] i-a raspuns lui Nelu-SM

            Vezi ca zici lucruri foarte corecte dar pe jumatate. Esti naiv daca crezi ca americanii nu incearca sa profite de pe urma coruptiei din Romania & alte state de genu? Ai auzit de scandalul cu Microsoft? Astia cine sunt? Tot rusi? Poate ai auzit si ca acum cativa ani au facut la fel prin Ungaria. Daca se tem pentru ceva se tem pentru piata/competitie nu pentru vai vezi libertatea sarmanilor unguri.
            • 0 (0 voturi)    
              Acum spui tu (Joi, 4 decembrie 2014, 8:26)

              Mao2 [utilizator] i-a raspuns lui Stal1947

              adevarul pe jumatate...ia gandestete de unde a venit informarea asupra coruptiei? daca afacerea era facuta cu rusii nu iesea niciodata la suprafata...gandestete la toate statele care au aliante cu occidentul comparativ cu cele cu rusia...daca cele cu occidentul mai au o speranta de mai bine, rusii ai tin pe ai lor pe linia "nici sa moara dar nici sa poata negocia"..asa ca poate in 10, poate in 20 ani dar pana la urma vom putea negocia si cu rusia...
            • +1 (1 vot)    
              da (Joi, 4 decembrie 2014, 8:50)

              Nelu-SM [utilizator] i-a raspuns lui Stal1947

              Uneori in viata aceasta, daca nu crezi si in cealalta, trebuie sa decizi unde sa te doara.
              La cap sau la deget?

              Da rusii sunt invidiosi ca statele occidentale reusesc sa exploateze aceste state si acestora le si place si vin cu drag la ele. Rusii abordeaza ultima svagnire de politica medievala.
              Statele occidentale te mananca cu manusi albe.
  • +17 (27 voturi)    
    Explicații (Miercuri, 3 decembrie 2014, 16:45)

    Tescovin [utilizator]

    Cred că MAE ungar vrea să înțeleagă de ce McCain a folosit și particula „neo”
    • -7 (19 voturi)    
      Neo-Fascim = USA (Miercuri, 3 decembrie 2014, 17:00)

      Stal1947 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Aha, vorbim de SUA unde politia impusca oamenii pe strada dupa bunul plac si nimeni nu e vinovat. Unde spionajul propriilor cetateni se intampla fara prea multa baza legala ca doar stii tu ... terorism ..
    • +5 (7 voturi)    
      Buna (Miercuri, 3 decembrie 2014, 17:40)

      ionescu_ion [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      rau !
    • +2 (6 voturi)    
      LOL! (Miercuri, 3 decembrie 2014, 17:51)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      buna asta!
  • -3 (21 voturi)    
    un desen ar fi fost mai util (Miercuri, 3 decembrie 2014, 16:56)

    visio [utilizator]

    deși exprimarea este lejeră, americanul are dreptate; e drept că Orban vrea binele poporului și face ce trebuie; atitudinea Rusiei este dezolantă, deși printr-un scenariu forțat aș putea să dau dreptatea lui Putin; Crimeea a fost regiune autonomă, deci Ukraina nu prea avea mare chestie de amestecat; pe de altă parte, în estul ukrainei sunt foarte mulți ruși și explicația lui Putin cum că ar apăra dreptul la viață al rușilor din ukraina, pare plauzibilă; să ne amintim cum ne provoca Ukraina în privința canalului navigabil și a Insulei Șerpilor; deci, nu e bine să considerăm ukrainienii niscaiva domnișoare, însă nici rușii nu aveau nevoie de intervenție armată în ukraina; din cauza iresponsabilității lui Putin, Rusia pierde miliarde de dolari...și suntem la început!
    • +8 (10 voturi)    
      trist exemplu (Miercuri, 3 decembrie 2014, 17:10)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Trist exemplu de gandire confuza si neinformata.

      Domnule visio, faptul ca o regiune este autonoma nu inseamna ca trebuie sa fie anexata/ocupata de tara vecina. Gagauzia este regiune autonoma in R.Moldova. Asta inseamna ca Moldova nu are treaba cu ce se intampla pe acolo si ca Ucraina sau Rusia pot invada si anexa acea regiune?
      Va recomand sa cititi ceva drept constitutional. Ucraina nu a facut nimic care sa reduca sau atace drepturile cetatenilor din Crimeea sau a celor din estul Ucrainei. Nimic. A existat un proiect de lege privind statutul limbilor regionale care nu a fost adoptat, fiind blocat de presedintele ucrainean. Atat.
      Cum adica e plauzibila explicatia lui Putin ca ar apara dreptul la viata al rusilor? Pai cine le ameninta lor dreptul la viata?
      Peste 4.000 de oameni din acea regiune au murit in acest razboi pentru ca Rusia a decis sa invadeze Ucraina. Asta inseamna atacarea dreptului la viata.
      • -2 (6 voturi)    
        e nu zau (Miercuri, 3 decembrie 2014, 20:17)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui PaulR

        Ucraina nu a facut nimic sa amelioreze drepturile minoritatilor. Poate asa ai vrut sa spui. Iar incepeti cu atitudinea asta proucrainiana numai ca ii sicaneaza rusii. Nu ma intereseaza galceva dintre doua triburi slave. Ucraina este cel mai mare dusman al Romaniei din ultimii 25 de ani. Sa retrocedeze teritoriile ocupate si dupa aceea mai vedem.
      • +1 (1 vot)    
        poți face comparație între cuvinte din aceeași (Miercuri, 3 decembrie 2014, 22:53)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui PaulR

        familie raportate la context?
        eu am spus ”pare” plauzibil, nu ”este” plauzibil; cunoști semnificația cuvântului ”plauzibil”? eu am dubii că înțelegi cuvintele; cât despre anexată, eu îmi amintesc existența unui referendum din Crimeea în care oamenii au cerut anexarea! E posibil să mă înșel....însă, mă îndoiesc! Asta dacă vrei să vorbim ce trebuie! Pe de altă parte, recitește ce am scris: ”printr-un scenariu forțat aș putea să dau dreptatea lui Putin”. Dacă Putin avea dreptate spuneam clar că are dreptate. Însă, Putin nu are dreptate tot așa cum înaintașii lui s-au înșeles cu turcii să nea dea Dobrogea și să ne ia Bucovina...în vremurile de demult....Dreptul internațional, clamat de tine, nu a contat pentru că Rusia a spus ”vreau”!
        Poate că exprim mai greu ideile, că doar nu sunt diplomat de meserie, însă tu habar nu ai să înțelegi ce citești!
    • +5 (7 voturi)    
      Cu 27% tva se vrea binele poporului? (Miercuri, 3 decembrie 2014, 17:19)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Si prin taxare crunta? Eu spun ca nu.
      • +3 (5 voturi)    
        dacă ungurii asta vor...asta au (Miercuri, 3 decembrie 2014, 22:56)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        gândește-te că este democrație și fiecare popor alege liderul care se potrivește cel mai bine profilului psihologic; că ungurii sunt demenți, este altă dicuție; amintește-ți că noi era să îl votăm Președinte pe Vadim; la ultimele alegeri, 45% dintre români au votat cu un Plagiator nenorocit!
        dacă asta vrea poporul??!!! Te poți pune contra?!
        • +2 (2 voturi)    
          Aici is de acord, si plus la comment (Joi, 4 decembrie 2014, 5:34)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui visio

          La urma urmei daca un popor e atat de tembel incat sa isi voteze pana si propria mizerie...si-o merita. Ia sa vedem ce au ungurii?
          • +1 (1 vot)    
            am amici extaziați de ungaria (Joi, 4 decembrie 2014, 13:25)

            visio [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            personal nu am motive de respect pentru sclavii austriecilor; ungaria nu a depășit mentalitatea de evul mediu: ei vor Transilvania deși nu au niciu drept moral sau legal, și asta se întîmplă într-o Europă care se vrea unită; dacă ungaria ar trebui să plătească chirie pe terenul pe care stă, și-ar cere singură insolvența; pe bune acum, ce pretenții poți avea dela unguri? Ai văzut vreo schimbare de atitudine în ultimii ani? Fără a exagera rolul și jocul lui Băsescu, mi-a plăcut cum l-a ”invitat” pe Viktor Orban la o ”discuție privată” la Cotroceni. A fost epică întâlnirea asta! Și privată și discretă :)
            Părerea mea este că ungurii vor face ce știu ei mai bine, și își imaginează că dacă au dat șpagă unor americani și englezi chiar vor ezolva problemele; realitatea ne arată că șmecherul ungur din State și-a luat-o în freză, și UK lucrează la treaba asta, ei fiind lorzi și nu îi repoșează omului în față treaba cu nesimțirea!
  • +4 (10 voturi)    
    bravo McCain (Miercuri, 3 decembrie 2014, 17:33)

    ioanadoe [utilizator]

    Cine crede ca lu McCain ii este teama sa isi exprime poziitile fata de orban sau putin se inseala. Omul e un erou, a fost prizonier de razboi 6 ani, torturat si stie ce vorbeste.
    • +1 (7 voturi)    
      dA (Miercuri, 3 decembrie 2014, 19:32)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui ioanadoe

      In plus se pare ca are origine romana: stra-strabunicul sau se numea John Mihai.
      Oricum , omul e mai mult decat un erou: va recomand sa cititi pe Wikipedia mai ales despre perioada prizonieratului in Vietnam (in engleza).
  • -2 (4 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 3 decembrie 2014, 20:42)

    Stal1947 [utilizator]

    Nenea... e un englez-scotian-irlandez. Altfel nu era in partidul republicanilor....Dar oricum poate ne zici unde era asta cand rusii intrau cu tancurile in Ungaria? De ce nu a trimis atunci niste ajutoare sa scape Ungaria de sub ocupatie?
  • +1 (1 vot)    
    Are dreptate (Miercuri, 3 decembrie 2014, 21:00)

    CititorulComentator [utilizator]

    Deși nu-l simpatizez pe McCain.
  • +3 (3 voturi)    
    Bumerang (Miercuri, 3 decembrie 2014, 23:50)

    Azra [utilizator]

    Guvernul lui Victor Orban a inceput sa aiba si o sa aibe probleme tot mai mari cu "fratele cel mare", dupa ce a reusit sa teleporteze Ungaria din vitrina de odinioara de lider al democratiilor est-europene, pe locul de neinvidiat de nimen in Europa, al unei guvernari neo-fasciste. Si asta o spun senatori americani avizati, care au ceva in spate, nu reviste de scandal.Se prefigureaza in mod cert o "reeducare" a lui Victor Orban.