John Kerry, mesaj de Ziua Nationala a Romaniei: Ii salutam pe toti acei lideri care continua sa apere drepturile fundamentale si sa intareasca democratia, statul de drept si diversitatea nationala

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 noiembrie 2014, 21:53 Actualitate | Esenţial

Secretarul de Stat american, John Kerry, a transmis vineri un mesaj cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei, in care aduce un omagiu "liderilor vizionari" care, in urma cu 96 de ani, au creat "o democratie ce garanta egalitate pentru toate nationalitatile si religiile si proteja libertatea presei, libertatea de asociere si libertatea de exprimare" si ii saluta totodata pe "toti acei care continua sa apere aceste drepturi fundamentale si sa intareasca democratia, statul de drept si diversitatea nationala".

"Statele Unite sunt recunoscatoare pentru parteneriatul solid al Romaniei in privinta provocarilor regionale si globale de securitate. Ca aliati NATO, soldatii nostri slujesc umar la umar in Afghanistan. Ei efectueaza in comun exercitii militare de antrenament. Si colaboreaza la bazele militare din tara dumneavoastra ca Deveselu si Mihail Kogalniceanu", se mai arata in mesajul transmis romanilor, cu prilejul Zilei Nationale, de seful diplomatiei americane, "in numele presedintelui Obama si al poporului american".

In incheiere, oficialul american isi exprima speranta privind consolidarea parteneriatului strategic dintre Romania si SUA "pentru multi ani de acum incolo".

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5218 vizualizari

  • -9 (23 voturi)    
    unitatea nationala nu 'diversitatea' (Vineri, 28 noiembrie 2014, 22:02)

    TeodorGligor [anonim]

    Am vazut cum e cu 'diversitatea' in Ferguson.
    Dar trebuia sa spuna Kerry si o prostie.In rest multumim.
    • +19 (25 voturi)    
      Diversitatea nu exclude unitatea nationala (Vineri, 28 noiembrie 2014, 22:20)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Poporul american este un popor pentru care unitatea nationala este un lucru sfant, desi americanii ca indivizi sunt cetateni apartinand diverselor rase, diverselor etnii, diverselor religii...
      • +16 (18 voturi)    
        absolut corect (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 0:20)

        Bittick [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

        Lumea s-a schimbat; nu cred ca mai exista populatii "pur sange" in lumea civilizata. Pe de alta parte insa, inca mai sunt oameni care confunda diversitatea cu dezbinarea nationala si regionalizarea cu destramarea statului.
    • +12 (12 voturi)    
      Ferguson e un caz izolat (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 1:08)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      si e legat mai degraba de rasism decat de DIVERSITATE. In America si Canada convietuiesc impreuna oameni care apartin fiecarei natii de pe globul asta. Si convietuiesc destul de bine spun eu.
      Tu cum convietuiesti cu tiganii? Mai usor cu aruncatul pietrei cand n-ai habar care e realitatea.
      • +1 (1 vot)    
        E prea departe Ferguson (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 9:52)

        mullard [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Pe undeva, intr-un mod incurcat si total secundar, are dreptate TeodorGligor - rasismul este un atac la diversitate. Dar rateaza esentialul, pe care tu l-ai surprins - America este diversa si unitara, demonstratia clara ca se poate atat timp cat ai un stat puternic. Poate cazul Ferguson este izolat, sau poate nu. Obama pare sa creada ca nu e. Dar noi judecam Ferguson din presa, mai exact din presa secundara, care preia stiri scrise de altii. Nu poti intelege chestiuni de acest gen din presa. E prea departe Ferguson.
  • +14 (20 voturi)    
    e cam clar (Vineri, 28 noiembrie 2014, 22:05)

    ws [utilizator]

    e cam clar ce lider a încălcat un drept fundamental - dreptul la vot.

    pe el nu-l salută kerry.

    ws
  • -21 (29 voturi)    
    Hai sictir (Vineri, 28 noiembrie 2014, 22:27)

    Taras Bulba [utilizator]

    Esti prea mic Kerry pentru a ne da tu noua "salutari". Du-te si pupa-te cu Porosenko.
    • +15 (19 voturi)    
      Cine e mare? (Vineri, 28 noiembrie 2014, 23:32)

      Alexei___ [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Păi și cine e mare pentru noi? Putin și acoliții?
      • -3 (5 voturi)    
        E MMARE (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 0:37)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui Alexei___

        POPORUL NOSTRU CARE TREBUIE SA CAUTE VIITORUL SAU! PRINTRE DINOZAURI!
    • +6 (6 voturi)    
      e bine sa fii mare, ca sa nu fii mic (Vineri, 28 noiembrie 2014, 23:52)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      uneori e bine sa fii mic, ca sa nu fii mare, vezi faza cu meteoritul care a omorit dinozaurii si le-a dat o sansa sobolanilor
    • +12 (12 voturi)    
      Modest, nu mic, modest (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 1:12)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Si-ar trebui sa fii multumit ca te baga in seama ca altfel aveai ciubota lui Putin pe grumaz deja.
    • +1 (1 vot)    
      Confunzi notiunile (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 9:56)

      mullard [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Oricine te poate saluta, stimabile. Probabil vroiai sa spui ca e prea mic sa ne dea sfaturi. Dar, din pacate, le-ai ratat pe ambele. Kerry nu e nici mic si nici nu ne dadea sfaturi. Desi, la pozitia SUA si la pozitia Romaniei, nu vad nimic rau in a primi sfaturi de la ei. Mai ales ca pana acum sfaturile americanilor au fost de bun augur pentru noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 14:19)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Licuriciule, nici nu știi /
      Cât de mic începi să fii!

      -- a friend of Angela's
  • +10 (12 voturi)    
    Railor ce sunteti ! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 0:27)

    geag [utilizator]

    A-ti dat cu flacara violet peste mickey mouse
  • -8 (18 voturi)    
    Fascinant (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 0:56)

    Gigi Kent [utilizator]

    Pe mine ma fascineaza de fiecare data ca discursul de lemn a oficialilor americani ocoleste exact ceea ce ne doare pe noi cel mai mult. Adica nivelul de trai, prosperitatea. E pe baza de parteneriate strategice cu dimensiune militara, de nu stiu ce cu minoritatile si diversitatea, de stat de drept, de coruptie dar niciodata, absolut niciodata despre prosperitate. In fapt ei sunt sinceri. Au si ei nevoie de tari in lumea asta care sa vanda resurse primare ieftine si sa nu le puna problem din punct de vedere economic (competitie etc). De fapt visul american pentru Romania este identic cu idealul iliescian. Sarac (economie ioc) si cinstit (DNA, anticoruptie, stat de drept). Eu zic ca e bine :).
    • +9 (13 voturi)    
      Mai degraba nu intelegi ce spune (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 2:14)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Prosperitatea e in mainile tale, nu-ti da nimeni nimic de pomana. Ba iti da, fondurile UE doar ca sefii tai daca nu le pot fura...nu le pasa. Intreaba-i pe ei de prosperitatea ta, cere-le o marire de salar.
      PS: Americanii au facut ce n-ai fost tu in stare, au adunat gunoaiele de la Mamaia.
      • +2 (4 voturi)    
        E in mainile mele pe naiba (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 10:44)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Cand spui "in mainile mele" sper ca te referi la intreaga tara, intregul popor nu la mine individual.

        Pana si Germania a avut nevoie de un Plan Marshall dupa WWII iar Polonia de stergerea a 1/2 din datorii dupa '89 pentru a avea o dezvoltare ceva mai serioasa. Cred ca inteleg un pic mai bine lumea in care traim sa imi dau seama ca vom fi mereu cu 50 de ani (de comunism) in urma fata de Vest.

        PS Uneori ma intreb de ce ma chinui sa mai postez pe aici unde IQ-ul mediu si in general cunostintele nu depasesc niciodat mediocritatea. Unde sunt unii care nu au aflat ca se spune salariu si nu "salar". Daca prin "sefii mei" te referi la actualii guvernanti e gresit (pentru ca nu lucrez nici in sistemul public si nu sunt nici politician) dar "sefii mei" au marit rata de absorbtie a fondurilor UE din 2011 pana acum de vreo cateva ori. Nu ar strica sa te mai informezi si din alte surse decat Facebook.
    • +8 (10 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 2:50)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      vrei prosperitate? pune mana si munceste!
      • 0 (2 voturi)    
        De ce recomanzi munca? (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 10:09)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui I

        Furtul e mult mai eficient şi mai rapid.
      • 0 (2 voturi)    
        Tantalau (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 10:29)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui I

        Nu e vorba de prosperitatea mea personala eu o duc bine merci.
  • -2 (12 voturi)    
    cat timp... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 2:45)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cele mai bune creiere - vitale ptr a/i asigura suprematia stiintifica si, deci, technologica - vor fi drenate in US, America va dori mentinerea status-quo-ul...prin orice mijloace

    este insa in interesul Romaniei/Europei acest status-quo?

    asta va fi intrebarea!
    • +2 (2 voturi)    
      Intreaba-te altceva (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 9:43)

      mullard [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      De ce pleaca acele creiere? Are ce sa le ofere Romania? Sau te gandesti, mai repede, la interzicerea dreptului de a calatori liber, cum era pe vremuri? Io te-am facut, io te omor.

      Romania nu are strategie nici in educatie, nici in cercetare. Creierele Romaniei ajung ce ajung pe cont propriu, iar Romania nu le ofera nici o sansa la un trai decent (nu prosper, cum spunea un alt comentator). Si inca un lucru - nu amesteca Europa in chestiunea asta. Europa occidentala are creiere si stie sa le utilizeze.
  • +2 (4 voturi)    
    Puck Fonta (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 9:33)

    CititorulComentator [utilizator]

    Versiunea US, cam asta a vrut să zică :)