Un barbat care a ucis o fata de opt ani dupa ce a incercat sa o violeze a fost eliberat din penitenciar dupa executarea a mai putin de jumatate din pedeapsa

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 27 noiembrie 2014, 13:28 Actualitate | Esenţial

Robert Ciobanu, care la varsta de 17 ani a ucis-o pe sora celui mai bun prieten al sau, a fost eliberat dupa ispasirea a opt ani de detentie, conform unei prevederi a noului Cod Penal, scrie Agerpres.

Robert Ciobanu, cel care in octombrie 2005 a ucis-o pe fiica vecinilor, Larisa Chelaru, in varsta de opt ani, a fost eliberat din Centrul de Detentie din Tichilesti, dupa ispasirea a opt ani si doua luni din cei 20 de ani reprezentand pedeapsa la care a fost condamnat. El are interdictia de a contacta familia victimei.

Consilierul din cadrul Serviciului de Probatiune de pe langa Tribunalul Iasi, Oana Paicu, a declarat ca de la liberarea sa, Robert Ciobanu a fost cooperant si incearca sa se reintegreze socio-profesional.

"Trebuie sa fie expertizat psihologic si sa se prezinte la noi la interval de doua saptamani. In perioada detentiei, el a urmat cursurile unei scoli profesionale iar acum vrea sa urmeze si liceul. Incercam sa-l ajutam", a declarat Oana Paicu.

Conform noului Cod Penal, minorii sau condamnatii care au comis o infractiune pana la varsta 18 ani pot fi transferati din inchisori in centre educative, eliberarea lor totala fiind urgentata in caz de buna purtare.

Pe 18 octombrie 2005, Robert Ciobanu a invitat-o la el acasa pe Larisa, fiica vecinilor si sora celui mai bun prieten al sau. Profitand ca este singur, el a obligat fata in varsta de 8 ani sa intretina relatii sexuale. Pentru ca fata s-a impotrivit, Robert a sugrumat-o si a infasurat-o intr-un covor pe care l-a ascuns timp de cateva luni pe conducta de apa calda de la subsolul blocului. Dupa cateva luni, pe 29 decembrie 2005, cadavrul a fost gasit intamplator, intr-o cutie mare de carton care a cazut din ghena de gunoi atunci cand lucratorii au incercat sa o goleasca.

Constantin Chelaru, tatal Larisei, s-a spanzurat in timp ce colegii sai de serviciu se aflau in pauza de masa.

Conform sentintei judecatorilor, Robert Ciobanu trebuia sa ispaseasca 16 ani de inchisoare pentru omor calificat si cinci ani pentru perversiuni sexuale. Din cauza gravitatii faptei, judecatorii au decis sa ii dea inca 4 ani ca spor de pedeapsa. Dupa pronuntarea sentintei, Robert Ciobanu avea de ispasit o pedeapsa de 19 ani de inchisoare si trebuia sa plateasca 75.000 lei daune morale si materiale mamei victimei sale, la care s-au adaugat cheltuieli de judecata in valoare de 10.000 lei.























5852 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    ruşine (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:31)

    barbu007 [utilizator]

    şi pericol. mare pericol!!!
  • +15 (15 voturi)    
    8 ani?! (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:36)

    liviu_ [utilizator]

    sa tot omori frate in romania...
    daca pentru asa ceva primesti 8 ani presupun ca pt un furt sau un viol stai cateva luni ca-n vacanta...
  • +15 (17 voturi)    
    nu ma mai surprinde nimic in ziua de azi (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:38)

    qwerasdf [utilizator]

    e la moda sa fim toleranti, trendy-flendy...

    ma uitam acum cateva zile pe la nordici, era un caz in care un sofer a ucis un copil si pe bunicul/a acestuia. A luat 2 saptamani de munca in folosul comunitatii. Cretinul ala care acum vreo 2-3 ani a impuscat vreo 30-40 sau cati au fost... tot asa, a luat o pedeapsa mai mult simbolica.

    toleranta asta excesiva se va intoarce impotriva noastra, devenim incet, incet niste oi rumegatoare.

    Cred ca sunt anumite cazuri in care ar trebui sa se aplice pedeapsa cu moartea. Comportamentele deviante trebuie lichidate din sistem.
  • +11 (11 voturi)    
    Eliberat? (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:43)

    Jaj [utilizator]

    Eliberat ??? Moarte pe omul ala!!! Viol si omor, copil de 8 ani, sa ia dracu de tot, chiar trebuie sa traim in societatea unde acesti oameni umbla liber ??? nu ma intereseaza daca a avut probleme pshihice sau nu, nu are ce sa caute pe strada!!!
    • +5 (5 voturi)    
      pe deasupra (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:04)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Jaj

      Tragedie, dupa care tatal fetitei ucise s-a sinucis - doi morti si viata mamei si a fratelui distruse.
  • +13 (13 voturi)    
    justitie... (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:48)

    TeodorGligor [anonim]

    Pai daca asta iese dupa 8 ani atunci unuia care fura ar trebui sa-i i se plateasca despagubiri de catre stat pentru hartuire penala prin instante...
  • +12 (12 voturi)    
    Nu, da știți ce ne lipsește? (Joi, 27 noiembrie 2014, 13:49)

    CosminMaricari [utilizator]

    ...o lege a grațierii...
  • +9 (9 voturi)    
    uman vorbind (Joi, 27 noiembrie 2014, 14:00)

    levierul [utilizator]

    pai si de ce nu l-au executat?
  • +14 (14 voturi)    
    pentru de'astia (Joi, 27 noiembrie 2014, 14:12)

    nash pandelica [utilizator]

    si mazari, oprisani, nicusori, ar trebui redeschise ocnele de sare.
  • +6 (6 voturi)    
    Groaznic (Joi, 27 noiembrie 2014, 14:31)

    SKBjull [utilizator]

    Ni se explică că ar trebui să lăsăm Justiția să-și facă treaba.

    Dacă mai există vână în români, ăsta n-ar trebui să supraviețuiască 24 de ore în libertate și îmi asum ce spun. Ar trebui să moară sufocat cu propriile organe genitale.

    Citiți despre monstrul ăsta care vrea să se reintegreze după ce a distrus cel puțin trei familii.

    http://www.gandul.info/puterea-gandului/pe-cine-sa-sune-mama-larisei-chelaru-12015660