UPDATE Guvern: Toti elevii si studentii din Republica Moldova vor putea calatori gratuit pe calea ferata pentru a vota

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:19 Actualitate | Esenţial

Guvernul va adopta in sedinta de miercuri o hotarare potrivit careia elevii si studentii din Republica Moldova vor putea calatori gratuit pentru a vota la alegerile parlamentare din 30 noiembrie, a anuntat premierul Victor Ponta. "Din punct de vedere strict tehnic, cred ca putem sa adoptam hotararea ca toti elevii si studentii sa poata sa calatoreasca gratuit pentru a ajunge la sectiile de vot", a spus Ponta. Acesta a precizat ca isi doreste ca in urma alegerilor sa ramana un Guvern pro-european in Republica Moldova.

"Vreau si sper ca la Chisinau sa ramana un guvern pro-european", a spus Ponta. "Duminica este un vot esential pentru directia in care merge Republica Moldova. Noi am facut ca guvern foarte mult, tot ceea ce puteam sa facem sa sprijinim parcursul european al Republicii Moldova: gazoduct, gradinite, microbuze, zona de cultura, de educatie", a mai spus premierul.

UPDATE Guvernul a aprobat un proiect de Hotarare de Guvern. Elevii si studentii din Republica Moldova care studiaza in Romania vor beneficia de o calatorie gratuita dus-intors pe calea ferata in ziua alegerilor parlamentare de la Chisinau pentru a se putea deplasa la sectii de vot organizate pe teritoriul romanesc. Localitatile in care se va putea vota sunt: Bucuresti, Iasi, Galati, Timisoara, Brasov, Cluj-Napoca, Constanta, Bacau, Suceava.


Citeste mai multe despre   






















3693 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Uau! (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:23)

    mitg [utilizator]

    Multumim, Victor! Esti un sfant. Pupati-as picioarele.

    Hai, demisia.
    • +5 (7 voturi)    
      Tot cu spaga umbla (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:58)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Crede Ponta ca capata simpatie daca umbla cu spaga.
      Aceiasi mentalitate de smecher PSD care crede ca totul se rezolva cu spaga.
      Ponta vrea sa dea spaga la moldoveni ca sa fie el simpatic la romani.
      Ponta nu intelege ca este un cadavru politic ambulant.
      Ponta starneste numai enervare de cate ori vorbeste in public.
      Vorbeste numai prostii si vorbeste numai de spaga.Altceva nu stie.Asta este mediul in care s-a format la Nastase.Spaga.
      Ce bine ar fi daca moldovenii i-ar da flit ca au si ei mandria lor si nu le trebuie strict tehnic spaga lui Ponta.
      Strict tehnic vorbind a inceput Ponta sa semene la discurs cu Mazare care se lauda ca a pus banci in parc si flori la Mamaia.Sigur ca a pus.100.000 lei o banca si 200 lei firul de floare.
      10 banci = 1 milion lei.Ieftin.Ca putea sa fie mai mult.
      Udatul 3 milioane de euro pe vara.Firma lu un preten a lui Mazare uda.
      Asa si Ponta acum se lauda ca a facut : gazoduct
      gradinite,microbuze,"zona de cultura,"de educatie.
      Problema este cat au costat in plus fata de pretul cinstit.Aici e coruptia.
    • +4 (6 voturi)    
      Mascarici, iar incepe cu abureli de Dambovita. (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 14:13)

      Daniel_Constantin [anonim] i-a raspuns lui mitg

      vIORELE, dupa ce ai primit atatea palme publice si electoratul ti-a zis clar ca esti persona non-grata, tu te tii din nou de abureli electorale ca si cum ai fi in campanie.

      Nu ti-a ajuns? Nici acum in al 13-lea ceas tu nu iti dai seama ca circul pe care il oferi este de cea mai joasa speta si nesimtire. Ia-ti bagajele si dispari din viata publica. Pur si simplu nu vreau sa mai aud de tine.

      Ca persoana privata, nu am nimic cu tine, viorele.
      Dar ca persoana publica tu nu mai existi pentru o buna majoritate din romani.

      Nici acum nu ai inteles asta?
  • +14 (16 voturi)    
    Pai bah ponto (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:26)

    Gicu_007 [utilizator]

    da' ce, asta-i treaba ta acu', sa te lauzi ca cat de (scuzati cacofonia, da' in cazul asta cred ca e ok si asa) de tare ajuti tu oamenii sa voteze????????? Dupa ce ai comis-o in ultimul HAL??? Tine-ti gura, zicem noi si vezi-ti de treaba ta, desi cred ca nu ai nici o treaba si tre' sa pleci acasa si sa ne lasi. Da, sa ne lasi, n-ar fi mai bine asa?
  • +13 (15 voturi)    
    De ce, voteaza Ponta ?! (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:27)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Pentru moldoveni muma si pentru romani ciuma...
  • +5 (9 voturi)    
    Nu știu cine l-a învățat (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:34)

    EuInsumi [utilizator]

    Dar a făcut-o bine, de la el nu putea să vină măsura asta
    • +9 (11 voturi)    
      acum sufla si in iaurt... (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:44)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      si nici nu-l intereseaza cu cine voteaza, vrea sa-si mai spele imaginea.... sifonata de atata sampanie si vischi in dubai...
  • +5 (7 voturi)    
    frica (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:50)

    n italy [utilizator]

    Pontalaului i-a intrat frica-n oase si acum vrea sa para democrat.Bagaju` l-o avea facut ?periuta ,sapunu,pijamaua etc..poate e ala pentru Duba/i !
  • +8 (10 voturi)    
    gratuit ? (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:55)

    Withdrawal [utilizator]

    ponta ar trebui sa fie Ministrul Turismului...

    Electoral .
  • +1 (7 voturi)    
    Adevarul este ca (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 14:00)

    coldplayer211 [utilizator]

    Aceste transporturi gratuite pentru studenti/elevi in ziua votului erau si in 2003 cand am venit eu student in Romania. Erau si mult mai devreme, cand faceau facultatea fratele si cunoscutii cu varste mai mari.

    Doar ca pana acum nu prea s-a afisat. Informarea venea prin decanatele universitatilor si anunturi la aviziere.
    • +3 (5 voturi)    
      da? (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 14:19)

      normalpeople [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

      deci si asta e o minciuna?
      • +2 (4 voturi)    
        yup (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 14:53)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui normalpeople

        Intrebi de parca ar fi prima data cand personajul Ponta minte sau se lauda cu lucruri nemeritate.
  • +7 (9 voturi)    
    Nerecunoscatori (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 14:23)

    Bazil [utilizator]

    moldovenii astia. Dupa cate a facut pentru ei guvernul nostru, personal dl. Ponta, in 16 nov, in turul II, moldovenii i-au dat cu votul in freza. In plus, doamna Sandru de la Realitatea tv, a intrat in fibrilatie vazand ca neamtul a fost votat si peste Prut fara sa ii viziteze, iar maaarelui Ponta - visiting premier - a inceput sa-i curga Prutul invers.
  • +2 (4 voturi)    
    Se pricepe! (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 14:58)

    ime [utilizator]

    Trebuie să recunosc! Se pricepe la lozinci, la cheltuirea banilor altora, la lauda de sine!!!! N-are egal!