Inalta Curte a decis judecarea recusului ANI in dosarul de incompatibilitate al lui Klaus Iohannis. 14 ianuarie, primul termen

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:16 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Hotnews
Inalta Curte de Casatie si Justitie a admis marti in principiu judecarea recursului declarat de Agentia Nationala de Integritate in dosarul in care primarul Sibiului, Klaus Iohannis, a fost reclamat pentru incompatibilitate, informeaza Agerpres. Primul termen de judecata a fost fixat pentru data de 14 ianuarie 2015.

Inalta Curte de Casatie si Justitie a luat in discutie marti dosarul in care primarul Sibiului, Klaus Iohannis, a fost declarat in stare de incompatibilitate de Agentia Nationala de Integritate (ANI). Pe 18 noiembrie, sedinta a fost amanata, informatia fiind publicata in sistemul informatic al instantei supreme fara sa fie indicat motivul.

Sedinta de judecata nu a fost publica, iar judecatorii trebuiau sa se pronunte pe o chestiune de procedura, respectiv daca recursul ANI este admisibil in principiu.

Dosarul lui Iohannis a ajuns la instanta suprema dupa ce pe 25 septembrie 2013. Curtea de Apel Alba Iulia a anulat raportul ANI prin care s-a constatat ca acesta s-a aflat in stare de incompatibilitate. 

In aprilie 2013, Klaus Iohannis a fost declarat in stare de incompatibilitate de ANI, deoarece detine simultan functia de primar al Sibiului si reprezentant al municipalitatii in Adunarea Generala a Actionarilor de la SC Apa Canal SA si SC Piete SA.


"In urma evaluarilor efectuate, s-a constatat faptul ca Klaus Iohannis se afla in stare de incompatibilitate, intrucat detine simultan atat functia de primar al municipiului Sibiu, cat si calitatea de reprezentant al municipiului Sibiu in Adunarea Generala a Actionarilor in cadrul SC Apa Canal SA Sibiu (incepand cu 30.04.2009 si pana in prezent) si SC Piete SA (incepand cu 05.08.2010 si pana in prezent), incalcand dispozitiile art. 87 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 161/2003", preciza ANI. 

Klaus Iohannis exercita, in prezent, al patrulea mandat consecutiv de primar al municipiului Sibiu (2000 - 2004, 2004 - 2008, 2008 - 2012 si 2012 - prezent). Prin hotararile Consiliului Local Sibiu nr. 144/30.04.2009 si nr. 231/19.07.2012, Klaus Iohannis a fost imputernicit ca reprezentant al municipiului Sibiu in AGA a SC Apa Canal SA Sibiu iar incepand cu data de 5 august 2010 detine si calitatea de reprezentant al municipiului Sibiu in AGA a SC Piete SA.

ANI mentiona ca jurisprudenta relevanta in materie rapoarte care au avut acelasi obiect de evaluare, sentintele civile din 21.11.2012 - nr. 528/CA, nr. 529/CA, 532/CA si sentinta civila nr. 557/CA din 03.12.2012, privind mai multi alesi locali (in categoria carora intra si primarii) emise de Curtea de Apel Constanta, prin care s-a retinut existenta starii de incompatibilitate in sensul art.87 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 161/2003.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

32466 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    PAI, (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:18)

    Cezy [utilizator]

    se va judeca fix peste 5 ani incepand din 21 dec. a.c., asta cel mai devreme!
    • +14 (14 voturi)    
      si asta... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:48)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      daca nu e reales :P
    • +5 (7 voturi)    
      Nu exista imunitate in acest caz (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:14)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      imunitatea se refera la fapte penale, incompatibilitatea nu e o sanctiune penala;

      ce s-ar putea intampla ar fi o situatie similara cu cea din cazul Mircea Diaconu dar eu nu am inteles niciodata cum a fost posibil ca Diaconu sa-si continue mandatul de parlamentar european dupa ce a fost declarat incompatibil, deci nu stiu care e mecanismul dar ceva de genul asta ar trebui sa fie intr-un scenariu optimist.
    • +17 (17 voturi)    
      Fara efecte. (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:31)

      Gambeta [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      La finalul procesului, chiar daca se constata aceasta incompatibilitate, ea se va referi la niste pozitii in administratia locala care nu au nimic de a face cu functia de presedinte. I se va putea cere sa renunte la una dintre cele doua pozitii aflate in incompatibilitate sau la amandoua, dar nicidecum la cea de presedinte. Oricum, de vreme ce d-nul Iohannis a fost ales presedinte, conform legii, trebuie sa renunte la toate functiile pe care le detine, asa ca cel mai probabil se va constata ca a disparut obiectul muncii. Numai bine tuturor!
  • +22 (26 voturi)    
    CCR, 9 decembrie (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:29)

    derblauereiter [utilizator]

    ICCJ va judeca milimetric conform deciziei CCR din decembrie si daca CCR va amana pronuntarea din nou (o amana din octombrie) va amana si ICCJ, in orice caz nu se va pronunta inainte si nici diferit de decizia CCR;

    componenta actuala a CCR este: 3 apropiati PSD, 1 vechiul PNL, 1 vechiul PDL, 1 din UDMR si 3 numiti de Basescu;

    l-am votat pe Johannis in turul 2 si dupa alegeri mi-a devenit mult mai simpatic decat inainte; dar nu pot sa nu spun a 100-a oara: decizia ACL de a sustine aceasta candidatura a fost imprudenta pana la nebunie;

    acum 2 zile toata presa straina scria despre sefa anti-mafia din Romania arestata pt. coruptie; avem o sansa f. buna sa le aratam ca inca n-au vazut nimic.
    • +11 (11 voturi)    
      psd nu stiu... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      daca are tuupeu sa ceara demisia lui iohannis...
      poate sa ma propuna pe mine in locul lui presedinte ca la cum e perceput acum lumea ma va vota.
      psd nu prea are sanse la eventualele alegeri anticipate

      oricum faza cu incompatibilitatea e cam aberanta din cate am vazut... nu pricep totusi d c s-a amanat acum
      • +5 (5 voturi)    
        acum nu s-a amanat nimic (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:07)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        dupa noul cod, ICCJ are un complet de filtrare care stabileste daca un recurs este sau nu in principiu admisibil; completul asta a stabilit azi ca recursul ANI la sentinta de fond (favorabila lui Johannis) este admisibil si a fixat primul termen de judecata pe fond pe 14 ian.

        daca prin decizia ICCJ recursul ANI ar fi admis, Johannis nu trebuie sa-si dea demisia si nimeni nu are nevoie sa i-o ceara: ar fi declarat incompatibil si teoretic nu ar mai putea ocupa o functie publica; aici intervine insa o chestie bizara, ceea ce s-a intamplat in cazul lui Mircea Diaconu - e o situatie care depaseste logica mea dar un lucru e clar: credibilitatea lui Johannis in pozitia de presedinte cu o sentinta de incompatibilitate in spate ar fi una f. fragila.
        • +4 (6 voturi)    
          eroare (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:53)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          nu credibilitatea lui Johannis ar lua-o la vale ci cea a ICCJ, daca aplica litera unei legi aberante si nu spiritul dreptatii, care e cu totul altceva
          • +1 (1 vot)    
            asa, si... (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 8:51)

            kalughin [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            care e spiritul dreptatii in cazul asta?
            faptul ca eu l-am votat si ca atare e intangibil?
            sau faptul ca legea e aceiasi pentru toti, de la lacheu la presedinte?

            n-ati votat cumva pentru "stat de drept", adica sa fie lasata justitia sa-si faca treaba?
            toata spoiala lui iohannis se va duce pe cibin in jos daca, fiind declarat incompatibil, va ramane in functia la care nu avea dreaptul sa acceada.
            intre o legitimitate fabricata mediatic (dupa ultimele standarde in materie) si o ilegitimitate dedusa juridic voi pentru ce optati?
            • -1 (1 vot)    
              Nu avea dreptul sa acceada ? (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 9:41)

              MihaiDumitrescu [anonim] i-a raspuns lui kalughin

              Daca se va dovedi ca este incomparibil va fi nevoit sa demisioneze din functia de primar al Sibiului si oprit sa mai candideze pentru functia de primar un numar de ani. Sentinta nu produce nici un fel de efecte pentru calitata de Presedinte al Romaniei a lui Klaus Johannis, independent de imunitatea acestuia.
            • +1 (1 vot)    
              probabil sunt multi psd-isti (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 9:42)

              derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

              care n-au inteles de ce au pierdut alegerile, dar si multi de-ai nostri care n-au inteles de ce le-au castigat.
              • 0 (0 voturi)    
                :) (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:36)

                kalughin [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

                de ce le-au pierdut au inteles .... desi n-au curajul sa spuna ce-au inteles ... a incercat severin ceva ... pentru ca el are meciurile lui cu acelasi "mecanism" care ai-a compromis si lui cariera si psd-istilor acapararea tuturor parghiiilor de putere ...diferenta este ca severin nu mai are nimic de pierdut .. ponta in schimb ... are!

                ai "vostri" in schimp cunosc perfect de ce le-au castigat...pentru ca sunt frumosi, inalti, culti, contribuie la pib si ciugulesc creduli tot ce le scuipa in crestet "intelectualitatea" neoliberala da dambovitza...

                ce nu inteleg/intelegeti ei/voi este ca iohannis este la mana lui basescu ..... si ca, daca nu va gira un viitor guvern in jurul persoanei lui basescu, nu va ajunge presedinte .... ba ramane basescu ... fiti cu bagare de seama la momentul 30 noiembrie ... si la tot ceea ce va urma.
                • 0 (0 voturi)    
                  30 noiembrie? (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 12:58)

                  derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui kalughin

                  sf. andrei? duminica, weekend?

                  doesn't ring my bell.
  • +17 (25 voturi)    
    Ca într-o telenovelă, care nu se mai termină (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:31)

    gmfdlkjgldfj [utilizator]

    Circul ăsta făcut de cei de la ICCJ seamănă cu o telenovelă, în care îți sugerează că se va întâmpla ceva, dar nici în episodul acesta nu se întâmplă.

    Exact la fel și aici, continuarea în episodul următor, din Ianuarie 2015.

    Penibil.
    • +8 (10 voturi)    
      magarie... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gmfdlkjgldfj

      trebuia totu judecat inainte de alegeri nu acum...
      pe langa asta daca chiar il declara pe iohannis incompatibil (nu stiu daca au dreptul sa-l mai judece ca are imunitate) isi pun toata tara in cap... sa nu mai vb. ca ne facem de kko extern, ca se duce dracu moralu romanilor etc...
  • +19 (19 voturi)    
    si acum ce se intampla? (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:31)

    DanutDan [anonim]

    si acum ce se intampla?daca e gasit incompatibil?
    • +8 (10 voturi)    
      nimic (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui DanutDan

      se refera la mandatul de Primar NU si la cel de Presedinte !
      • -2 (6 voturi)    
        presedinte nu e functie publica? (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:08)

        DanutDan [anonim] i-a raspuns lui un domn

        parca se declara incompatibilitate pt orice functie publica
        • +6 (6 voturi)    
          pune mana si citeste (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:48)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui DanutDan

          legislatie..nu copy paste dupa dottore MTO
        • +1 (3 voturi)    
          aiurea (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:54)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui DanutDan

          asta e o chichireaza a CCR, care incalca grosolan atat litera cat si spiritul legii incompatibilitatii
          • +1 (1 vot)    
            inca nu le-a incalcat :)) (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 9:49)

            derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            dar f. probabil se va pronunta pe 9 decembrie;

            "chichireaza" e alta: Johannis nu a invocat in propriul dosar absolut nicio exceptie de neconstitutionalitate;

            exceptia care se judeca la CCR a fost ridicata intr-un dosar similar de un primar obscur de prin jud. Constanta;

            decizia CCR se va aplica tuturor cazurilor care fac obiectul art. 87 f) din cate stiu eu sunt 63 de spete aflate in recurs;

            deci CCR nu-l judeca pe Johannis, judeca o exceptie pe care KJ personal nici n-a invocat-o.
    • +6 (8 voturi)    
      ar trebui... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui DanutDan

      ca judecatorii care au amanat/gresit etc dosarul sa plateasca alea cateva sute de milioane cat costa alegerile...

      plus timpul pierdut ala alegatorilor, daune morale pentur alegatori , daune pentru imaginea sifonata a statului roman etc...
    • +6 (8 voturi)    
      nimic (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:47)

      normalpeople [utilizator] i-a raspuns lui DanutDan

      Nu se va intampla nimic pentru ca in ianuarie va fi deja presedintele Romaniei si va beneficia de imunitate.
      Stati linistiti.
      • -2 (6 voturi)    
        nu stiu cat de corect e (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:13)

        DanutDan [anonim] i-a raspuns lui normalpeople

        nu stiu de ce imunitate beneficiaza..si aici e o aberatie..de ce presedintele sau un parlamentar sa fie imun?are 3 stele in frunte?dar asta e alta poveste...poate nu e declarat incompatibil..dar daca e vinovat cum ramane cu lucrul bine facut?isi da demisia?ca asta ar fi un lucru bine facut si moral... cred ca e vinovat si el pentru ca nu a incercat sa obtina o hotarare irevocabila pana sa candideze..
        • +7 (7 voturi)    
          vinovat de ce? (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:55)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui DanutDan

          fiindca scroafele feseniste au dat o lege aberanta in 2003?
  • +29 (31 voturi)    
    Taraganarea! (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:32)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Pe data respectiva nu va mai putea fi judecat nimic intrucat Iohannis va fi deja presedinte si va beneficia de imunitate.
    • +7 (7 voturi)    
      Cu sau fara imunitate? (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:49)

      Alt3eEg0 [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      In acest caz, Iohannis va mai continua politica promisa in campania electorala, aceea de a renunta la imunitatea institutiei prezidentiale?
    • +5 (5 voturi)    
      ? (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:57)

      sec_o [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Asta vroiam si eu sa intereb. Ce se intampla daca e gasit incompatibil dupa ce deja nu mai e primar, ci presedinte.
    • +5 (5 voturi)    
      a renuntat la imunitate (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:16)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      sau cel putin a declarat ca renunta
    • +7 (7 voturi)    
      A zis că renunță la imunitate (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:18)

      qazpl [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Și cred că o să se țină de cuvânt.
      Dar primul proces l-a câștigat ușor, cred că la fel va fi și în cazul recursului.
    • +8 (8 voturi)    
      pai (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:20)

      Bittick [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      e cam nasoala treaba pentru ca daca mi-aduc eu bine aminte domnul Iohannis a zis ca el va fi primul care renunta la imunitate... Sa nu ma-ntelegeti gresit, dar chiar si dupa ultimele evolutii, inca nu sunt convins ca justitia e independenta asa ca ma astept la eventuale "strambe" impotriva noului presedinte.
    • +3 (7 voturi)    
      si... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:33)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      daca va renunta la imunitate nu o sa aiba nimeni curaj sa-l judece pentru ca isi va pune oamenii in cap...
    • +2 (8 voturi)    
      imunitate? (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:39)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      pai de ce presedintele sa aibe imunitate si altii nu? e constitutional?
    • 0 (2 voturi)    
      cinci ani cu amânare?! (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:44)

      periscop [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Asta nu e o rezolvare a problemei ci doar o amânare cu 5 ani...
  • +1 (1 vot)    
    Rectificare ? (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:48)

    brifcor [utilizator]

    Poate 14 ianuarie 2015 :)
  • +3 (3 voturi)    
    Nu cred, (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:58)

    victor L [utilizator]

    pentru asemenea speta nu cred ca are imunitate; asa se pare.
    • +1 (3 voturi)    
      ar fi culmea! (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:56)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      sa ai imunitate pentru fapte penale dar sa pierzi postul fiindca ai fost in CA al unei societati comerciale a primariei pe care o conduci! let's be serious.
      • -1 (1 vot)    
        Welcome (Marţi, 25 noiembrie 2014, 16:15)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        To Romania :)
      • +3 (3 voturi)    
        unde-i lege (Marţi, 25 noiembrie 2014, 17:31)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        nu-i tocmeala.
        Atit, daca poti intelege.
  • +1 (1 vot)    
    nu 2014 ci 2015 (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:04)

    BurneaJan [anonim]

    titlu este gresit, "Primul termen de judecata a fost fixat pentru data de 14 ianuarie 2014." mai mult ca sigur este vorba despre 14 ianuarie 2015
  • +5 (7 voturi)    
    Scenariu (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:08)

    M.aura [utilizator]

    Sa presupunem ca KJ va fi declarat incompatibil; cum il stim om de onoare, demisioneaza din functia de presedinte. O luam de la capat cu alegerile? CCR+ICCJ ar fi trebuit sa se mobilizeze sa rezolve dosarul inainte de investire. Nu cunosc nici o tara intr-o situatie asemanatoare. Trebuia sa fim inca o data originali...
    • +2 (2 voturi)    
      A fost un risc pe care si l-a asumat ACL (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:28)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      raportul ANI pe incompatibilitate e din 2012-2013, ACL a decis sustinerea candidaturii lui Johannis cu 2 luni inainte de alegeri, asumandu-si acest risc;

      noi toti (eu inclusiv) ne-am asumat riscul atunci cand l-am votat pe Johannis, mi s-ar parea o magarie sa punem in carca CCR sau ICCJ raspunderea situatiei in care ne aflam;

      eu l-am votat pe Johannis in turul 2 perfect constient de faptul ca are mari sanse sa fie declarat incompatibil dar ca mi s-a parut varianta "Ponta presedinte" este de 100 de ori mai riscanta; astazi cred acelasi lucru iar daca se vor organiza noi alegeri pt. mine e clar: tot impotriva lui Ponta voi vota;

      nu stiu insa daca restul de 6,2 milioane vad lucrurile la fel :)
      • +1 (3 voturi)    
        Bla, bla, bla (Marţi, 25 noiembrie 2014, 20:22)

        M.aura [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        Atit de multe cuvinte pentru atit de putine idei. Care e legatura intre candidatura lui KJ si termenele justitiei? Daca ACL il alegea candidat din 2012-2013, ICCJ si CCR s-ar fi miscat mai repede? Justitia trebuie sa se miste cu celeritate indiferent de evenimentele politice. De ce in alte cazuri celeritatea a functionat, ICCJ judecind procesele la termene foarte apropiate? Cei de la CCR si ICCJ ori sint iresponsabili, ori urmaresc interese politice ce nu au legatura cu o justitie independenta. O mina de oameni pun in incurcatura nu numai un presedinte ales, ci si o natiune intreaga.
        Toata povestea mi se pare cusuta cu ata alba, CCR si ICCJ nu au nici o scuza.
        • +2 (2 voturi)    
          sunteti prea exigenta :) (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 9:02)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

          ideile astea despre justitie, stat de drept si democratie n-au sanse sa fie implementate in perspectiva decat de progresistul Kim Jong-un daca totul continua sa mearga bine in Coreea de Nord;

          cu "originalitatea" noastra insa va dau dreptate pt. ca, strict cronologic: pe 11.08.2014 ACL l-a desemnat pe KJ candidat la prezidentiale stiind ca se afla in plin proces cu ANI si ca are un prim termen la ICCJ pe 25.09.2014, ca 5 curti de apel au decis invers decat cea care i-a dat lui KJ sentinta pe fond, ca judecata procesului se va suprapune peste campania electorala etc.;

          ICCJ a dat cele mai scurte termene posibile dar tehnic nu putea condensa o procedura care legal dureaza minim cateva luni in 6 saptamani; asta lasand la o parte sutele de contestatii de pe rolul sectiei de contencios, din care numai incompatibilitatile pe art. 87 f) - cazul Johannis - sunt 63 de spete aflate in recurs;

          pe 16 nov. eu, dvs. si inca 6,2 milioane de romani l-am votat pe Johannis presedinte fara sa ne incurcam in faptul ca e incompatibil sau nu; poate ca am facut-o din motive diferite dar acum trebuie sa ne asumam optiunea si sa lasam ICCJ sa aplice legea; treaba acestei institutii nu e sa dea sentinte care sa confirme votul popular;

          cu CCR e si mai amuzant: KJ nu a invocat nicio exceptie de neconstitutionalitate in dosarul lui de incompatibilitate! pe 9 dec. CCR judeca o exceptie invocata de un primar necajit de prin jud. Constanta, nu pe KJ; decizia CCR va influenta implicit toate celelalte 63 de spete, inclusiv pe cea a presedintelui nostru ales; cu o probabilitate de 99% exceptia va fi respinsa iar ICCJ va trebui sa o urmeze, nu are ce face;

          eu tot ce incerc sa va sugerez in sinteza este ca responsabilitatea democratiei ne revine la toti: partidelor, electoratului si institutiilor; trebuie sa fim lucizi si sa ne asumam optiunile, nu sa ne inventam tapi ispasitori.
          • 0 (0 voturi)    
            Cuvinte sforaitoare (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:07)

            M.aura [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

            Care incearca sa acopere evidenta: procesul de incompatibilitate KJ taraganeaza de mai bine de 2 ani. In cazul altora solutiile s-au dat si in citeva luni.Nu ma intereseaza ce a facut ACL, PNL sau PDL. Ma intereseaza ce face justitia. ICCJ a mai dat termene in acest proces, dar au aminat judecarea pe fond.
            Si nu, nu l-am votat pe KJ. Mi-am anulat votul. N-am uitat ca nu cu mult timp in urma era in aceeasi barca cu Ponta.
            • 0 (0 voturi)    
              v-am spus eu ca sunteti f. exigenta... :) (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:10)

              derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

              eu respect toate optiunile politice, inclusiv pe cea de a anula votul, dar termenele de la ICCJ sunt clare si le puteti verifica aici:

              http://www.scj.ro/1094/Detalii-dosar?customQuery%5B0%5D.Key=id&customQuery%5B0%5D.Value=5700000000017759
  • +6 (8 voturi)    
    e o (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:08)

    Adrian_1234 [utilizator]

    gaselnita ca sa il muste de fund
    El nu era in consiliul director decat ca observator din partea primariei. Iar legea e foarte neclara in acest caz si se poate interpreta in fel si chip ... pur si simplu nu au gasit altceva ce sa zica si acum continuam cu noroiul asta si da e posibil sa cum zicea unu mai sus sa ne facem de ras cu totul dupa faza cu sefa de la anti-mafia ...
  • +3 (5 voturi)    
    cea mai buna solutie (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:15)

    Bittick [utilizator]

    ar fi ca CCR sa declare neconstitutional paragraful de lege respectiv si sa se termine odata tot circul asta!
    • +2 (4 voturi)    
      Atunci si acum (Marţi, 25 noiembrie 2014, 16:32)

      rollotomasi [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Eu acu cateva luni am scris exact pe acest site, ca nu vad nicio noima in a institui incompatibilitatea primarilor in AGA a unor SC in care reprezinta chiar localitatea unde au fost alesi (deci nu ceva firma privata care ar face afaceri cu primaria). Atunci am luat o gramada de minusuri ...
    • +1 (1 vot)    
      adica... (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 9:01)

      kalughin [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      s-o rezolvam din pix...ca la militie....
  • +4 (6 voturi)    
    au pus-o la momentul potrivit (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:20)

    asdff [utilizator]

    dupa ce intra in functie. Au mai explicat diversi baieti pe la tv, in Constitutie sint prevazute 3 cazuri clare in care un presedinte poate sa-si piarda functia, asta nu se gaseste printre ele.

    In al doilea rand, pt cei care folosesc cuvinte mari, gen coruptie etc, presupusa incomp. devine din faptul ca ar fi fost membru in CA la societatea pietelor si la regia locala de apa si canal, asa ca ce spanac discutam aici?
  • -9 (15 voturi)    
    CE FACE ... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:37)

    jidanul [utilizator]

    Ce face acum Partidul "Facebook" si Partidul "Diaspora" ?
    • +4 (4 voturi)    
      vorba aia (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:05)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      "Those are my principles, and if you don't like them... well, I have others."
  • +3 (7 voturi)    
    nu înțeleg de ce... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:43)

    periscop [utilizator]

    ... nu s-a rezolvat chestiunea înainte de alegeri. Vrea "cineva" să-l aibă la mână, cum se zice, pe Klaus Johannis?...
  • +5 (5 voturi)    
    cele 3 penaltiuri... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:45)

    johnel [utilizator]

    Unul este inca la Cotroceni, altul ii va lua locul iar al treilea a pierdut alegerile.
    qed
  • +6 (10 voturi)    
    eu ma gandesc la altceva... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:49)

    liviu_ [utilizator]

    ca nu prea au cu ce sa-l aiba la mana/santajeze pe iohannis... si gasesc rapid un motiv in cazul prostiei asteia...

    chiar daca e incompatibil... fata de plagiatoru prim-ministru sau videanu, nastase s.a.m.d. e de-a dreptu imaculat
  • +11 (13 voturi)    
    eu nu inteleg (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:51)

    Rolfians [utilizator]

    Klaus era reprezentantul municipalitatii in adunarea generala a actionarilor...... nu in consiliul de administratie.... deci unde e incompatibilitatea ?!??
    adica primaria este actionar in respectiva societate ... cine ar trebui sa o reprezinte in AGA ??? portarul primariei ? femeia de servici ???
  • +4 (6 voturi)    
    KI (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:52)

    kronk [utilizator]

    Foarte bine.Numai ca Klaus nu vrea imunitate.O sa beneficieze fara sa vrea.Important ar fi sa striveasca paduchele pontist.Daca pina atunci nu-si mai trage un glonte in picior.
  • +7 (9 voturi)    
    Nu va fie frica, Iohannis nu pica... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:25)

    Metec [utilizator]

    Primarul reprezinta municipalitatea oriunde, inclusiv in Consiliile de Administratie. Nu poate exista o incompatibilitate intre calitatea de primar si calitatea de reprezentant al municipalitatii, e ilogic... Poate ca exista instante slabe, unde s-a dat castig de cauza ANI in asemenea cazuri, sau legea e neclara (n-ar fi de mirare). Insa Iohannis a castigat in prima instanta si va castiga si in recurs, nu imi fac griji!
    • +6 (8 voturi)    
      corectie (Marţi, 25 noiembrie 2014, 15:59)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Johannis a fost in AGA, nu in CA, deci a avut o functie mica si neplatita; chiar nu inteleg motivatia acelui art. 87 lit. f; e ciudat ca nu-i ia nimeni la suturi in fund pe viermii pesedisti care au votat asta in 2003
      • +1 (3 voturi)    
        Cu atat mai mult... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 16:22)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        In mod normal, o institutie sau firma este repezentata in AGA societatilor a care este actionara prin reprezentantul legal. Primarul este prin lege reprezentantul legal al municipalitatii, asadar orice alta decizie a CL Sibiu ar fi incalcat legea. Art.89 respectiv este o exceptie imposibil de respectat, pentru ca s-ar incalca alte legi. CCR sau ICCJ sunt autoritatile in drept sa decida daca acest articol poate sau nu poate sa se aplice.
      • +2 (2 voturi)    
        motivatia e banala (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 9:21)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        sa zicem ca ai o firma care prelucreaza morcovi si eu sunt reprezentantul tau la achizitia de morcovi: eu verific, eu iti semnez facturile de primire;

        dar tot eu sunt si unul din actionarii firmei care te aprovizioneaza pe tine cu morcovi, fac parte din CA-ul lor, esti ok cu asta?
  • +4 (4 voturi)    
    Frati romani, (Marţi, 25 noiembrie 2014, 16:26)

    Kpriciu [utilizator]

    se anunta o iarna grea ! Sa ne pregatim pentru orice. ICCJ=Justitie ?!
    • +2 (2 voturi)    
      Iarna Strazii incepe pe 22.12.14 (Marţi, 25 noiembrie 2014, 16:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      scapa cine POATE din p$d
  • -2 (6 voturi)    
    Nu ati vrut-o pe Macovei (Marţi, 25 noiembrie 2014, 17:08)

    Pseudonim17 [utilizator]

    Ati vrut candidat santajabil. E de o mie de ori mai bine ca a iesit Iohannis decit Ponta, dar omul e santajabil. Poftiti acum. Asta va fi povestea mandatului lui. Incompatibilitate si iar incompatibilitate. Iar cind va veni vorba de numirea unor oameni cheie in justitie, omul o va da la pace ca sa poata avea el pace.
  • +3 (3 voturi)    
    respectati adevarul (Marţi, 25 noiembrie 2014, 17:39)

    dinpopor [utilizator]

    In 2003 legea a fost adoptata cu larga majoritate, inclusiv cu voturi PD si PNL, deci nu e o lege PSD. Verificati in arhiva Camerei Deputatilor.
    Daca KJ e chiar onest, ar trebui sa renunte la orice imunitate inainte de decizia finala a ICCJ, sa arate ca accepte orice decizie.
    • +2 (2 voturi)    
      n-are bre imunitate :) (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 9:29)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui dinpopor

      omul se judeca in contencios administrativ, nu e un caz de drept penal.

      tot ce poate face este ca in cazul in care este declarat incompatibil sa evite varianta Mircea Diaconu daca o fi aplicabila, ca eu tot nu pricep cum au functionat lucrurile in cazul ala cand cu o decizie definitiva pe incompatibilitate omul sta linistit in PE.