VIDEO Premierul Victor Ponta si ministrul de Externe, asteptati marti dimineata in Parlament sa explice dezastrul de la votul din diaspora pentru prezidentiale

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 25 noiembrie 2014, 8:28 Actualitate | Esenţial

In plenul Camerei Deputatilor are loc, marti dimineata, o dezbatere pe tema votului din diaspora, solicitata de PNL, la care a fost invitat sa participe si premierul Victor Ponta.

"Dezbaterea politica ceruta de PNL va avea loc marti, la ora 10,00. Cred ca premierul a confirmat ca va fi prezent, oricum e obligat sa vina, conform Regulamentului Camerei, si, mai mult ca sigur, domnul prim-ministru va fi prezent", a spus secretarul Camerei Deputatilor, Marcel Ciolacu, dupa sedinta Biroului permanent de luni, scrie Agerpres.

Premierul Victor Ponta si noul ministru de Externe au fost invitati, saptamana trecuta, in plenul Camerei Deputatilor, la o dezbatere asupra votului din diaspora. 

Potrivit solicitarii inaintate de grupul deputatilor PNL Biroului permanent al Camerei Deputatilor, tema dezbaterii o reprezinta "organizarea deplorabila, de catre Guvernul Romaniei, in sectiile de vot din strainatate a celor doua tururi de scrutin pentru alegerea presedintelui Romaniei".

"Consideram absolut necesara si urgenta o astfel de dezbatere in contextul in care dreptul constitutional la vot al zecilor de mii de romani din strainatate a fost in mod flagrant incalcat prin faptul ca nu au putut vota, iar imaginea Romaniei in plan international a avut enorm de suferit. Modul defectuos in care Guvernul Ponta a organizat procesul electoral in strainatate a condus chiar si la aparitia unor situatii in care cetatenii romani care s-au prezentat la vot si nu au putut vota au fost umiliti si bruscati ajungandu-se inclusiv la confruntari cu fortele de ordine locale", se arata in cererea liberalilor.






















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

5267 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Asteptam (Marţi, 25 noiembrie 2014, 8:59)

    Soljenitin [utilizator]

    Asteptam 3 chestii de la pontalau:

    1) bugetul pe 2015 fara mariri si creari de taxe si impozite;

    2) recuperarea si inapoierea banilor publici cheltuiti pe campania electorala;

    3) demisia din toate functiile publice detinute si predarea imediata la DNA in vederea cercetarii.
    • +11 (11 voturi)    
      sa il vedem cu bratari (Marţi, 25 noiembrie 2014, 9:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      in timp ce vorbeste in Parlament, acele bratzari care se dau gratis la Rahova Penal Shop Gallery
    • +13 (13 voturi)    
      asteptam! (Marţi, 25 noiembrie 2014, 9:45)

      VasiMunteanu [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      As mai adauga (4)...; Cum, cu ce tupeu si inconstienta politica, si-a permis Ponta sa nu dea o Ordonanta de urgenta (in cunostinta a legii, dupa confirmarea si afirmatia BEC) care sa permita / aprobe prelungirea orelor (locale) de functionare a sectiilor de vot???!!! O magarie ordinara evidenta!
      • +3 (3 voturi)    
        Cu ce tupeu ?! (Marţi, 25 noiembrie 2014, 10:55)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui VasiMunteanu

        Cu acelasi tupeu cu care a dat 400.000.000 $ din banii nostri, gratis catre kazmunai gaz.
        Norocul lui este ca infulecatorii de mici "gratis" nu prea stiu sa citeasca (chiar daca au drept de vot) caci daca ar sti ei cati mici "gratis" ar fi putut cumpara cu acei bani, l-ar linsa pe plagiatorul mincinos.

        Greseala noastra este ca l-am luat in serios pe acest copil intarziat si avem pretentii pe care el nu le intelege.
        Pentru el, a guverna sau a fi presedinte este o nevinovata joaca de-a tara iar noi, ca niste fraieri, asteptam rezultate din joaca unui copil retardat.
    • +12 (12 voturi)    
      Am uitat (Marţi, 25 noiembrie 2014, 9:47)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nici scaderi ale veniturilor. Ca doar pontalaul apara pensiile si salariile, noo?
    • +12 (12 voturi)    
      si in continuare (Marţi, 25 noiembrie 2014, 9:54)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      3) Dosar penal pentru impiedicarea exercitarii dreptului la vot.
      4) Judecarea cu celeritate a dosarului.
      5) PUSCARIE!
  • +15 (15 voturi)    
    Astea-s pacaleli (Marţi, 25 noiembrie 2014, 9:02)

    BobMuller [utilizator]

    S-a vazut clar ca blocajul a fost intentionat comis de PSD, mai ales cand Firea a dat filmuletul cu sectia de votare goala din Liverpool, despre care Firea a mintit ca e din Londra.

    Cu alte cuvinte "ai naibii votanti din diaspora, mint ca n-au unde sa voteze, cum indraznesc sa puna la indoiala perfectiunea guvernului hotesc al PSD, instalat prin lovitura de stat?"
  • +10 (10 voturi)    
    Cei doi..... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 9:46)

    polonyca [utilizator]

    .... ar tre sa explice in alta parte "vitejiile" lor , nu in parlament !!! E o pierdere de timp....ei ar tre sa explice direct la DNA !!!! Au incalcat articole din Constitutie !!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      TREBUIE IESIT IN STRADA (Marţi, 25 noiembrie 2014, 9:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      alta varianta nu avem !
  • +2 (2 voturi)    
    Duba-i pregătită (Marţi, 25 noiembrie 2014, 10:00)

    Vivienne [utilizator]

    Bufetul, Demisia și DNA
  • +1 (1 vot)    
    klaus presedinte (Marţi, 25 noiembrie 2014, 10:43)

    xanti [utilizator]

    In Romania orice minune tine 3 zile.
    O sa vedeti cum Ponta va trage de timp pana se va uita esecul si in primavara va avea iar PSD 40%.
    Pe fondul unui presedinte tacut ,a unei populatii lenese minunea din diaspora nu se intampla in Romania,PSD va guverna pana in 2016.
    Singura salvare este DNA.
  • +2 (2 voturi)    
    Dar de ce sa vina dl Aurescu?!? (Marţi, 25 noiembrie 2014, 10:46)

    vorax [anonim]

    Doar nu o sa ne spouna un ministru de nici 24 de ore ce a facut Ministerul si angajatii acestuia.
    Sa vina fostii ministri de externe cu niste catuse sa ne explice cum de au impiedicat romanii sa voteze?
  • +2 (2 voturi)    
    trebuie data... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 10:50)

    liviu_ [utilizator]

    URGENT legea cu votul prin corespondenta, altfel riscam ca sa se trezeaza parlamentu din pumni si iar sa taragane votul cativa ani!
  • +2 (2 voturi)    
    Scenariu (Marţi, 25 noiembrie 2014, 10:57)

    Snitzelvienez [utilizator]

    La audieri:
    Ponta: sunt intru-totul de acord cu dvs.nu ne-am imaginat..n-am crezut...
    La Antena 3 (aceeasi zi):
    Ponta: Elemente fascistoide si basescu
  • 0 (0 voturi)    
    Elementele (Marţi, 25 noiembrie 2014, 17:14)

    adrian88000 [utilizator]

    fascistoide care consuma opioide si se joaca de-a elemente pesedistoide.